Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:39:13

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις ειδικότητας - Έως πότε αυτή η ανοχή εκ μέρους σας συνάδελφοι;;;;  (Αναγνώστηκε 106005 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Δεκεμβρίου 2013, 13:31:59
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δυστυχώς, ο @mathusalas άλλαξε ύφος γραφής σε σχέση με το γλαφυρό, λογοτεχνικού περιεχομένου πρώτο ποστάρισμά του και δεν είμαι πλέον σε θέση να τον διαβάζω ή να τον παρακολουθήσω.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Δεκεμβρίου 2013, 13:35:52
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για δώσε ένα παράδειγμα πως θα οργάνωνες την εφαρμογή του...

Δημήτρη, μου αρκούν οι βαθμοί των εξεταστών απ'όλες τις εξεταστικές επιτροπές. Εάν είχα και διαχρονικά, εντός 3-τίας ή και 5-ετίας, τα αντίστοιχα δεδομένα, τότε η μελέτη θα αποκτούσε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε ότι αφορά στην αξιοπιστία των εξετάσεων.

Το θέμα είναι ποιος τα δίνει !;!;!;  ::)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η όλη επεξεργασία και ανάλυση των δεδομένων θα διαρκέσει το πολύ 2-3 ώρες.

Οι γραπτές εξετάσεις είναι κοινό γραπτό από θέματα τριών εξεταστών. Στις προφορικές συνήθως οι εξεταζόμενοι περνάνε και από τους τρεις εξεταστές ξεχωριστά και δέχονται ξεχωριστές ερωτήσεις. Συνεπώς δεν έχεις ξεχωριστή βαθμολόγηση από τρεις εξεταστές στο ίδιο ερώτημα-αντικείμενο. Πως σκέφτεσαι την μέθοδο;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Δεκεμβρίου 2013, 15:06:43
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι γραπτές εξετάσεις είναι κοινό γραπτό από θέματα τριών εξεταστών. Στις προφορικές συνήθως οι εξεταζόμενοι περνάνε και από τους τρεις εξεταστές ξεχωριστά και δέχονται ξεχωριστές ερωτήσεις. Συνεπώς δεν έχεις ξεχωριστή βαθμολόγηση από τρεις εξεταστές στο ίδιο ερώτημα-αντικείμενο. Πως σκέφτεσαι την μέθοδο;
Θα πρόσθετα με βαθμολογία για το σύνολο των απαντήσεων ( Και όχι ο καθένας να βαθμολογεί τις δικές του) από τον καθένα εξεταστή χωριστά και να βγαίνει ο μέσος όρος. Επί μεγάλων αποκλίσεων στην βαθμολόγηση, επανεκτίμηση του γραπτού και από τους τρις μαζί με παρουσία του εξεταζόμενου. Φυσικά και ο ένας δεν θα γνωρίζει την βαθμολογία του άλλου. Ανάλογα στα προφορικά να βγαίνει μέσος όρος και όχι να κόβεσαι από έναν εξεταστή. Ίσως θα ήταν  δίκαιο  στα προφορικά οι εξεταζόμενοι να τραβούν ερωτήσεις από την ίδια δεξαμενή ερωτήσεων - πεδίων ανάπτυξης της επιστημονικής τους γνώσης - δεξιοτήτων , που θα έχει φτιάξει ο κάθε εξεταστής κατά την κρίση του μέσα στα πλαίσια του αντικειμένου της Γενικής ιατρικής.[για έμενα μπορεί να θεωρηθεί ότι μπορεί να υπάρξει εσκεμμένη καλή ή κακή βαθμολογία(με επιλογή ανάλογων ερωτήσεων) ανάλογα με το πώς θα σε "πάρει" ο εξεταστής ή εάν σε γνωρίζει ή όχι ή και άλλο). Θα μπορούσε βέβαια και στα προφορικά να ήταν μαζί και οι τρις εξεταστές και ο καθένας να βαθμολογούσε στο ίδιο ερώτημα- δεξιότητα που θα τραβούσε τυχαία από την δεξαμενή.

Να δημιουργηθούν και άλλες επιτροπές εάν είναι δυνατό σε κάθε περιφέρεια.

