Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:15:05

Αποστολέας Θέμα: αποριες σχετικα με ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης...  (Αναγνώστηκε 30827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Οκτωβρίου 2008, 19:19:11
Αναγνώστηκε 30827 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Αγγελής


χερετω τους συναδελφους  :)
ερχεται σε λιγο καιρο το πτυχιο και ξεκινησα να ψαχνω να δω σχετικα με την ειδικοτητα της Γενικης Ιατρικης μερικες λεπτομερειες που με ενδιαφερουν..στο κρατος που βρισκομαι ο παθολογος/ενδοκρινολος/γαστροεντερολογος ειναι καθαρη νοσοκομειακη ειδικοτητα.ενθουσιαστηκα πριν λιγους μηνες οταν εκανα πρακτικη κοντα σε ενα γενικο γιατρο τις δυνατοτητες που εχει το συστημα καθως και η προοπτικη του..για παραδειγμα, καθε πολιτης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρεπει να εχει οικογενειακο γιατρο ο οποιος τον παρακολουθει ανα τακτα χρονικα διαστηματα, εχεις γνωσεις απ'ολες τις ειδικοτητες και αν θεωρειται τοσο μεγαλη αναγκη τοτε ο ΓΙ δινει χαρτι για νοσοκομειακη περιθαλψη στον αντιστοιχο τομεα. επειδη δεν ειμαι στην Ελλαδα απο πολλα χρονια και επειδη οσο ναναι εχετε απαντησεις στα ερωτηματα μου (θα ηθελα και ο κυριος Αργυριου να συμετασχει)
1) τι προοπτικες εχω αν ακολουθησω Γενικη ιατρικη?μονο στο δημοσιο η και ιδιωτικο ιατρειο? τι ακριβως μου επιτρεπει το ελληνικο κρατος να κανω στο ιατρειο μου?
2) εχω γεννηθει και μεγαλωσει αθηνα αλλα απο μικρος την εχω σιχαθει..εχω σπιτι στη Σπερχειαδα Φθιωτιδας (απο τη μερια του πατερα) και απο Ορεστιαδα απο τη μερια της μητερας μου..εχω δει και εχω ακουσει οτι παρ'ολο που η Σπερχειαδα ειναι κεφαλοχωρι πλεον λογω καποδιστρια δεν εχει γενικο γιατρο εκει ακομα! το πασχα χρειαστηκε ο πατερας μου να παει στο γιατρο (επεσε σε τσουκνιδες και παραλιγο να παθαινε αναφυλακτικο σοκ) αναγκαστηκε να παει στο διπλανο χωριο (2 χλμ μακρια) για να δει οτι αγροτικος δεν υπηρχε και μια νοσοκομα ηταν εκει με αποτελεσμα να καταληξει στη Λαμια..δλδ ελεος! εφ'οσον ειναι αδειο το αγροτικο ιατρειο εκει και επειδη ΘΕΛΩ να μεινω στο χωριο μου οπου εχω και το σπιτι μου πρεπει να περιμενω να βγει προκυρηξη?

 
αυτα για τωρα και ελπιζω να μη σας ζαλισα αλλα ειμαι πολυ πισω με τα γεγονοτα κατω

13 Οκτωβρίου 2008, 22:18:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πρέπει να έχεις κάνει 4 χρόνια ειδικότητα γενικής ιατρικής , να έχεις πάρει τον τίτλο της ειδικότητας και να περιμένεις να βγει στην προκηρυξη.
Φυσικά για να πάρεις τη θέση,θα πρέπει να μη την έχει πάρει κάποιος άλλος.

14 Οκτωβρίου 2008, 23:39:11
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Η Ελλάδα είναι η χώρα με την μεγαλύτερη πυκνότητα Ιατρών από όλες τις χώρες του ΟΟΣΑ, οπότε είναι λογικό τα πράγματα να είναι δύσκολα για τους νέους Ιατρούς.

Η Γενική Ιατρική είναι παρ όλα αυτά μια ειδικότητα που ακόμη δίνει κάποια περιθώρια να δουλέψει κανείς στον Δημόσιο ή στον Ιδιωτικό τομέα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα πράγματα είναι εύκολα.

Θέλει πολύ και συστηματική δουλειά, υπομονή και μεράκι για να κάνει κάτι κανείς.

Το κράτος μας αφήνει να εξασκούμε ότι περιλαμβάνει η εκπαίδευση για την ειδικότητάς μας.

Μια ιδέα για το πώς να περιγράψεις στον απλό κόσμο με τί ασχολείσαι σαν ιδιώτης Γενικός Ιατρός μπορεί να πάρεις στο:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου 2008, 23:50:57 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
54789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 17:56:57
από Aggelos md
3 Απαντήσεις
67616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2023, 22:35:57
από Panos18
0 Απαντήσεις
66000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2018, 16:28:12
από DrD
2 Απαντήσεις
8338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2023, 06:55:51
από Denominator
0 Απαντήσεις
7235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2023, 14:29:18
από Myrsini