Γενικά > Χρήσιμες πληροφορίες

Πώς παίρνουμε γυαλιά μέσω ΕΟΠΥΥ στην πράξη;

(1/6) > >>

Argirios Argiriou:
Αντιγράφω σχετικό post οφθαλμίατρου από το facebook σήμερα:

Θα 'ηθελα να πω ότι το 70% των ασθενών που μου έρχονται για διαθλαστικό έλεγχο (γυαλια) βλέπω ότι πριν απο μένα δεν είχαν πάρει γυαλια ποτέ με το ταμείο,τους εξηγώ ότι και μόνο η διαδικασία είναι πολύπλοκη(να πας στον ελεγκτη του ικα, να πάρεις όλη την χαρτούρα από τον οπτικό και μετά να πας να τα καταθέσεις στον εοπυυ και τέλος να πάρεις 100 ευρώ μετά από 6 μήνες τουλάχιστον) και παρόλα αυτά είναι διατεθημένοι να μπουν στην ταλαιπωρία ή ένα επίσης μεγάλο ποσό δεν τα φτάχνει ποτέ γιατί δεν έχει λεφτά.Ο κόσμος έχει φτάσει στα όρια του, δεν ξέρω εσείς για ποιούς ελέυθερους ασθενείς μιλάτε ή για τι αμοιβές....γιατί εάν η αμοιβή είναι 20 ευρώ εννοειται ότι υπάρχει ιδιωτική πελατεία.Εγώ μιλάω για ασθενείς που θα έρθουν για έναν πλήρη ελεγχο και θα πληρώσουν 40-50 ευρώ,αυτοί τουλάχιστον στην δικιά μου περιοχή είναι ελάχιστοι. Και δεν μιλάω μόνο προσωπικά αλλά και για άλλους συναδέλφους που αντιμετωπίζουν ακριβώς το ίδιο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

stavros_14:
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους :)

Θα ήθελα αν γίνεται να σας απασχολήσω για λίγα λεπτά με ένα ερώτημα.
Στις 19/12/2013 πήραμε Ιατρική Γνωμάτευση από κρατικό νοσοκομείο για γυαλιά οράσεων (κρύσταλλα και σκελετό) για την κόρη μου κάτω των 12 ετών. Επίσης ο ίδιος γιατρός του νοσοκομείου συμπλήρωσε και την Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης στο ατομικό βιβλιάριο νοσηλείας του ΟΠΑΔ (δημοσίου), δηλ. το πράσινο "τεφτέρι". Όταν πήγε μια κοπέλα εκ μέρους μου (γιατί εργαζόμουν) να θεωρήσει τη γνωμάτευση και το βιβλιάριο στον ελεγκτή του ΕΟΠΠΥ, αυτός αρνήθηκε γιατί υπήρχε στο βιβλιάριο Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης με ημερομηνία 18/4/2012 όπου αναγραφόταν μόνο κρύσταλλα (δεξιά και αριστερά).
Το άσπρο χαρτάκι της Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης ΔΕΝ είναι κομμένο, δηλαδή είναι μαζί με το κίτρινο του αντίγραφο.
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν κάναμε χρήση το 2012 αλλά εφόσον το χαρτάκι είναι στη θέση του, σημαίνει ότι δεν έγινε χρήση
της παροχής των φακών; Αλλά και σε περίπτωση που είχαμε κάνει χρήση, δεν θα έπρεπε ο ελεγκτής να θεωρήσει την γνωμάτευση τουλάχιστον για το σκελετό;

ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Gateopener:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους :)

Θα ήθελα αν γίνεται να σας απασχολήσω για λίγα λεπτά με ένα ερώτημα.
Στις 19/12/2013 πήραμε Ιατρική Γνωμάτευση από κρατικό νοσοκομείο για γυαλιά οράσεων (κρύσταλλα και σκελετό) για την κόρη μου κάτω των 12 ετών. Επίσης ο ίδιος γιατρός του νοσοκομείου συμπλήρωσε και την Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης στο ατομικό βιβλιάριο νοσηλείας του ΟΠΑΔ (δημοσίου), δηλ. το πράσινο "τεφτέρι". Όταν πήγε μια κοπέλα εκ μέρους μου (γιατί εργαζόμουν) να θεωρήσει τη γνωμάτευση και το βιβλιάριο στον ελεγκτή του ΕΟΠΠΥ, αυτός αρνήθηκε γιατί υπήρχε στο βιβλιάριο Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης με ημερομηνία 18/4/2012 όπου αναγραφόταν μόνο κρύσταλλα (δεξιά και αριστερά).
Το άσπρο χαρτάκι της Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης ΔΕΝ είναι κομμένο, δηλαδή είναι μαζί με το κίτρινο του αντίγραφο.
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν κάναμε χρήση το 2012 αλλά εφόσον το χαρτάκι είναι στη θέση του, σημαίνει ότι δεν έγινε χρήση
της παροχής των φακών; Αλλά και σε περίπτωση που είχαμε κάνει χρήση, δεν θα έπρεπε ο ελεγκτής να θεωρήσει την γνωμάτευση τουλάχιστον για το σκελετό;

ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις απαντήσεις σας.

