Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 08:37:20

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις ειδικότητας - Έως πότε αυτή η ανοχή εκ μέρους σας συνάδελφοι;;;;  (Αναγνώστηκε 106486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Δεκεμβρίου 2013, 20:56:35
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις θερμή παράκληση να σταματήσουν, γιατί τα μηνύματα θα διαγραφούν!!

21 Δεκεμβρίου 2013, 21:44:54
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator

21 Δεκεμβρίου 2013, 22:04:34
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
@Mathousala,αν και συμφωνω με την προσεγγιση σου στα περι εξετασεων χανεις καπου το δικιο σου με το στυλ σου.Εννοω εισαι νεος στο φορουμ και ενδεχομενως μια πιο χαλαρη προσεγγιση να προβληματιζε περισσοτερους.
Από την άλλη ειναι μια καλη ευκαιρια να συζητησουμε τι παει στραβα.Ή λοιπον η ειδικοτητα μας εχει πολλους αχρηστους -οπότε δικαιως οι λοιπες ειδικοτητες μας χλευάζουν- ή οι εξεταστες δεν παιζουν σωστα το ρολο τους.

Το ξαναλεω πως ΔΙΑΦΩΝΩ με την συνθεση της εξεταστικης επιτροπης και εαν καποιος εχει μια σχετικη αντικειμενικοτητα θα παραδεχθει πως ουτε ακαδημαικοι ειναι αλλα και πως συχνα βλέπουμε το φαινομενο να περνανε γνωστοι ειδικευομενοι.Δεν ισχυει αυτο???

Η άποψη μου ειναι πως σε μια ειδικοτητα που ετη πριν δοθηκε τιτλος χαριστικα σε αιωνιους αγροτικους ή σε συναδελφους μετα 2 χρονια εκπαιδευση ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κοβεται ιατρος 3η φορα.Αυτο θα μπορουσε να συμβει σε καποιον παντελως ασχετο-επικινδυνο ή ενδεχομενως σε καποιον με σοβαρα ψυχιατρικα προβληματα και για τη διαφυλαξη της δημοσιας υγειας.Οταν ομως κοβονται ατομα 3η φορα και αυτο τεινει να γινει οχι ασυνηθες πρεπει να αποδωθουν ευθυνες και στα επιστημονικα μας οργανα καθως και στους συντονιστες μας.Γιατι τοση αποτυχία???Γιατι???

Ειναι πολυ καλη ευκαιρια για κουβεντα και περα απο γκομενιτσες και φιλαρακια ας παρουν ΟΛΟΙ θεση αρχικα με το εαν ειναι παραδοξο να κοβονται τοσοι και που το αποδιδουν.Εαν δοθουν απαντησεις σε αυτο ενδεχεται να εχουμε ταυτοχρονα και λυσεις...
+

21 Δεκεμβρίου 2013, 22:25:28
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

mathousalas78


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@Mathousala,αν και συμφωνω με την προσεγγιση σου στα περι εξετασεων χανεις καπου το δικιο σου με το στυλ σου.Εννοω εισαι νεος στο φορουμ και ενδεχομενως μια πιο χαλαρη προσεγγιση να προβληματιζε περισσοτερους.
Από την άλλη ειναι μια καλη ευκαιρια να συζητησουμε τι παει στραβα.Ή λοιπον η ειδικοτητα μας εχει πολλους αχρηστους -οπότε δικαιως οι λοιπες ειδικοτητες μας χλευάζουν- ή οι εξεταστες δεν παιζουν σωστα το ρολο τους.

Το ξαναλεω πως ΔΙΑΦΩΝΩ με την συνθεση της εξεταστικης επιτροπης και εαν καποιος εχει μια σχετικη αντικειμενικοτητα θα παραδεχθει πως ουτε ακαδημαικοι ειναι αλλα και πως συχνα βλέπουμε το φαινομενο να περνανε γνωστοι ειδικευομενοι.Δεν ισχυει αυτο???

Η άποψη μου ειναι πως σε μια ειδικοτητα που ετη πριν δοθηκε τιτλος χαριστικα σε αιωνιους αγροτικους ή σε συναδελφους μετα 2 χρονια εκπαιδευση ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κοβεται ιατρος 3η φορα.Αυτο θα μπορουσε να συμβει σε καποιον παντελως ασχετο-επικινδυνο ή ενδεχομενως σε καποιον με σοβαρα ψυχιατρικα προβληματα και για τη διαφυλαξη της δημοσιας υγειας.Οταν ομως κοβονται ατομα 3η φορα και αυτο τεινει να γινει οχι ασυνηθες πρεπει να αποδωθουν ευθυνες και στα επιστημονικα μας οργανα καθως και στους συντονιστες μας.Γιατι τοση αποτυχία???Γιατι???

Ειναι πολυ καλη ευκαιρια για κουβεντα και περα απο γκομενιτσες και φιλαρακια ας παρουν ΟΛΟΙ θεση αρχικα με το εαν ειναι παραδοξο να κοβονται τοσοι και που το αποδιδουν.Εαν δοθουν απαντησεις σε αυτο ενδεχεται να εχουμε ταυτοχρονα και λυσεις...

Συνάδελφε νόμιζα ότι αναφερόμουν σε νοήμονα όντα.Η ανάρτηση μου ήταν καθαρά βιωματική με ενδιαφέρον πάντα για το νέο συνάδελφο.Όντας άνω της 5 ετίας ειδικός δεν ανέχομαι επουδενί άμεσα της αναρτήσεως μου να δέχομαι επίθεση ότι είμαι κοινός προβοκάτορας από βολεμένους "συναδέλφους".Σε όλη μου την καριέρα απεχθανόμουν το οτιδήποτε συντεχνιακό οπώς  αυτό που κάποιοι αντιπροσωπεύουν.Η επίθεση εναντίον μου μόνο  την έλλειψη επιχειρημάτων, τη φαυλότητα και την εθελοτυφλία τους τεκμηριώνει.Δε θα τους το επιτρέψω.Το πρόβλημα είναι εδώ και υπάρχει.Η καλλίγραμμη γκομενίτσα του Κουναλάκη είναι αυτή που ποτέ δεν είχε και τα υποκοριστικά του gatekeeper είναι η τεχνητή υποβάθμιση του θέματος που επιδιώκει κάθε βολεμένος σφουγγοκωλάριος του συστήματος.Αυτό που θάθελα να ακούσω είναι η άποψη των παιδιών που συμμετείχαν,έστω και ανώνυμα.Ο 40αρης που έκλαιγε γοερά,η 35 άρα που έτρεμαν τα πόδια της.Αυτοί πρέπει πρώτοι να φωνάξουν,αλλιώς εμείς νάχαμε να λέγαμε.Ελπίζω να έγινα κατανοητός ;D

21 Δεκεμβρίου 2013, 22:33:52
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειναι πολυ καλη ευκαιρια για κουβεντα και περα απο γκομενιτσες και φιλαρακια ας παρουν ΟΛΟΙ θεση αρχικα με το εαν ειναι παραδοξο να κοβονται τοσοι και που το αποδιδουν.Εαν δοθουν απαντησεις σε αυτο ενδεχεται να εχουμε ταυτοχρονα και λυσεις...
Εισαγωγή παράθεσης


Παράθεση από: Γ.Κτιστάκης στις Χθες στις 15:06:43

...... Ανάλογα στα προφορικά να βγαίνει μέσος όρος και όχι να κόβεσαι από έναν εξεταστή.....

