Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:11:52

Αποστολέας Θέμα: Όλοι στο ΙΚΑ – Σύνταξη 360 ευρω από το κράτος και... ιδιωτική ασφάλιση  (Αναγνώστηκε 7949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Νοεμβρίου 2013, 10:54:29
Αναγνώστηκε 7949 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Ένας φορέας σύνταξης για όλους και μόνη υποχρέωση του κράτους η Εθνική Σύνταξη
- Τα επαγγελματικά ταμεία θα δίνουν τα επιπλέον χρήματα που θα συμπληρώνουν τη σύνταξη
- Μπαίνουν στο παιχνίδι οι ιδιωτικές εταιρίες για να εκμεταλλευτούν την κατάρρευση του κράτους
- Κάτω από το 60% θα πέσει η αναπλήρωση της σύνταξης και στην Ελλάδα
Το κοινωνικό κράτος έχει καταρρεύσει. Η φράση ανήκει στον πρόεδρο της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών της Ελλάδας που αναφέρθηκε στις δυνατότητες εισόδου των ασφαλιστικών εταιρειών στον τομέα των συντάξεων.

Με παράδειγμα τις ευρωπαϊκές χώρες ή τις χώρες του ΟΟΣΑ όπου το ποσοστό αναπλήρωσης της σύνταξης είναι στο 60% το μέλλον για την Ελλάδα είναι σχεδόν προκαθορισμένο.
Τα ποσοστά αναπλήρωσης ακόμη και στο 95% του μισθού σύντομα θα αποτελέσουν μακρινό παρελθόν στη χώρα. Το σχέδιο δείχνει μία σύνταξη για όλους, ένα ταμείο και από 'κει και πέρα συμπλήρωμα ανάλογα με τις κρατήσεις και τις προβλέψεις του καθενός εργαζόμενου ξεχωριστά.

Αν ρίξει κανείς μια ματιά στο τι συμβαίνει στα ευρωπαϊκά κράτη μπορεί να δει ποιο είναι το μοντέλο που θα ακολουθηθεί.
Στην Ολλανδία για παράδειγμα, όπως αναφέρςει η εφημερίδα "Ελυεθροτυπία" η σύνταξη είναι μεν στο 90% του μισθού όμως το κράτος βάζει μονάχα το 25%.
Αντίθετα στη Γερμανία όπου η σύνταξη προέρχεται συνολικά από το κράτος η αναπλήρωση είναι στο 40%, δηλαδή ένας συνταξιούχος δεν παίρνει ούτε τα μισά χρήματα ως σύνταξη σε σχέση με τον μισθό που έπαιρνε ως εργαζόμενος.
Κάπως έτσι στην Ελλάδα των κατεστραμμένων Ταμείων είναι μονόδρομος η μείωση των συντάξεων. Ωστόσο η πλήρης εξάρτηση των εργαζόμενων (λόγω του νόμου) με τα ασφαλιστικά ταμεία δεν επιτρέπει και πλήρη αποσύνδεση.

Το σχέδιο που επεξεργάζεται αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση είναι η δημιουργία ενός και μόνο εθνικού φορέα συντάξεων στον οποίο θα υπαχθούν μισθωτοί, αυτοαπασχολούμενοι και αγρότες. Αυτός ο φορέας πιθανότατα θα είναι το ΙΚΑ σε μια νέα μορφή.

Θα καθοριστεί παράλληλα εθνική σύνταξη η οποία θα καθοριστεί στα 360 ευρώ και στη συνέχεια θα προστίθεται η ανταποδοτική σύνταξη η οποία θα καθορίζεται βάσει των κρατήσεων που έχουν γίνει στους μισθωτούς ή τις εισφορές που έχουν πληρώσει οι αυτοαπασχολούμενοι.

Βέβαια τα Ταμεία είναι προβληματικά και έτσι εδώ έρχεται ο μαθηματικός τύπος που σε καμιά περίπτωση δεν ευνοεί τον πολίτη.

Με τα Ταμεία κατεστραμμένα και προβληματικά υπάρχει σχεδιασμός για θεμελίωση επιπρόσθετων ασφαλιστικών δικαιωμάτων μέσω επαγγελματικών Ταμείων για επιπλέον εισόδημα και παροχές υγείας.

