Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:19:16

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει ο Ιατρός που έκανε την διακομιδή να πληρώσει ο ίδιος τ επιστροφή στο ΚΥ;;  (Αναγνώστηκε 77068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Νοεμβρίου 2013, 22:54:59
Αναγνώστηκε 77068 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εγω θελω να θεσω και ενα αλλο θεμα σχετικα με το ΕΚΑΒ.
Εφημερευεις σε ΚΥ στο οποιο δεν υπαρχει παντα οδηγος ασθενοφορου. Ετσι, αν πρεπει να γινει καποια διακομιδη καλεις το ΕΚΑΒ.
Το ασθενοφορο του ΕΚΑΒ ερχεται, παραλαμβανει τον ασθενη και τον γιατρο που θα συνοδεψει το περιστατικο και φτανουν ολοι στο πλησιεστερο νοσοκομειο ( περιπου μιαμιση ωρα απο το ΚΥ)
Τί γινεται μετά;;;;
Το ΕΚΑΒ δεν επιστρεφει τον γιατρο στο ΚΥ και αναγκαζεται να παρει ταξι για να γυρισει πισω πληρωνοντας χρηματα απο την τσεπη του!!!!
Τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτωση;
Θα πρεπει να πληρωνουμε απο την τσεπη μας το ταξι;;; Υποτιθεται οτι καταθετεις την αποδειξη στο νοσοκομειο και παιρνεις τα χρηματα αλλα δε ξερω κανεναν που να τα εχει παρει.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου 2013, 13:38:00 από Argirios Argiriou »

28 Νοεμβρίου 2013, 23:05:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΕΚΑΒ δεν επιστρεφει τον γιατρο στο ΚΥ και αναγκαζεται να παρει ταξι για να γυρισει πισω πληρωνοντας χρηματα απο την τσεπη του!!!!
Τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτωση;

Παραμένεις στο νοσοκομείο, ενημερώνεις την υπηρεσία σου (Διευθυντή ΚΥ, διοικητή νοσοκομείου) και τους ζητάς να φροντίσουν για την υπηρεσιακή σου μετακίνηση. Άλλωστε δεν έχεις χρήματα για ταξί ούτε μαζί σου ούτε στο ΚΥ!  ;)

29 Νοεμβρίου 2013, 19:04:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


.
Στις 3 τα ξημερώματα που θα βρω τον διοικητή του νοσοκομείου;;

29 Νοεμβρίου 2013, 19:30:35
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχουν όλοι τηλέφωνα (Διευθυντής ΚΥ και Διοικητής)
Κάνε εσύ τις κλήσεις να καταγραφούν στο κινητό σου και περίμενε να ξημερώσει.
Αν έχεις διάθεση να αναδείξεις το πρόβλημα και να μην πληρώνεις από την τσέπη σου.

18 Οκτωβρίου 2018, 19:19:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Flamestriker


Θα σας πω τι μου απάντησε η 5η ΥΠΕ γιατί η διεύθυνση το ΚΥ μου μού απαντούσε "πάρε το αυτοκίνητο σου (!!)", "παρακάλα τους συγγενείς να σε γυρίσουν", "μείνε στο νοσοκομείο".

ΑΝ υπάρχει  ΜΜΜ να γυρίσεις εντός της μέρας, γυρνάς με αυτό. Αν δεν υπάρχει, μπορείς να πάρεις ταξί για κοντινή απόσταση και να κρατήσεις απόδειξη (να φανταστείτε μου είπανε οτι ο επίτροπος δεν υπέγραφε για ταξί 8Ε). Διανυκτέρευση δικαιούσαι πάνω από κάποια χιλιόμετρα (νομιζω 150 και εκτός νομού).
ΕΠΙΣΗΣ αν κανεις διακομιδη σε απόσταση πάνω από 50-60χλμ, δικαιούσαι 10Ε αποζημίωση! Θέλει όμως χαρτούρα: 1) Χαρτί του ΕΚΑΒ ότι εσύ έκανες τη διακομιδή (το 3χαρτο που κανεις από το ΚΥ - ΠΙ σου) 2) Ιατρική γνωμάτευση οτι χρήζει διακομιδής 3) Εντολή μετακίνησης (εντός της μέρας ή την επόμενη) από το ΚΥ σου 4) Βεβαίωση της διεύθυνσης του ΚΥ ότι όντως έκανες διακομιδή. ΟΛΑ αυτά πρέπει να κατατεθούν εντος 3 ημερών.

