Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 04:38:40

Αποστολέας Θέμα: Λογισμικό για πολυιατρείο  (Αναγνώστηκε 79559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Δεκεμβρίου 2013, 14:21:27
Αναγνώστηκε 79559 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Million Knives


Καλησπέρα,

Βρίσκομαι στην διαδικασία έναρξης μικρού (3 ιατρεία + γραμματεία) πολυιατρείο σε επαρχιακή πόλη. Ψάχνω για λογισμικό. Μιλώντας με 2 εταιρίες και ψάχνοντας στο διαδίκτυο για διαθέσιμα πακέτα, αντί να ξεκαθαρίσω τις ιδέες μου, μπερδεύτηκα περισσότερο.

Θα ήθελα να ξέρω ποια στοιχεία πρέπει να κρατάει ένα πολυιατρείο βάση νόμου; Υπάρχουν όρια & προϋποθέσεις;

π.χ. τα φάρμακα που γράφει ο ιατρός, μέσω του e-syntagografisi, αποτελούν ευαίσθητα δεδομένα, που δεν αφορούν άμεσα το ιατρείο ως εταιρία. Μπορούν να καταγραφούν με την γραπτή συγκατάθεση του ασθενούς, υποθέτω, αλλά δεν υπάρχει αυτοματοποιημένος τρόπος να αποφύγω την διπλό-εγγραφή: Μια φορά θα τα γράψει ο Ιατρός που θα εκτυπώσει την συνταγή και μια η γραμματεία στο τοπικό σύστημα. Επίσης θα ήθελα να βλέπω όσο περισσότερα αναλυτικά στοιχεία μπορώ, αυτόματα: Αριθμός επισκέψεων, Αριθμός συνταγών / Ιατρό, κλπ. Κι αυτά αν είναι δυνατόν χωρίς να υπάρχουν διπλο-εγγραφές.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες σε κάποιο λογισμικό. Θα με ενδιέφερε περισσότερο μια εφαρμογή client/server που να λειτουργεί σε browser παρά εφαρμογή γραμμένη για συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα (π.χ. Windows) αν κι αυτό είναι δευτερεύων.

Ευχαριστώ πολύ,

Καλή συνέχεια

30 Δεκεμβρίου 2013, 15:49:12
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Το φαρμακείο που θα στεγάζεται?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

30 Δεκεμβρίου 2013, 18:04:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το ΠΔ 84/2001 με τις μετέπειτα τροποποιήσεις του ορίζει ότι η σύσταση πολυϊατρείου (κοινή γραμματεία, κοινός χώρος αναμονής και 3 ή περισσοτερα ξεχωριστά ιατρεία/εξεταστήρια) αφορά ιατρικές εταιρείες με ιατρούς ως πλειοψηφία μετόχων (άρθρο 11 του ίδιου ΠΔ).
Με το Ν. 3919/2011 και την εφαρμοστική του εγκύκλιο για το Υπ. Υγείας πολυϊατρείο μπορεί να συσταθεί και από φυσικό πρόσωπο, ακόμη και μη γιατρό. Κατά τα άλλα, όσον αφορά τις προϋποθέσεις, ακολουθείται το σχετικό παράρτημα του πιο πάνω αναφερόμενου ΠΔ.
Εφόσον είστε φαρμακοποιός εν ενεργεία, θα πρέπει να λάβετε υπόψη την πιθανότητα να βρεθείτε απολογούμενος για ενδεχόμενη κατευθυνόμενη εκτέλεση συνταγών, που απαγορεύεται από τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας.
Όσον αφορά τα προγράμματα γραμματείας, προσωπικά χρησιμποιώ το vido, που είναι web εφαρμογή, αλλά σαφώς υπάρχουν πολλές καλές λύσεις. Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί στο φόρουμ - μπορείτε να το αναζητήσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Δεκεμβρίου 2013, 18:07:37 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Δεκεμβρίου 2013, 19:22:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Million Knives


