Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 22:00:20

Αποστολέας Θέμα: Συντονιστές εκπαίδευσης στην Ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 61435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Δεκεμβρίου 2010, 14:22:42
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

GNIX


Καλησπερα και χρονια πολλα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ο συντονιστης των γενικων γιατρων,μαζι με τον αναπ.συντονιστη αλλου νοσοκομειου, μπορουν να τοποθετησουν καποιον ειδικευομενο γενικης ιατρικης σε αλλες μοναδες και σε αλλα τμηματα ενος νοσοκομειου ,αφαιροντας μηνες εκπαιδευσης απο αλλα τμήματα ή απο το κέντρο υγείας;
Για παραδειγμα, μπορει καποιος αντι να παει 10μηνες σε ΚΥ να παει 4 πχ, και τους υπολοιπους να τους κανει σε καποιο τμημα-κλινικη του νοσοκομειου που υπαρχει αναγκη απο ειδικευομενους ,αλλα δεν υπαρχει στο προγραμμα εκπαιδευσης;
Μπορουν να τον τοποθετήσουν στην νεφρολογικη ή στην ουρολογικη ή στην νευρολογικη κλινικη ή στα ΤΕΠ;
Σε περιπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, σαν ειδικευομενος θα ειμαι καλυμμενος οταν θα δωσω για ειδικοτητα, αφου δεν θα εχω παρει υπογραφη απο τον διευθυντη του ΚΥ οτι εκανα 10 μηνες εκπαιδευση εκει;
Αν με τοποθετησουν χωρις τη θεληση μου, ειμαι υποχρεωμενος να παω,αφου ειναι αποφαση του γενικου συντονιστη και του αναπληρωτη συντονιστη;
Θερμη παρακληση για απαντηση!

Καλη Χρονια να εχουμε.

ΥΓ: Διαβασα τα συνημμενα σχετικα με τους συντονιστες αλλα δεν ειναι αρκετα σαφη!Θεωρω πως υπαρχουν παραθυρακια για να γινουν τα πιο πανω.Κανω λάθος;

29 Δεκεμβρίου 2010, 15:08:41
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

αφροδιτη


οχι δεν μπορουν να κανουν κατι τετοιο κι αν το εκαναν εγινε παρατυπα......αυτο να το αναφερεις στον γενικό συντονιστη γενικων ιατρων και ειμαι σιγουρη οτι θα  το ακυρωσει....γιατι εσυ εισαι εκει για εκπαιδευση και οχι για να καλυψεις τα κενα του νοσοκομειου σας....

29 Δεκεμβρίου 2010, 20:30:28
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για παραδειγμα, μπορει καποιος αντι να παει 10μηνες σε ΚΥ να παει 4 πχ, και τους υπολοιπους να τους κανει σε καποιο τμημα-κλινικη του νοσοκομειου που υπαρχει αναγκη απο ειδικευομενους ,αλλα δεν υπαρχει στο προγραμμα εκπαιδευσης;
Μπορουν να τον τοποθετήσουν στην νεφρολογικη ή στην ουρολογικη ή στην νευρολογικη κλινικη ή στα ΤΕΠ;
Σε περιπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, σαν ειδικευομενος θα ειμαι καλυμμενος οταν θα δωσω για ειδικοτητα, αφου δεν θα εχω παρει υπογραφη απο τον διευθυντη του ΚΥ οτι εκανα 10 μηνες εκπαιδευση εκει;
Αν με τοποθετησουν χωρις τη θεληση μου, ειμαι υποχρεωμενος να παω,αφου ειναι αποφαση του γενικου συντονιστη και του αναπληρωτη συντονιστη;

άτυπα μπορούν να γίνουν τα πάντα και να έχεις και βεβαιώσεις που απαιτούνται εφόσον ο διευθυντής της κλινικής που θα έπρεπε να πας συμφωνεί να δώσει ψευδή βεβαίωση ότι έκανες το προβλεπόμενο χρονικό διάστημα.
Όμως κάνεις δεν μπορεί να το επιβάλει χωρίς να το θες καθώς κάτι τέτοιο είναι παράνομο και εάν υπάρξει γραπτώς είναι παράνομο
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Απριλίου 2011, 23:14:39
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Ε.ΚΟ.ΓΕΝ. ΙΑ


Προτάσεις του Ελληνικού Κολλεγίου Γενικών Ιατρών για τον συντονισμό στην εκπαίδευση των Γενικών Ιατρών

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


30 Απριλίου 2011, 22:55:50
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Στην πρόταση αυτή, μεταξύ άλλων αναφέρεται:

"...Η παλαιότερη πρόταση που απαιτούσε «τεκμηριωμένη πρόταση του Επιστημονικού φορέα της ειδικότητας πρέπει να αποσυρθεί διότι α) δεν υπάρχει μόνο ένας επιστημονικός φορέας της ειδικότητας β) ουδείς επιστημονικός φορέας, ο οποίος μέχρι σήμερα δεν έχει θεσμική θέση στο Εθνικό Σύστημα Υγείας, μπορεί να υποβάλλει προτάσεις για επιλογή προσώπων που θα έχουν συγκεκριμένα καθήκοντα στο ΕΣΥ.
Το μοναδικό θεσμοθετημένο επιστημονικό όργανο εντός του ΕΣΥ είναι τα Επιστημονικά Συμβούλια των Νοσοκομείων γ) Ομοίως ο επαγγελματικός «φορέας» Γενικής Ιατρικής είναι αυτονόητο – το υποδηλώνει..."


Αυτό το σκεπτικό πολύ μου αρέσει !!! Ειδικά αυτό που υπογράμμισα !!!
Και δηλαδή, το πώς θα ειδικευτούν οι γιατροί είναι θέμα ΕΣΥ !!! Μόνο γι’ αυτό προορίζονται !!!
Το ΚΕΣΥ, ας πούμε έχει θεσμική θέση στο ΕΣΥ ? ! Οι φορείς που προτείνουν αντιπροσώπους στο ΚΕΣΥ, έχουν θεσμική θέση στο ΕΣΥ ?! κ.λ.π.
Και εκείνο το περί επαγγελματικού φορέα, πολύ μου άρεσε. Μόνο που στις χώρες που ο επαγγελματικός φορέας έχει ρόλο (και ονομάζεται συχνά «κολέγιο») είναι αυτός που όχι μόνο το πώς θα εκπαιδευτούν οι μελλοντικοί του επαγγελματίες καθορίζει, αλλά και την άδεια άσκησης της ειδικότητας χορηγεί. Δεν το γνωρίζει αυτό το Ελληνικό κολέγιο !!!

Εντύπωση επίσης  μου προκαλεί και το «Εισηγείται στο Επιστημονικό Συμβούλιο … οσάκις ο ειδικευόμενος πρέπει να μετακινηθεί … σε άλλο νοσοκομείο … και υλοποιείται η μετακίνηση με απόφαση του επιστημονικού συμβουλίου»
Η μετακίνηση όμως αποτελεί διοικητική πράξη. Συνεπώς ανακύπτει το αβίαστο ερώτημα: Από πότε τα Επιστημονικά Συμβούλια εκδίδουν διοικητικές πράξεις και ποιες ανάλογες περιπτώσεις (έκδοσης διοικητικών πράξεων) υπάρχουν από την μέχρι σήμερα λειτουργία τους ? Και πόσο συχνά στα Επ. Συμβούλια συμμετέχουν άνθρωποι που προέρχονται από την ΠΦΥ και γνωρίζουν τις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές της ανάγκες?

Ακόμη αναφέρεται σχετικά με την πρόσκληση για εκδήλωση ενδιαφέροντος ότι:
«Η πρόσκληση κοινοποιείται και στο Ελληνικό Κολέγιο Γενικών Ιατρών προκειμένου να ενημερώσει τα μέλη του»
Με απλά λόγια, ουδείς άλλος φορέας με μέλη Γ.Γ. υφίσταται ώστε να κοινοποιηθεί και εκεί και να λάβουν και εκείνα τα μέλη γνώση !!!

Σαν κατακλείδα θα πώ τούτο: Περίμενα πιο ψύχραιμες θέσεις –κινήσεις από το νέο (και ελπίζω μη νεόκοπο) φορέα, μιάς και εκεί υπάρχουν παλαιά και έμπειρα άτομα –που μάλιστα κάποια από αυτά έχουν θητεύσει και στους αγνοούμενους επιδεικτικά σε τούτη την πρόταση από το κολέγιο προηγούμενους και νυν φορείς.
Με πολεμικές και αποδυνάμωση της θέσης του ίδιου του Γ.Γ. στα αφορώντα αυτόν (όπως γίνεται σε ορισμένα σημεία αυτού του κειμένου), δεν ανοίγει ο δρόμος για διείσδυση του νέου φορέα στα τεκταινόμενα του χώρου (όπως διαφαίνεται να είναι το κίνητρο αυτής της θέσης), αλλά αποδυναμώνει συλλήβδην το ρόλο των φορέων του χώρου στα τεκταινόμενα στην ΠΦΥ και στον στενότερο περίβολό του.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Μαΐου 2011, 11:22:09 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Ιουλίου 2016, 15:38:01
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (συνημμένο)
Δεν ξέρω αν έχει βγει το ΦΕΚ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
71521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαΐου 2010, 19:07:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2011, 01:57:12
από Drfeelgood
2 Απαντήσεις
3855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαΐου 2012, 22:08:53
από ΑΡΗΣ
0 Απαντήσεις
5041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2013, 00:58:13
από Drfeelgood
4 Απαντήσεις
6595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2016, 12:45:18
από thepap