Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:53:31

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορική Έρευνα στον τομέα της υγείας  (Αναγνώστηκε 10798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιανουαρίου 2014, 14:12:54
Αναγνώστηκε 10798 φορές
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Καλησπέρα σε όλους,

Στα πλαίσια της διδακτορικής μου έρευνας στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, με θέμα την επίδραση των πρακτικών της Διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού στην αποδοτικότερη απασχόληση των εργαζομένων στα νοσοκομεία της Ελλάδος, θα ήμουν ευγνώμων αν όσοι εργάζεστε σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο,  βοηθούσατε στην συγκεκριμένη έρευνα συμπληρώνοντας το ακόλουθο ερωτηματολόγιο για την εξαγωγή έγκυρων συμπερασμάτων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η ανωνυμία διαφυλάσσεται απόλυτα, ενώ η όλη διαδικασία συμπλήρωσης δεν θα ξεπεράσει τα 10 λεπτά.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουαρίου 2014, 00:10:00 από PanosK »

9 Ιανουαρίου 2014, 17:53:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σε όλους,

Στα πλαίσια της διδακτορικής μου έρευνας στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, με θέμα την επίδραση των πρακτικών της Διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού στην αποδοτικότερη απασχόληση των εργαζομένων στα νοσοκομεία της Ελλάδος, θα ήμουν ευγνώμων αν όσοι εργάζεστε σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο,  βοηθούσατε στην συγκεκριμένη έρευνα συμπληρώνοντας το ακόλουθο ερωτηματολόγιο για την εξαγωγή έγκυρων συμπερασμάτων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η ανωνυμία διαφυλάσσεται απόλυτα, ενώ η όλη διαδικασία συμπλήρωσης δεν θα ξεπεράσει τα 10 λεπτά.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!


Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ευχηθώ καλή χρονιά και καλή επιτυχία και με την ευκαιρία να σας ρωτήσω κάτι, σχετικά με την μεθοδολογία που χρησιμοποιείτε στην έρευνάς σας. Παρατήρησα ότι ζητάτε το δείγμα των ερωτηθέντων να προέρχεται από εργαζόμενους σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο.

Βλέποντας τον τίτλο του θέματός σας, "Επίδραση των πρακτικών της Διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού στην αποδοτικότερη απασχόληση των εργαζομένων στα νοσοκομεία της Ελλάδος" μου γεννάται μία απορία.

Η λέξη "επίδραση" συμπεριλαμβάνει, υποχρεωτικά, την μελέτη κάποιου αποτελέσματος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το "αποτέλεσμα" είναι η "απόδοση της απασχόλησης". Μέσα στην διαβάθμιση της "απόδοσης" υπάρχει και η "αποχώρηση", είτε με απόλυση είτε με παραίτηση. Η "αποχώρηση", ως επιλογή, μέσα σε μία κλίμακα Likert(που βάσει του τίτλου της διατριβής σας θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως βασικός μοχλός της στάθμισης και της διερεύνησης) απουσιάζει. Απουσιάζει, διότι έχετε αποκλείσει από το δείγμα σας τα άτομα που έχουν, σε παρελθόντα χρόνο, εργαστεί σε νοσοκομείο και σε κάποια χρονική φάση απεχώρησαν, παραιτούμενοι ή απολυόμενοι. Σίγουρα οι απαντήσεις των συγκεκριμένων ατόμων, που πρέπει να μετέχουν εάν θέλουμε να στηρίξουμε στατιστικά τα αποτελέσματα της έρευνας, θα επηρεάσουν την ισχύ της ανάλυσής σας.