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΠΔ 84/2001 με τις μετέπειτα τροποποιήσεις του ορίζει ότι η σύσταση πολυϊατρείου (κοινή γραμματεία, κοινός χώρος αναμονής και 3 ή περισσοτερα ξεχωριστά ιατρεία/εξεταστήρια) αφορά ιατρικές εταιρείες με ιατρούς ως πλειοψηφία μετόχων (άρθρο 11 του ίδιου ΠΔ).
Με το Ν. 3919/2011 και την εφαρμοστική του εγκύκλιο για το Υπ. Υγείας πολυϊατρείο μπορεί να συσταθεί και από φυσικό πρόσωπο, ακόμη και μη γιατρό. Κατά τα άλλα, όσον αφορά τις προϋποθέσεις, ακολουθείται το σχετικό παράρτημα του πιο πάνω αναφερόμενου ΠΔ.
Εφόσον είστε φαρμακοποιός εν ενεργεία, θα πρέπει να λάβετε υπόψη την πιθανότητα να βρεθείτε απολογούμενος για ενδεχόμενη κατευθυνόμενη εκτέλεση συνταγών, που απαγορεύεται από τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας.
Όσον αφορά τα προγράμματα γραμματείας, προσωπικά χρησιμποιώ το vido, που είναι web εφαρμογή, αλλά σαφώς υπάρχουν πολλές καλές λύσεις. Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί στο φόρουμ - μπορείτε να το αναζητήσετε.

Το Vido αποτελεί λογισμικό διαχείρισης ασθενούς από ότι βλέπω. Ευχαριστώ θα το κοιτάξω.

Σε ότι αφορά το φαρμακείο φυσικά βρίσκεται σε κοντινή απόσταση κι αυτός είναι κι ένας λόγος δημιουργίας του πολυ-ιατρείοτ. Από εκεί κι έπειτα αν ο πελάτης θα επιλέξει σε πιο φαρμακείο θα πάει, αλλά η μικρή απόσταση αποτελεί σημαντικό αβαντάζ. Νομίζω πως τα ΙΚΑ και τα φαρμακεία γύρο από αυτά λειτουργούσαν με τον ίδιο τρόπο επί δεκαετίας, δεν βρίσκω κάτι το περίεργο. Ωστόσο καθότι:

1. Το φαρμακείο έχει πελατεία, δεν είναι νεοσύστατο έτσι ώστε να εξαρτάται 100% από το πολυ-ιατρείο.

2.  οι Γιατροί που θα συνεργαστώ δεν έχουν γραφείο στην πόλη μας αλλά σε γειτονικές περιοχές, είναι απίθανο σε 4 με 8 ώρες την εβδομάδα να γράψουν πάνω από το 50% των συνταγών τους για το φαρμακείο.


Εφόσον και τα 2 παραπάνω νούμερα είναι παραμείνουν κάτω από 60%, που είναι σίγουρο πως θα παραμείνουν, δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα, εάν υπάρξει όμως θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ για το αγνό σας ενδιαφέρων,

Καλή συνέχεια

30 Δεκεμβρίου 2013, 20:32:36
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Με όρους επιχειρηματικότητας σε παραδέχομαι.
Οι παλιοί ΦμΦ προσπαθούσαν να τοποθετηθούν πέριξ των πολυ ιατρείων του ΙΚΑ.
Οι ΦμΦ του 2014 προσπαθούν να ανοίξουν πολυ ιατρεία πέριξ των φαρμακείων τους.
Καιρός να " ανοίξει" πλήρως η αγορά των φαρμακείων ,ώστε να ανοίξουν και οι ιατροί τα δικά τους φαρμακοπωλεία κάτω από τα ιατρεία τους.   ;)

Αναμένω την τοποθέτηση του διακομιστή.....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

30 Δεκεμβρίου 2013, 21:00:03
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με όρους επιχειρηματικότητας σε παραδέχομαι.
Οι παλιοί ΦμΦ προσπαθούσαν να τοποθετηθούν πέριξ των πολυ ιατρείων του ΙΚΑ.
Οι ΦμΦ του 2014 προσπαθούν να ανοίξουν πολυ ιατρεία πέριξ των φαρμακείων τους.
Καιρός να " ανοίξει" πλήρως η αγορά των φαρμακείων ,ώστε να ανοίξουν και οι ιατροί τα δικά τους φαρμακοπωλεία κάτω από τα ιατρεία τους.   ;)

Αναμένω την τοποθέτηση του διακομιστή.....
Ενώ ο νόμος επιτρέπει σε φμφ να συστήσει ιατρική εταιρεία, δεν επιτρέπει σε γιατρό να κάνει το αντίστοιχο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Δεκεμβρίου 2013, 21:18:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναμένω την τοποθέτηση του διακομιστή.....

Διακομιστής λαμβάνει στο R/F δυνατά-καθαρά, όβερ.

Δεν τοποθετήθηκα ως τώρα γιατί ο φμφ με μπέρδεψε: Αν καταλαβαίνω καλά, ο ίδιος θα συστήσει ένα πολυιατρείο ("Βρίσκομαι  ΕΓΩ; Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ; Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ; στην διαδικασία έναρξης μικρού [3 ιατρεία + γραμματεία"] πολυιατρείο) όπου θα εργάζονται 3 ιατροί ως ...τι; Ως υπάλληλοι/συνταγογράφοι του;

Σίγουρα πρόκειται για έναν πολύ λιπαρό φμφ αφού σε καιρούς που οι συνάδελφοι του συρρικνώνονται, βλέπει την κρίση ως ευκαιρία να αναπτύξει και να επεκτείνει το partnership του με τον ΕΟΠΥΥ. Σε αντίθεση με τον @Gatekeeper, θεωρώ την κίνηση ως εξαιρετικά υψηλού επιχειρηματικού ρίσκου, αφού ο φμφ με τη λειτουργία του πολυιατρείου του, αναπόφευκτα θα αυξήσει την έκθεσή του στον θνησιγενή και μπαταχτσή ΕΟΠΥΥ. Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα, θα πρότεινα στον φμφ να ανοίξει και ένα μικροβιολογικό και ένα ακτινολογικό εργαστήρια, που θα δουλεύουν βεβαίως με παραπεμπτικά που θα παράγουν οι 3 ιατροί-υπάλληλοί του.

Σίγουρα πλέον πρέπει να ξανα-επιτραπεί τους ιατρούς να διαθέτουν φάρμακα από δικό τους φαρμακείο, που θα λειτουργεί με βοηθό φαρμακείου, αφού η παρουσία φμφ είναι ουσιωδώς περιττή. Και τότε να βλέπαμε πώς θα του φαινόταν του φμφ να πάει να δουλέψει ως υπάλληλος με χαμηλότερα προσόντα από τα πραγματικά του σε έναν ιατρό.

Οπωσδήποτε το θέμα έχει πολύ ζουμί και θα πρέπει να αναμείνουμε την σφοδρή αντίδραση από τους όμορους φμφ που θίγονται από τη διαρροή της -κατευθυνόμενης πλέον- πελατείας του υπό ίδρυση πολυιατρείου.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Δεκεμβρίου 2013, 21:37:21 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Δεκεμβρίου 2013, 21:38:45
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν τοποθετήθηκα ως τώρα γιατί ο φμφ με μπέρδεψε: Αν καταλαβαίνω καλά, ο ίδιος θα συστήσει ένα πολυιατρείο ("Βρίσκομαι  ΕΓΩ; Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ; Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ; στην διαδικασία έναρξης μικρού [3 ιατρεία + γραμματεία"] πολυιατρείο) όπου θα εργάζονται 3 ιατροί ως ...τι; Ως υπάλληλοι/συνταγογράφοι του;
Ως προς τη σύσταση πολυϊατρείου από φυσικό πρόσωπο μη ιατρό ένα σενάριο είναι η έκδοση άδειας στην οποία θα αναφέρονται ρητά οι 3 επιστημονικά υπεύθυνοι ιατροί και οι οποίοι θα αμείβονται με μισθό και κάλυψη των εργοδοτικών εισοφρών στο ΤΥΥ (προϋποθέτει δημιουργία μητρώου εργοδότη στο ΤΥΥ).
Ένα άλλο σενάριο είναι η ενοικίαση του κάθε ιατρείου με συμβόλαιο θεωρημένο από τη ΔΟΥ. Στην περίπτωση αυτή οι γιατροί θα εργάζονται ουσιαστικά ως ελεύθεροι επαγγελματίες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Δεκεμβρίου 2013, 21:41:55
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Να συμπληρώσω, ότι υπεραμύνομαι σθεναρά και θεωρώ ότι όλοι οι ιατροί πρέπει να αγωνιστούμε και να διεκδικήσουμε το δικαίωμα να επιλέγουμε (συνεργαζόμενα) φαρμακεία και να υποδεικνύουμε στους ασθενείς μας να τα εμπιστεύονται. Είναι ζωτικής σημασίας στους καιρούς της δραστικής ουσίας η εμπιστοσύνη του ιατρού προς τον φμφ και η προστασία του ασθενούς από μπλεξίματα με φμφ επισφαλούς επιστημονικής υπόστασης ή με φμφ-διακινητές αμφιβόλου ποιότητας σκευασμάτων.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Δεκεμβρίου 2013, 23:08:10
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναμένω την τοποθέτηση του διακομιστή.....

Διακομιστής λαμβάνει στο R/F δυνατά-καθαρά, όβερ.

Δεν τοποθετήθηκα ως τώρα γιατί ο φμφ με μπέρδεψε: Αν καταλαβαίνω καλά, ο ίδιος θα συστήσει ένα πολυιατρείο ("Βρίσκομαι  ΕΓΩ; Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ; Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ; στην διαδικασία έναρξης μικρού [3 ιατρεία + γραμματεία"] πολυιατρείο) όπου θα εργάζονται 3 ιατροί ως ...τι; Ως υπάλληλοι/συνταγογράφοι του;

Σίγουρα πρόκειται για έναν πολύ λιπαρό φμφ αφού σε καιρούς που οι συνάδελφοι του συρρικνώνονται, βλέπει την κρίση ως ευκαιρία να αναπτύξει και να επεκτείνει το partnership του με τον ΕΟΠΥΥ. Σε αντίθεση με τον @Gatekeeper, θεωρώ την κίνηση ως εξαιρετικά υψηλού επιχειρηματικού ρίσκου, αφού ο φμφ με τη λειτουργία του πολυιατρείου του, αναπόφευκτα θα αυξήσει την έκθεσή του στον θνησιγενή και μπαταχτσή ΕΟΠΥΥ. Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα, θα πρότεινα στον φμφ να ανοίξει και ένα μικροβιολογικό και ένα ακτινολογικό εργαστήρια, που θα δουλεύουν βεβαίως με παραπεμπτικά που θα παράγουν οι 3 ιατροί-υπάλληλοί του.

Σίγουρα πλέον πρέπει να ξανα-επιτραπεί τους ιατρούς να διαθέτουν φάρμακα από δικό τους φαρμακείο, που θα λειτουργεί με βοηθό φαρμακείου, αφού η παρουσία φμφ είναι ουσιωδώς περιττή. Και τότε να βλέπαμε πώς θα του φαινόταν του φμφ να πάει να δουλέψει ως υπάλληλος με χαμηλότερα προσόντα από τα πραγματικά του σε έναν ιατρό.

Οπωσδήποτε το θέμα έχει πολύ ζουμί και θα πρέπει να αναμείνουμε την σφοδρή αντίδραση από τους όμορους φμφ που θίγονται από τη διαρροή της -κατευθυνόμενης πλέον- πελατείας του υπό ίδρυση πολυιατρείου.


Δεν είναι υποχρεωτικό να τους έχει με τον τρόπο που ίσως λίγο εριστικά περιγράφετε. Μπορεί να τους νοικιάζει χώρο. Με άλλο λόγια να έχει το οικοδόμημα, να φτιάξει και ίσως και να επιπλώσει - εξοπλίσει τα ιατρεία και να τα νοικιάζει σε ιατρούς. Τα ρίσκα , κάθε τέτοια κίνηση τα έχει, αλλά αν παίρνει 1500-2000 από τα ενοίκια, τουλάστιχον δε θα μπαίνει πολύ μέσα. Το κεφάλαιο, όποιος σκέφτεται τέτοια κίνηση τη σήμερον ημέρα- προφανώς και θα το έχει, και κοιτάει στο μέλλον για τα περαιτέρω.
Ευελπιστεί υποψιάζομαι να αντέξει τώρα, και αν έρθει η ανάπτυξη να βγάλει τον πακτωλό αργότερα. Αν ευδοκιμήσει δε η συνεργασία, ακόμη και να μη φτιάξει πολύ η κατάσταση της χώρας, money will flow

31 Δεκεμβρίου 2013, 02:14:24
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Million Knives


Καλησπέρα σας,

Δεν είμαι Υπουργός, ούτε βουλευτής να ψηφίζω νόμους στην βουλή. Προσπαθώ να επιβιώσω μέσα στον πανικό γύρο μου, με όποιον τρόπο μπορώ, στα πλαίσια που μου δίνονται. Δεν κάνω κάτι παράνομο. Ωστόσο επειδή το θεωρείται ανήθικο, αισθάνεστε ότι απειλείστε ή θέλετε να σπάσετε πλάκα με προσβάλλετε με υπονοούμενα και υποτιμητικά σχόλια. Χωρίς καν να ρωτήσετε τις απόψεις μου για το Α ή το Β, αναλώνεστε σε ανόητες υποθέσεις.

Η ερώτηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη, κακώς επεκτάθηκα. Κάποιοι δεν είστε καν σε θέση να διαχειριστείτε τις προσωπικές σας εμμονές, αλλά οι προσβολές (και τα κόμπλεξ) βλέπω περισσεύουν.

Θέλω να πιστέψω ότι δεν αποτελείται χαρακτηριστικό δείγμα του κλάδου σας, της χώρας μας, αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι.

— Ο μόνος που εξαιρείται από όλα τα παραπάνω είναι ο χρήστης @shumifer, που μπήκε στην διαδικασία να αναρωτηθεί πριν αποδεχτεί τον οχετό του @Gatekeepr ως «απόλυτη αλήθεια».

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους,

PS. Παρακαλώ τον διαχειριστή αν μπορεί να διαγράψει το account μου. Δεν το χρειαστώ περαιτέρω.

31 Δεκεμβρίου 2013, 09:27:46
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Λογισμικά για πολυ-ιατρεία υπάρχουν. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως ότι σε συμφέρει η οργάνωση ενός πολυιατρείου
Είναι προτιμότερο να ονομάσεις την γραμματέα θυρωρό να τους υποστηρίζει και να νοικιάσεις τους χώρους αυτοτελώς. Εξάλλου κάθε χώρος είναι για μια ειδικότητα μόνο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Δεκεμβρίου 2013, 10:02:39
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας,

Δεν είμαι Υπουργός, ούτε βουλευτής να ψηφίζω νόμους στην βουλή. Προσπαθώ να επιβιώσω μέσα στον πανικό γύρο μου, με όποιον τρόπο μπορώ, στα πλαίσια που μου δίνονται. Δεν κάνω κάτι παράνομο. Ωστόσο επειδή το θεωρείται ανήθικο, αισθάνεστε ότι απειλείστε ή θέλετε να σπάσετε πλάκα με προσβάλλετε με υπονοούμενα και υποτιμητικά σχόλια. Χωρίς καν να ρωτήσετε τις απόψεις μου για το Α ή το Β, αναλώνεστε σε ανόητες υποθέσεις.

Η ερώτηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη, κακώς επεκτάθηκα. Κάποιοι δεν είστε καν σε θέση να διαχειριστείτε τις προσωπικές σας εμμονές, αλλά οι προσβολές (και τα κόμπλεξ) βλέπω περισσεύουν.

Θέλω να πιστέψω ότι δεν αποτελείται χαρακτηριστικό δείγμα του κλάδου σας, της χώρας μας, αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι.

— Ο μόνος που εξαιρείται από όλα τα παραπάνω είναι ο χρήστης @shumifer, που μπήκε στην διαδικασία να αναρωτηθεί πριν αποδεχτεί τον οχετό του @Gatekeepr ως «απόλυτη αλήθεια».

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους,

PS. Παρακαλώ τον διαχειριστή αν μπορεί να διαγράψει το account μου. Δεν το χρειαστώ περαιτέρω.
Δεν καταλαβαίνω την αγανάκτησή σας.
Αν κάποιος γιατρός έθετε σε φόρουμ φαρμακοποιών ερωτήσεις σχετικά με το πώς μπορεί να κάνει πολυ-φαρμακείο, ποια θα ήταν, πιστεύετε, η αντιμετώπιση;
Νομίζω ότι οι πληροφορίες που σας δόθηκαν ήταν χρήσιμες και κατατοπιστικές.
Το αν σε κάποια σχόλια διαφαίνεται μία πικρία για την ανισονομία σε αυτόν τον τόπο, ιδιαίτερα σχετικά με το άνοιγμα των επαγγελμάτων, δεν αφορά προσωπικά εσάς.
Άλλωστε ότι είναι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα άμεμπτο από ηθικής άποψης...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Δεκεμβρίου 2013, 10:31:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μην αγχώνεσαι... τα ΜΗΣΥΦΑ απελευθερώνονται....
Και συμφέρει τα ασφαλιστικά ταμεία να πουλάει ο γιατρός ένα ΜΗΣΥΦΑ από το να γράφει συνταγή για το ταμείο με κάτι ...ΣΥΦΑ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: λογισμικό πολυιατρείο