Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:20:56

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνω για να πάω....στο γιατρό!  (Αναγνώστηκε 7707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:17:06
Αναγνώστηκε 7707 φορές
Αποσυνδεδεμένος

juniper


Χαίρετε!!
Είμαι νέα συνάδελφος και η αλήθεια είναι πως είμαι...πελαγωμένη.
Δεν έχω συγγενή ιατρό ώστε να με καθοδηγεί και όπως καταλαβαίνετε, οι πληροφορίες που δίνονται είναι με το σταγονόμετρο!!
Πρέπει λοιπόν να επισκεφθώ οφθαλμίατρο.
Τι κάνω; Τι ισχύει;
Θα μου επιστραφούν μέσω ΤΣΑΥ, τώρα ΕΤΑΑ κάποια χρηματα;;
Θα πρέπει να πάω σε ιδιώτη γιατρό ή μπορώ να βρώ κάπου και συμβεβλημένους με το ΕΟΠΠΥ;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:20:55
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Kαλησπέρα σας και χρόνια πολλά.
Θα θέλατε να μας πείτε ποιά είναι η ειδικότητά σας και πού ειδικευθήκατε;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:25:49
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

juniper


Αν και δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό με αυτό που ρωτάω, θα δείξω καλή θέληση και θα σας απαντήσω :)
Είμαι οδοντίατρος, και συγχωρείστε με αλλά δε το είδα σαν αναφερόμενη ειδικότητα όταν συμπλήρωνα τα απαιτούμενα στοιχεία του προφιλ.

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:34:22
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν και δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό με αυτό που ρωτάω

Υπέθεσα ότι ως ιατρός (έτσι νόμισα) που ασκήθηκε σε κάποιο/α Νοσοκομείο/α, θα είχατε εξοικειωθεί με το πως λειτουργεί το σύστημα.

Αν είστε ασφαλισμένος στον ΕΟΠΥΥ (ΤΣΑΥ),  μπορείτε:
1. Να κλείσετε ένα ραντεβού με τα εξωτερικά Ιατρεία της Οφθαλμολογικής Κλινικής του δημόσιου Νοσοκομείου της επιλογής σας
2. Να απευθυνθείτε σε έναν ιδιώτη οφθαλμίατρο α) συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ που να μην απεργεί β) μη συμβεβλημένο

Στην περίπτωση 1, θα πληρώσετε μόνο το 5ευρο της εισόδου στο Νοσοκομείο
Στην περίπτωση 2α δεν θα πληρώσετε από την τσέπη σας τίποτε εφόσον είστε μέσα στα 200 (τώρα θα γίνουν 400) πρώτα ραντεβού για το μήνα του ιατρού. Αν δεν είστε, όπως και στην περίπτωση 2β, θα πληρώσετε εσείς το κόστος της ιατρικής επίσκεψης.

Μέχρι λίγες εβδομάδες νωρίτερα, είχατε και μία άλλη οption, να κλείσετε ραντεβού στα πολυϊατρεία του ΕΟΠΥΥ, καλώντας ένα από γνωστά πενταψήφια νούμερα με τις κακόγουστες τηλεοπτικές διαφημίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2013, 18:38:29 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:39:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χαίρετε!!
Είμαι νέα συνάδελφος και η αλήθεια είναι πως είμαι...πελαγωμένη.
Δεν έχω συγγενή ιατρό ώστε να με καθοδηγεί και όπως καταλαβαίνετε, οι πληροφορίες που δίνονται είναι με το σταγονόμετρο!!
Πρέπει λοιπόν να επισκεφθώ οφθαλμίατρο.
Τι κάνω; Τι ισχύει;
Θα μου επιστραφούν μέσω ΤΣΑΥ, τώρα ΕΤΑΑ κάποια χρηματα;;
Θα πρέπει να πάω σε ιδιώτη γιατρό ή μπορώ να βρώ κάπου και συμβεβλημένους με το ΕΟΠΠΥ;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καταρχάς θα πρέπει να πας στο site του ΕΟΠΥΥ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) και να βρεις κάποιον συμβεβλημένο οφθαλμίατρο στην περιοχή σου.
Στην συνέχεια, επικοινώνησε μαζί του για να δεις αν συνεχίζει να είναι συμβεβλημένος και αν έχει ακόμα δωρεάν επισκέψεις ώστε να μην σε χρεώσει την επίσκεψη. Σήμερα μάλιστα ανεβάσαν τις επισκέψεις σε 400 άρα λογικά θα έχει. Αν παρόλα αυτά δεν βρεις συμβεβλημένο γιατρό με τον ΕΟΠΥΥ, τότε θα πρέπει να πας για δωρεάν εξυπηρέτηση σε μονάδα ΕΟΠΥΥ (Πρώην ΊΚΑ) ή σε νοσοκομείο.
Αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις ιδιωτική επίσκεψη όπου ο καθένας έχει την προσωπική του αμοιβή. Δυστυχώς δεν επιστρέφονται χρήματα.