21 Δεκεμβρίου 2013, 22:46:53
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Και όσο αφορά τους αποτυχόντες της εξεταστικής τούτο έχω να πώ:
Η επιτυχία ειναι στρωμένη απο αποτυχίες.
Γιατί δεν λέμε τίποτα για τους επιτυχόντες;
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

21 Δεκεμβρίου 2013, 22:51:11
Απάντηση #51
Συνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Επέστρεψα. Διάβασα και τα μηνύματα που σβήστηκαν και ο μαθουσάλας θα κάνει χριστούγεννα χωρίς εμάς.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Δεκεμβρίου 2013, 23:10:09
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Δημήτρη ,θα ξαναεμφανιστεί με άλλο όνομα,αν δεν υπάρχει απο παλιότερα........το χούι δεν κόβεται εύκολα................
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

21 Δεκεμβρίου 2013, 23:28:57
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Μιας και καταλαβαίνω  ότι ίσως να είμαι ο μόνος που έδωσε πρόσφατα, να πω την εμπειρία μου

Καταρχάς αυτό το 55% που γράφετε, κάντε το γαργάρα. Συμβαίνει μία φορά το χρόνο. Τον Οκτώβρη περάσαν 3 στους 26. Τα στατιστικά έγραψαν 6 στους 29. Διότι υπήρχαν και 3 εξεταζόμενοι που έδιναν μόνο προφορικά:ένας που είχε περάσει την προηγούμενη φορά το γραπτό αλλά είχε κοπεί στο προφορικό και δύο που έδιναν τέταρτη φορά.3 από τους 26 και τρεις από τρίμηνο/προηγούμενη εξεταστική ίσον 6

Γραπτά

3 σετ γραπτών, ένα κάθε εξεταστή. 30 μόρια έκαστος και τα διαχειρίζεται όπως θέλει (πχ μπορεί να έχει 3 ερωτήσεις ή 103 , με το άθροισμα των μορίων να είναι 30)
Τα γραπτά βαθμολογούνται σε μία διαδικασία τρομερά και βασανιστικά αργή...φρικιαστικά ίσως... Το άθροισμα των πόντων σου πρέπει να είναι πάνω από 60.
Ξαναμπαίνουν οι εξεταζόμενοι στην αίθουσα, ακούγονται τα κλασικά πλέον βαρύγδουπα, και ακούγονται τα ονόματα των επιτυχόντων(που προχωράνε στη δεύτερη- προφορική φάση)...
Στη δική μου φουρνιά, περάσανε όλοι τα προφορικά. Σε αυτά αρκεί να σε περάσουν 2 από τους τρεις.

Πολλά μπορούν να ειπωθούν για τα θέματα.
Άποψή μου είναι ότι τα θέματα ήταν γερά, κάλυπταν αρκετά μεγάλο μέρος ενδιαφέροντος της ειδικότητας, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις ιδιαίτερα εξειδικευμένα.
Ως επί το πλείστον ό,τι έχει σχέση με οδηγίες αφορούσε τις νεότερες, αν και μία ερώτηση(χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί) ζητούσε να κάνουμε χρήση του παλαιότερου CHADS αντί του CHADSVASc...
Πχ, οι ερωτήσεις για τη χαπ αφορούσαν τη νεότερη κατάταξη του 2013, που έχει μικρές διαφορές από του 2012. Και φυσικά, οι πολλαπλής επιλογής έχουν πάντα το κακό ότι μισή λεπτομέρεια να διαβάσεις λάθος (από πίεση χρόνου) την πάτησες...
Ο ένας εξεταστής είχε ερώτηση για φαρμακευτική αντιμετώπιση επιληψίας (δεν εννοώ την επείγουσα, αλλά στην παρακολούθηση). Η ερώτηση ήταν απλή αν είχες παπαγαλίσει το αντίστοιχο πρωτόκολλο του ΕΟΦ. Επιληψία δεν είχα διαβάσει και δεν ήθελα να διαβάσω (πέρα από την αντιμετώπιση της κρίσης). Επίσης συνηθίζει να μπαίνει και Ρarkinson (πάλι μέσα από τα πρωτόκολλα). Παράλληλα βάζει κάποιες ιδιαίτερες ερωτήσεις τύπου...


Κώδικας: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Η καθημερινή λήψη καφέ μειώνει τα επίπεδα ουρικού οξέος στις γυναίκες"

J.A.H, et al, Magazine, 2012


-Σωστό
-Λάθος



και καλά στα πλαίσια του να δει αν παρακολουθεί ο ειδικευόμενος τα νεότερα δεδομένα...(αυτή έπιανε νομίζω μισό μόριο)


Ο Καθηγητής βάζει γενικώς πιο βατά θέματα, όχι 1+1=?, αλλά τουλάστιχον μπορείς να γράψεις 5 πράγματα
Μία ερώτηση που έκανε , και την οποία σχολίασε, ήταν η θερμιδικές ανάγκες ασθενούς που χρήζει διεντερικής διατροφής, το ποσοστό των πρωτεϊνών και κάτι επιπλέον.
Το σχόλιο ήταν ότι θα έπρεπε να "(λογοκρισία, το νόημα της λέξης ήταν να κατηγορήσουμε εντόνως)" το διευθυντή μας αν δε μας έστειλε σε κατοίκον επισκέψεις κατά τη διάρκεια του δεκαμήνου.

--------------------------------------------------------------------------------------

Δικές μου απόψεις από την όλη εμπειρία.



Οι
Ε Ξ Υ Π Ν Α Δ Ε Σ
περί της ελλιπούς εκπαίδευσης και από τους 3 (που ισχύει εν πολλοίς ή έστω κατά περιπτώσεις)
 και
η
Ε Ι Ρ Ω Ν Ε Ί Α
προς ειδικευόμενους συγκεκριμένων κέντρων υγείας που είτε υπάρχουν προσωπικές...εμπάθειες, είτε έχουν γνωστό τρόπο λειτουργίας (και με τον οποίο διαφωνεί κάποιος εξεταστής)

με εξόργισαν περισσότερο από τον καφέ και το ουρικό οξύ,
περισσότερο από το ότι μου πήραν το γραπτό από τα χέρια στερώντας μου 7-8 μόρια τουλάστιχον (ενώ ήξεραν ότι υπήρχε σημαντική καθυστέρηση από ... συζητήσεις )
και περισσότερο από το ότι για 26 γραπτά μας είχαν και ξεροσταλιάζαμε 3.5 ώρες


Για την εκπαίδευσή μου ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΎΤΑΙ να με εγκαλεί ο εξεταστής και ο ΜΟΝΟΣ (εν Ελλάδι) καθηγητής. Αυτοί πρέπει να αυτο-κατηγορούνται/πυροβολούνται/οικτίρονται.
Δεν μπορεί να φταίει μόνο ο ειδικευόμενος που τον έχουν για στόκο (να μπαλώνει τρύπες) και ΌΧΙ οι υπεύθυνοι εξέτασης ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
Δεν συνάδει να κρίνει ο βολεμένος , από την άνεση της διευθυντικής πολυθρόνας του τον ειδικευόμενο-εξεταζόμενο και να τον κατακρίνει που δεν απέκτησε τα εφόδια που το σύστημα, ΌΧΙ ΜΟΝΟ δε φρόντισε να του παράσχει αλλά σε αρκετές περιπτώσεις του έθεσε κι εμπόδια όταν ενδιαφέρθηκε μόνος του.
Δε συνάδει να προτείνουν εξεταστές, να ζητήσει ο εξεταζόμενος το λόγο από το διευθυντή του γιατί δεν του έδειξε το άλφα ή το βήτα. Αν είναι τόσο τεράστιος εκπαιδευτής, μπορεί να πάει αυτός να του ζητήσει το λόγο...το οποίο και φυσικά δε θα κάνει...

