Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:58:42

Αποστολέας Θέμα: E-syntagografisi στο Περιφερειακό Ιατρείο και σωματικά προβλήματα στο Γιατρο  (Αναγνώστηκε 8021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Δεκεμβρίου 2013, 07:19:29
Αναγνώστηκε 8021 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Από τότε που καθιερώθηκε η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, απέκτησα αυχενικό σύνδρομο. Όντας 5 ώρες επί ενός υπολογιστή, είμαι κάθε μέρα με πιασμένο αυχένα, πολύ συχνά με κεφαλαλγία, χωρίς ριζιτικά φαινόμενα βέβαια από τα αυχενικά νεύρα. Το αποκορύφωμα, προ 5 ημερών εμφάνισα αύρα ημικρανίας με διαταραχές στα οπτικά πεδία και αιμωδίες στο άνω άκρο, με αποτέλεσμα να τρέχω στις 1 τη νύχτα στο Νοσοκομείο. Εισαγωγή φυσικά και CT εγκεφάλου που ήταν αρνητική. Φαίνεται ότι στα 38 μου, απέκτησα και ημικρανία. Θα ήθελα τις απόψεις επί του θέματος, όχι ασφαλώς επί της κλινικής μου εικόνας, αλλά κυρίως κάποιους τρόπους να βελτιώσω την κατάσταση, πριν αρχίσω να γράφω 10 συνταγές την ημέρα και να φεύγω στο σπιτάκι μου από τις 11πμ

9 Δεκεμβρίου 2013, 13:23:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Το πιο συχνό λάθος είναι η θέση μας στον υπολογιστή. Ελέγξτε αν η οθόνη βρίσκεται στο ύψος του κεφαλιού σας, ώστε να κοιτάτε ευθεία μπροστά. Συνήθως είναι χαμηλότερα, οπότε ρυθμίζετε το ύψος. Το πιο εύκολο είναι να βάλετε ένα-δύο πακέτα κόλλες Α4, γιατί οι χοντροί τόμοι ιατρικών βιβλίων θα ευνοήσουν τα σχόλια ασθενών, καθώς και συναδέλφων που δεν γνωρίζουν το medscape.
Η σωστή θέση των χεριών είναι χαμηλότερα από τα συνήθη γραφεία, ώστε οι καρποί να μην βρίσκονται σε γωνία με τον πήχυ, όταν πληκτρολογούν ή χειρίζονται το ποντίκι. Αν προσέξετε, τα γραφεία για Η/Υ έχουν ξεχωριστό ράφι γι αυτά τα δύο. δεν υπάρχει πρόχειρη λύση γι' αυτό, δοκιμάστε όμως να σηκώσετε την καρέκλα, αν ρυθμίζεται το ύψος της.
Τέλος, για την προστασία των ματιών, τουλάχιστον κάθε μισή ώρα, πρέπει να κάνετε ένα διάλλειμμα 20 δευτερολέπτων, όπου το βλέμμα εστιάζει σε μακρινό αντικείμενο κα ανοιγοκλείνετε συχνότερα τα βλέφαρα.
Αξίζει ίσως για τέτοιου είδους ποβλήματα να επισκεφθείτε τον ιατρό εργασίας του νοσοκομείου που ανήκετε.
Μία φίλη μου, που δούλευε στην Ισπανία ως μάνατζερ προσωπικού, μου έλεγε πόσο προστατευτικές είναι οι επιχειρήσεις εκεί, ιδιωτικές και δημόσιες, απέναντι στην εργασιακή υγεία. Αυτό το έχουν καταφέρει τα σωματεία εργαζομένων, που ενδιαφέρονται όχι μόνο για τα λεφτά, αλλά και για τις συνθήκες εργασίας, κάτι που εδώ είναι άγνωστο στους συνδικαλιστές. Μου ανέφερε το παράδειγμα ενός υπαλλήλου, σε δουλειά γραφείου, που ήταν πολύ ψηλός και, όταν παραπονέθηκε για πόνο στον αυχένα, παρήγγειλαν την ίδια μέρα μεγαλύτερο γραφείο και καρέκλα, χωρίς το θέμα να φτάσει στον ιατρό εργασίας.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