Καλώς ήρθες!

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:41:29
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν και δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό με αυτό που ρωτάω

Υπέθεσα ότι ως ιατρός (έτσι νόμισα) που ασκήθηκε σε κάποιο/α Νοσοκομείο/α, θα είχατε εξοικειωθεί με το πως λειτουργεί το σύστημα.

Αν είστε ασφαλισμένος στον ΕΟΠΥΥ (ΤΣΑΥ),  μπορείτε:
1. Να κλείσετε ένα ραντεβού με τα εξωτερικά Ιατρεία της Οφθαλμολογικής Κλινικής του δημόσιου Νοσοκομείου της επιλογής σας
2. Να απευθυνθείτε σε έναν ιδιώτη οφθαλμίατρο α) συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ που να μην απεργεί β) μη συμβεβλημένο

Στην περίπτωση 1, θα πληρώσετε μόνο το 5ευρο της εισόδου στο Νοσοκομείο
Στην περίπτωση 2α δεν θα πληρώσετε από την τσέπη σας τίποτε εφόσον είστε μέσα στα 200 (τώρα θα γίνουν 400) πρώτα ραντεβού για το μήνα του ιατρού. Αν δεν είστε, όπως και στην περίπτωση 2β, θα πληρώσετε εσείς το κόστος της ιατρικής επίσκεψης.

Μέχρι λίγες εβδομάδες νωρίτερα, είχατε και μία άλλη οption, να κλείσετε ραντεβού στα πολυϊατρεία του ΕΟΠΥΥ, καλώντας ένα από γνωστά πενταψήφια νούμερα με τις κακόγουστες τηλεοπτικές διαφημίσεις.

Παράλειψη (πρώην παραπληροφόρηση)! Ο ιδιώτης γιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ δεν έχει καμία σχέση με τους απεργούς γιατρούς των μονάδων του ΕΟΠΥΥ!
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2013, 19:00:48 από Πετράκης Νϊκος »

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:52:53
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν και δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό με αυτό που ρωτάω

Υπέθεσα ότι ως ιατρός (έτσι νόμισα) που ασκήθηκε σε κάποιο/α Νοσοκομείο/α, θα είχατε εξοικειωθεί με το πως λειτουργεί το σύστημα.

Αν είστε ασφαλισμένος στον ΕΟΠΥΥ (ΤΣΑΥ),  μπορείτε:
1. Να κλείσετε ένα ραντεβού με τα εξωτερικά Ιατρεία της Οφθαλμολογικής Κλινικής του δημόσιου Νοσοκομείου της επιλογής σας
2. Να απευθυνθείτε σε έναν ιδιώτη οφθαλμίατρο α) συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ που να μην απεργεί β) μη συμβεβλημένο

Στην περίπτωση 1, θα πληρώσετε μόνο το 5ευρο της εισόδου στο Νοσοκομείο
Στην περίπτωση 2α δεν θα πληρώσετε από την τσέπη σας τίποτε εφόσον είστε μέσα στα 200 (τώρα θα γίνουν 400) πρώτα ραντεβού για το μήνα του ιατρού. Αν δεν είστε, όπως και στην περίπτωση 2β, θα πληρώσετε εσείς το κόστος της ιατρικής επίσκεψης.

Μέχρι λίγες εβδομάδες νωρίτερα, είχατε και μία άλλη οption, να κλείσετε ραντεβού στα πολυϊατρεία του ΕΟΠΥΥ, καλώντας ένα από γνωστά πενταψήφια νούμερα με τις κακόγουστες τηλεοπτικές διαφημίσεις.

Παραπληροφόρηση! Ο ιδιώτης γιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ δεν έχει καμία σχέση με τους απεργούς γιατρούς των μονάδων του ΕΟΠΥΥ!

Και ναι, να διευκρινιστεί ότι υπάρχουν και ιδιώτες συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ που δεν απασχολούνται στα πρώην πολυιατρεία του Οργανισμού και δεν απεργούν. Αλλά η παράλειψη αυτής της διευκρίνισης, απέχει πολύ από το να χαρακτηρίσει όλη την απάντησή μου ως "παραπληροφόρηση".
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2013, 19:06:57 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Δεκεμβρίου 2013, 18:59:59
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Ωραία. Δεν είναι παραπληροφόρηση αλλά παράλειψη.