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα αλλά δεν έχουν τελικά αξία. Οι περισσότερες ειδικότητες περνάνε λούκι στις εξετάσεις. Εκπαιδεύονται όμως και στην περίοδο της ειδικότητας. Δεν είμαι της άποψης να πέσει το επίπεδο της εξέτασης, αλλά είναι πολύ άδικο για κάποια παιδιά αυτό που γίνεται (όχι φυσικά για όλα).


---Οφείλω εδώ να ομολογήσω ότι η ... συζήτηση που αναπτύχθηκε από το κ. Λιονή κατά τη διάρκεια των γραπτών εξετάσεων ήταν από τις ελάχιστες φορές που έχω ακούσει άνθρωπο να μιλάει με τόσο ενδιαφέρον για το ρόλο του γενικού ιατρού, και τόση ...συμπάθεια προς τον δοκιμαζόμενο μέσο ταλαίπωρο πολίτη. Ο λόγος του, αν και μου στέρησε μερικά μόρια, ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρων. Δεν τον γνωρίζω από κοντά και δεν μπορώ να ξέρω τι άνθρωπος είναι, αλλά δίνει πολύ θετική εντύπωση.

---Και επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι το ελληνικό στυλ εκπαίδευσης και οι περιρρέουσες/εγκατεστημένες συνθήκες/απόψεις δυστυχώς παραγκωνίζουν τον ειδικευόμενο από την ουσία της ιατρικής πράξης και γνώσης, επιτρέπουν σε όποιον το επιθυμεί σφόδρα να ... αποφύγει αρκετή δουλειά (η οποία αν και λάντζα, συχνά είναι το σημαντικότερο μέρος της "εκπαίδευσης" που πρόκειται να λάβει ο ειδικευόμενος), και καταβάλει και τον πλέον αποφασισμένο ειδικευόμενο. Αν δεν είχα εξασφαλίσει απευθείας και ηχομονωμένο αγωγό μεταξύ ΔΕ και ΑΡ τυμπανικής μεμβράνης, θα είχα αντιδράσει σε κάποια σχόλια (κατά τη διάρκεια της ειδικότητας) και θα είχε αποβεί πολύ αρνητικό.

---Δεν μπορώ να κρίνω άλλους. Δε μου αρέσει, δε θα ήθελα να μου το κάνουν και προσπαθώ να το αποφύγω. Αν ισχύουν κάποια παραδείγματα (όχι βέβαια ονομαστικά) που μας έφεραν οι εξεταστές, τότε όντως ίσως  να υπάρχουν συνάδελφοι -όπως σε κάθε ειδικότητα- που δεν έχουν διαβάσει επαρκώς(understatement).
Αυτό δεν το ξέρω, και για αυτό λέω ίσως.
Όμως όταν έδωσα εγώ, ήξερα προσωπικά έναν/μία εξεταζόμενο/εξεταζόμενη που έδινε μετά 5μηνο διάβασμα. Αυτό το άτομο το ξέρω χρόνια, και έζησα από κοντά το ενδιαφέρον του/της για την ιατρική και τον ασθενή. Ξέρω από πρώτο χέρι ότι ασχολιόταν με το άθλημα και κατά διάρκεια, και ότι είχε διαβάσει μετά την ειδικότητα. Ξέρω τις δυνατότητες και τη δυναμική που έχει και είμαι απολύτως βέβαιος ότι άνετα στεκόταν σε ένα κέντρο υγείας, άνετα θα κράταγε μία περιφερική δομή υγείας και τον κόσμο της, σίγουρα θα βοηθούσε πολύ κόσμο.
Αυτός/αυτή ο/η ειδικευόμενος/η κόπηκε στα γραπτά ...
Και λόγω των ειδικών (προσωπικών) συνθηκών/περιστάσεων θα μπορέσει να ξαναδώσει αφού θα έχει κλείσει πλέον παραπάνω από χρόνο άνεργος/η. Beautiful ε???
Και φυσικά , καμιά σωστή απάντηση δε δόθηκε, καμιά απορία δε λύθηκε (όπως εξάλλου συνηθίζεται).

