Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 20:18:17

Αποστολέας Θέμα: Τα Copalia / Exforge γίνονται πολύ φθηνότερα αν τα σπάσουμε στα συστατικά τους.  (Αναγνώστηκε 21496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Ιανουαρίου 2014, 12:10:39
Αναγνώστηκε 21496 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Π.χ. το Tabl. Copalia (5+160) x 28 που έχει λιανική τιμή (Λ.Τ.) 25,73 ευρώ.

Μπορεί να γίνει Tabl. Valperol 160 mg x 30 (Λ.Τ. 9,28 ευρώ) + Tabl. Amlotens 5 mg x 30 (Λ.Τ. 6,47 ευρώ) = 15,75 ευρώ (και μάλιστα επειδή οι συσκευασίες είναι των 30 γλυτώνουμε και ένα κουτάκι/έτος, άσε που όταν δίνουμε τα φάρμακα ξεχωριστά μπορούμε να παίζουμε με τις δοσολογίες πιο εύκολα. To Valperol έχει και χαραγή διχοτόμησης).

Αν το σκεύασμα έχει και ΗCT τότε προσθέτουμε και Tabl. Diuren (hydrochlorothiazide)  25 mg x 20, με Λ.Τ. 0,69 Ευρώ το οποίο είναι διχοτομούμενο δισκίο (έχει χαραγή διχοτόμησης).
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2014, 12:32:32 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιανουαρίου 2014, 12:44:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αργύρη,
το ίδιο είχα προτείνει και για το Co-Diovan και Co-Dalzad, ιδιαίτερα στη μορφή 320/25 όταν ο ασθενής με τιμή σκευάσματος περίπου 14 ευρώ καλείται να πληρώσει περίπου 11 και ουσιαστικά 22 αφού θέλει 2 κουτιά το μήνα. Άσε που αν ο ασθενής επιμένει ότι τον βολεύει να παίρνει ένα χάπι μπορεί να απευθυνθεί σε φαρμακοποιό με "καψουλίερα" να του φτιάξει (με μικρό κόστος) 2 σε 1 ή 3 σε 1.
Μας βλέπω στη black list αρκετών φαρμακοποιών.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2014, 12:49:45 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Ιανουαρίου 2014, 13:05:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Μπορούμε να ξεκινήσουμε "Ιατρείο εξοικονόμησης δαπανών" στο οποίο, μετά από κατάλληλη δημοσιοποίηση, οι ασφαλισμένοι θα έρχονται από μόνοι τους και θα ζητούν τη βοήθειά μας ώστε να περιορίσουν τα κόστη τους χωρίς μείωση της περίθαλψής τους, με παραδείγματα σαν το ανωτέρω.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Ιανουαρίου 2014, 15:04:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

pako


Καλά όλα αυτά που λέτε αλλα η συμμόρφωση του ασθενή πάει περίπατο... (Να ξεκαθαρίσω ότι δεν προτιμώ και πολύ τους τριπλούς συνδυασμούς γιατι δε μου δίνουν ευελιξία στη δοσολογία) κάποιοι ασθενείς συμμορφώνονται με ένα χάπι  κι όχι με τρία

11 Ιανουαρίου 2014, 15:36:25
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Αν δεν μπορεί να πληρώσει τα χάπια του ο ασφαλισμένος, εκεί να δεις μη-συμμόρφωση.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Ιανουαρίου 2014, 16:41:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Συναδελφοι συγχαρητηρια για την "ερευνα" - ειμαι καινουρια στη συνταγογραφηση "πληθους" και ηδη ειμαι στη black list του απεναντι φαρμακοποιου. Πολυ απλα μου τη δινει η αχρηστη υπερκαταναλωση για να πλουτιζουν λιγοι.

21 Ιανουαρίου 2014, 16:57:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι συγχαρητηρια για την "ερευνα" - ειμαι καινουρια στη συνταγογραφηση "πληθους" και ηδη ειμαι στη black list του απεναντι φαρμακοποιου. Πολυ απλα μου τη δινει η αχρηστη υπερκαταναλωση για να πλουτιζουν λιγοι.