Που όμως βοηθάει η προσωπική επίθεση στο πρόσωπό μου? Υπό επίβλεψη του ιατρού γίνεται η συνταγογράφηση. Βλέπετε. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν χειρίζονται τον υπολογιστή όπως εσείς.

9 Δεκεμβρίου 2013, 19:07:40
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ωραία. Δεν είναι παραπληροφόρηση αλλά παράλειψη.

Που όμως βοηθάει η προσωπική επίθεση στο πρόσωπό μου?

Ήδη ...παραλήφθηκε. Καλό βράδι σε όλους.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Δεκεμβρίου 2013, 19:50:06
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
[Καταρχάς θα πρέπει να πας στο site του ΕΟΠΥΥ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) και να βρεις κάποιον συμβεβλημένο οφθαλμίατρο στην περιοχή σου.
   Στο site του ΕΟΠΥΥ οι ΙΚΑτζήδες (που δεν έχουν επισκέψεις δωρεαν στα ιατρεία τους) συνεχίζουν να αναφέρονται ως συμβεβλημένοι, μπερδεύοντας τον κόσμο... (άσχετο με το θέμα συζήτησης).
   Έχω μείνει αρκετά πίσω... Διαπιστώνω ότι κανένας δεν ανέφερε περί ιατρικής δεοντολογίας και μη λήψης αμοιβής απο συναδέρφους. Φυσικά είναι προσωπικό του καθενός και διαπιστώνω ότι στις μεγάλες πόλεις δυστυχώς, το συγκεκριμένο άρθρο αποσιωπάται όλο και περισσότερο...
   Επιστροφές χρημάτων απο ΤΣΑΥ-ΕΟΠΥΥΥΥΥΥ μόνο για γυαλιά, με μπόλικη χαρτούρα και μετά από 6-12 μήνες....

9 Δεκεμβρίου 2013, 21:04:29
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
[Καταρχάς θα πρέπει να πας στο site του ΕΟΠΥΥ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) και να βρεις κάποιον συμβεβλημένο οφθαλμίατρο στην περιοχή σου.
   Στο site του ΕΟΠΥΥ οι ΙΚΑτζήδες (που δεν έχουν επισκέψεις δωρεαν στα ιατρεία τους) συνεχίζουν να αναφέρονται ως συμβεβλημένοι, μπερδεύοντας τον κόσμο... (άσχετο με το θέμα συζήτησης).
   Έχω μείνει αρκετά πίσω... Διαπιστώνω ότι κανένας δεν ανέφερε περί ιατρικής δεοντολογίας και μη λήψης αμοιβής απο συναδέρφους. Φυσικά είναι προσωπικό του καθενός και διαπιστώνω ότι στις μεγάλες πόλεις δυστυχώς, το συγκεκριμένο άρθρο αποσιωπάται όλο και περισσότερο...
   Επιστροφές χρημάτων απο ΤΣΑΥ-ΕΟΠΥΥΥΥΥΥ μόνο για γυαλιά, με μπόλικη χαρτούρα και μετά από 6-12 μήνες....


Μα γι' αυτό έγραψα ότι στην επικοινωνία με τον γιατρό, ρωτάς αν είναι ακόμα συμβεβλημένος. Δυστυχώς το site ενημερώνεται με ρυθμούς χελώνας!

10 Δεκεμβρίου 2013, 11:10:17
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

juniper


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαπιστώνω ότι κανένας δεν ανέφερε περί ιατρικής δεοντολογίας και μη λήψης αμοιβής απο συναδέρφους. Φυσικά είναι προσωπικό του καθενός και διαπιστώνω ότι στις μεγάλες πόλεις δυστυχώς, το συγκεκριμένο άρθρο αποσιωπάται όλο και περισσότερο...
   Επιστροφές χρημάτων απο ΤΣΑΥ-ΕΟΠΥΥΥΥΥΥ μόνο για γυαλιά, με μπόλικη χαρτούρα και μετά από 6-12 μήνες....

Κι εγώ αυτό γνώριζα αλλά προφανώς δεν ισχύει.Και δεν αναφέρομαι σε ειδικότητες που έχουν κάποια...έξοδα εξέτασης( για αναλώσιμα κτλ) αλλά για μία απλή πχ οφθαλμολογική εξέταση!
Ενιγουει, θα τσεκάρω τηλεφωνικώς αν υπάρχει κάποιος της συγκεκριμένης ειδικότητας συμβεβλημένος, που να δέχεται ακόμα..
Για επιστροφή χρημάτων απο όσο είδα και σε άλλα σαιτς, δεν ελπίζω καθώς πρόκειται για κάποιο μικρό ποσό και δεν αξίζει να χάσω μια μέρα για να μαζεψω-πάω την χαρτούρα και άλλη μια για να στηθώ στην ουρά της τραπεζας!