Με λίγα λόγια το νέο μοντέλο προβλέπει σύνταξη 360 ευρώ και ό,τι άλλο μπορεί να δώσει το Ταμείο. Επί της ουσία δηλαδή ανοίγει το δρόμο στην ιδιωτική ασφάλιση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

12 Νοεμβρίου 2013, 12:40:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με λίγα λόγια το νέο μοντέλο προβλέπει σύνταξη 360 ευρώ και ό,τι άλλο μπορεί να δώσει το Ταμείο. Επί της ουσία δηλαδή ανοίγει το δρόμο στην ιδιωτική ασφάλιση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Aγνό χάος. Μετά από μια λαμπρή (sic) πορεία 30 ετών στα ευρωπαϊκά σαλόνια, όπου ο κάθε φλώρος σούπερ ειδικολόγος μπορούσε να ιδρύσει το δικό του κρατικοδίαιτο club ασθενών και να αυτοαναδειχθεί σε συνεδριάρχη, η Ψωροκώσταινα επιστρέφει στο 3 και 60 (360) που ίσχυε προδικτατορικά ως ενδεικτικό μιας πενιχρής και γεμάτης στερήσεις ζωής -ενώ ταυτόχρονα ακόμη ψάχνουμε αν θα συνταγογραφούμε με εμπορική ή δραστική ονομασία πρωτοτυπίξ, γενοσημίξ ή ντιπ μαϊμουδίξ φάρμακα. Χάος μόνο
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου 2013, 12:47:45 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Νοεμβρίου 2013, 13:23:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Μα γιατί αγχώνεστε αγαπητοί συνάδελφοι και μη. Το σημαντικό είναι ότι η χώρα διατηρεί την κυβέρνηση που έχει διαβλέψει το "σίγουρο" success story της, που βλέπει την ανάπτυξη να της κτυπάει την πόρτα, που διαθέτει πρωτογενές πλεόνασμα 3 δις, που δεν εκπληρώνει στο παραμικρό ούτε τον κουτσουρεμένο προϋπολογισμό του ΕΟΠΥΥ, που αποτελεί τον χειρότερο μπαταξή της χώρας με ληξιπρόθεσμα χρέη 8 δις, που δανείστηκε για να τα ξεπληρώσει πριν από 1 χρόνο, που υποσχέθηκε ότι ΔΕΝ θα πάρει άλλα μέτρα οριζόντια ή κάθετα, που δεν θα απολύσει κανένα εργαζόμενο από τον χώρο της υγείας, γιατί εκεί υπάρχουν ανάγκες, που..........

12 Νοεμβρίου 2013, 18:06:24
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Κι όμως! Μέσα σ΄αυτό το ζοφερό σκηνικό, οι φμφ, πρώτοι απ΄όλους, ιδρύουν το δικό τους ΝΠΙΔ Ταμείο ιδιωτικής συνταξιοδότησης!


Στην ίδρυση επικουρικού ταμείου προχωρούν οι φαρμακοποιοί

Στην ίδρυση επικουρικού ταμείου προχωρούν οι φαρμακοποιοί. Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η πρωτοποριακή, για τα σημερινά δεδομένα απόφαση, ελήφθη στην πρόσφατη Γενική Συνέλευση του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου. Ο νέος φορέας θα ονομάζεται Επαγγελματικό Ταμείο Φαρμακοποιών και θα είναι Ν.Π.Ι.Δ.

«Σκοπός του ταμείου αυτού», τόνισε ο πρόεδρος του Π.Φ.Σ. κ. Κυριάκος Θεοδοσιάδης, «είναι να διασφαλιστούν αφενός τα χρήματα των φαρμακοποιών αλλά και να στηρίξουμε κυρίως τους νέους συναδέλφους που θα υποστούν τις επιπτώσεις των συνεχιζόμενων αλλαγών στο ασφαλιστικό σύστημα ».

Οι 12.000 φαρμακοποιοί, ιδιοκτήτες φαρμακείων, κατά την συνταξιοδότηση τους θα λαμβάνουν είτε εφάπαξ το ποσό που έχει συγκεντρωθεί στη μερίδα τους είτε μια επικουρική σύνταξη. Η βασική ασφάλιση των φαρμακοποιών θα παραμείνει στο ΤΣΑΥ.

capital.gr
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Νοεμβρίου 2013, 19:15:01
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κι όμως! Μέσα σ΄αυτό το ζοφερό σκηνικό, οι φμφ, πρώτοι απ΄όλους, ιδρύουν το δικό τους ΝΠΙΔ Ταμείο ιδιωτικής συνταξιοδότησης!


Για άλλη μια φορά οι φμφ μας βάζουν τα γυαλιά.
Μακάρι να τους μοιάζαμε στην οργάνωση και την αλληλεγγύη που έχουν...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Νοεμβρίου 2013, 08:19:42
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν μας εμποδίζει τίποτα αγαπητέ, να αποφασίσει και ο δικός μας κλάδος κάτι ανάλογο. Πρέπει να καταστεί σαφές, ότι μόνο μορφές αυτοοργάνωσης κοινωνικών ομάδων μπορούν να αντιπαλέψουν τον εργασιακό και συνταξιοδοτικό μεσαίωνα που μας περιμένει, έχοντας αποφασίσει ήδη, μετά από "σκληρή" διαπραγμάτευση βέβαια την κατάλυση κάθε δικαιώματος των πολιτών και τη δημιουργία μόνο υποχρεώσεων. Με το "έχοντας αποφασίσει" βέβαια εννοώ την τεράστια κυβερνητική πλειοψηφία του 35% και των 154 βολευτών, που οσονούπω θα επιτρέψουν τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας, που παρακολουθούν ατάραχοι 350.000 νοικοκυριά να μην μπορούν να πληρώσουν τη ΔΕΗ και που αφού ξαφνικά θυμήθηκαν ότι τους χρειάζονται 1500 ακόμα απολύσεις δημ.υπαλλήλων εντός του 2013, βρήκαν τον πάντα πρόθυμο Άδωνι να καλύψει το κενό από την τεράστια δεξαμενή των γιατρών,που ως γνωστό είναι πολλοί και μας περισσεύουν...     

13 Νοεμβρίου 2013, 08:45:59
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι όμως! Μέσα σ΄αυτό το ζοφερό σκηνικό, οι φμφ, πρώτοι απ΄όλους, ιδρύουν το δικό τους ΝΠΙΔ Ταμείο ιδιωτικής συνταξιοδότησης!
Για άλλη μια φορά οι φμφ μας βάζουν τα γυαλιά. Μακάρι να τους μοιάζαμε στην οργάνωση και την αλληλεγγύη που έχουν...
   Στο επαγγελματικό ταμείο των Φαρμακοποιών θα πηγαίνουν έξτρα εισφορές απο αυτές που (υποχρεούνται να) δίνουν στο ΤΣΑΥ... Για την ακρίβεια (όπως άκουσα να λέει ο πρόεδρος ΦΣ Λάρισας - μπορεί να μην κατάλαβα καλά, ας επιβεβαιώσουν οι φαρμακοποιοί του forum) υπήρχε ένας άλλος λογαριασμός επικουρικής ασφάλισης των φαρμακοποιών στο ΤΣΑΥ (πέρα απο σύνταξη, πρόνοια, μονοσυνταξιούχο) και αυτά τα χρήματα είναι που "σήκωσαν" (κάτσε να τα βρούν να τα πάρουν πρώτα....) οι φαρμακοποιοί. Για την αλληλεγγύη συμφωνώ, αλλά πόσοι απο εμάς θα θέλουν να πληρώνουν έξτρα εισφορές; Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν θέλω και εγώ... (ίσως αν μειωθούν του ΤΣΑΥ οι εισφορές, το συζητάμε).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... Πρέπει να καταστεί σαφές, ότι μόνο μορφές αυτοοργάνωσης κοινωνικών ομάδων μπορούν να αντιπαλέψουν τον εργασιακό και συνταξιοδοτικό μεσαίωνα που μας περιμένει,
..... αφού ξαφνικά θυμήθηκαν ότι τους χρειάζονται 1500 ακόμα απολύσεις δημ.υπαλλήλων εντός του 2013...
   Ναι μορφές αυτοοργάνωσης αλλά όχι και άλλο χαράτσι σε άλλο ταμείο...
   Όπως έλεγε και ένας πρώην - λεφτά υπάρχουν - έτσι και εργαζόμενοι για διαθεσιμότητα-απόλυση υπάρχουν. Στα υπουργεία στη Βουλή, στις νομαρχίες κλπ. Αλλά εκεί είναι δικά μας παιδιά...

13 Νοεμβρίου 2013, 08:56:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι όμως! Μέσα σ΄αυτό το ζοφερό σκηνικό, οι φμφ, πρώτοι απ΄όλους, ιδρύουν το δικό τους ΝΠΙΔ Ταμείο ιδιωτικής συνταξιοδότησης!


Στην ίδρυση επικουρικού ταμείου προχωρούν οι φαρμακοποιοί
...
κατά την συνταξιοδότηση τους θα λαμβάνουν είτε εφάπαξ το ποσό που έχει συγκεντρωθεί στη μερίδα τους είτε μια επικουρική σύνταξη. Η βασική ασφάλιση των φαρμακοποιών θα παραμείνει στο ΤΣΑΥ.
...
capital.gr

Καλημέρα...

Και για να μου επιστραφεί, στην καλύτερη των περιπτώσεων(διότι η επιλογή της επικουρικής σύνταξης δεν μου διασφαλίζει ότι θα μου επιστραφεί το 100% των καταβληθέντων ποσών π.χ. σε πρόωρο θάνατο) το ποσό που έχω συγκεντρώσει στην μερίδα μου, πρέπει να ιδρυθεί ειδικός φορέας;  ???

Εάν κάθε μήνα αποταμιεύω αυτό το ποσό από μόνος μου δεν είναι το ίδιο; Ούτως ή άλλως την ιατροφαρμακευτική κάλυψη την έχω μέσω του ΤΣΑΥ.   :o 
Medicus curat,
Deus sanat

13 Νοεμβρίου 2013, 09:15:12
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι όμως! Μέσα σ΄αυτό το ζοφερό σκηνικό, οι φμφ, πρώτοι απ΄όλους, ιδρύουν το δικό τους ΝΠΙΔ Ταμείο ιδιωτικής συνταξιοδότησης!


Στην ίδρυση επικουρικού ταμείου προχωρούν οι φαρμακοποιοί
...
κατά την συνταξιοδότηση τους θα λαμβάνουν είτε εφάπαξ το ποσό που έχει συγκεντρωθεί στη μερίδα τους είτε μια επικουρική σύνταξη. Η βασική ασφάλιση των φαρμακοποιών θα παραμείνει στο ΤΣΑΥ.
...
capital.gr

Καλημέρα...

Και για να μου επιστραφεί, στην καλύτερη των περιπτώσεων(διότι η επιλογή της επικουρικής σύνταξης δεν μου διασφαλίζει ότι θα μου επιστραφεί το 100% των καταβληθέντων ποσών π.χ. σε πρόωρο θάνατο) το ποσό που έχω συγκεντρώσει στην μερίδα μου, πρέπει να ιδρυθεί ειδικός φορέας;  ???

Εάν κάθε μήνα αποταμιεύω αυτό το ποσό από μόνος μου δεν είναι το ίδιο; Ούτως ή άλλως την ιατροφαρμακευτική κάλυψη την έχω μέσω του ΤΣΑΥ.   :o 

ΟΚ, υποτίθεται όμως ότι ένα ελάχιστο καταβολής από όλους βοηθάει και αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα ή την ψυχραιμία να αποταμιεύουν.
Σίγουρα όμως - και εδώ έχεις δίκιο - εκθέτει μεγάλα ποσά στις ορέξεις πολλών "διαχειριστών".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Νοεμβρίου 2013, 09:28:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Α) ...ένα ελάχιστο καταβολής από όλους βοηθάει και αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα ή την ψυχραιμία να αποταμιεύουν.
Β) ...εκθέτει μεγάλα ποσά στις ορέξεις πολλών "διαχειριστών".

Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι οι απανταχού συνδικαλιστές και πολιτικάδες, ΟΛΩΝ των χρωμάτων και αποχρώσεων, δρουν βάσει της επιλογής Α ή της Β; Γι'αυτό ο σοφός λαός υποστηρίζει ότι "όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά...!!!".  ;)

Σίγουρα δεν θα τα έχει όλα αλλά δεν θα βρεθεί και στο μείον. Γιατί το μηδέν, πλέον, φαντάζει ουτοπία.......  :'(
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Νοεμβρίου 2013, 11:14:32 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
56332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Φεβρουαρίου 2018, 12:35:19
από Αρχίατρος
3 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιουνίου 2014, 03:46:19
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουνίου 2016, 00:28:16
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
34399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2021, 00:56:44
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2021, 07:22:23
από Argirios Argiriou