3 Ιανουαρίου 2019, 17:25:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Όταν έκανα αγροτικό ( πριν 15 χρόνια σχεδον) έπρεπε να έχεις:
Χαρτί υπογεγραμμένο από τον διευθυντή ( εις τριπλούν) όπου θα αναφερεται το ονοματεπωνυμο του ασθενους που διεκομισες καθως και η συμπτωματολογια. Αυτο το χαρτί, μαζί με το χαρτί από το ασθενοφόρο, το πηγαινες εντος 3 ημερών από την ημέρα που έκανες τη διακομιδή στο νοσοκομείο και το κατεθετες με αριθμο πρωτοκολλου. Στο τέλος κάθε μήνα έπρεπε να κάνεις συγκεντρωτικο όλων των διακομιδών που έκανες για να πάρεις τα 9, 56 ευρω που επαιρνες για καθε διακομιδη.
Επειδη ο διευθυντης ερχοταν καποιες φορες μεχρι Πεμπτη και μετα Τριτη, και αν εκανα διακομιδη Πεμπτη απογευμα δεν προλαβαινα να καταθεσω το χαρτι στο νοσοκομειο υπογεγραμμενο, μου ειχε υπογραψει απο πριν καποια εγγραφα χωρις ονομα και εγω οταν εκανα διακομιδη απλα συμπληρωνα το ονομα και τη συμπτωματολογια.

8 Ιουλίου 2023, 07:37:31
Απάντηση #6

Cakesniffer

Επισκέπτης
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα σας πω τι μου απάντησε η 5η ΥΠΕ γιατί η διεύθυνση το ΚΥ μου μού απαντούσε "πάρε το αυτοκίνητο σου (!!)", "παρακάλα τους συγγενείς να σε γυρίσουν", "μείνε στο νοσοκομείο".

ΑΝ υπάρχει  ΜΜΜ να γυρίσεις εντός της μέρας, γυρνάς με αυτό. Αν δεν υπάρχει, μπορείς να πάρεις ταξί για κοντινή απόσταση και να κρατήσεις απόδειξη (να φανταστείτε μου είπανε οτι ο επίτροπος δεν υπέγραφε για ταξί 8Ε). Διανυκτέρευση δικαιούσαι πάνω από κάποια χιλιόμετρα (νομιζω 150 και εκτός νομού).
ΕΠΙΣΗΣ αν κανεις διακομιδη σε απόσταση πάνω από 50-60χλμ, δικαιούσαι 10Ε αποζημίωση! Θέλει όμως χαρτούρα: 1) Χαρτί του ΕΚΑΒ ότι εσύ έκανες τη διακομιδή (το 3χαρτο που κανεις από το ΚΥ - ΠΙ σου) 2) Ιατρική γνωμάτευση οτι χρήζει διακομιδής 3) Εντολή μετακίνησης (εντός της μέρας ή την επόμενη) από το ΚΥ σου 4) Βεβαίωση της διεύθυνσης του ΚΥ ότι όντως έκανες διακομιδή. ΟΛΑ αυτά πρέπει να κατατεθούν εντος 3 ημερών.

Μπορειτε να με παραπεμψετε στην σχετικη νομοθεσια για την αποζημιωση των 10Ε; Ευχαριστω.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2009, 07:49:24
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
17276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2015, 17:23:40
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
44879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2017, 12:30:21
από pzogr
5 Απαντήσεις
16900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Δεκεμβρίου 2021, 14:02:58
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2023, 15:10:52
από Δ. Κουναλάκης