Πάντως με το πρώτο τηλεφώνημα βρήκα!
Μου είπε απλά να έχω το βιβλιάριο και το ΑΜΚΑ μαζί μου..
Και μια ακόμα ερώτηση: Πριν 1 χρόνο περίπου που και πάλι είχα προσπαθήσει να κλείσω ραντεβού σε άλλη ειδικότητα μέσω ταμείου, μου είχε πει πως θα πλήρωνα κάποια χρήματα για την ηλ. συνταγογράφηση απευθείας στο γιατρό.Δεν θυμάμαι αν ήταν 5 ή 15 ευρώ.Ισχύει κάτι τέτοιο -ακόμα- ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου 2013, 11:28:06 από juniper »

10 Δεκεμβρίου 2013, 12:55:11
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και μια ακόμα ερώτηση: Πριν 1 χρόνο περίπου που και πάλι είχα προσπαθήσει να κλείσω ραντεβού σε άλλη ειδικότητα μέσω ταμείου, μου είχε πει πως θα πλήρωνα κάποια χρήματα για την ηλ. συνταγογράφηση απευθείας στο γιατρό.Δεν θυμάμαι αν ήταν 5 ή 15 ευρώ.Ισχύει κάτι τέτοιο -ακόμα- ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
   Κανονικά όχι αν είναι απλή συνταγογράφηση. Αν κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις (οφθαλμοσκόπηση σε σχισμοειδή, οπτικά πεδία, βυθοσκόπηση κλπ) ο ΟΦΘ θα εκδώσει παραπεμπτικό και (τυπικά) πρέπει να πληρώσετε τη συμμετοχή 15% (γράφει το ποσό στο παραπεμπτικό, το οποίο συνήθως στρογγυλοποιείται προς τα άνω) και να σας δώσει απόδειξη...

10 Δεκεμβρίου 2013, 13:01:35
Απάντηση #13
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πάντως εγώ θα χαιρόμουν να εξεταστώ από κάποιο συνάδελφο που τιμά τη δεοντολογία, όχι τόσο για το θέμα τωνεξόδων, όσο για την ηθική πλευρά του ζητήματος.
Δυστυχώς η ατέλεια βάσει του ισχύοντος νόμου τείνει να εκλείψει - και πρώτα στο χορό μπήκαν τα διάφορα επιχειρηματικά σχήματα που δεν αναγνωρίζουν, φαίνεται, νόμους του κράτους.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Δεκεμβρίου 2013, 13:22:28
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

juniper


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και μια ακόμα ερώτηση: Πριν 1 χρόνο περίπου που και πάλι είχα προσπαθήσει να κλείσω ραντεβού σε άλλη ειδικότητα μέσω ταμείου, μου είχε πει πως θα πλήρωνα κάποια χρήματα για την ηλ. συνταγογράφηση απευθείας στο γιατρό.Δεν θυμάμαι αν ήταν 5 ή 15 ευρώ.Ισχύει κάτι τέτοιο -ακόμα- ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
   Κανονικά όχι αν είναι απλή συνταγογράφηση. Αν κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις (οφθαλμοσκόπηση σε σχισμοειδή, οπτικά πεδία, βυθοσκόπηση κλπ) ο ΟΦΘ θα εκδώσει παραπεμπτικό και (τυπικά) πρέπει να πληρώσετε τη συμμετοχή 15% (γράφει το ποσό στο παραπεμπτικό, το οποίο συνήθως στρογγυλοποιείται προς τα άνω) και να σας δώσει απόδειξη...
παρανόησις.
Δεν αναφερόμουν σε οφθαλμίατρο.Η εν λόγω εξέταση ήταν απο παθολόγο και τα χρήματα μου τα είχε ζητήσει για να μου δώσει απλα μια βεβαίωση, απο αυτές που ζητούν απο τα γυμναστήρια.Τωρα η ηλεκτρονική συνταγογράφηση που κολλούσε, δε το γνωρίζω.... :-\

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
18097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2019, 00:15:38
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
57417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιανουαρίου 2020, 11:17:04
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
47784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2020, 23:42:26
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
48932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2020, 23:45:37
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
21867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2020, 00:34:48
από Argirios Argiriou