Τέσπα ελπίζω να βγάζουν νόημα αυτά που έγραψα, γιατί βρέθηκα στην κατάσταση οι σκέψεις να ορμάνε από το κεφάλι μου όπως τα άλογα βγαίνουν στάβλο που σκάει πυροβολισμός...ΛΟΛ
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2013, 23:38:42 από schumifer »

21 Δεκεμβρίου 2013, 23:53:58
Απάντηση #54
Συνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
- Η περίπτωση της διεντερικής διατροφής προσωπικά μου φαίνεται άκρα υπερβολή για κάποιο που δίνει εξετάσεις και παίρνει την ειδικότητα της γενικής ιατρικής.
- Αυτό με το ουρικό οξύ και τις γυναίκες σε εξετάσεις θα έπρεπε να ντρέπεται όποιος το έβαλε.
- Το 3/26 έφερε το προχθεσινό 55%. Από την άλλη δεν είναι τυχαίο, το ποιοι κόβουν και γιατί κόβουν. ΔΕΝ είναι τυχαίο, και δεν έχει να κάνει με τους ειδικευόμενους που δίνουν. Προσωπικά, επιμένω, ότι η λύση και σε αυτή την περίπτωση είναι στις επόμενες εκλογές της ΕΛΕΓΕΙΑ και της Ένωσης.
- Ο Λιονής είναι ο μοναδικός καθηγητής 1ης βαθμίδας, αλλά όχι ο μοναδικός πλέον.
- Η εκπαίδευση στη γενική ιατρική είναι χαμηλή σε πολλά νοσοκομεία και πολλά κέντρα υγείας δεν θα έπρεπε να δίνουν 10μηνο ειδικότητας.

Αλήθεια schumifer, ποια είναι η άποψη σου στην ιδέα να υπάρχει ένα συγκεκριμένο δημόσια ελεύθερο και γνωστό pool θεμάτων πολλαπλής επιλογής και να μπαίνουν μόνο από εκεί θέματα;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Δεκεμβρίου 2013, 02:40:57
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά, επιμένω, ότι η λύση και σε αυτή την περίπτωση είναι στις επόμενες εκλογές της ΕΛΕΓΕΙΑ και της Ένωσης.

Αλήθεια schumifer, ποια είναι η άποψη σου στην ιδέα να υπάρχει ένα συγκεκριμένο δημόσια ελεύθερο και γνωστό pool θεμάτων πολλαπλής επιλογής και να μπαίνουν μόνο από εκεί θέματα;

Δεν μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι τις ... πολιτικές λύσεις σε γενικές γραμμές. Δεν ελπίζω σε μία τέτοια στο πρόβλημά μας. Είμαστε μία ειδικότητα που για χρόνια ήταν στο περιθώριο, που ένθεν κι ένθεν βολευόντουσαν διάφοροι να είναι στην αφάνεια. Συχνά συνώνυμο της σφουγγαρίστρας ή του πλυντηρίου συνταγών, υποτιμητικά οι γραμματείς των μεγαλογιατράρων που έστελναν τον κόσμο στο γενικό ιατρό για να γράψει στο βιβλιάριο τις διαταγές τους.
Η λύση απαιτεί να σπάσουν αυγά, και οι πολιτικοί δε φημίζονται για αυτή τη δυνατότητα.
Μακάρι όμως...

Τώρα σε ό,τι αφορά τα θέματα, δεν έχω κάποια απάντηση. Προσωπικά, εκτός από λίγες περιπτώσεις , βρήκα τα θέματα ... γενικώς ιατρικά. ΑΠό το βιβλίο που χρησιμοποιούσα ως μπούσουλα (το αμερικάνικο της προετοιμασίας για τις εξετάσεις των γενικών ιατρών) είχα δει και μερικά πιο απίθανα.
Σίγουρα θεωρώ ότι πρέπει να εξετάζονται όλοι προφορικά, ή έστω αυτοί που έχουν γράψει πάνω από κάποιο βαθμό. Αν το καλύτερο γραπτό πάρει 63/90 τότε όσοι έγραψαν πάνω από 35 πρέπει να έχουν μία ευκαιρία να αποδείξουν ότι αδικήθηκαν. Ακόμη και αν είναι μία εξίσου σκληρή προφορική εξέταση

22 Δεκεμβρίου 2013, 08:53:13
Απάντηση #56
Συνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια schumifer, ποια είναι η άποψη σου στην ιδέα να υπάρχει ένα συγκεκριμένο δημόσια ελεύθερο και γνωστό pool θεμάτων πολλαπλής επιλογής και να μπαίνουν μόνο από εκεί θέματα;

Τώρα σε ό,τι αφορά τα θέματα, δεν έχω κάποια απάντηση. Προσωπικά, εκτός από λίγες περιπτώσεις , βρήκα τα θέματα ... γενικώς ιατρικά. ΑΠό το βιβλίο που χρησιμοποιούσα ως μπούσουλα (το αμερικάνικο της προετοιμασίας για τις εξετάσεις των γενικών ιατρών) είχα δει και μερικά πιο απίθανα.
Σίγουρα θεωρώ ότι πρέπει να εξετάζονται όλοι προφορικά, ή έστω αυτοί που έχουν γράψει πάνω από κάποιο βαθμό. Αν το καλύτερο γραπτό πάρει 63/90 τότε όσοι έγραψαν πάνω από 35 πρέπει να έχουν μία ευκαιρία να αποδείξουν ότι αδικήθηκαν. Ακόμη και αν είναι μία εξίσου σκληρή προφορική εξέταση

Με το υπάρχον σύστημα, συμφωνώ μαζί σου. Είναι απαραίτητο.
Αλλά αν ο εξεταζόμενος, όταν διαβάζει, έχει στα χέρια του όλες τις πιθανές ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής από τις οποίες θα μπουν τα θέματα, χρειάζεται κάτι τέτοιο;

Για μένα ο στόχος δεν είναι οι εξετάσεις. Ο στόχος είναι να μάθεις την ύλη. Αν σου δώσουν ένα μεγάλο αριθμό ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, οι οποίες καλύπτουν όλη την ύλη και βάζουν μόνο από εκεί θέματα, πρακτικά είναι μόνο θέμα διαβάσματος των θεμάτων που έχεις στα χέρια σου.

Και νομίζω ότι μια τέτοια εξέταση πρέπει να υπάρχει σαν "πιστοποίηση" συνεχιζόμενης εκπαίδευσης και για όλους μας που έχουμε ήδη την ειδικότητα. Είμαι από τους ανθρώπους που το προτείνουν σαν προαπαιτούμενο για τυχόν extra οικονομικό bonus που θα δίνει κάποια στιγμή σε οικογενειακούς ιατρούς ο ΕΟΠΥΥ ή οι ΔυΠΕ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Δεκεμβρίου 2013, 13:08:38
Απάντηση #57
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Η αλήθεια είναι ότι όταν ένα θέμα αφορά τη Γενική Ιατρική, αισθάνομαι κάπως άβολα αφού είμαι παθολόγος.
Εν πάση περιπτώσει, από τη στιγμή που θεωρώ τη Γενική Ιατρική τη βάση των ειδικοτήτων - και άρα την πλέον απαραίτητη όλων - θα διατυπώσω ορισμένες σκέψεις:
1) Ας μην κοιτάμε το παρελθόν - δηλαδή από πού ξεκίνησε η Γενική Ιατρική. Ας κοιτάμε το μέλλον. Η χώρα μας έχει μεγάλη ανάγκη, λόγω της ανθρωπογεωγραφίας της, από επάρκεια και ποιότητα σε Γενικούς γιατρούς. Θα χαιρόμουν να έβλεπα τους εκκολαπτόμενους αλλά και τους εν ενεργεία γενικούς γιατρούς να πασχίζουν ώστε η ειδικότητά τους να γίνει πιο εμβριθής, πιο πλατειά και πιο κομβική. Αυτό δυστυχώς δε γίνεται από τη μιά μέρα στην άλλη, ούτε χωρίς θυσίες και κόπο. Σε μία εποχή που το πτυχίο ιατρικής δε λέει τίποτε, ούτε καν κάποιες ευτελισμένες από άποψη πυκνότητας ιατρών ειδικότητες, το να επιθυμεί κανείς να τεκμηριωθεί στην πράξη η γνώση όσο και η συνεχής ανανέωση και αναβάθμιση αυτής είναι ό,τι καλύτερο.
2) Οι εξεταστές θα πρέπει να εναλάσσονται ή να κληρώνονται κάθε φορά από ένα pool πιστοποιημένων εξεταστών. Θα πρότεινα, μάλιστα, ο κάθε ειδικός Γενικής Ιατρικής, που πληροί κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις (π.χ. προϋπηρεσία, σπουδές, εργασίες με βάση ένα σύστημα μοριοδότησης όπως περίπου αυτό του ΕΣΥ) να μπορεί να πιστοποιηθεί ως εξεταστής.
3) Η συνεχιζόμενη εκπαίδευση είναι απαραίτητη, για λόγους που έχουν να κάνουν με την πράξη και όχι μόνο με τη θεωρία. Και ως τέτοια εκπαίδευση δε νοείται τόσο η συμμετοχή σε μοριοδοτημένες φιέστες φαρμακευτικών, αλλά κυρίως η κατά καιρούς επαναπιστοποίηση του επιστημονικού επιπέδου και η πριμοδότηση - όπως πολύ ωραία ανέφερε ο Δημήτρης ο Κουναλάκης - όσων συναδέλφων διατηρούν ένα υψηλό επίπεδο γνώσεων και πράξης.
4) Επειδή οι γενικοί γιατροί, συχνότερα και περισσότερο από όλους τους άλλους, έρχονται σε επαφή με τον κόσμο για απλά, καθημερινά προβλήματα, καλό θα ήταν να έχουν και ένα feedback από τον κόσμο. Αυτή η εξωτερική αξιολόγηση είναι προϋπόθεση για το διεθνές πρωτόκολλο ποιότητας και μπορεί να βοηθήσει στο να διορθώνονται λάθη, παραλείψεις και κακές πρακτικές.
Φυσικά τα πιο πάνω έχουν ευρύτερη εφαρμογή και στις υπόλοιπες ειδικότητες, αλλά στην περίπτωση της Γ.Ι. θα μπορούσαν να αποτελέσουν άμεσους στόχους για το καλό όλων.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2013, 13:28:02 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Δεκεμβρίου 2013, 13:27:04
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Eν πάση περιπτώσει, δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι αδικίες, ευνοιοκρατία, πουλέν των εξεταστών, γόνοι, Λιάπηδες και φαινόμενα Λιαπισμού υπάρχουν και στις άλλες ειδικότητες. Δεν θα ξεχάσω, για παράδειγμα, ότι οι ειδικευόμενοι στο μεγάλο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο όπου ειδικεύτηκα, έδιναν εξετάσεις στους ίδιους γίγαντες-αυθεντίες πανεπιζημιακούς, τις πλασματικές εφημερίες των οποίων ως ειδικευόμενοι κάλυπταν καθ' όλο το διάστημα της ειδίκευσής τους!
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2013, 13:56:42 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Δεκεμβρίου 2013, 13:29:18
Απάντηση #59
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
194 Απαντήσεις
336136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαρτίου 2018, 20:19:32
από giankan
10 Απαντήσεις
64769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
24741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2012, 22:15:43
από D-Michalis
2 Απαντήσεις
52750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαρτίου 2022, 13:22:53
από panfam
3 Απαντήσεις
39240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2021, 16:50:00
από Aleeex