Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:25:29

Αποστολέας Θέμα: Εχει ή δεν εχει βαρια νεφρικη ανεπαρκεια;  (Αναγνώστηκε 25591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιανουαρίου 2014, 11:37:27
Αναγνώστηκε 25591 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Theodore


Χαιρετε και χρονια πολλα.
Σε συνθετα προβληματα και σε ηλιιωμενους ασθενεις,πολλες φορες,μπερδευονται οι ειδικοτητες,και παρουσιαζονται διαφορες στη διαγνωση.
Πχ,σε υπερηλικα γυναικα,95 ετων,με  μεταλλικη αορτικη  βαλβιδα ,αρα ληψη σιντρομ,με εισαγωγες κατα καιρους με πνευμονικα οιδηματα,με ινωση στον πνευμονες βασει αξονικης,και Ca μαστου,διαγνωσθεντος προ διετιας,που εξαφανιστηκε σε 15 μερες,μετα απο ληψη Stefaplex,εχουμε Κ =4,9 ,Να= 130 ,Ουρια= 112 ,Κρεατινινη=1,35,και αιματοκριτη 30,5,ο μεν Καρδιολογος,λεει οτι εχουμε μια ελαφρα νεφρικη ανεπαρκεια,ο δε Νεφρολογος που εφερα,λεει οτι βρισκεται στο σταδιο 4,μια θεση πριν απο αναγκη αιμοκαθαρσης,που λογω ηλικιας βεβαια,ειναι ανεφικτη.Τη γνωμη του αυτη τη στηριξε,εφαρμοζοντας τον τυπο καθαρσης Κρεατινινης.Προτεινε δε και συνταγογραφησε και 4 ενεσεις ερυθροποιητινης ,μια καθε εβδομαδα.
Τα ειπα σημερα στον Καρδιολογο,και εβαλε τις φωνες,διοτι μου ειπε οτι δε βγαινει ετσι ευκολα το πορισμα για το βαθμο της ανεπαρκειας,και οτι θα επρεπε να κανουμε ληψη ουρων 24ώρου,με ταυτοχρονη μετρηση ηλεκτρολυτων και ουριας-κρεατινινης στο αιμα,και υπερηχογραφημα νεφρων,διοτι η εικονα του νεφρου που παει για ανεπαρκεια τελικου σταδιου,φαινεται καθαρα στο υπερηχογραφημα.
Στο τελος δε μου ειπε,οτι συμφωνει με τη ερυθροποιηινη,να του πω ομως ποσες μοναδες ειναι η καθε ενεση,και αν ο νεφρολογος νομιζει οτι βρισκεται στο 4ο σταδιο,να τη βαλει μεσα στο Νοσοκομειο για μερικες μερες,να μετρηθουν ολα και να γινει και ενυδατωση αν χρειαζεται,αφου η ασθενης δεν πινει αρκετα υγρα,και να ρυθμιστει και το λασιξ που παιρνει.
Καθως καταλαβαινετε,εγω,με γνωσεις πτυχιουχου Φυσικου ,βρισκομαι στη μεση,και δεν ξερω τι να κανω,γνωριζοντας απο πρωτο χερι,οτι η γυναικα,με οξυγονο απο μηχανημα στο 3,5 ,δεν εινα ευκολο να μετακινηθει.
Αν καποιος εχει αποψη για το θεμα,τι θα εκανε αν βρισκοταν στη δικη μου θεση;
Η ασθενης,ειναι η μητερα μου.
Σας ευχαριστω για το βημα που μου δινετε να εκθεσω το προβλημα,αλλα και τον πονο μου.

6 Ιανουαρίου 2014, 11:43:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Στη θέση σου θα χαιρόμουν την μητέρα μου. Συνενοήσου με τον οικογενειακό σας ιατρό ή όποιο άλλο γιατρό εμπιστεύεσαι.
Το φορουμ δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Το απαγορεύουν και οι κανόνες εγγραφής. Στο επόμενο θα υπάρξει αποκλεισμός του λογαριασμού σου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
27335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2013, 16:03:25
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
8502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Αυγούστου 2012, 23:50:29
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
2534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2010, 12:46:31
από anasm
0 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2010, 23:39:48
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
8762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Νοεμβρίου 2021, 13:13:20
από Argirios Argiriou