20 Δεκεμβρίου 2013, 17:24:13
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για δώσε ένα παράδειγμα πως θα οργάνωνες την εφαρμογή του...

Δημήτρη, μου αρκούν οι βαθμοί των εξεταστών απ'όλες τις εξεταστικές επιτροπές. Εάν είχα και διαχρονικά, εντός 3-τίας ή και 5-ετίας, τα αντίστοιχα δεδομένα, τότε η μελέτη θα αποκτούσε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε ότι αφορά στην αξιοπιστία των εξετάσεων.

Το θέμα είναι ποιος τα δίνει !;!;!;  ::)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η όλη επεξεργασία και ανάλυση των δεδομένων θα διαρκέσει το πολύ 2-3 ώρες.

Οι γραπτές εξετάσεις είναι κοινό γραπτό από θέματα τριών εξεταστών. Στις προφορικές συνήθως οι εξεταζόμενοι περνάνε και από τους τρεις εξεταστές ξεχωριστά και δέχονται ξεχωριστές ερωτήσεις. Συνεπώς δεν έχεις ξεχωριστή βαθμολόγηση από τρεις εξεταστές στο ίδιο ερώτημα-αντικείμενο. Πως σκέφτεσαι την μέθοδο;

Αρκούν οι γραπτές εξετάσεις, για αρχή. Επειδή τα θέματα είναι κοινά και οι ερωτήσεις πηγάζουν από 3 εξεταστές, μπορούμε να διερευνήσουμε τυχόν μεροληψία, τόσο "μέσα" στους κριτές(ή διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας ερωτήσεων ή διαρροή απαντήσεων ή και τα δύο) όσο και "μέσα" στους κρινόμενους(ή διαφορετικό επίπεδο γνώσεων ή διαρροή απαντήσεων ή και τα δύο).

Κατόπιν θα έκανα σύγκριση, μέσω του δείκτη Gini(γίνεται πανεύκολα και με Excel), της ομοιογένειας και των εξεταστικών κέντρων(δοκιμασία χωρικής ομοιογένειας) και της ίδιας εξεταστικής επιτροπής(δοκιμασία χρονικής ομοιογένειας) αλλά και των ίδιων, απορριφθέντων, εξεταζόμενων(δοκιμασία εσωτερικής ομοιογένειας).

Για το τέλος θα άφηνα την μέθοδο των Πολλαπλών Επαναληπτικών Μετρήσεων και της Εγκυρότητας να δώσουν την τελική απάντηση.

Όσο κινέζικα και αν ακούγονται όλα τα παραπάνω, είναι μέθοδοι που δεν χρειάζονται φουτουριστικούς υπερ-υπολογιστές ούτε πολλές και πολύπλοκες μεταβλητές. Αρκεί να ξέρουμε ποιος εξεταστής έχει βάλει ποιες ερωτήσεις και πως απάντησε ο κάθε εξεταζόμενος σε κάθε μία από αυτές. Έτσι απλά και όμορφα.

Το θέμα όμως είναι ότι με μία τέτοια απλή και γρήγορη διερεύνηση, μήπως ξεσκεπαστεί η προχειρότητα με την οποία είναι στημένες οι εξετάσεις και αντικατασταθεί το "υποκειμενικό" κριτήριο από αντικειμενικά. Δηλαδή το θέμα δεν είναι επιστημονικό είναι "φιλοσοφικό". Και όπως θα έλεγε και ένας χαρακτηριστικός νεο-Έλλην: "...το νόημα δεν είναι να κάνουμε ΠΠΠΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ* ανάλυση..." ;)

*ΠΠΠΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ (0:30)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Δεκεμβρίου 2013, 18:12:29 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

20 Δεκεμβρίου 2013, 17:25:29
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Αν υπάρχει στο φορομ κάποιος από τους συναδέλφους που έδωσαν αυτές τις μέρες καλό θάταν να μας εκθέσει και αυτός τη γνώμη του γιατί προς το παρόν μόνο αυτοί που δεν πρέπει να ομιλούν σχολιάζουν..

20 Δεκεμβρίου 2013, 20:32:09
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος






4.Τελικά ρε Κουναλάκη ποιός είναι ο εραστής σου από την επιτροπή για να πάψουμε να στον θίγουμε;;;


ΝΤΡΟΠΗ

Πού είναι οι διαχειριστές?

20 Δεκεμβρίου 2013, 20:38:41
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Το θέμα της λογοκρισίας έχει ξεπεράσει τα όρια σε αυτό το Forum. Να επανέλθουν όλα τα σβησμένα μηνύματα πάραυτα.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

20 Δεκεμβρίου 2013, 22:42:43
Απάντηση #22
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος






4.Τελικά ρε Κουναλάκη ποιός είναι ο εραστής σου από την επιτροπή για να πάψουμε να στον θίγουμε;;;


ΝΤΡΟΠΗ

Πού είναι οι διαχειριστές?

Ομολογώ ότι ο κ. Κουναλάκης υπήρξε τέρας ψυχραιμίας.
Για τα υπόλοιπα, ένα μόνο θα πω: Οι καλύτεροι φίλοι μου είναι αυτοί που διαφωνούν συνέχεια μαζί μου με επιχειρήματα, έχοντάς με ακούσει προσεκτικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Δεκεμβρίου 2013, 23:12:01
Απάντηση #23
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό από τη σύντομη ακαδημαϊκή μου καριέρα που έχει μία κάποια συνάφεια με το θέμα που θίχτηκε με αφορμή τις εξετάσεις της Γ.Ι. προς προβληματισμό:
Σε μία εξεταστική του 2010 με επισκέφθηκε στο γραφείο μου ένας φοιτητής επί πτυχίω που έδινε για 5η ή 6η φορά το μάθημα της Παθολογίας του 6ου. Μου ζήτησε ευθέως, αν και ιδιαίτερα ευγενικά, να τον βοηθήσω να περάσει τις - γραπτές - εξετάσεις, βαθμολογώντας ευνοϊκά τα θέματα που θα έβαζα και θα διόρθωνα. Αφού συνήλθα από τον πρώτο αιφνιδιασμό, και έχοντας εντυπωσιαστεί από τη συστολή του, τον ρώτησα για ποιο λόγο δεν έχει περάσει το μάθημα και έφτασε να παρακαλάει για κάτι τέτοιο. Η απάντησή του ήταν μία ακόμη μεγάλη έκπληξη: "Δουλεύω σε δουλειές του ποδαριού, για να συντηρήσω κι άλλους, κι έτσι δεν προλαβαίνω ποτέ να ασχοληθώ όσο θα ήθελα - όμως πια έχω την ανάγκη να δουλέψω πραγματικά, γιατί τελειώνουν οι δυνάμεις μου. Άλλωστε θέλωνα κάνω γενική ιατρική, να πάρω ένα αγροτικό και τίποτε άλλο". Βαθειά συλλογισμένος, του είπα να μην αγχώνεται, διότι έτσι κι αλλιώς τα θέματα που έβαζα ήταν πάντοτε στα πλαίσια του στοιχειώδους. Φτάνοντας η ώρα της διόρθωσης των γραπτών των εξετάσεων, το επίμαχο γραπτό είχε όχι παραλείψεις, ούτε λάθη, αλλά κάτι πολύ περισσότερο: Μία σουρρεαλιστική, σχεδόν παραμυθιακή επαφή με το αντικείμενο, που περισσότερο έφερνε προς σοβαρή ψυχιατρική διαταραχή. Από ότι είδα δε κινούνταν στο ίδιο μοτίβο και στις ερωτήσεις των υπολοίπων εξεταστών. Δεν ήξερα αν θα έπρεπε να γελάσω ή να απογοητευτώ. Σε ένα γραπτό που έπρεπε να βάλω 0 + 0 + 0 στις ερωτήσεις μου, έβαλα 3 + 3 + 4 ή κάτι τέτοιο. Τελικά ο φοιτητής κόπηκε για μία ακόμη φορά. Δε μου έτυχε να ξανασυναντήσω γραπτό του, διότι παραιτήθηκα στο μεταξύ από το Πανεπιστήμιο, έτυχε όμως να μάθω (με ανάμεικτα συναισθήματα) ότι την επόμενη φορά πέρασε τις εξετάσεις, υπό συνθήκες που ποτέ δεν είχα την περιέργεια να διερευνήσω.
Το παράδειγμα δεν αφορούσε βέβαια εξετάσεις ειδικότητας, αλλά ο νυν συνάδελφος, θα φτάσει, Θεού θέλοντος, και σε αυτές. Ίσως τότε να έχει τις ευκαιρίες και την εμπειρία να τις περάσει. Άλλωστε πολλοί φτασμένοι γιατροί, με μεγάλο όνομα, περνούσαν δύσκολα τα περισσότερα μαθήματα, και γενικά δεν ήταν αυτό που θα αποκαλούσε κανείς "υπόδειγμα φοιτητή". Όλα αυτά, κατά την άποψή μου, δείχνουν ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται. Πίσω από καθε μοναδιαία απόφαση, που έχει να κάνει με το μέλλον και γενικότερα τη ζωή κάποιου, υπάρχει πάντα ένα συνοθύλευμα άγνωστων, εν πολλοίς, παραμέτρων. Όμως, επειδή η δικαιοσύνη και η ευθυκρισία πρέπει να χαρακτηρίζουν εμάς ως γιατρούς, πρέπει να ελέγχεται πάντα το ενδεχόμενο συστηματικής παρέκκλισης - ο @medicus είχε πολύ καλές ιδέες γι' αυτό.
Τέλος, μία παράκληση: Είμαστε όλοι ενήλικες και μάλιστα επιστήμονες. Ακόμη κι αν θιχτούμε - ανθρώπινο είναι αυτό - ας δίνουμε ευκαιρία στο διάλογο. Θεωρώ ότι μπορείς να έχεις εξαιρετικές ιδέες και να μην μπορείς να τις διαχειριστείς, όπως επίσης και να διαφωνείς με όλους με τρόπο που μπορείς να προβληματίσεις γόνιμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Δεκεμβρίου 2013, 23:15:40 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Δεκεμβρίου 2013, 11:29:58
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Θα ηθελα να κανω 2 παρατηρησεις -σε αυτο το φλεγων θεμα-που νομιζω εχουν περασει απο το μυαλο ΟΛΩΝ:

1.Τελευταια -παρολο που οι εξελιξεις σηματοδοτουσαν απο καιρο την ενεργο εμπλοκη των Γενικων Ιατρων στο νεο συστημα υγειας-ΚΟΒΟΝΤΑΙ πολλοι συναδελφοι στις εξετασεις.Ετυχε να συνυπαρξω προσφατα στο Κ.Υ. με δυο απο αυτους που τελικα περασαν με τη 2η και θα στοιχηματιζα υπερ τους με την 1η.Το να κοβονται 40% σε εξετασεις ειδικοτητας νομιζω δεν τιμαει ΟΥΤΕ τους υποψηφιους ΟΥΤΕ τους εξεταστες ΟΥΤΕ την εκπαιδευση μας.Δε βρωμαει κατι?

2.Οι εξεταστες σε ολες τις ειδικοτητες ειναι καθηγητες ή τουλάχιστον ακαδημαικοι,διαπιστευμενοι εν τελει για ακαδημαικες διαδικασιες.Σε εμας εξεταστες ειναι Διευθυντες ΚΥ και Γενικοι ιατροι που ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,χωρις να στρεφομαι εναντιον κανενος με κανουν να αναρρωτιεμαι με ποια κριτηρια χρισθησαν εξεταστες.Μπορω να γινω και εγω αυριο εαν θελω?...Ή υπάρχει μια παρεούλα στο χωρο μας που εχει βγαλει ριζες και παρασιτικα δημιουργει το δικο της μύθο του μπαμπουλα?

Δε θελω να υποστηριξω τον @Μathousala αλλά γινομαστε εκνευριστικοι οταν σε μια μάλλον ευλογη παρατηρηση σφυριζουμε με τρελιτσα και ψιλοαδιαφορα. Και μάλιστα απο τη θεση του βολεμενου.Εδω δεν κρινονται απλα επιστημονικες επάρκειες και το κυρος ειδικοτητας αλλα μιλαμε για συναδελφους που κοβονται 2η και 3η φορα και ΟΛΗ η ζωη τους διαλυεται.Αυτοι οι ανθρωποι πως κραταγαν τμηματα τοσο καιρο σε εφημερια αφου ηταν ΑΧΡΗΣΤΟΙ συμφωνα με μια εξεταστικη επιτροπη την εγκυροτητας της οποιας-επιστημονικα και διαδικαστικα-και εγω (επιτρεψτε μου) να ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ!

Δεν εχει δηλ απασχολησει κανεναν το μεγαλο ποσοστο αποτυχιας?
Ποιος κρινει τους εξεταστες?Με ποια προσοντα εχουν τις θεσεις που εχουν?Μηπως θελει λιγο ψαξιμο?
+

21 Δεκεμβρίου 2013, 11:37:18
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ηθελα να κανω 2 παρατηρησεις -σε αυτο το φλεγων θεμα-που νομιζω εχουν περασει απο το μυαλο ΟΛΩΝ:

1.Τελευταια -παρολο που οι εξελιξεις σηματοδοτουσαν απο καιρο την ενεργο εμπλοκη των Γενικων Ιατρων στο νεο συστημα υγειας-ΚΟΒΟΝΤΑΙ πολλοι συναδελφοι στις εξετασεις.Ετυχε να συνυπαρξω προσφατα στο Κ.Υ. με δυο απο αυτους που τελικα περασαν με τη 2η και θα στοιχηματιζα υπερ τους με την 1η.Το να κοβονται 40% σε εξετασεις ειδικοτητας νομιζω δεν τιμαει ΟΥΤΕ τους υποψηφιους ΟΥΤΕ τους εξεταστες ΟΥΤΕ την εκπαιδευση μας.Δε βρωμαει κατι?

2.Οι εξεταστες σε ολες τις ειδικοτητες ειναι καθηγητες ή τουλάχιστον ακαδημαικοι,διαπιστευμενοι εν τελει για ακαδημαικες διαδικασιες.Σε εμας εξεταστες ειναι Διευθυντες ΚΥ και Γενικοι ιατροι που ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,χωρις να στρεφομαι εναντιον κανενος με κανουν να αναρρωτιεμαι με ποια κριτηρια χρισθησαν εξεταστες.Μπορω να γινω και εγω αυριο εαν θελω?...Ή υπάρχει μια παρεούλα στο χωρο μας που εχει βγαλει ριζες και παρασιτικα δημιουργει το δικο της μύθο του μπαμπουλα?

Δε θελω να υποστηριξω τον @Μathousala αλλά γινομαστε εκνευριστικοι οταν σε μια μάλλον ευλογη παρατηρηση σφυριζουμε με τρελιτσα και ψιλοαδιαφορα. Και μάλιστα απο τη θεση του βολεμενου.Εδω δεν κρινονται απλα επιστημονικες επάρκειες και το κυρος ειδικοτητας αλλα μιλαμε για συναδελφους που κοβονται 2η και 3η φορα και ΟΛΗ η ζωη τους διαλυεται.Αυτοι οι ανθρωποι πως κραταγαν τμηματα τοσο καιρο σε εφημερια αφου ηταν ΑΧΡΗΣΤΟΙ συμφωνα με μια εξεταστικη επιτροπη την εγκυροτητας της οποιας-επιστημονικα και διαδικαστικα-και εγω (επιτρεψτε μου) να ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ!


Δεν εχει δηλ απασχολησει κανεναν το μεγαλο ποσοστο αποτυχιας?
Ποιος κρινει τους εξεταστες?Με ποια προσοντα εχουν τις θεσεις που εχουν?Μηπως θελει λιγο ψαξιμο?

