Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:48:33

Αποστολέας Θέμα: Άδειες ειδικευόμενων Ιατρών και Ιατρών σε παράταση ειδικότητας.  (Αναγνώστηκε 23997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Ιανουαρίου 2014, 19:46:40
Αναγνώστηκε 23997 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ΕΡΜΙΝΑ


Καλησπέρα. Είμαι ειδικευόμενη ιατρός στο τελευταίο έτος ειδικότητας. Η σύμβασή μου λήγει 05/04/2014. Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι, χωρίς να πάρω παράταση, να πάρω από τώρα όλη την άδεια του 2014 (22ημέρες) ή αν μου αναλογεί μερίδιο αυτής όπως μου είπαν από το γραφείο προσωπικού (22/12 ημέρες για κάθε μήνα). Σε γραφείο προσωπικού άλλου νοσοκομείου είπαν σε άλλη συνάδελφο ότι δικαιούται όλη την άδεια του έτους μόνο αν μπει σε παράταση. Τι ισχύει τελικά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2014, 20:07:41 από Argirios Argiriou »

6 Σεπτεμβρίου 2014, 11:26:55
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

giota


Καλήμερα!συνάδερφοι,θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τη σχετική νομοθεσία για  άδεια σε παράταση της ειδικότητας. Επιτρέπεται η μεταφορά αδειών στην παράταση?σε ειδικευόμενο ο οποίος το τελευταίο εξάμηνο παρουσιαζόταν στο Κ.Υ  μόνο για εφημερίες λόγω μεταφοράς αδειών από τα χρόνια της ειδικότητας.Σε ένα Κ.Υ  που λόγω αυξημένων αναγκών κοβόντουσαν ρεπό επιμελητών!!!Πόσο νόμιμο είναι να συνεχίζεις με άδεια και στην παράταση,εννοείται με τις ευλογίες του διευθυντή!!!

                                                                           ευχαριστώ!!

6 Σεπτεμβρίου 2014, 15:44:45
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν γνωρίζω για τις ειδικές συνθήκες που αναφέρεις, αλλά γενικά σε παράταση Ειδικότητας δεν δικαιούσαι επιπλέον άδεια απ' αυτήν που έχεις απ' την κανονική διάρκεια της Ειδικότητας..

6 Σεπτεμβρίου 2014, 18:56:08
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

giota


Ευχαριστώ! Αυτό που ξέρω και  εγώ είναι  ότι , πρώτον δεν μεταφέρεται η άδεια στην παράταση και δεύτερον ότι είναι 1,3 ημέρες περίπου στο δίμηνο, που μπορώ όμως να βρω το ΦΕΚ!

6 Σεπτεμβρίου 2014, 19:02:44
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γνωρίζω για τις ειδικές συνθήκες που αναφέρεις, αλλά γενικά σε παράταση Ειδικότητας δεν δικαιούσαι επιπλέον άδεια απ' αυτήν που έχεις απ' την κανονική διάρκεια της Ειδικότητας..

Κατα το ημισυ σωστο. Δικαιουσαι το υπολοιπο αδειας κατα τη διαρκεια της παρατασης ΣΥΝ 1,7 ημερες για καθε μηνα που ολοκληρωνεις στην παραταση.

Οσον αφορα το θεμα της Γιωτας..ΣΕ ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΑΔΕΙΕΣ 4 ΕΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ!!!

Το υπόλοιπο κανονικής αδείας δεν επιτρέπεται να ληφθεί εντός του μεθεπόμενου έτους, γιατί δεν επιτρέπεται μεταφορά κανονικής αδείας πέραν του επομένου έτους. (ΓνΝΣΚ 642/2004)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
39828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουλίου 2008, 00:59:37
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
26531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Αυγούστου 2020, 21:08:02
από nasiaser
1 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2010, 14:41:57
από Gatekeeper
10 Απαντήσεις
64519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
7200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Αυγούστου 2012, 15:53:40
από carlita