Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 05:48:59

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις ειδικότητας - Έως πότε αυτή η ανοχή εκ μέρους σας συνάδελφοι;;;;  (Αναγνώστηκε 106235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Δεκεμβρίου 2013, 15:32:29
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
To pool ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, καταργεί την υποκειμενικότητα των μελών της εξεταστικής επιτροπής και περιορίζει κατά πολύ τις εξουσίες της.
Δεν είναι ένα καλό screening όταν γίνεται σε συνδυασμό με μετέπειτα προφορική εξέταση από επιτροπή που ελέγχεται για πιθανή μεροληψία με έναν τρόπο σαν κι αυτούς που υπέδειξε ο @medicus;
Άσε που για να μελετήσεις πέντε ή δέκα χιλιάδες ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής θέλεις μήνες και σίγουρα θα σου μείνουν πολλές γνώσεις με λεπτομέρεια πάνω στην επιστήμη σου.
Κι επιτέλους, αντί να μας απασχολεί τι ποσοστό θα περνάμε, ας προσπαθήσουμε να διασφαλίσουμε την ποιότητα των σπουδών μας και των τίτλων μας. Έχουμε χίλιους δυο λόγους να είμαστε διαφορετικοί από όλους τους άλλους του εξωτερικού, αλλά ας πάρουμε ορισμένες καλές ιδέες που ήδη έχουν εφαρμοστεί και διασφαλίζουν αυτόν που δουλεύει και θα βοηθήσει την κοινωνία και όχι μόνο τον εαυτό του.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Δεκεμβρίου 2013, 15:56:06
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

stathis


Δεν εχω σκοπο να εμπλακω στη συζητηση αλλα το να παρουσιαζεται ο Σακης σαν επιστημονας περιοπης που πρεπει να εχει λογο για χρονια στην τυχη των γενικων γιατρων ειναι κατι που δεν μπορω να δεχτω με τιποτα. Εχει οντως 17 εργασιες στο pubmed, οι αλλες ειναι απο συνονοματο αιματολογο οπου δεν ειναι πουθενα πρωτο ονομα, μονο σε 2 τριτο και στις περισσοτερες μετα το 6. Οσοι ασχολουμαστε με εργασιες ξερουμε πολυ καλα οτι αν εξαιρεσεις τα πρωτα 2 αντε 3 ονοματα οι αλλοι μπαινουν χαριστικα σαν αντιπαροχη για αλλα πραγματα ή γιατι εχουν καλες δημοσιες σχεσεις. Αλλωστε ο συγκεκριμενος περαν των ιατρικων γνωσεων, με τι αγγλικα θα γραψει; Για το επιστημονικο μεγαλειο του συγκεκριμενου καλω και αλλα μελη του forum που τον ξερουν καλα να πουν τη γνωμη τους.

21 Δεκεμβρίου 2013, 17:10:24
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


    Κύριοι ειλικρινά χαίρομαι που η αρχική μου τοποθέτηση έδωσε το έναυσμα για ένα ανοικτό και γόνιμο διάλογο,χωρίς βέβαια να αποκλειστούν και περιπτώσεις προστριβών ανάμεσα σε "αυλικούς" της επιτροπής και εμού προσωπικώς.Με γεμίζει αισιοδοξία το γεγονός ότι πολλοί από εμάς τους παλαιότερους συναδέλφους αντιλαμβανόμαστε την πραγματική ουσία του προβλήματος και παρουσιάζουμε ρηξικέλευθες προτάσεις για μια αντικειμενική κρίση των νεώτερων συναδέλφων μας,που μειώνει ταυτόχρονα και τη μεροληψία των σημερινών επιτροπών η οποία μόνο ζημιά προκαλεί στη φήμη της ειδικότητάς μας.
   Έχει λοιπόν ουσία να καταλάβουμε ότι το να κόβεσαι στις εξετάσεις ειδικότητας έχει παρόμοια βαρύτητα με το ΠΟΙΟΣ σε κόβει και με ΠΟΙΑ διαδικασία.
  Για το συνάδελφο που αναφέρθηκε στις εργασίες κάθε μέλους της επιτροπής να πώ ότι εγώ προσωπικά αναφέρομαι σε 14 εργασίες εκ των οποίων οι 2 με το όνομα μου πρώτο(Φυσικά όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται με τα ονόματα στις εργασίες).Τί λέτε;;;Δε θαπρεπε και εγώ να είμαι εξεταστής σε επιτροπή;;; ;D
  Για κάποιους μικρόψυχους που υποθάλπτουν ταπεινά ένστικτα αναφερόμενοι σε ψυχοθεραπείες,απογοητεύσεις για γκόμενες κλπ κλπ,θα τους απαντήσω με αυτό που ένα "πουλάκι"πριν λίγο μου σφύριξε με pm και τον οποίο καλώ να συμμετάσχει τη συζήτηση ο ίδιος:
 Mέλος της επιτροπής Αθηνών με εκλεπτυσμένο κοινωνικό προφίλ εξέτασε ΕΠΙΤΥΧΩΣ στις προφορικές εξετάσεις ειδικευόμενη του ΚΥ στο οποίο ήταν διευθυντής και η οποία νεόκοπη πλέον συνάδελφος είναι ειδικός στο ΚΥ που είναι πλέον ο ίδιος Διευθυντής!(Δε θα αναφερθώ σε ονόματα αν δεν επαληθεύσω την καταγγελία).Η εν λόγω συνάδελφος συμμετείχε για 1η φορά στη διαδικασία.Τυχαίο;;;

21 Δεκεμβρίου 2013, 17:29:32
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Απ: Εξετάσεις Δεκ.2013
« Απάντηση #1 στις: 2 Δεκεμβρίου 2013, 16:06:46 απο Αναγνώστου Ι.
        Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τροποποίηση των Eξεταστικών Eπιτροπών Iατρικών Eιδικοτήτων Αιματολογίας , Γενικής Ιατρικής, Ιατρικής της Εργασίας , Μαιευτικής – Γυναικολογίας, Νευροχειρουργικής και Νεφρολογίας με έδρα την Αθήνα μέχρι 31 - 12 - 2013».

2. Γ Ε Ν Ι Κ Η Ι Α Τ Ρ Ι Κ Η
 ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ
1. Λιονής Χρήστος, Καθηγητής Γενικής Ιατρικής & Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Πανεπιστημίου Κρήτης
2. Μαριόλης Ανάργυρος, Δ/ντής Γενικής Ιατρικής, Κ.Υ. Αρεόπολης Λακωνίας
3. Παπανικολάου Νικόλαος, Δ/ντής Γενικής Ιατρικής, Κ.Υ. Φραγκίστας Ευρυτανίας
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ
1. Δρακωνάκης Νικόλαος, Δ/ντής Γενικής Ιατρικής, Κ.Υ.  Χάρακα Ηρακλείου Κρήτης
2. Δακορώνιας Ιωάννης, Δ/ντής Γενικής Ιατρικής, Κ.Υ. Μαρκόπουλου
3. Μπατίκας Αντώνιος, Δ/ντής Γενικής Ιατρικής, Κ.Υ. Περάματος Ρεθύμνης
 
(Για υποψηφίους οι οποίοι έχουν εκπαιδευτεί σε Νοσηλευτικά
Ιδρύματα : Στερεάς Ελλάδας , Πελοποννήσου , Ζακύνθου , Κεφαλληνίας , Νήσων Β. Αιγαίου , Κυκλάδων , Δωδεκανήσων και Κρήτης )

Απο ότι βλέπω τα τακτικά μέλη παραμένουν ίδια και αντικαθιστά ο κ. Δρακωνάκης (αναπληρωματικό μέλος) τον κ. Σπαθαράκη Γεώργιο Δ/ντή Γενικής Ιατρικής του Κ.Υ. Ιτέας Άμφισσας.

Λοιπές ειδικότητες Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 17:35:13 από Γ.Κτιστάκης »

21 Δεκεμβρίου 2013, 18:30:35
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Μια που γράφουμε όλοι τι γνωρίζουμε............ε όχι και ο Κουναλάκης αυλικός της επιτροπής!!!!!!!!!!!!!!! Πιθανά δεν γνωρίζουν όλοι καλά την ιστορία της Γενικής Ιατρικής στην Ελλάδα......
Αυτά που πολλοί τα λένε ανώνυμα τα έχει πει-και άλλα πολλά-σε ιστορικές Γενικές Συνελευσεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 18:34:27 από Ν.ΔΗΜΟΥ »
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

21 Δεκεμβρίου 2013, 18:46:06
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
To pool ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, καταργεί την υποκειμενικότητα των μελών της εξεταστικής επιτροπής και περιορίζει κατά πολύ τις εξουσίες της.

Είναι πρόβλημα αυτό; Η εξεταστική επιτροπή είναι για να επιλέξει ερωτήσεις από αυτό το pool και για να δει τις δεξιότητες του εξεταζομένου αμέσως μετά.
Είναι πολύ εύκολο να αναδυθούν ασυμβατότητες μεταξύ γραπτού προφορικού και να τεκμηριώσεις υπερβολές της προφορικής εξέτασης.
Βλέπω όμως ότι σε όσους τα έχουν με τις επιτροπές, τους αρέσει ο λαϊκισμός περί εισοδήματος της οικογένειας αλλά δεν τους αρέσει η αξιοκρατία και η αμεροληψία...

Όλοι αυτοί που φωνάζουν για τις επιτροπές όποτε το θυμούνται, που ασχολούνται με πόσες εργασίες έχουν και σε ποια ονόματα, με το ποιος τους έβαλε στην επιτροπή να υπενθυμίσω σε όλους το εκλεγμένο από γενικούς ιατρούς ΔΣ της ΕΛΕΓΕΙΑ για να κάνουν τις συγκρίσεις με τις επιτροπές:
Πρόεδρος: Μποδοσάκης-Πρόδρομος Μερκούρης (πρώην, από τα πλέον μακροβιότερα μέλη εξεταστικών επιτροπών Αθήνας-Θεσσαλονίκης)
Αντιπρόεδρος Α': Αθανάσιος Συμεωνίδης (επιτροπή Θεσσαλονίκης)
Αντιπρόεδρος Β': Στέλλα Αργυριάδου (επιτροπή Θεσσαλονίκης)
Γενικός Γραμματέας/Ταμίας: Αντώνιος Μπατίκας (αναπληρωτής επιτροπή Αθήνας)
Ειδικός Γραμματέας: Ανάργυρος Μαριόλης (επιτροπή Αθήνας)
Μέλη: Βίκυ Γκαρμίρη  (η μόνη συνάδελφος που δεν είναι σε εξεταστική επιτροπή) Νικόλαος Παπανικολάου (επιτροπή Αθήνας)

Όταν ψηφίζετε την επόμενη φορά σκεφτείτε το καλύτερα και μην φωνάζετε εκ των υστέρων.....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
    Κύριοι ειλικρινά χαίρομαι που η αρχική μου τοποθέτηση έδωσε το έναυσμα για ένα ανοικτό και γόνιμο διάλογο,χωρίς βέβαια να αποκλειστούν και περιπτώσεις προστριβών ανάμεσα σε "αυλικούς" της επιτροπής και εμού προσωπικώς.Με γεμίζει αισιοδοξία το γεγονός ότι πολλοί από εμάς τους παλαιότερους συναδέλφους αντιλαμβανόμαστε την πραγματική ουσία του προβλήματος και παρουσιάζουμε ρηξικέλευθες προτάσεις για μια αντικειμενική κρίση των νεώτερων συναδέλφων μας,που μειώνει ταυτόχρονα και τη μεροληψία των σημερινών επιτροπών η οποία μόνο ζημιά προκαλεί στη φήμη της ειδικότητάς μας.
   Έχει λοιπόν ουσία να καταλάβουμε ότι το να κόβεσαι στις εξετάσεις ειδικότητας έχει παρόμοια βαρύτητα με το ΠΟΙΟΣ σε κόβει και με ΠΟΙΑ διαδικασία.
  Για το συνάδελφο που αναφέρθηκε στις εργασίες κάθε μέλους της επιτροπής να πώ ότι εγώ προσωπικά αναφέρομαι σε 14 εργασίες εκ των οποίων οι 2 με το όνομα μου πρώτο(Φυσικά όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται με τα ονόματα στις εργασίες).Τί λέτε;;;Δε θαπρεπε και εγώ να είμαι εξεταστής σε επιτροπή;;; ;D
  Για κάποιους μικρόψυχους που υποθάλπτουν ταπεινά ένστικτα αναφερόμενοι σε ψυχοθεραπείες,απογοητεύσεις για γκόμενες κλπ κλπ,θα τους απαντήσω με αυτό που ένα "πουλάκι"πριν λίγο μου σφύριξε με pm και τον οποίο καλώ να συμμετάσχει τη συζήτηση ο ίδιος:
 Mέλος της επιτροπής Αθηνών με εκλεπτυσμένο κοινωνικό προφίλ εξέτασε ΕΠΙΤΥΧΩΣ στις προφορικές εξετάσεις ειδικευόμενη του ΚΥ στο οποίο ήταν διευθυντής και η οποία νεόκοπη πλέον συνάδελφος είναι ειδικός στο ΚΥ που είναι πλέον ο ίδιος Διευθυντής!(Δε θα αναφερθώ σε ονόματα αν δεν επαληθεύσω την καταγγελία).Η εν λόγω συνάδελφος συμμετείχε για 1η φορά στη διαδικασία.Τυχαίο;;;
@μαθουσαλας78: Εγώ πάλι ακολουθώ την γνωστή ρήση του Σωκράτη: "Αν σε κλωτσήσει ένας γάιδαρος, θα του ανταποδώσεις την κλωτσιά;".
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 18:54:08 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Δεκεμβρίου 2013, 18:54:06
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν έχω πρόσφατη πληροφόρηση για το τι «θέματα» μπαίνουν τώρα στις εξετάσεις, αλλά μου έχει κάνει και έμενα εντύπωση το μεγάλο ποσοστό αποτυχίας.
Δεν θέλω να υποστηρίξω την επιτροπή αλλά και ούτε να την κατηγορήσω, από την στιγμή που δεν γνωρίζω καταστάσεις. Όμως έχει καθοριστεί με περισσότερη σαφήνεια, από την εποχή που εγώ ήμουν εξεταζόμενος, το πλαίσιο  του εξεταστικού αντικείμενου και ίσως για αυτό να είναι πιο αυστηρή η επιτροπή. Εάν η επιτροπή ξεφεύγει από αυτό το πλαίσιο, να το καταθέσουν οι υποψήφιοι. Εάν είναι δύσκολα τα θέματα, τότε να εντατικοποιήσουν την μελέτη τους οι υποψήφιοι. Βέβαια πρέπει να συνεκτιμηθεί και το επίπεδο των υποψηφίων  για να κρίνουμε εάν τα θέματα είναι δύσκολα ή  όχι. Το να μπουν δικλίδες ασφαλείας για την αντικειμενικότητα της διαδικασίας, συμφωνούμε πιστεύω όλοι.

Θα παραθέσω και εγώ κάτι από την εμπειρία μου: ως φοιτητής τόλμησα και συμμετείχα, χωρίς την «απαιτούμενη» προετοιμασία σε προφορική εξέταση ενώπιων καθηγητού παθολογίας με την φήμη ενός από τους 2-3 δυσκολότερους της σχολής στην εξέτασή του. (για να πω την αλήθεια συμμετείχα αναγνωριστικά για την διαδικασία) Το αποτέλεσμα ήταν να με «περάσει», ενώ για άλλους συμφοιτητές μου που ήταν στο φουλ διαβασμένοι (με το δικό μου κριτήριο) να τους «κόψει». Στην διαμαρτυρία τους απάντησε:
-για μένα ότι το κάθε θέμα παρά το ότι δεν είχα διαβάσει αρκετά το αντιμετώπισα επαρκώς  ως ιατρός που απλά πρέπει να διαβάσει περισσότερο τα βιβλία. Χαρακτηριστικά είπε: «ότι γνωρίζει το κατέχει, αλλά κατέχει και το τί δεν γνωρίζει».
- Για τους άλλους είπε: «εσείς έχετε διαβάσει  αρκετά, αλλά νομίζετε ότι κατέχετε πράγματα αλλά δεν τα κατέχετε και απλά λέτε ότι γράφουν τα βιβλία, χωρίς να έχετε την δυνατότητα να χειριστείτε αυτήν την γνώση με ασφάλεια ως ιατροί και θεωρώ ότι αυτό είναι  επικίνδυνο για τον ασθενή σας στο αγροτικό που θα πάτε».
Με βάσει λοιπόν το κριτήριο που έβαζε ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν επαρκούσε μόνο το να έχεις διαβάσει πολλούς τόμους, αλλά και το πώς χειριζόσουν αυτά που έχεις διαβάσει. Για τους φοιτητές αυτό θεωρούνταν πολύ δύσκολο.

21 Δεκεμβρίου 2013, 18:59:23
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η συνήθης επιτυχία στις εξετάσεις της επιτροπής στην Αθήνα είναι της τάξης του 40% επί των εξεταζομένων. Στην τελευταία φορά, προχθές, πέρασε το 55%.
Εμένα το 40% μου φαίνεται υπερβολικό. Το 55% μάλλον κάτι δείχνει. Αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί και δίκαιοι προσωπικά επιμένω ότι πρέπει τα θέματα να είναι από pool που κυκλοφορεί ελεύθερα και καταλαμβάνει όλη την ύλη.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Δεκεμβρίου 2013, 19:23:04
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Εγώ πάλι πιστεύω πως το bottleneck πρέπει να βρίσκεται πριν την έναρξη της ειδικότητας.
Η διαδικασία έναρξης ειδικότητας σκληρή και επιλεκτική .
Το πρόγραμμα εκπαίδευσης δεμένο και αυστηρό.
Αξιολόγηση κατα την διάρκεια της ειδικότητας υπό την μορφή πανελλαδικού midterm exam.
Οι τελικές εξετάσεις (board exams) τυπικές απο δεξαμενή θεμάτων.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:05:54
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια που γράφουμε όλοι τι γνωρίζουμε............ε όχι και ο Κουναλάκης αυλικός της επιτροπής!!!!!!!!!!!!!!! Πιθανά δεν γνωρίζουν όλοι καλά την ιστορία της Γενικής Ιατρικής στην Ελλάδα......
Αυτά που πολλοί τα λένε ανώνυμα τα έχει πει-και άλλα πολλά-σε ιστορικές Γενικές Συνελευσεις....
ο "αντικειμενικός" "συναδελφος" με τους κολαούζους του,που δηλώνει ανεξάρτητος,δε γνωρίζει τα θέματα αλλά γνωρίζει άριστα τα ποσοστά επιτυχίας στις χθεσινές εξετάσεις,τα οποία μάλιστα του φαίνονται και ικανοποιητικά..Μάλιστα,το είδαμε και αυτό.Και ποιου φερέφωνο είναι.Κλασσικός εγκάθετος κομματικός κλητήρας,εξυγιαντής(;) του συστήματος με pull(! :o :o) ερωτήσεων.Εγώ λέω να κάνει μια βουτιά στο pool και να pull the trigger,μπας και γλιτώσουμε.
Σένα πράγμα έχει πάντως δίκιο:Αρκετά ασχοληθηκα με τα γαιδούρια,ας ασχοληθώ και με τους ανθρώπους.
ΥΓ:Διορθώνω την άποψη περί επιστημονικών διαπιστεύσεων των μελών της επιτροπής.Απότι φαίνεται μια Κάρτα μέλους της ΕΛΕΓΕΙΑΣ σου ανοίγει όλες τις υπουργικές πόρτες!
Ντροπή σε όλους μας,μια πιο πολύ σε κείνους! :D

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:27:17
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Όταν  ένας υποψήφιος συμμετέχει 1-2 φορές σε εξεταστική διαδικασία με την ίδια επιτροπή, θεωρώ ότι για να αποτύχει και στην επόμενη θα πρέπει ή ο εξεταζόμενος να μην έχει καταλάβει το πνεύμα και τα κριτήρια των εξεταστών και άρα να μελετά σε λάθος βάση ή οι εξεταστές να έχουν προκατάληψη απέναντι σε αυτόν τον υποψήφιο  ή να το έχουν δουλέψει τόσο πολύ ώστε οι υποψήφιοι να μην μπορούν να καταλάβουν ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία κρίνουν. Το να είναι οι εξεταστές διαταραγμένες προσωπικότητες και να ζητούν πράγματα που η πιθανότητα να τα γνωρίζει ο καλά προετοιμασμένος είναι πολύ μικρή, το θεωρώ δύσκολο έως απίθανο.
Πέρα λοιπόν από τα συγκεκριμένα άτομα της επιτροπής, θεωρώ ότι η κουβέντα πρέπει να είναι στο πώς θα είναι οι εξετάσεις υψηλού επιπέδου μεν, αλλά αντικειμενικές δε και για τον εξεταζόμενο  και για το επίπεδο εκπαίδευσης στην ειδικότητα, χωρίς εγωισμούς, ίντριγκες και χωρίς κατάχρηση και επίδειξη  εξουσίας και χωρίς , χωρίς,  χωρίς κτλ, αλλά μέσα στα πλαίσια της Ελληνικής πραγματικότητας και όχι της διεθνούς, γιατί οι υποψήφιοι εκπαιδεύονται στην Ελλάδα και όχι κάπου αλλού. Οι εξετάσεις να είναι συνέχεια του εκπαιδευτικού συστήματος και να μην γίνεται προσπάθεια να ανέβει το επίπεδο εκπαίδευσης δια μέσου των εξετάσεων , αλλά να το ακολουθεί. Δεν μπορεί πχ  να υπάρχει μεγάλη αναντιστοιχία στο επίπεδο εκπαίδευσης και στο επίπεδο εξεταστικής. Αυτό θα ήταν άδικο και για την διαδικασία, αλλά και για τους υποψηφίους.

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:35:01
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πέρα λοιπόν από τα συγκεκριμένα άτομα της επιτροπής, θεωρώ ότι η κουβέντα πρέπει να είναι στο πώς θα είναι οι εξετάσεις υψηλού επιπέδου μεν, αλλά αντικειμενικές δε και για τον εξεταζόμενο  και για το επίπεδο εκπαίδευσης στην ειδικότητα, χωρίς εγωισμούς, ίντριγκες και χωρίς κατάχρηση και επίδειξη  εξουσίας και χωρίς , χωρίς,  χωρίς κτλ, αλλά μέσα στα πλαίσια της Ελληνικής πραγματικότητας και όχι της διεθνούς, γιατί οι υποψήφιοι εκπαιδεύονται στην Ελλάδα και όχι κάπου αλλού. Οι εξετάσεις να είναι συνέχεια του εκπαιδευτικού συστήματος και να μην γίνεται προσπάθεια να ανέβει το επίπεδο εκπαίδευσης δια μέσου των εξετάσεων , αλλά να το ακολουθεί. Δεν μπορεί πχ  να υπάρχει μεγάλη αναντιστοιχία στο επίπεδο εκπαίδευσης και στο επίπεδο εξεταστικής. Αυτό θα ήταν άδικο και για την διαδικασία, αλλά και για τους υποψηφίους.

1.Tαυτίζομαι απολύτως με την άποψη σας.
2.Ο"αντικειμενικός" αυλικός το ξέρει;;

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:36:05
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Μαθουσαλα εκτός απο το να σπιλώνεις τους πάντες , έχεις ......  κάτι χρήσιμο να προτείνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 21:04:12 από Γ.Κτιστάκης »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:36:29
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια που γράφουμε όλοι τι γνωρίζουμε............ε όχι και ο Κουναλάκης αυλικός της επιτροπής!!!!!!!!!!!!!!! Πιθανά δεν γνωρίζουν όλοι καλά την ιστορία της Γενικής Ιατρικής στην Ελλάδα......
Αυτά που πολλοί τα λένε ανώνυμα τα έχει πει-και άλλα πολλά-σε ιστορικές Γενικές Συνελευσεις....
ο "αντικειμενικός" "συναδελφος" με τους κολαούζους του,που δηλώνει ανεξάρτητος,δε γνωρίζει τα θέματα αλλά γνωρίζει άριστα τα ποσοστά επιτυχίας στις χθεσινές εξετάσεις,τα οποία μάλιστα του φαίνονται και ικανοποιητικά..Μάλιστα,το είδαμε και αυτό.Και ποιου φερέφωνο είναι.Κλασσικός εγκάθετος κομματικός κλητήρας,εξυγιαντής(;) του συστήματος με pull(! :o :o) ερωτήσεων.Εγώ λέω να κάνει μια βουτιά στο pool και να pull the trigger,μπας και γλιτώσουμε.
Σένα πράγμα έχει πάντως δίκιο:Αρκετά ασχοληθηκα με τα γαιδούρια,ας ασχοληθώ και με τους ανθρώπους.
ΥΓ:Διορθώνω την άποψη περί επιστημονικών διαπιστεύσεων των μελών της επιτροπής.Απότι φαίνεται μια Κάρτα μέλους της ΕΛΕΓΕΙΑΣ σου ανοίγει όλες τις υπουργικές πόρτες!
Ντροπή σε όλους μας,μια πιο πολύ σε κείνους! :D

Με αυτά που γράφεις τεκμηριώνεις ένα πράγμα: Ότι δεν είσαι γενικός γιατρός ή δεν είσαι από την Ελλάδα....
Σίγουρα δεν με ξέρεις και δεν έχεις και ιδέα του τι γίνεται στην γενική ιατρική στην Ελλάδα....
Αν κρίνω μάλιστα από το ζόρι σου, για καμιά καλλίγραμμη γκομενίτσα το κόβω...
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 20:41:50 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:43:37
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μαθουσαλα εκτός απο το να σπιλώνεις τους πάντες , έχεις "αντράκι" μου κάτι χρήσιμο να προτείνεις;
Μόλις πριν λίγο ταυτίστηκα με την άποψη του συναδέλφου Κτιστάκη......
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 21:05:05 από Γ.Κτιστάκης »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
194 Απαντήσεις
335609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαρτίου 2018, 20:19:32
από giankan
10 Απαντήσεις
64622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
24685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2012, 22:15:43
από D-Michalis
2 Απαντήσεις
52327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαρτίου 2022, 13:22:53
από panfam
3 Απαντήσεις
38828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2021, 16:50:00
από Aleeex