Συμφωνώ σε ΟΛΑ απολύτως μαζί σου και αυτό ήταν το περιεχόμενο της ανάρτησης μου.Μερικοί όμως βολεμένοι εδώ μέσα το παίζουν τρελίτσες εξυπηρετώντας(άθελά τους άραγε;;;)τα συμφέροντα εκείνων που το παίζουν οι αυθεντίες της ειδικότητάς μας διαλύοντας τις ζωές των άλλων.Η οκνηρία και αλλαζονεία τους τους καθιστά συνυπεύθυνους.Απορώ μετά απόλα αυτά πως λες ότι ΔΕ με υποστηρίζεις ::) ::)

21 Δεκεμβρίου 2013, 13:39:11
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

stathis


Δεν ειμαι γενικος γιατρος, περασα απο μια πολυ δυσκολη επιτροπη της Αθηνας σε αλλη ειδικοτητα με ποσοστα αποτυχιας 50-60% και πολυ υψηλες απαιτησεις και εξεταστες 2 απο τα πιο ιερα τερατα του χωρου. Αν και περασα με την πρωτη η διαδικασια με σημαδεψε και ειλικρινα μετα απο 3μιση χρονια εχω ακομα εφιαλτες. Προσφατα δε στο νοσοκομειο που δουλευω σαν επιμελητης Β πλεον εμφανιστηκε κομμενη 3 φορες απο την ιδια επιτροπη, μεγαλυτερη απο μενα σε ηλικια και σχεδον συνειδικευομενη μου στην Αθηνα και μου θυμησε ολο αυτην την απελπισια του ανθρωπου κοντα στα 40 με παιδια και υποχρεωσεις που του λενε στο τελος της πορειας οτι δεν κανει για γιατρος ουσιαστικα, αλλα και ακομα και αν περασει απο εκει και περα δεν εχει να κανει τιποτα με κλειστα τα παντα, ΕΣΥ, ΕΟΠΥΥ και υπερκορεσμενο ιδιωτικο τομεα. Πραγματικα ειναι κατασταση τραγικη και προσυπογραφω τον μαθουσαλα αν και εγω ειμαι περισσοτερο,γεννημενος το 76.
Αληθεια ο Σακης Συμεωνιδης εξακολουθει να ειναι στην επιτροπη εξετασεων; Τον θυμαμαι σαν διευθυντη στο ΚΥ Παλαιοχωριου στις αρχες της προηγουμενης δεκαετιας και πραγματικα απορω με τι προσοντα και εχεγγυα βρισκεται στη θεση του εξεταστη. Σημειωτεον οτι ειναι απο τους παλιους ΓΙ με τριμηνο αν ακι εκανε και λιγο πνευμονολογια, χωρις επιστημονικο εργο,δημοσιευσεις ισως ουτε καν διατριβη. Γνωσεις στο μεσο ορο του παλιου ΓΙ αλλα δυνατες γνωριμιες, πασοκοσυνδυκαλισμο, βλαχοδημαρχηλικι και αλλα καθολου κολακευτικα που θα με κατηγορησετε οτι τα γραφω ανωνυμα και συκοφαντικα.
Προφανως το μεγαλο ποσοστο αποτυχιας εχει αλλη αιτια. Οι κυριοι των επιτροπων εχουν εξουσια γιατι ο καθε ταλαιπωρος βαζει λυτους και δεμμενους προκειμενου  να περασει και ετσι οι εξεταστες διαπλεκονται με τους πολιτικους και γινονται πανισχυροι και αμετακινητοι στο ποστο τους ,στο οποιο επρεπε να εναλλασσονται το πολυ ανα διετια. Το να δικαιολογειται αυτη η κατασταση ως λογικη ειναι απαραδεκτο. Η εικονα του σαρανταρη να κλαιει σαν παιδι απο την απελπισια γιατι καποιοι χτιζουν πολιτικες ή ακαδημαικες καριερες ειναι πραγματικα συγκλονιστικη και σοκαριστικη.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 13:42:27 από stathis »

21 Δεκεμβρίου 2013, 14:36:23
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
- Οι εξεταστικές επιτροπές σε όλες τις ειδικότητες στην Ελλάδα δεν επιλέγονται με επιστημονικά κριτήρια.

- Μέλη ΔΕΠ της γενικής ιατρικής υπάρχουν ήδη αρκετά. Μάλιστα ειδικά η Θεσσαλονίκη έχει πρόσφατα ΔΕΠ γενικής ιατρικής και το ότι έχει διευθυντή στην επιτροπή ΔΕΠ φαρμακολογίας είναι άξιο απορίας που δεν ενοχλεί κανένα. Επί τη ευκαιρία, ο Συμεωνίδης έχει αρκετές επιστημονικές εργασίες και με καλό impact factor.

- Στην δική μου γενιά όταν ετοιμαζόμουν εξετάσεις, έδινα Αθήνα σε μια επιτροπή για όλη την Ελλάδα και ήμουν ο μοναδικός που ζητούσα να μπει το pool των 800 multiple choice που είχε το βρετανικό κολλέγιο των γενικών ιατρών αντί να βάζει ο κάθε εξεταστής θέματα. Ήμουν, είμαι και θα είμαι επίσης αυτός που ζητούσε να υπάρχει είτε επανεξέταση σε 5-10 χρόνια ή κάποιου βαθμού πιστοποίηση σε τακτά χρονικά διαστήματα. Να σημειώσω ότι στις ΗΠΑ, η πιστοποίηση ανά 5ετία είναι πρακτικά υποχρεωτική αν δεν θέλεις να πληρώνεσαι ψίχουλα και σε καλύπτει η ασφάλεια. Όσοι με γνωρίζουν δεν το ξεχνάνε καθώς ήμουν πάντα ένας εναντίων όλων σε αυτό το θέμα.

- Ο λαϊκισμός του έχω οικογένεια και περάστε με για την θρέφω και να σκοτώσω μεθαύριο την μάνα σου θα μου επιτρέψετε να μην με συγκινεί. Και δεν με συγκινούν και οι φαμφάρες που ακούω ή διαβάζω όταν μας έκοψαν την γκόμενα που έδινε εξετάσεις ειδικότητας. Κομμένοι στις εξετάσεις για τρεις φορές, υπήρχαν πάντα. Δεν εκλιπαρούσαν να τους περάσουν, εκλιπαρούσαν να γράψουν "δεν προσήλθε" την τρίτη φορά. Και υπήρχαν πάρα πολλοί πάντα, που η πλειοψηφία τους γινόταν γιατροί στο ΙΚΑ ή στην επαρχία.

- Εξακολουθώ ακόμη και πιστεύω ότι ο δρόμος για πιο αντικειμενικές εξετάσεις είναι ένα ελεύθερα κυκλοφορούμενο pool από 5000 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και επιλογή 50 ερωτήσεων από εκεί με αρνητική βαθμολογία και 75% βάση. Θα μπορούσε να είναι ένα βιβλίο που το βγάζει ένας επιστημονικός φορέας, που ανανεώνεται κάθε 5 χρόνια και που από αυτό θα μπαίνουν θέματα. Όσοι περνάνε τα γραπτά, δίνουν προφορικά. Εξακολουθώ ακόμη να πιστεύω ότι δύσκολα θέματα που πέφτουν σήμερα πρέπει να δημοσιοποιούνται και να σχολιάζονται. Το forum προσφέρεται για αυτό.

Τα υπόλοιπα είναι απλή ψυχοθεραπεία που επαναλαμβάνεται μόλις κάποιος κοπεί και δεν τον παίρνει ο εγωισμός του...
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 18:53:06 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Δεκεμβρίου 2013, 15:01:51
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


To pool ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, καταργεί την υποκειμενικότητα των μελών της εξεταστικής επιτροπής και περιορίζει κατά πολύ τις εξουσίες της.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Δεκεμβρίου 2013, 15:22:12
Απάντηση #29
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2.Οι εξεταστες σε ολες τις ειδικοτητες ειναι καθηγητες ή τουλάχιστον ακαδημαικοι,διαπιστευμενοι εν τελει για ακαδημαικες διαδικασιες.Σε εμας εξεταστες ειναι Διευθυντες ΚΥ και Γενικοι ιατροι που ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,χωρις να στρεφομαι εναντιον κανενος με κανουν να αναρρωτιεμαι με ποια κριτηρια χρισθησαν εξεταστες.
Ποιοι είναι, αλήθεια, οι εξεταστές;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
194 Απαντήσεις
335182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαρτίου 2018, 20:19:32
από giankan
10 Απαντήσεις
64531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
24643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2012, 22:15:43
από D-Michalis
2 Απαντήσεις
51302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαρτίου 2022, 13:22:53
από panfam
3 Απαντήσεις
37798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2021, 16:50:00
από Aleeex