9 Δεκεμβρίου 2013, 14:14:52
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πιο συχνό λάθος είναι η θέση μας στον υπολογιστή. Ελέγξτε αν η οθόνη βρίσκεται στο ύψος του κεφαλιού σας, ώστε να κοιτάτε ευθεία μπροστά. Συνήθως είναι χαμηλότερα, οπότε ρυθμίζετε το ύψος. Το πιο εύκολο είναι να βάλετε ένα-δύο πακέτα κόλλες Α4, γιατί οι χοντροί τόμοι ιατρικών βιβλίων θα ευνοήσουν τα σχόλια ασθενών, καθώς και συναδέλφων που δεν γνωρίζουν το medscape.
Η σωστή θέση των χεριών είναι χαμηλότερα από τα συνήθη γραφεία, ώστε οι καρποί να μην βρίσκονται σε γωνία με τον πήχυ, όταν πληκτρολογούν ή χειρίζονται το ποντίκι. Αν προσέξετε, τα γραφεία για Η/Υ έχουν ξεχωριστό ράφι γι αυτά τα δύο. δεν υπάρχει πρόχειρη λύση γι' αυτό, δοκιμάστε όμως να σηκώσετε την καρέκλα, αν ρυθμίζεται το ύψος της.
Τέλος, για την προστασία των ματιών, τουλάχιστον κάθε μισή ώρα, πρέπει να κάνετε ένα διάλλειμμα 20 δευτερολέπτων, όπου το βλέμμα εστιάζει σε μακρινό αντικείμενο κα ανοιγοκλείνετε συχνότερα τα βλέφαρα.
Αξίζει ίσως για τέτοιου είδους ποβλήματα να επισκεφθείτε τον ιατρό εργασίας του νοσοκομείου που ανήκετε.
Μία φίλη μου, που δούλευε στην Ισπανία ως μάνατζερ προσωπικού, μου έλεγε πόσο προστατευτικές είναι οι επιχειρήσεις εκεί, ιδιωτικές και δημόσιες, απέναντι στην εργασιακή υγεία. Αυτό το έχουν καταφέρει τα σωματεία εργαζομένων, που ενδιαφέρονται όχι μόνο για τα λεφτά, αλλά και για τις συνθήκες εργασίας, κάτι που εδώ είναι άγνωστο στους συνδικαλιστές. Μου ανέφερε το παράδειγμα ενός υπαλλήλου, σε δουλειά γραφείου, που ήταν πολύ ψηλός και, όταν παραπονέθηκε για πόνο στον αυχένα, παρήγγειλαν την ίδια μέρα μεγαλύτερο γραφείο και καρέκλα, χωρίς το θέμα να φτάσει στον ιατρό εργασίας.

Υπάρχει Ιατρός εργασίας για το προσωπικό κάθε Ελληνικού Νοσοκομείου;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Δεκεμβρίου 2013, 17:00:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Υποτίθεται πως ναι. όποιος απασχολεί πάνω από πενήντα εργαζομένους, πρέπει να διαθέτει ιατρό εργασίας, μη εξαιρουμένου του δημοσίου. (Το έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, αλλά είναι λίγο δύσκολο να το βρω, γιατί είμαι στο τάμπλετ.)
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

Λέξεις κλειδιά: εργονομία ιατροί 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
13592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2013, 14:55:13
από Βέρρας Οδυσσέας
5 Απαντήσεις
6235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2013, 21:13:37
από Richard
0 Απαντήσεις
68134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2014, 15:05:03
από anastasios theodoridis
7 Απαντήσεις
22386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator
0 Απαντήσεις
25212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2021, 21:23:35
από pen15