Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:33:07

Αποστολέας Θέμα: Γνωματευση απο Γ.Ι. για νοσοκομειακό κρεβάτι, χειροκίνητο τροχήλατο, αερόστρωμα;  (Αναγνώστηκε 16075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Δεκεμβρίου 2013, 13:28:03
Αναγνώστηκε 16075 φορές
Αποσυνδεδεμένος

jordi


Καλησπερα.Γνωριζει να μου πει καποιος συναδελφος αν μπορει ο γενικος ιατρος να δωσει ιατρικη γνωματευση ,για καποιον ασθενη κατακεκλιμενο,που χρηζει νοσοκομειακο κρεβατι χειροκινητο τροχηλατο και αεροστρωμα ηλεκτρικο;Aν ναι,υπαρχει καποια΄΄ φορμα΄΄ ειδικη που πρεπει να συμπληρωσουμε για να εγκριθει μετεπειτα απο τον ελεγκτη ιατρο;Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2013, 13:50:15 από Argirios Argiriou »

7 Δεκεμβρίου 2013, 15:50:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Εδωσα πρόσφατα γνωμάτευση σε ασθενή μου παραπληγική για κρεββάτι νοσοκομειακό χειροκίνητο και αερόστρωμα, συντάσσοντας δική μου γνωμάτευση (δεν υπάρχει έτοιμη φόρμα, απ'όσο γνωρίζω).

Η νευρολόγος που ήταν στην επιτροπή όπου την κατέθεσε ο ασθενής δεν την δέχτηκε και ζήτησε να εξετασει η ίδια την ασθενή. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν λόγω της πάθησης (παραπληγία) ή για άλλο λόγο.

8 Δεκεμβρίου 2013, 08:42:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η νευρολόγος που ήταν στην επιτροπή όπου την κατέθεσε ο ασθενής δεν την δέχτηκε και ζήτησε να εξετασει η ίδια την ασθενή. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν λόγω της πάθησης (παραπληγία) ή για άλλο λόγο.
Και τί έγινε τελικά; Την εξέτασε και εκείνη και διαπίστωσε ότι είναι παραπληγική; Σε πίστεψε;

8 Δεκεμβρίου 2013, 17:55:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

jordi



13 Δεκεμβρίου 2013, 12:59:55
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η νευρολόγος που ήταν στην επιτροπή όπου την κατέθεσε ο ασθενής δεν την δέχτηκε και ζήτησε να εξετασει η ίδια την ασθενή. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν λόγω της πάθησης (παραπληγία) ή για άλλο λόγο.
Και τί έγινε τελικά; Την εξέτασε και εκείνη και διαπίστωσε ότι είναι παραπληγική; Σε πίστεψε;

Την εξέτασε εκείνη, διαπίστωσε ότι είναι παραπληγική, συνέχισε την αγωγη που ήδη είχε και της έδωσε τη γνωμάτευση.

23 Σεπτεμβρίου 2014, 13:44:11
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Έχω φτιάξει ένα πρότυπο για τη χορήγηση αεροστρώματος από τον ΕΟΠΥΥ
Mπορεί να φανεί χρήσιμο!

27 Μαρτίου 2015, 10:33:16
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Πρόσφατα χρειάστηκε να δώσω γνωμάτευση για αερόστρωμα σε κατακεκλιμμένο ασθενή και δεν τη δέχτηκαν επειδή δεν είμαι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ.

Σε τηλ. επικοινωνία με το ΠΕΔΥ Καρδίτσας μου επιβεβαίωσαν ότι για αερόστρωμα πρέπει να είσαι ιατρός ΠΕΔΥ ή να έχεις σύμβαση με ΕΟΠΥΥ.

27 Μαρτίου 2015, 10:41:33
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Σε αυτήν την ιστοσελίδα βρήκα οδηγό επιβίωσης ΕΟΠΥΥ που αναφέρει αναλυτικά τις δαπάνες που διακολογούνται και ποιά δικαιολογητικά απαιτούνται.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αναφέρει κι εδω το ίδιο:
ΠΡΟΣΟΧΗ! Απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρετε τα χρήματα σας από τον ΕΟΠΥΥ είναι η έκδοση ιατρικής γνωμάτευσης από ιατρό του ΕΟΠΥΥ. Η γνωμάτευση πρέπει να προηγείται της έκδοσης απόδειξης αγοράς.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2015, 10:43:50 από Μαρία Χόρτη »