--- Τέλος παράθεσης ---
Καλή χρονιά!
Η συζυγός μου είναι Οπτικος και μου λέει ότι ο ΕΟΠΥΥ χορηγεί γυαλιά ανά διετία σε παιδιά κάτω των 12 ετών.Απο 12 +1 ημέρα,ανά τετραετία δαπάνη 100€.Δεν εχει σημασία αν πήρες μονο κρύσταλλα ή οτιδήποτε άλλο(σκελετό) ή και τα δύο δικαιούσαι τωρα μετα 4 χρονια.ΑΛΛΑ αν το χαρτάκι ειναι εκεί λογικά δεν έκανες δαπάνη οπότε μάλλον δικαιούσαι!

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Το άσπρο χαρτάκι της Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης ΔΕΝ είναι κομμένο, δηλαδή είναι μαζί με το κίτρινο του αντίγραφο.
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν κάναμε χρήση το 2012 αλλά εφόσον το χαρτάκι είναι στη θέση του, σημαίνει ότι δεν έγινε χρήση
της παροχής των φακών;

--- Τέλος παράθεσης ---
   To "χαρτάκι" (εντολή περίθαλψης) δεν κόβεται πλέον αλλά κατατιθεται μόνο η θεωρημένη γνωμάτευση του ΟΦΘ. Το χαρτάκι λοιπόν παραμένει ως ένδειξη ότι χορηγηθήκαν γυαλιά (μερικές φορές ο ελεγκτής το σφραγίζει, άλλες όχι). Κανονικά αν είχαν χορηγηθεί θα ήταν γραμμένο στο πρώτο τμήμα του βιβλιαρίου (αυτό με τη φωτογραφία κάπου στις παροχές) - μερικές φορές (βαρεμάρα; ) ο ελεγκτής δεν το γράφει....
    Οπότε ο σημερινός ελεγκτής έχει μερικώς δίκιο. Η μόνη λύση να του πάτε την θεωρημένη γνωμάτευση του ΟΦΘ απο 18/4/12 (ή να περιμένετε 4 μήνες ακόμα....)

stavros_14:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Το άσπρο χαρτάκι της Εντολή Υγειονομικής Περίθαλψης ΔΕΝ είναι κομμένο, δηλαδή είναι μαζί με το κίτρινο του αντίγραφο.
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν κάναμε χρήση το 2012 αλλά εφόσον το χαρτάκι είναι στη θέση του, σημαίνει ότι δεν έγινε χρήση
της παροχής των φακών;

--- Τέλος παράθεσης ---
   To "χαρτάκι" (εντολή περίθαλψης) δεν κόβεται πλέον αλλά κατατιθεται μόνο η θεωρημένη γνωμάτευση του ΟΦΘ. Το χαρτάκι λοιπόν παραμένει ως ένδειξη ότι χορηγηθήκαν γυαλιά (μερικές φορές ο ελεγκτής το σφραγίζει, άλλες όχι). Κανονικά αν είχαν χορηγηθεί θα ήταν γραμμένο στο πρώτο τμήμα του βιβλιαρίου (αυτό με τη φωτογραφία κάπου στις παροχές) - μερικές φορές (βαρεμάρα; ) ο ελεγκτής δεν το γράφει....
    Οπότε ο σημερινός ελεγκτής έχει μερικώς δίκιο. Η μόνη λύση να του πάτε την θεωρημένη γνωμάτευση του ΟΦΘ απο 18/4/12 (ή να περιμένετε 4 μήνες ακόμα....)

--- Τέλος παράθεσης ---

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θυμόμουν την λεπτομέρεια με το πρώτο τμήμα του βιβλιαρίου (προσωπικά και γερός να είμαι σε τέσσερα χρόνια έχω 15 χαρτάκια και τα μισά είναι για τσεκ-απ). Φαντάζομαι ότι το βιβλιάριο μου θα ήταν χρυσός για τους κομπιναδόρους κάποτε. Το κοίταξα και πράγματι δεν υπάρχει η εγγραφή ότι εκτελέστηκε. Υπάρχει κανονικά η εγγραφή όταν πρωτοπήραμε τα γυαλιά το 2009 και ακόμα μία για οδοντοθεραπεία. Οπότε το σύστημα λειτουργεί  :P και θα πρέπει να το εξηγήσω (και καλή τύχη).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση