Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:44:01

Αποστολέας Θέμα: 6μηνο μετά από 3ο "κόψιμο" στις εξετάσεις ειδικότητας  (Αναγνώστηκε 91401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Ιουνίου 2014, 00:33:31
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

rigormortis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τριτη φορα και εξαμηνο ναι - τεταρτη φορα κι αποκλεισμος οχι - γνωριζω ατομο αλλης ειδικοτητας που περασε με την 5η

το γνωρίζω ότι για όλες τις άλλες ειδικότητες είναι απεριόριστες οι φορές που μπορείς να δώσεις
στη γ.ι. ειδικά ,πλανάται η φήμη ότι μετά το 4ο κόψιμο αποκλείεσαι.

υπάρχει κάποιος νόμος που να αποδεικνύει ότι είναι ανοησία αυτή η φήμη;




Μάλλον δε γνωρίζεις τόσο καλά τα πράγματα. Για όλες τις ειδικότητες ισχύει το ίδιο! Άσχετα που σε κάποιες δε σημειώνονται όλες οι φορές που έδωσε κάποιος...

ΥΓ: Το συμφωνώ μπήκε κατά λάθος!

thnx για την απάντηση   ;)
για την 3η αποτυχία και εξάμηνο , και αυτό κακόγουστη φήμη ?

5 Ιουνίου 2014, 11:56:58
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Σχετική νομοθεσία άρθρο 10 Ν. 1821/88. Μετά το 6μηνο (το οποίο είναι άμισθο)  δικαιούτο συμμέτοχή  2 φορές ακόμα. Μετά από αυτό δεν καθορίζει..Τουλάχιστον αυτόν επικαλείται το υπουργείο (το 2012) για να δώσει διευκρινήσεις. Δεν γνωρίζω εάν έχει τροποποιηθεί από το 2012 και μετά.
Σχετικό ποστ στο φόρουμ  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιουνίου 2014, 12:04:58 από Γ.Κτιστάκης »

14 Φεβρουαρίου 2016, 10:54:20
Απάντηση #17

gepra

Επισκέπτης
Ρωτήστε άλλον κόσμο που έχει δώσει να σας πει την εμπειρία του,αν και όλοι γνωρίζουμε ποιός φταίει.Η δική μου εμπειρία?Μου έδειξε κάτι και μου λέει:''τι βλέπεις εκεί?''
-του απαντάω.
-δεν μου λέει σωστό ή λάθος,παρά το παίρνει το ξανακοιτάει,ανοίγει δεν ξέρω κάποιο φάκελλο ή συρτάρι,δεν ήταν στο οπτικό μου πεδίο και μου λέει: ''σωστό''.
-έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τον συγκεκριμμένο, κυρίως από πρώην συμφοιτητές του.δεν ξέρω σκέφτομαι...όλοι ψέφτες είναι??

20 Φεβρουαρίου 2016, 18:19:50
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Στο 3ο κοψιμο επαναλαμβανεις 6μηνο σε Κ.Υ. αμισθος (πληρωνεσαι μονο εφημεριες) και στο 5ο κοψιμο δεν εχεις δικαιωμα επανεξετασης (οριστικα δεν μπορεις να λαβεις το τιτλο ειδικοτητας).

Ξερει καποιος τι εγινε στις προσφατες εξετασεις;

21 Φεβρουαρίου 2016, 21:49:17
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

GoranPomme


Στην τελευταία εξεταστική στην Αθήνα (18 Φεβρουαρίου 2016), από τα περίπου 40+ άτομα που έδιναν πέρασαν οι 15 συν 3 άτομα που είχαν κοπεί στα προφορικά από προηγούμενες εξεταστικές. 2 άτομα κόπηκαν για 3η φορά και τους έστειλαν για 6μηνο (όπου εκείνοι επιθυμούν). Άκουσα χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια, ότι θα δώσουν μονάχα προφορικές εξετάσεις την επόμενη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Φεβρουαρίου 2016, 11:30:45 από GoranPomme »

21 Φεβρουαρίου 2016, 23:36:23
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν ξέρω πολύ κόσμο (για την ακρίβεια κανένα) που να κόπηκε 3 φορές στις εξετάσεις κι επίσης κανένα που να έφτασε στην 5η φορά, κι για 2 τουλάχιστον μπορώ να πω με παρρησία ότι δεν ήταν τα πλέον διαβαστερά παιδιά (για να το θέσω κομψά), μάλιστα εις εξ΄αυτών έβαζε τα... παιδάκια της μπροστά κι το ότι είναι μανούλα όταν την στρίμωχνε κανείς για την άγνοιά της περί στοιχειωδών ιατρικών γνώσεων, οπότε στα προφορικά, ίσως η κλάψα να βοηθάει.

22 Φεβρουαρίου 2016, 19:01:58
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Στη Θεσσαλονικη εχουν κοπει πολλοι 3η φορα και καποιοι εχουν φθασει και 5η φορα. Για αυτους που ξερω ή εχω μαθει πως κοπηκαν 3η φορα ουσιαστικα πηγαν με την ελπιδα-προοπτικη πως αφου ειναι 3η φορα θα περνουσαν οπως και να'χει.

Εκτος απο την Αθηνα, ξερει καποιος τι εγινε στην εξεταστικη της Θεσσαλονικης;

5 Σεπτεμβρίου 2016, 22:09:27
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

ianni271


Άντε και τελειώνεις το περιβόητο εξάμηνο...ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά και από ποιον πρέπει να είναι υπογεγραμμένα χρειάζεται για να δώσει τέταρτη φορά;

5 Σεπτεμβρίου 2016, 22:33:19
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εγώ έχω μια άλλη απορία:
έστω ότι τελείωσες το 6μήνο, δίνεις 4η φορά και κόβεσαι. Επιστημονική φαντασία, αλλά ας πούμε ότι συμβαίνει.
Τι ισχύει μετά ; Ξαναδίνεις όσες φορές θέλεις, δίνεις άλλες 3 φορές ή κάθε φορά που κόβεσαι κάνεις και ένα 6μηνο ;

8 Σεπτεμβρίου 2016, 18:25:30
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άντε και τελειώνεις το περιβόητο εξάμηνο...ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά και από ποιον πρέπει να είναι υπογεγραμμένα χρειάζεται για να δώσει τέταρτη φορά;
Το πιστοποιητικο του 6μηνου απο το Κ.Υ. (και το οποιο πρεπει να δηλωθει στην υπαλληλο του υπουργειο οταν κοβεσαι, αλλιως θα σε τοποθετησουν οπου θελουν). Φυσικα και η αιτηση για να δωσεις 4η φορα.
Ο υπολοιπος φακελος ειναι ηδη απο πριν ετοιμος.

8 Σεπτεμβρίου 2016, 18:28:57
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έχω μια άλλη απορία:
έστω ότι τελείωσες το 6μήνο, δίνεις 4η φορά και κόβεσαι. Επιστημονική φαντασία, αλλά ας πούμε ότι συμβαίνει.
Τι ισχύει μετά ; Ξαναδίνεις όσες φορές θέλεις, δίνεις άλλες 3 φορές ή κάθε φορά που κόβεσαι κάνεις και ένα 6μηνο ;
Η 5η ειναι και η τελευταια..αν κοπεις εχεις απωλεσει δια παντος (μεσω εξετασεων στην Ελλαδα) τον τιτλο της ειδικοτητας.
Υπαρχει σε υπουργικη αποφαση ή νομο που δεν εχω προχειρο, αλλα αυτο ακριβως ισχυει.

Ξερει κανεις τι εγινε στις προσφατες εξετασεις Θεσσαλονικη-Αθηνα (ποσοστα);

10 Σεπτεμβρίου 2016, 07:47:02
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Ιωνάθαν Λίβινγκστον


Στην Θεσσαλονίκη που έδωσα εγώ περάσαμε οι εννιά στα γραπτά (όσοι έγραψαν από 45-65 στα 100 ερωτήματα δηλαδή) από τους δώδεκα συνολικά(μειωμένος αριθμός συμμετεχόντων λόγω καλοκαιριού) και στην συνέχεια στα προφορικά οι οκτώ ...επομένως τα 2/3.Τον Ιούνιο είχαν δώσει 35 άτομα και πέρασαν 27.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2016, 07:49:01 από Ιωνάθαν Λίβινγκστον »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαΐου 2009, 10:47:22
από Raptor
13 Απαντήσεις
20652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2012, 14:31:09
από Δ. Κουναλάκης
5 Απαντήσεις
11348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2015, 16:15:18
από anasm
0 Απαντήσεις
12653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2023, 21:56:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
14391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2023, 20:25:15
από anasm