Εύγε, συνάδελφε! Κάτι μου λέει ότι έχουμε πολλά κοινά.
Αν θέλεις να κάνεις μια μικρή αναδρομή στην ιστορία του Φόρουμ, μπορείς να ανατρέξεις σε θρεντ όπως:
- Στη χώρα της πολυφαρμακίας
- Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών
- Παρατηρητήριο ΦμΦ (= Φαρμακοποιών με Φαρμακείο)
κ.α.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Ιανουαρίου 2014, 21:38:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι συγχαρητηρια για την "ερευνα" - ειμαι καινουρια στη συνταγογραφηση "πληθους" και ηδη ειμαι στη black list του απεναντι φαρμακοποιου. Πολυ απλα μου τη δινει η αχρηστη υπερκαταναλωση για να πλουτιζουν λιγοι.

Εύγε, συνάδελφε! Κάτι μου λέει ότι έχουμε πολλά κοινά.
Αν θέλεις να κάνεις μια μικρή αναδρομή στην ιστορία του Φόρουμ, μπορείς να ανατρέξεις σε θρεντ όπως:
- Στη χώρα της πολυφαρμακίας
- Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών
- Παρατηρητήριο ΦμΦ (= Φαρμακοποιών με Φαρμακείο)
κ.α.
ΟΤ
Έφτασε λοιπόν η μέρα και για μένα να μάθω τι σημαίνει ΦμΦ.
Ευχαριστώ Βίκυ :P :P :P

22 Ιανουαρίου 2014, 08:54:00
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι συγχαρητηρια για την "ερευνα" - ειμαι καινουρια στη συνταγογραφηση "πληθους" και ηδη ειμαι στη black list του απεναντι φαρμακοποιου. Πολυ απλα μου τη δινει η αχρηστη υπερκαταναλωση για να πλουτιζουν λιγοι.

Εύγε, συνάδελφε! Κάτι μου λέει ότι έχουμε πολλά κοινά.
Αν θέλεις να κάνεις μια μικρή αναδρομή στην ιστορία του Φόρουμ, μπορείς να ανατρέξεις σε θρεντ όπως:
- Στη χώρα της πολυφαρμακίας
- Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών
- Παρατηρητήριο ΦμΦ (= Φαρμακοποιών με Φαρμακείο)
κ.α.
ΟΤ
Έφτασε λοιπόν η μέρα και για μένα να μάθω τι σημαίνει ΦμΦ.
Ευχαριστώ Βίκυ :P :P :P

Ακριβώς. Ο όρος ΦμΦ χρησιμοποιείται για να τονιστεί η απάνθρωπη συμπεριφορά που εφαρμόζει η συντεχνία των ΦμΦ απέναντι στους ΦχΦ (Φαρμακοποιούς χωρίς Φαρμακείο), τους πτυχιούχους δηλαδή της φαρμακευτικής Σχολής, τους οποίους οι ΦμΦ εμποδίζουν ν΄ανοίξουν δικό τους φαρμακείο, καταπατώντας έτσι βάναυσα τα Συνταγματικά κατοχυρωμένα, ιερά δικαιώματα της Ισότητας, Ισονομίας των Πολιτών και προστασίας της Εργασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2014, 11:18:32 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Ιανουαρίου 2014, 19:12:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι συγχαρητηρια για την "ερευνα" - ειμαι καινουρια στη συνταγογραφηση "πληθους" και ηδη ειμαι στη black list του απεναντι φαρμακοποιου. Πολυ απλα μου τη δινει η αχρηστη υπερκαταναλωση για να πλουτιζουν λιγοι.

Εύγε, συνάδελφε! Κάτι μου λέει ότι έχουμε πολλά κοινά.
Αν θέλεις να κάνεις μια μικρή αναδρομή στην ιστορία του Φόρουμ, μπορείς να ανατρέξεις σε θρεντ όπως:
- Στη χώρα της πολυφαρμακίας
- Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών
- Παρατηρητήριο ΦμΦ (= Φαρμακοποιών με Φαρμακείο)
κ.α.
Θα την κανω σιγουρα την αναδρομη! Ως τωρα μου λυσατε το προβλημα...
Ο γιατρος δεν ειναι αναπαραγωγος συνταγων - πολυ απλα.
Schumifer--> γιαυτο ειμαστε εδω...για να ξεδιαλυνουμε ...:)
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2014, 19:15:01 από VickyTe »

28 Ιανουαρίου 2014, 12:58:29
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη,
το ίδιο είχα προτείνει και για το Co-Diovan και Co-Dalzad, ιδιαίτερα στη μορφή 320/25 όταν ο ασθενής με τιμή σκευάσματος περίπου 14 ευρώ καλείται να πληρώσει περίπου 11 και ουσιαστικά 22 αφού θέλει 2 κουτιά το μήνα. Άσε που αν ο ασθενής επιμένει ότι τον βολεύει να παίρνει ένα χάπι μπορεί να απευθυνθεί σε φαρμακοποιό με "καψουλίερα" να του φτιάξει (με μικρό κόστος) 2 σε 1 ή 3 σε 1.
Μας βλέπω στη black list αρκετών φαρμακοποιών.


Κυκλοφορεί πλέον και γενόσημη βαλσαρτάνη των 320mg (AVALSAN 320 x 28 και x 14).Το κόστος του σκευάσματος με 28 δισκία ήταν Λ.Τ 13,17 ,τώρα όμως θα πέσει ακόμα περισσότερο και θα είναι περίπου Λ.Τ 12 ευρώ
Με προσθήκη ενός ή και δύο  Diuren (0,70 ευρώ το ένα ) η σχέση τιμής θα είναι περίπου:
CO-DIOVAN 320/12,5  x 14 ( x 2 )  (ή CO-DALZAD) -->        13,48 x 2 = 26,96 vs AVALSAN 320 x 28 + DIUREN 25 =      12,70
CO-DIOVAN 320/25 x 14 ( x2) (ή αντίστοιχο CO-DALZAD)--->14,42 x 2= 28,84  vs AVALSAN 320 x 28 + DIUREN 25 x 2 =13,40

* Εφόσον το διουρητικό προστίθεται στην αγωγή μπορούμε να επιλέξουμε αντί την HCT άλλο θειαζιδικό διουρητικό με αποδεδειγμένα μεγαλύτερο όφελος-αποτελεσματικότητα
όπως χλωροθαλιδόνη (HYGROTON 50 mg x 20 Λ.Τ 2,04 ) σε δόση 1/4 x 1 ή 1/2 x 1 οπότε γίνεται π.χ AVALSAN 320 (x 28) 1x1 + HYGROTON 50 ( x 20 ) 1/2 x 1 --> Λ.Τ περίπου 14 ευρώ
ή για ηλικιωμένους Ινδαπαμίδη (FLUDEX 1,25mg x 30 Λ.Τ 6,70) οπότε γίνεται AVALSAN 320 x 28 1x1  + FLUDEX 1,25 1x1 ---> Λ.Τ περίπου 19 ευρώ

** ¨Επίσεις προτείνω να επανεξετάσετε αυτήν καθε αυτήν την επιλογή συνταγογράφησης της βαλσαρτάνης ή άλλου ARB.
      Ειδικά όταν η ρύθμιση της αρτ.πίεσης δεν είναι ικανοποιητική και ο ασθενής ουδέποτε έλαβε αΜΕΑ στο παρελθόν που να του προκάλεσε βήχα ή αλλο πρόβλημα και να αποκλείει την χρήση του.
      Ετσι  γιατί να παίρνει «σώνει και καλά» CO-DIOVAN ή CO-APROVEL κλπ  αντί για π.χ PRETERAX  με 30 tabs καλύτερο διουρητικό και κόστος περίπου το 1/3 της τιμής με  Λ.Τ  10 ευρώ; (είναι και πρωτότυπο...)
      (Disclaimer: παράδειγμα είναι,δεν τα «παίρνω» απο την Servier  ;D)
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

28 Ιανουαρίου 2014, 15:43:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
** ¨Επίσεις προτείνω να επανεξετάσετε αυτήν καθε αυτήν την επιλογή συνταγογράφησης της βαλσαρτάνης ή άλλου ARB.
      Ειδικά όταν η ρύθμιση της αρτ.πίεσης δεν είναι ικανοποιητική και ο ασθενής ουδέποτε έλαβε αΜΕΑ στο παρελθόν που να του προκάλεσε βήχα ή αλλο πρόβλημα και να αποκλείει την χρήση του.
      Ετσι  γιατί να παίρνει «σώνει και καλά» CO-DIOVAN ή CO-APROVEL κλπ  αντί για π.χ PRETERAX  με 30 tabs καλύτερο διουρητικό και κόστος περίπου το 1/3 της τιμής με  Λ.Τ  10 ευρώ; (είναι και πρωτότυπο...)
      (Disclaimer: παράδειγμα είναι,δεν τα «παίρνω» απο την Servier  ;D)
Πολύ εύστοχη και χρήσιμη παρατήρηση (για λόγους τόσο ιατρικούς όσο και οικονομίας) για την επιλογή α-ΜΕΑ vs ARB. Όσο για το Preterax, δεν κυκλοφορεί και άλλος συνδυασμός Α-ΜΕΑ με ινδαπαμίδη και συτό καθιστά το συγκεκριμένο σκεύασμα πολύ χρήσιμο. Έχω προσέξει βέβαια ότι αναφέρεται στη συνταγογράφηση και ένα γενόσημο σκεύασμα με την παλαιότερη μορφή περινδοπρίλης (PERINDOPRIL TERT-BUTYLAMINE SALT) μαζί με ινδαπαμίδη σε περιεκτικότητα 4/1,25 ονόματι Pediur το οποίο δεν έχω δει ποτέ μου.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Ιανουαρίου 2014, 16:05:27
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη,
το ίδιο είχα προτείνει και για το Co-Diovan και Co-Dalzad, ιδιαίτερα στη μορφή 320/25 όταν ο ασθενής με τιμή σκευάσματος περίπου 14 ευρώ καλείται να πληρώσει περίπου 11 και ουσιαστικά 22 αφού θέλει 2 κουτιά το μήνα. Άσε που αν ο ασθενής επιμένει ότι τον βολεύει να παίρνει ένα χάπι μπορεί να απευθυνθεί σε φαρμακοποιό με "καψουλίερα" να του φτιάξει (με μικρό κόστος) 2 σε 1 ή 3 σε 1.
Μας βλέπω στη black list αρκετών φαρμακοποιών.


Κυκλοφορεί πλέον και γενόσημη βαλσαρτάνη των 320mg (AVALSAN 320 x 28 και x 14).Το κόστος του σκευάσματος με 28 δισκία ήταν Λ.Τ 13,17 ,τώρα όμως θα πέσει ακόμα περισσότερο και θα είναι περίπου Λ.Τ 12 ευρώ
Με προσθήκη ενός ή και δύο  Diuren (0,70 ευρώ το ένα ) η σχέση τιμής θα είναι περίπου:
CO-DIOVAN 320/12,5  x 14 ( x 2 )  (ή CO-DALZAD) -->        13,48 x 2 = 26,96 vs AVALSAN 320 x 28 + DIUREN 25 =     12,70
CO-DIOVAN 320/25 x 14 ( x2) (ή αντίστοιχο CO-DALZAD)--->14,42 x 2= 28,84  vs AVALSAN 320 x 28 + DIUREN 25 x 2 =13,40

* Εφόσον το διουρητικό προστίθεται στην αγωγή μπορούμε να επιλέξουμε αντί την HCT άλλο θειαζιδικό διουρητικό με αποδεδειγμένα μεγαλύτερο όφελος-αποτελεσματικότητα
όπως χλωροθαλιδόνη (HYGROTON 50 mg x 20 Λ.Τ 2,04 ) σε δόση 1/4 x 1 ή 1/2 x 1 οπότε γίνεται π.χ AVALSAN 320 (x 28) 1x1 + HYGROTON 50 ( x 20 ) 1/2 x 1 --> Λ.Τ περίπου 14 ευρώ
ή για ηλικιωμένους Ινδαπαμίδη (FLUDEX 1,25mg x 30 Λ.Τ 6,70) οπότε γίνεται AVALSAN 320 x 28 1x1  + FLUDEX 1,25 1x1 ---> Λ.Τ περίπου 19 ευρώ

** ¨Επίσεις προτείνω να επανεξετάσετε αυτήν καθε αυτήν την επιλογή συνταγογράφησης της βαλσαρτάνης ή άλλου ARB.
      Ειδικά όταν η ρύθμιση της αρτ.πίεσης δεν είναι ικανοποιητική και ο ασθενής ουδέποτε έλαβε αΜΕΑ στο παρελθόν που να του προκάλεσε βήχα ή αλλο πρόβλημα και να αποκλείει την χρήση του.
      Ετσι  γιατί να παίρνει «σώνει και καλά» CO-DIOVAN ή CO-APROVEL κλπ  αντί για π.χ PRETERAX  με 30 tabs καλύτερο διουρητικό και κόστος περίπου το 1/3 της τιμής με  Λ.Τ  10 ευρώ; (είναι και πρωτότυπο...)
      (Disclaimer: παράδειγμα είναι,δεν τα «παίρνω» απο την Servier  ;D)

Παίρνοντας αφορμή από Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, σκέφτομαι ότι θα μπορούσε κανείς να μετατρέψει το CO-DIOVAN 320/12,5  x 14 ( x 2 )  (ή CO-DALZAD) -->        13,48 x 2 = 26,96 ευρώ,
σε Tabl. Losarb Plus 100/25 x 30 που έχει λιανική τιμή 8,52 ευρώ (έχει λίγο περισσότερο HCT, αλλά λέτε να πειράζει τόσο πολύ;). Υπάρχει βέβαια και το Tabl. Loben Plus (100 + 12,5) x 14 ( x 2) 5,8 x 2 = λιανική τιμή 11,6 ευρώ/28 ημέρες. Το Loben Plus (100 + 12,5) x 30 δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Ή εναλλακτικά να το μετατρέψει σε Tabl. Irbotens Plus IRBOTENS PLUS 300/12,5 x 30 με λιανική τιμή 13,89
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Φεβρουαρίου 2014, 18:22:31 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2014, 15:19:24
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παίρνοντας αφορμή από Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, σκέφτομαι ότι θα μπορούσε κανείς να μετατρέψει το CO-DIOVAN 320/12,5  x 14 ( x 2 )  (ή CO-DALZAD) -->        13,48 x 2 = 26,96 ευρώ,
σε Tabl. Losarb Plus 100/25 x 30 που έχει λιανική τιμή 8,52 ευρώ (έχει λίγο περισσότερο HCT, αλλά λέτε να πειράζει τόσο πολύ;). Υπάρχει βέβαια και το Tabl. Loben Plus (100 + 12,5) x 14 ( x 2) 5,8 x 2 = λιανική τιμή 11,6 ευρώ/28 ημέρες.

Ή εναλλακτικά να το μετατρέψει σε Tabl. Irbotens Plus IRBOTENS PLUS 300/12,5 x 30 με λιανική τιμή 13,89


Ναι ίσως είναι μια λογική προσέγγιση με σκοπό την ελάττωση του φαρμακευτικού κόστους.Όταν υπάρχουν ασθενείς που αδυνατούν να συμμορφωθούν με την χρόνια αγωγή τους για οικονομικούς λόγους μοιάζει ίσως πολυτέλεια ή λεπτομέρεια να στεκόμαστε σε κάποιες διαφορές στην δραστικότητα ή σε κάποια ειδικά οφέλη φαρμάκων της ίδιας οικογένειας.(π.χ της Βαλσαρτάνης στην στεφανιαία νόσο (μελέτη Valiant),της Ιρμπεσαρτάνης στους ασθενείς με διαβήτη (μελέτη IRMA) της Επροσαρτάνης μετά απο ΑΕΕ (μελέτη MOSES) κλπ) Εξάλλου οι οικογένεια των ARBs είναι πολύ πιο ομοιογενής ομάδα φαρμάκων συγκριτικά με άλλες ομάδες όπως αυτή των β-αναστολέων.
Πάντως προσωπικά εφόσον δεν υπάρχει γνωστό πρόβλημα δυσανεξίας ,πρώτη μου επιλογή είναι πάντοτε κάποιος αΜΕΑ.


Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

27 Μαρτίου 2014, 16:24:01
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μια εναλλακτική λύση στα Copalia/Exforge ίσως να είναι και το Coveram που είναι συνδυασμός Περινδοπρίλης/Αμλοδιπίνης:

COVERAM (10+5)MG/TAB TAB BT x 30     με Λ.Τ.   13,63 €  (10 mg περινδοπρίλης αργινίνης και 5 mg αμλοδιπίνης)
COVERAM (10+10)MG/TAB TAB BT x 30  με Λ.Τ.   14,51 €
COVERAM (5+5)MG/TAB TAB BT x 30     με Λ.Τ.     10,09 €
COVERAM (5+10)MG/TAB TAB BT x 30     με Λ.Τ.     10,48 €


Το Exforge 5/160 θα μπορούσε ίσως να γίνει Coveram 5/5.
    
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2014, 18:03:05 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: exforge copalia 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2011, 22:32:50
από alfie
0 Απαντήσεις
6735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Αυγούστου 2011, 13:54:54
από alfie
6 Απαντήσεις
9479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιανουαρίου 2014, 16:26:21
από VickyTe
10 Απαντήσεις
11527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2014, 23:13:01
από Denominator
2 Απαντήσεις
65953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2020, 14:04:20
από Argirios Argiriou