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι: πώς θα αναλύσετε μία ελλιπή κλίμακα Likert και πώς θα αποδώσετε τις "απούσες" τιμές; Και εάν τις αποδώσετε, στη συνέχεια θα στηριχτείτε σε "μοντελοποίηση" των βασικών μεταβλητών, με τα δορυφόρα ερωτήματα να παραγοντοποιούνται και πώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την απάντησή σας.     
Medicus curat,
Deus sanat

9 Ιανουαρίου 2014, 18:01:56
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σε όλους,

Στα πλαίσια της διδακτορικής μου έρευνας στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, με θέμα την επίδραση των πρακτικών της Διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού στην αποδοτικότερη απασχόληση των εργαζομένων στα νοσοκομεία της Ελλάδος, θα ήμουν ευγνώμων αν όσοι εργάζεστε σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο,  βοηθούσατε στην συγκεκριμένη έρευνα συμπληρώνοντας το ακόλουθο ερωτηματολόγιο για την εξαγωγή έγκυρων συμπερασμάτων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η ανωνυμία διαφυλάσσεται απόλυτα, ενώ η όλη διαδικασία συμπλήρωσης δεν θα ξεπεράσει τα 10 λεπτά.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!


Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ευχηθώ καλή χρονιά και καλή επιτυχία και με την ευκαιρία να σας ρωτήσω κάτι, σχετικά με την μεθοδολογία που χρησιμοποιείτε στην έρευνάς σας. Παρατήρησα ότι ζητάτε το δείγμα των ερωτηθέντων να προέρχεται από εργαζόμενους σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο.

Βλέποντας τον τίτλο του θέματός σας, "Επίδραση των πρακτικών της Διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού στην αποδοτικότερη απασχόληση των εργαζομένων στα νοσοκομεία της Ελλάδος" μου γεννάται μία απορία.

Η λέξη "επίδραση" συμπεριλαμβάνει, υποχρεωτικά, την μελέτη κάποιου αποτελέσματος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το "αποτέλεσμα" είναι η "απόδοση της απασχόλησης". Μέσα στην διαβάθμιση της "απόδοσης" υπάρχει και η "αποχώρηση", είτε με απόλυση είτε με παραίτηση. Η "αποχώρηση", ως επιλογή, μέσα σε μία κλίμακα Likert(που βάσει του τίτλου της διατριβής σας θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως βασικός μοχλός της στάθμισης και της διερεύνησης) απουσιάζει. Απουσιάζει, διότι έχετε αποκλείσει από το δείγμα σας τα άτομα που έχουν, σε παρελθόντα χρόνο, εργαστεί σε νοσοκομείο και σε κάποια χρονική φάση απεχώρησαν, παραιτούμενοι ή απολυόμενοι. Σίγουρα οι απαντήσεις των συγκεκριμένων ατόμων, που πρέπει να μετέχουν εάν θέλουμε να στηρίξουμε στατιστικά τα αποτελέσματα της έρευνας, θα επηρεάσουν την ισχύ της ανάλυσής σας.

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι: πώς θα αναλύσετε μία ελλιπή κλίμακα Likert και πώς θα αποδώσετε τις "απούσες" τιμές; Και εάν τις αποδώσετε, στη συνέχεια θα στηριχτείτε σε "μοντελοποίηση" των βασικών μεταβλητών, με τα δορυφόρα ερωτήματα να παραγοντοποιούνται και πώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την απάντησή σας.     

Συμφωνώ @medicus.
Σκεφτόμουν ότι θα έπρεπε κι εγώ που έχω παραιτηθεί από Νοσοκομείο (για λόγους που ενδιαφέρουν την εν λόγω έρευνα) να μπορώ να καταγραφώ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Ιανουαρίου 2014, 23:29:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Αγαπητοί Medicus και Denominator,

Να σας ευχηθώ με τη σειρά μου καλή χρονιά με υγεία και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις παρατηρήσεις σας και για τον χρόνο σας.

Έχετε απόλυτο δίκιο με τις παρατηρήσεις σας. Θα σας απαντήσω αρχικά με τα διαδικαστικά βήματα της έρευνας.
Αρχικά, το ερωτηματολόγιο σχεδιάστηκε για ν' απαντηθεί από εργαζομένους σε επιλεγμένα νοσοκομεία, κυρίως ιδιωτικά και ορισμένα δημόσια μιας και δυστηχώς μόνο εκεί θα μπορούσαμε να βρούμε συστηματική και κυρίως συνδυασμένη εφαρμογή των πρακτικών της διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού. Ορισμένα νοσοκομεία συμφώνησαν να συμμετάσχουν στην έρευνα. Άλλα όμως, δυστηχώς και πάλι, μας απέφυγαν. Η δημιουργία λοιπόν ενός on-line ερωτηματολογίου που θα παρέχει την δυνατότητα συμμετοχής από εργαζόμενους απ'όλη την Ελλάδα, κρίθηκε αναγκαία για αντικειμενικότερα αποτελέσματα.

Στο ερώτημά σας λοιπόν, θα ήταν αδύνατο έως ανέφικτο (πόσο μάλλον αν λάβουμε υπόψιν και την απροθυμία παροχής βοήθειας από τα νοσοκομεία) να μελετήσουμε τα άτομα που αποχώρησαν από τα νοσοκομεία (πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε πως για έγκυρα αποτελέσματα χρειαζόμαστε περίπου 200 απαντήσεις).

Συνοπτικά, σκοπός μας μέσω της έρευνας αυτής είναι να διαπιστώσουμε κατά πόσο η οργανωμένη και συστηματική εφαρμογή των πρακτικών διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού συμβάλλει στην γενικότερη απασχόληση των εργαζομένων (βελτίωση ή μη) καθώς και στην βελτίωση της ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών υγείας. Φυσικά, με την δημιουργία τελικώς του οn-line ερωτηματολογίου θα μπορούσαμε να στραφούμε και σε αυτούς που δεν εργάζονται πια και ν'αναλύσουμε την όποια επίδραση είχαν οι πρακτικές του Ανθρώπινου δυναμικού στο αποτέλεσμα αυτό, όπως πολύ σωστά παρατηρείτε. Κάτι τέτοιο όμως δεν αφορά των πρωταρχικό σκοπό της έρευνάς μας.

Βεβαίως, τ'αποτελέσματα της έρευνας θα γνωστοποιηθούν σε όποιον ενδιαφέρεται.

Ελπίζω να κατάφερα ν'απαντήσω στις απορίες σας. Για οτιδήποτε άλλο, χαρά μου ν'αποσαφηνίσω οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.

Ευχαριστώ θερμά και πάλι για τον χρόνο σας και τις ερωτήσεις σας!

Παναγιώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουαρίου 2014, 00:24:43 από PanosK »

10 Ιανουαρίου 2014, 10:18:06
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Στο ερώτημά σας λοιπόν, θα ήταν αδύνατο έως ανέφικτο (πόσο μάλλον αν λάβουμε υπόψιν και την απροθυμία παροχής βοήθειας από τα νοσοκομεία) να μελετήσουμε τα άτομα που αποχώρησαν από τα νοσοκομεία (πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε πως για έγκυρα αποτελέσματα χρειαζόμαστε περίπου 200 απαντήσεις).
...
Αφού είναι αδύνατο, έως και ανέφικτο, τότε γιατί γίνεται η μελέτη; Οι έρευνες έχουν έναν, και μοναδικό, σκοπό. Να απαντήσουν σε ερωτήματα. Η απόκλιση από την ερευνητική μεθοδολογία δημιουργεί, αναπόφευκτα, σφάλμα και, κατά συνέπεια, πλάνη. Οπότε ή κάνουμε το ανέφικτο εφικτό ή απορρίπτουμε τη μελέτη. Δυστυχώς μέσες λύσεις δεν υπάρχουν, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

Παράθεση
...σκοπός μας μέσω της έρευνας αυτής είναι να διαπιστώσουμε κατά πόσο η οργανωμένη και συστηματική εφαρμογή των πρακτικών διοίκησης του Ανθρώπινου Δυναμικού συμβάλλει στην γενικότερη απασχόληση των εργαζομένων (βελτίωση ή μη) καθώς και στην βελτίωση της ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών υγείας.
Φυσικά, με την δημιουργία τελικώς του οn-line ερωτηματολογίου θα μπορούσαμε να στραφούμε και σε αυτούς που δεν εργάζονται πια και ν'αναλύσουμε την όποια επίδραση είχαν οι πρακτικές του Ανθρώπινου δυναμικού στο αποτέλεσμα αυτό, όπως πολύ σωστά παρατηρείτε. Κάτι τέτοιο όμως δεν αφορά τον πρωταρχικό σκοπό της έρευνάς μας.
...
Αφού δεν αφορά στον πρωταρχικό σκοπό της μελέτης σας, θα πρέπει να αλλαχτεί και ο τίτλος.



Για να μην παρεξηγηθώ, δεν σας κάνω μάθημα ούτε επίπληξη, για τίποτα. Απλά υπάρχουν κάποια μεθοδολογικά κενά στην έρευνά σας και από την στιγμή που μιλάμε για διατριβή πρέπει να υπάρχει, τουλάχιστον, ακρίβεια και συνέπεια. Εξάλλου για αυτό το λόγο υπάρχει επιτηρητής, για να σας καθοδηγεί. Συζητήστε το με τον καθηγητή σας, πριν αναλώσετε άσκοπα χρόνο και χρήμα. Διότι είναι σίγουρο ότι στην πορεία τα αρχικά σφάλματα θα διογκωθούν και θα σας σταθούν εμπόδιο, τόσο από στατιστικής όσο και από ηθικής πλευράς.

Ευχαριστώ.    
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2014, 10:20:36 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

10 Ιανουαρίου 2014, 12:23:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Πιστεύω, επειδή έχετε στο μυαλό σας διαφορετικό 'αποτέλεσμα', ή τουλάχιστον θέλετε να πιστεύετε πως το μοναδικό αποτέλεσμα είναι η απόλυση ή παραίτηση ενός εργαζόμενου, παραβλέπετε τους δικούς μας σκοπούς. Η έρευνα έχεις συγκεκριμένους στόχους (προσπάθησα να τους αναφέρω έμμεσα). Σκοπός στις έρευνες αυτές είναι να βρούμε πώς είναι δυνατόν ν'αποφύγουμε το τελικό αποτέλεσμα στο οποίο αναφέρεστε εσείς και όπως έγραψα πάλι, αν όντως η συστηματική εφαρμογή ορισμένων πρακτικών οδηγεί ουσιαστικά και στην καλύτερη απόδοση των εργαζομένων. Συνεπώς, δεν υπάρχει απόκλιση από την ερευνητική μεθοδολογία και σαφέστατα πλάνη. Θα έλεγα μάλιστα πως ο ισχυρισμός σας αυτός όσο υποθετικός και να είναι, επειδή προφανώς διαφωνείτε μαζί μας, δεν αρμόζει σε μία καλοπροαίρετη κριτική όπως η δική σας.

Ο τίτλος δεν είναι λάθος για εμάς, μπορεί για εσάς, αλλά σίγουρα όχι για εμάς. Προς θεού, πολύ καλά κάνετε και παραθέτετε τις προτάσεις σας. Θα πρέπει όμως να σας εξηγήσω με την σειρά μου πως μεθολογικά κενά ΔΕΝ υπάρχουν. Τουλάχιστον όχι από την δική μας πλευρά. Το ερωτηματολόγιο αυτό έχει ετοιμαστεί κατόπιν προετοιμασίας εξαμήνου, συνεχούς και διαρκούς εργασίας κι επικοινωνίας με τον επιβλέποντα καθηγητή αλλά και στελέχους νοσοκομείου. Παραπέρα, όλα αυτά που αναφέρετε είναι τελείως αντίθετα με την διεθνή βιβλιογραφία και κυρίως με άρθρα έγκριτων επιστημόνων, δημοσιευμένα σε ορισμένα από τα καλύτερα επιστημονικά περιοδικά του κόσμου. Συνεπώς, οι απορίες σας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες με την διεθνή βιβλιογραφία.

Επιμένω πως αρχική διαφωνία είναι στο 'αποτέλεσμα' όπως το ορίζετε εσείς ή τουλάχιστον όσο απλοϊκά το ορίζετε εσείς. Με την σειρά μου δεν σας κατηγορώ, απεναντίας χαίρομαι για τις συστάσεις σας και την συζήτησή μας. Πιστεύω, το τελικό αποτέλεσμα (που θα φροντίσω να σας αποστείλω) να μας δικαιώσει. Αν παρόλ'αυτά συνεχίσετε να έχετε τις ίδιες ενστάσεις, μπορείτε να γράψετε με την σειρά σας ένα άρθρο που ν'αναφέρετε στις 'κριτικές' και στους 'περιορισμούς' όλων αυτών των αντίστοιχων ερευνητικών άρθρων. (δεν ειρωνεύομαι, μην παρεξηγηθώ από το γραπτό ύφος). Η βιβλιογραφία έχει ανάγκη από τέτοιες κριτικές.

Δυστηχώς για να σας πείσω για το λάθος των ενστάσεών σας, πρέπει να σας αποστείλω είτε συγκεκριμένα άρθρα είτε τις υποθέσεις της έρευνάς μας. Κάτι τέτοιο όμως, ελπίζω να κατανοείτε, είναι ανέφικτο την παρούσα στιγμή που η έρευνά μας είναι ενεργή.

Ευχαριστώ με την σειρά μου.
Να είστε καλά

Παναγιώτης




10 Ιανουαρίου 2014, 12:52:47
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

...Σκοπός στις έρευνες αυτές είναι να βρούμε πώς είναι δυνατόν ν'αποφύγουμε το τελικό αποτέλεσμα στο οποίο αναφέρεστε εσείς...


Νομίζω ότι επιβεβαιώνετε αυτό, ακριβώς, που σας ανέλυσα παραπάνω. Πώς, δηλαδή, μπορείτε να μελετήσετε το αποτέλεσμα με ελλιπές, από ποιοτικής πλευράς, δείγμα; Πώς θα σταθμιστούν οι επιδόσεις(score) των μεταβλητών, τόσο "ανάμεσα" όσο και "μέσα";

Πιστεύω ότι για να μου απαντήσετε σε αυτό, που καλοπροαίρετα ρωτάω, δεν χρειάζεται να μου "αποκαλύψετε" τμήματα της εργασίας σας.

Ευχαριστώ και ελπίζω σε μία συγκεκριμένη απάντηση, τεχνικής φύσεως(στατιστική). Είναι κάτι που με ενδιαφέρει και μου προκαλεί το ενδιαφέρον (η τεχνική και όχι η εργασία σας).

 :)
Medicus curat,
Deus sanat

10 Ιανουαρίου 2014, 14:04:32
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Και σας απαντώ και πάλι, πως το δείγμα είναι 'ελλιπές' σύμφωνα με την δική σας φιλοσοφία και τρόπο σκέψης αφού έχετε στο μυαλό σας διαφορετικό αποτέλεσμα. Έχετε ως δεδομένο το αποτέλεσμα της παραίτησης - απόλυσης, τον παραπλανητικό μας τίτλο και επομένως θεωρείτε πως το παρόν ερωτηματολόγιο δεν είναι σε θέση να συλλέξει τέτοια ποιοτικά στοιχεία. Συνεπώς, δεν είμαι σε θέση να απαντήσω σε τέτοια 'τεχνικής φύσεως' θέματα την στιγμή που διαφωνούμε στο όλο σκεπτικό της έρευνας, στις υποθέσεις, στο τελικό αποτέλεσμα και κατά προέκταση δεν μπορώ να κατανοήσω ούτε την 'πηγή' του προβλήματος, όπως τουλάχιστον το θεωρείτε εσείς.

Κλείνοντας, επιτρέψτε μου να πω πως, αν και καταννοώ την καλοπροαίρετη σαφέστατα κριτική σας, ξεφεύγει από τα όρια του ερωτηματολογίου και της βοήθειας που ζητώ από το forum.  Τονίζω και πάλι πως ελπίζω το αποτέλεσμα να μας δικαιώσει και με το πέρας της έρευνας να λυθούν οι απορίες σας ως προς την ανάλυση.

Παναγιώτης



10 Ιανουαρίου 2014, 16:39:46
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σκοπός στις έρευνες αυτές είναι να βρούμε πώς είναι δυνατόν ν'αποφύγουμε το τελικό αποτέλεσμα στο οποίο αναφέρεστε εσείς και όπως έγραψα πάλι, αν όντως η συστηματική εφαρμογή ορισμένων πρακτικών οδηγεί ουσιαστικά και στην καλύτερη απόδοση των εργαζομένων.

Πάντως κι εγώ, αν και δεν έχω εμβριθή γνώση στη μεθοδολογία της έρευνας και στη στατιστική, διατυπώνω μία ίσως αφελή σκέψη:
Αν κανείς δεν συμπεριλάβει άτομα που έχουν ήδη απομακρυνθεί, ώστε να συγκρίνει σε τι διέφεραν αυτά σε σχέση με άλλα που ακόμη είναι στη θέση τους, πώς θα διατυπώσει υπόθεση σχετικά με παράγοντας που πιθανώς έχουν αιτιολογική σχέση;
Επίσης αν κανείς δεν ξέρει ποιοι είναι οι παράγοντες που οδηγούν σε απομάκρυνση από το χώρο εργασίας, πώς μπορεί να διατυπώσει υποθέσεις σχετικά με την τροποποίησή τους;
Από ότι θυμάμαι, αν με μία σωστή αναδρομική μεθοδολογία φτάσει κανείς σε μία υπόθεση που στέκει, μπορεί να την ελέγξει με προοπτικές μελέτες.
Έστω λοιπόν ότι αντίστοιχα μελετούμε τη νόσο Χ (καρκίνος πνεύμονα) και τους πιθανούς παράγοντες που την προκαλούν - Α (ενεργητικό κάπνισμα), Β (παθητικό κάπνισμα), Γ (φύλο), Δ (ηλικία), Ε (γενετική προδιάθεση), υπάρχει τρόπος να απαντήσουμε χωρίς να συμπεριλάβουμε στο δείγμα μας καρκινοπαθείς και χωρίς να χρησιμοποιήσουμε προοπτική μελέτη που θέλει κόπο και χρόνο;
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2014, 16:43:23 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2014, 17:56:25
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Αγαπητέ Denominator,

Όπως έχω αναφέρει εκτενώς παραπάνω, δεν διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σας (τόσο τον δικό σας όσο και του medicus). Διαφωνούμε στο γεγονός πως για εσάς το τελικό αποτέλεσμα είναι όσοι έχουν παραιτηθεί - απολυθεί. Για εμάς όμως, αυτό αποτελεί ένα αποτέλεσμα το οποίο στην παρούσα φάση δεν εμπίπτει στα όρια της έρευνάς μας. Αλοίμονο λοιπόν αν κατηγορηθούμε και για λάθος μεθοδολογία ή ακόμα χειρότερα για πλάνη. Θα τονίσω μία ακόμα φορά, πως η όλη συζήτηση ξεφεύγει από τα όρια του ερωτηματολογίου αλλά αρμόζει περισσότερο ως κριτική σε δημοσιευμένη έρευνα, ώστε να έχετε όλα τα στοιχεία και δεδομένα για να κρίνετε το αποτέλεσμα, την μεθοδολογία που ακολουθήθηκε και γιατί όχι και την συλλογή των στοιχείων. Από το forum ζητήθηκε απλά η βοήθεια στην έρευνά μας και φτάσαμε σε σημείο να γίνονται μέχρι και συστάσεις σε μία εμπεριστατωμένη δουλειά 6 μηνών.

Παραπέρα, σκοπός μας είναι η παρουσίαση μίας κατάστασης, η παρουσίαση των υποθέσεών μας, η ανάλυση των δεδομένων και οι όποιες προτάσεις μας, εμπεριστατωμένες επιστημονικά και ερευνητικά αποδεκτές. Με άλλα λόγια, προσπαθούμε να λύσουμε κάποιες απορίες, ν' ανοίξουμε ένα νεό 'δρόμο' αν το θέλετε, να συναντήσουμε νέα εμπόδια και να κάνουμε κάποιες προτάσεις για περαιτέρω έρευνα.

Στο θέμα το δικό σας λοιπόν και κυρίως στο παράδειγμά μας, προφανώς και συμφωνώ. Για να γίνει μία έρευνα όμως, πριν ασχοληθούμε με το θέμα, προσπαθούμε να διαπιστώσουμε αν είναι και εφικτή. Για εμάς λοιπόν, η συλλογή δείγματος αποτελούμενο από εργαζομένους που δεν εργάζονται πλέον σε νοσοκομείο αποτελεί ένα σημαντικότατο εμπόδιο. Αν λοιπόν τόσο εσείς όσο και ο αξιόλογος συνάδελφός σας medicus, μπορείτε να εξασφαλίσετε το δείγμα αυτό, αρχικά σας προτείνω να διενεργήσετε την έρευνα μόνοι σας. Αν αυτό όμως δεν είναι εφικτό, χαρά μας να συνεργαστούμε μαζί σας και να καλύψουμε τα όποια κενά αφήσει ανοικτά η παρούσα έρευνα. 

Ειλικρινά σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Κατανοήστε όμως πως πραγματικά αναμοχλεύουμε ένα θέμα για το οποίο διαφωνούμε εξαρχής στην γενικότερη λογική του και προφανώς δεν αρμόζει στο σημείο αυτό της έρευνάς μας, ενώ το μόνο που καταφέρνετε την στιγμή αυτή είναι να εναντιώνεστε στη διεθνή βιβλιογραφία.

Παναγιώτης

10 Ιανουαρίου 2014, 22:38:48
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ενώ το μόνο που καταφέρνετε την στιγμή αυτή είναι να εναντιώνεστε στη διεθνή βιβλιογραφία.


Μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2014, 23:07:23
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από το forum ζητήθηκε απλά η βοήθεια στην έρευνά μας και φτάσαμε σε σημείο να γίνονται μέχρι και συστάσεις σε μία εμπεριστατωμένη δουλειά 6 μηνών.

To forum στο οποίο απευθυνθήκατε είναι μία κοινότητα ανταλλαγής απόψεων, κρίσεων, προτάσεων πάνω σε οποιοδήποτε θέμα αφορά την ΠΦΥ.
Η διαδικασία αυτή ενισχύεται από την αναζήτηση της επιστημονικής εγκυρότητας και αλήθειας.
Για το λόγο αυτό το forum είναι ένα εργαλείο λόγου, πολιτισμού και επιστήμης, το οποίο βοηθά όλους μας να γνωρίζουμε, να μαθαίνουμε και να βελτιωνόμαστε.
Αν "απλά" ζητήσατε βοήθεια, μπορούμε να μη συνεχίσουμε την κουβέντα.
Αλλά θεωρώ ότι είμαστε εκτός κλίματος του forum εάν το αποτολμήσουμε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιανουαρίου 2014, 00:31:28
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

PanosK


Αγαπητέ Denominator,

Το θέμα από πλευράς μου έχει κάτι παραπάνω από εξαντληθεί. Θεωρώ πως ήμουν σαφέστατος σε όλες τις θέσεις κι απαντήσεις μου. Σας ευχαριστώ θερμά για την ανταλλαγή των απόψεων.

Να είσαστε καλά.

Παναγιώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2014, 00:33:22 από PanosK »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2011, 16:41:05
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
24702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
11 Απαντήσεις
19318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2024, 09:21:21
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
16693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2022, 15:45:47
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2023, 23:10:38
από GirousisN