27 Μαρτίου 2015, 13:11:45
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Εγω παντως (πιστοποιημενος  ιδιώτης Γ.Ι.)εχω δοσει αρκετές γνωματεύσεις για αερόστρωμα και τις εχουν δεχτεί κανονικά...οπως βέβαια και επιθέματα κατακλύσεων ,ουροκαθετηρες κλπ.Το ότι γράφει μια εταιρια στο site της οτι χρειάζεται γνωμάτευση απο ιατρο του ΕΟΠΥΥ δεν σημαινει οτι υπάρχει ΦΕΚ που να αποκλειει τους υπολοιπους (ασε που δεν ξεκαθαρίζει αν εννοει συμβεβλημένο ή όχι).
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2015, 13:17:11 από samsok »

27 Μαρτίου 2015, 13:28:00
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω παντως (πιστοποιημενος  ιδιώτης Γ.Ι.)εχω δοσει αρκετές γνωματεύσεις για αερόστρωμα και τις εχουν δεχτεί κανονικά...οπως βέβαια και επιθέματα κατακλύσεων ,ουροκαθετηρες κλπ.Το ότι γράφει μια εταιρια στο site της οτι χρειάζεται γνωμάτευση απο ιατρο του ΕΟΠΥΥ δεν σημαινει οτι υπάρχει ΦΕΚ που να αποκλειει τους υπολοιπους (ασε που δεν ξεκαθαρίζει αν εννοει συμβεβλημένο ή όχι).
Και εγώ το ίδιο. Ακόμα και για αναπηρικό καροτσάκι έχω δώσει γνωμάτευση.

27 Μαρτίου 2015, 13:47:06
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω παντως (πιστοποιημενος  ιδιώτης Γ.Ι.)εχω δοσει αρκετές γνωματεύσεις για αερόστρωμα και τις εχουν δεχτεί κανονικά...οπως βέβαια και επιθέματα κατακλύσεων ,ουροκαθετηρες κλπ.Το ότι γράφει μια εταιρια στο site της οτι χρειάζεται γνωμάτευση απο ιατρο του ΕΟΠΥΥ δεν σημαινει οτι υπάρχει ΦΕΚ που να αποκλειει τους υπολοιπους (ασε που δεν ξεκαθαρίζει αν εννοει συμβεβλημένο ή όχι).
Και εγώ το ίδιο. Ακόμα και για αναπηρικό καροτσάκι έχω δώσει γνωμάτευση.
Όπως λέει ο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος: "Τα χορηγούμενα είδη του παρόντος άρθρου, καθώς και του παραρτήματος χορηγούνται με έγκριση Ελεγκτή του Φορέα, ύστερα από γνωμάτευση ιατρού αντίστοιχης με το χορηγούμενο είδος ειδικότητας.""
   Από την άλλη ο ελεγκτής είναι βασιλιάς και ενίοτε δικτάτορας. Μπορεί να εφαρμόσει το αποφασίζομεν και διατάζομεν.... (το ίδιο κάνουν συχνά-πυκνά και οι διοικητικοί). Αν σου τύχει στραβός γραφειοκράτης, την πάτησες. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να εξηγείς τα αυτονόητα (και ο άλλος να μην καταλαβαινει).

24 Ιουλίου 2016, 10:41:20
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μετά από ερώτηση συγγενών αν μπορώ να χορηγήσω γνωμάτευση για νοσοκομειακή κλίνη (χειροκίνητη ή ηλεκτρική) σε υπέργηρο, χρόνια κατακεκλιμένο άτομο, πειραματίστηκα με το σύστημα έκδοσης γνωματεύσεων ΕΚΠΥ (μέσω του οδηγού κωδικοποιήσεων) και είδα ότι μόνο νευρολόγος μπορεί να δώσει γνωμάτευση για νοσοκομειακή κλίνη και μόνο για παραπληγία, τετραπληγία, πολλαπλή σκλήρυνση, μυασθένεια.
Το "ωραίο" είναι ότι ανήκει στην κατηγορία "Ορθοπαιδικά" αλλά δεν μπορεί να δώσει γνωμάτευση ο ορθοπεδικός. (προσωπικά είμαι του "ε" κι όχι του "αι")
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιουλίου 2016, 10:50:25 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Αυγούστου 2009, 16:48:36
από Chris123GR
2 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2012, 00:53:30
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
3270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2016, 12:45:12
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2022, 01:40:28
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou