Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:35:55

Αποστολέας Θέμα: «Το ελληνικό ευρω-δίλημμα: Διαχείριση της αυταπάτης ή κόψιμο του γόρδιου δεσμού»  (Αναγνώστηκε 7288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Ιουνίου 2013, 15:38:45
Αναγνώστηκε 7288 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο πρώην Υπουργός Οικονομικών δεν φαίνεται και τόσο βέβαιος ότι η Ελλάδα θα τα καταφέρει τελικά να παραμείνει στο Ευρώ.

24/05/2013.
του Αλέκου Παπαδόπουλου.


«Το ελληνικό ευρω-δίλημμα: Διαχείριση της αυταπάτης ή κόψιμο του γόρδιου δεσμού»

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2013, 16:10:52 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιουλίου 2013, 20:50:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έθνος, 11/07/2013.
Από τον Ξένο Τύπο: Δυσπιστία για την ελληνική διάσωση με ομοβροντία δημοσιευμάτων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Νοεμβρίου 2013, 09:48:14
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Του Γιώργου Καισάριου

Ενώ τα Τάρταρα ήταν τόπος τιμωρίας, τα Ηλύσια Πεδία ήταν ο παράδεισος με ολάνθιστα λιβάδια, όπου επικρατούσε αιώνια άνοιξη και οι πηγές της Λήθης ανάβλυζαν νέκταρ. Τα Ηλύσια Πεδία αρχικά ήταν περιορισμένα μόνο για θνητούς που είχαν συγγενική σχέση με τους θεούς η άλλους ήρωες. Στη συνέχεια το δικαίωμα εισόδου επεκτάθηκε και σε αυτούς που επιλέχτηκαν από τους θεούς (αυτοί δηλαδή που είχαν μέσον) και σε αυτούς που είχαν κάνει πράξεις ηρωισμού εν ζωή.

Στην πρόσφατη χολιγουντιανή παραγωγή με τον τίτλο “Elysium”, υπάρχει μια τάξη ανθρώπων που ζουν στο διάστημα μέσα σε καθαρό φιλτραρισμένο αέρα, με τα καλύτερα τρόφιμα που μπορεί να αγοραστούν και το σημαντικότερο, ζουν για εκατοντάδες χρόνια, διότι υπάρχουν μηχανήματα προχωρημένης τεχνολογία που μπαίνουν οι άνθρωποι από κάτω και ότι και να έχουν, τους γιατρεύουν σε μηδέν χρόνο.

Οι υπόλοιποι στη γη όμως ζούσαν στην απόλυτη φτώχεια. Όχι μόνο δεν έχουν τρόφιμα σε επάρκεια, αλλά έχουν ελάχιστη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και οι περισσότεροι είναι άνεργοι. Φανταστείτε όλη η γη να είναι ένα μεγάλο γκέτο.

Κάπως έτσι ήταν η κατάσταση στην προ της κρίσης εποχή για την Ελληνική πολιτική γραφειοκρατία και ένα μέρος του δημοσίου τομέα. Όλοι αυτοί ζούσαν στα Ηλύσια Πεδία και οι υπολοίποι από εμάς ζούσαμε στα Τάρταρα της Ελληνικής πραγματικότητας.

Ολοι αυτοί οι κολλητοί των θεών (του Άκη και του ενός και του άλλου) ζούσαν μια παραδεισένια ζωή. Ποτέ δεν τους έλλειψε κάτι, ακόμα και όταν είχαμε δραχμές. Όσο και να κόστιζαν τα πανάκριβα παιχνιδάκια από το εξωτερικό, ή όσο και να κόστιζε ένα σαββατοκύριακο για ψώνια στο Άμστερνταμ, για τους θεούς και τους κολλητούς των θεών δεν υπήρχε πρόβλημα. Άσε που οι γάμοι στο Παρίσι είχαν γίνει της μόδας.

Οι υπόλοιποι από εμάς, μια ολόκληρη ζωή να δουλεύαμε, ποτέ δεν έφταναν τα λεφτά για να μπορούμε να πλησιάσουμε έστω την είσοδο στα Ηλύσια Πεδία.

Ξαφνικά όμως το νέκταρ τελείωσε, διότι οι θεοί αγαπητέ αναγνώστη αποκαλύφτηκε ότι το αγόραζαν βερεσέ. Ξαφνικά η πόρτα στα Ηλύσια Πεδία έκλεισε σε πάρα πολλούς κολλητούς των θεών, διότι η μείωση του νέκταρ έφτανε πλέον μόνο για τους θεούς και όχι και για τους παρατρεχάμενους των θεών.

Ξαφνικά η Ελληνική γραφειοκρατική τάξη δεν μπορεί πλέον να ταξιδεύει το Σαββατοκύριακο στη Ρώμη για καφέ. Βλέπεις αγαπητέ αναγνώστη, το βερεσέ έχει κάποια όρια για όλους, ακόμα και για τους θεούς. Άσε που ορισμένοι από αυτούς τους θεούς έχουν φυλακιστεί στα Τάρταρα (στον Κορυδαλλό), διότι στην Τιτανομαχία μεταξύ των θεών και της τρόικας, η τρόικα κέρδισε.

Βέβαια οι θεοί είναι θεοί και άσχετα αν ορισμένοι αυτούς καταναλώνουν λιγότερο νέκταρ, η αλήθεια είναι ότι έχουν καβάτζα και αντέχουν ακόμα.

Για παράδειγμα ο κύριος Αλαβάνος συνεχίζει και έχει super vip pass στα Ηλύσια Πεδία. Και επειδή είναι gold club member αυτός, συνεχίζει και προσπαθεί να μας πείσει ότι η δραχμή θα αυξήσει τον πλούτο στην Ελλάδα, άσχετα αν επί δραχμής μόνο αυτός (που είναι θεός) και οι κολλητοί του πέρναγαν καλά και όλοι οι άλλοι ζούσαν στο γκέτο του πλανήτη γη.

Ολοι αυτοί που θέλουν δραχμές, τις θέλουν διότι θυμούνται πόσο καλά ήταν να πληρώνονται σε ευρώ δουλεύοντας στην Ευρωπαϊκή γραφειοκρατία με μεροκάματα Ευρώπης, που τους επέτρεπε να έχουν ένα βοιωτικό επίπεδο τέτοιο, καλύτερο σχεδόν από οποιονδήποτε άλλο Ευρωπαίο.

Η όλη φασαρία περί δραχμής γίνεται από αυτούς, και όχι από αυτούς που ουδέποτε είχαν το εισιτήριο για τα Ηλύσια Πεδία. Αλλά είπαμε, αυτοί είναι θεοί και όχι θνητοί. Και σαν θεοί, μόνο αυτοί αποφασίζουν ποιοι μπορούν να τους κάνουν παρέα και κάτω από ποιες προϋποθέσεις.

Άρα αγαπητέ αναγνώστη, με εξαίρεση να έχεις κολλητό τον κ. Αλαβάνο που έχει την δυνατότητα να σε βάλει στα Ηλύσια Πεδία, μην νομίζεις ότι επειδή αυτός θα περνάει καλά με δραχμές θα περνάς και εσύ.

Διότι με δραχμές θα περνάει καλά μόνο ένα πολύ μικρό μέρος του πληθυσμού και η πολιτική ολιγαρχία της Ελλάδος. Με το ευρώ, έχουμε την πιθανότητα να περάσουμε όλοι καλύτερα από σήμερα, αλλά με την προϋπόθεση να το αξίζουμε, να το θέλουμε και να το προσπαθήσουμε.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Ιανουαρίου 2014, 10:06:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
22.12.2013
 
Έκκληση στο πολιτικό σύστημα για εθνική συνεννόηση με σκοπό την διάσωση της χώρας απευθύνει ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, Αλ. Παπαδόπουλος, ο οποίος σε συνέντευξη του προειδοποιεί για τα χειρότερα.

«Οι σημερινές πολιτικές δυνάμεις και οι όποιες ελίτ ή κατανοούν ότι η μεγάλη ευκαιρία διάσωσης της χώρας είναι η επίτευξη της Νέας Μεγάλης Συμφωνίας με τους εταίρους ή αναλαμβάνουν την ιστορική ευθύνη του πολιτικού αδιεξόδου και των καταστροφικών συνεπειών που θα προκαλέσει» λέει και υπογραμμίζει ότι «αν μέσα στο 2014 δεν δημιουργηθούν συνθήκες εθνικής και πολιτικής ενότητας, η χώρα θα χαθεί μόνη της, εκτός ευρωζώνης».

Πηγή: εφημερίδα "Το Βήμα της Κυριακής"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιανουαρίου 2014, 10:08:15
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
ΕΘΝΟΣ. 05/01/2013.

Σημίτης: Το σενάριο της «Ιφιγένειας» για την Ελλάδα παραμένει πιθανό
λόγω της μη βιωσιμότητας του χρέους.

Φόβους ότι λόγω της μη βιωσιμότητας του χρέους μπορεί να ζητηθεί να αποχωρήσει η Ελλάδα από την ευρωζώνη εκφράζει ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης.

«Στη Γερμανία, στην Αυστρία, στην Ολλανδία αλλά και σε άλλες χώρες, ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού θεωρεί τη συμπαράσταση προς την Ελλάδα υπερβολική. Ζητούν την αποχώρηση της Ελλάδας από την ευρωζώνη. Το σενάριο της Ιφιγένειας, η Ελλάδα να θυσιασθεί για να επανέλθει "ούριος άνεμος" στην ευρωζώνη, παραμένει πιθανό. Ιδίως γιατί το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο και δεν πρόκειται να περιορισθεί το 2020 στο 124% του ΑΕΠ, όπως είναι ο στόχος» αναφέρει χαρακτηριστικά ο πρώην πρωθυπουργός, σε άρθρο του στο «ΒΗΜΑ της Κυριακής»

«Η Ένωση, επισημαίνει, έχει χρηματοδοτήσει με διάφορους τρόπους την Ελλάδα ως και τις αρχές του 2013. Το ύψος των πόρων και εγγυήσεων που διατέθηκαν φτάνει τα 340 δισ. περίπου. Είναι μια πρωτόγνωρη σε παγκόσμιο επίπεδο χρηματοδότηση» και προσθέτει: «Πραγματοποιήθηκε όμως με τρόπο που προκάλεσε την οικονομική κατάρρευση της χώρας. Τόσο το Ινστιτούτο Bruegel όσο και το ΔΝΤ επισήμαναν ότι τα μέτρα που επιβλήθηκαν από τους δανειστές δεν είχαν μελετηθεί ικανοποιητικά. Πολλοί Έλληνες αλλά και πολλοί Πορτογάλοι, Ιταλοί και Ισπανοί θεωρούν ότι η χώρα τους πρέπει να απαλλαγεί το ταχύτερο από την παρουσία των επιτηρητών της Ένωσης και τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει».

Στο μεταξύ, ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας Γ. Προβόπουλος με άρθρο του στην ίδια εφημερίδα, αφού αναφέρεται στα θετικά που θα προκύψουν από την τραπεζική ένωση που έχει αποφασιστεί, υπογραμμίζει πως «κύριες επιδιώξεις της οικονομικής πολιτικής πρέπει να είναι η εξασφάλιση βιώσιμων και διευρυνόμενων πρωτογενών πλεονασμάτων, ο εξορθολογισμός και η εξυγίανση του δημόσιου τομέα και η επιτάχυνση των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων στις αγορές προϊόντων και υπηρεσιών».

Ο κ. Προβόπουλος, τονίζει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η προσπάθεια προσαρμογής και προσθέτει ότι «προϋπόθεση για να επαληθευθούν οι θετικές προσδοκίες είναι ότι η οικονομική πολιτική θα παραμείνει προσηλωμένη στους στόχους που έχουν τεθεί».

Εξάλλου, ο πρόεδρος της Alpha Bank Ιω. Κωστόπουλος, εκτιμά ότι το 2014 θα είναι καλή χρονιά και για την Ελλάδα και για την Ευρώπη και σημειώνει πως «καθώς θα ομαλοποιείται η ελληνική οικονομία το 2014 θα είναι η πρώτη χρονιά θετικών ρυθμών ανάπτυξης και οι τράπεζες θα επανέρχονται σε κανονικούς ρυθμούς λειτουργίας... Από τις αρχές του 2015 αναμένεται να σταματήσουν να αυξάνονται τα καθυστερημένα δάνεια...».

Με άρθρο του στην ίδια εφημερίδα, ο κ. Κωστόπουλος αναφέρει πως η διαφύλαξη συνθηκών πολιτικής σταθερότητας είναι εκ των ων ουκ άνευ για να μπορέσουμε να δρέψουμε τους καρπούς των προσπαθειών και των θυσιών των Ελλήνων».

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιανουαρίου 2014, 12:30:19
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Πλέον το σενάριο του Φοίνικα ειναι πιθανότερο της Ιφιγένειας!!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

6 Ιανουαρίου 2014, 02:46:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Η του ...μουτζουρη, μιας και οσονουπω θα παίζουμε μόνοι μας με την Τροικα: η Ιρλανδία βγήκε, η Ισπανία βγήκε, η Πορτογαλία ετοιμάζεται. Την Κύπρο δεν τη μετράω, μαζι μας ειναι...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

6 Ιανουαρίου 2014, 12:16:07
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εάν δεν αυξηθεί το ΑΕΠ μας, πρακτικά δεν θα βγούμε από την κρίση. Αυτό σημαίνει εισαγωγή χρήματος και παραγωγή.
Η αλήθεια είναι ότι περιμένουν χρήματα από τον τουρισμό φέτος. Αλλά οι επενδύσεις δεν θα έρθουν όσο υπάρχει πολιτική αστάθεια.
Οι δημοτικές-ευρωπαϊκές εκλογές θα δείξουν εάν θα επαληθευτεί ο Τσίπρας ή ο Σαμαράς.
Αν επαληθευτεί ο Σαμαράς θα υπάρχει μια ήπια εμφάνιση χρημάτων. Αν επαληθευτεί ο Σαμαράς θα περιμένουν την επόμενη κυβέρνηση να δούνε πως θα είναι το κλίμα.
Συνεπώς η αγωνία πολλών είναι να βγει ο χειμώνας χωρίς "προβλήματα" και κάποιων άλλων να δημιουργηθούν "προβλήματα"....
Όλα αυτά στην καμπούρα μας....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Ιανουαρίου 2014, 12:11:04
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πρόταση προς τον Σαμαρά-Άδωνι για εξεύρεση ισοδύναμων μέτρων έναντι του 25ευρου:

Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιανουαρίου 2014, 17:23:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Συγνώμη αλλά είναι ελαφρώς απλοϊκή και λαϊκίστικη η προσέγγιση.

Καταρχήν, είθισται οι επιχειρήσεις να χρωστάνε σε τράπεζες (όχι απευθείας στο κράτος, όπως τόσοι και τόσοι) στα πλαίσια δανείων και πιστωτικών γραμμών που έχουν συμφωνήσει μαζί τους.
Σχεδόν κάθε επιχείρηση χρησιμοποιεί (η χρησιμοποιούσε) τέτοια εργαλεία στα πλαίσια της λειτουργίας της.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλο τον (καπιταλιστικό) πλανήτη.
Μην δαιμονοποιούμε λοιπόν κάποια πράγματα και τα συνδέουμε με την κρίση.
Εφόσον υπήρξε πολιτική επιλογή να στηριχθούν οι τράπεζες (που έφαγαν μεγάλη κατραπακιά κυρίως λόγω PSI, δηλαδή άλλης πολιτικής επιλογής), τι νόημα έχει το κυνήγι μαγισσών;
Και πως στέκεται μια οικονομία του σήμερα ...χωρίς τράπεζες;

Τώρα, εάν κάποια από αυτά τα ποσά αφορούν σε επισφαλή δάνεια, για τα οποία οι τράπεζες πήραν προβλέψεις και αποτυπώθηκαν στις εκθέσεις της BlackRock (εξ ου και οι ανάγκες ανακεφαλαιοποίησης), είναι άλλο πράγμα.
Αν αφορούν σε ύποπτα/αδιαφανή δάνεια (π.χ. περίπτωση ΤΤ), είναι θέμα δικαστικής διερεύνησης.
Κάποιες εταιρείες είναι "ύποπτες" ενώ άλλες είναι διαμάντια. Π.χ. δεν μπορώ να συγκρίνω τον Τιτάνα με τον ...Τηλέτυπο.
Δεν βγαίνει εξάλλου από το τελικό νούμερο, η ανακεφαλαιοποίηση ήταν 4 φορές μεγαλύτερη και σίγουρα περιλαμβάνει - με την ίδια λογική - και επισφάλειες του "απλού λαού".

Από δελτίο τύπου του ...ΚΚΕ το πήρατε το γράφημα;
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

15 Ιανουαρίου 2014, 00:36:17
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγνώμη αλλά είναι ελαφρώς απλοϊκή και λαϊκίστικη η προσέγγιση.

Καταρχήν, είθισται οι επιχειρήσεις να χρωστάνε σε τράπεζες (όχι απευθείας στο κράτος, όπως τόσοι και τόσοι) στα πλαίσια δανείων και πιστωτικών γραμμών που έχουν συμφωνήσει μαζί τους.
Σχεδόν κάθε επιχείρηση χρησιμοποιεί (η χρησιμοποιούσε) τέτοια εργαλεία στα πλαίσια της λειτουργίας της.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλο τον (καπιταλιστικό) πλανήτη.
Μην δαιμονοποιούμε λοιπόν κάποια πράγματα και τα συνδέουμε με την κρίση.
Και πως στέκεται μια οικονομία του σήμερα ...χωρίς τράπεζες;

Τελέρε... Πας καλά;
Έχουν καμιά σχέση οι υγιείς, παραγωγικές και κερδοφόρες επιχειρήσεις που αυξάνουν το ΑΕΠ των χωρών τους με τους δικούς μας κρατικοδίατους, αχόρταγους, άρπαγες, μπαταχτσήδες, αεριτζήδες "επιχειρηματίες" τύπου Λιακουνάκου ή Βγενόπουλου που έχουν καταφεσώσει τους φορολογούμενους;
 
Δεμελέρε... Πού τα είδες αυτά τα Μακιαβελικά που γράφεις; Στον "Λύκο της Γουόλ Στρητ;"
Κούνα λίγο το κεφάλι σου να κάνει γκλου-γκλου ξελαμπικάρεις από το κουτόχορτο που τρως.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Ιανουαρίου 2014, 08:31:24
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Και με δική μου αφιέρωση...:

H επιβράβευση του χαραμοφάη. Μια αληθινή ιστορία...
 
Κι όμως! Εγώ με την οικονομική κρίση περνάω καλύτερα!

Δεν είμαι ούτε πλούσιος, ούτε πολιτικός, ούτε έχω ενεχυροδανειστήριο χρυσού, ούτε είμαι Γερμανός, που ζω στην Ελλάδα. Απλά, δεν... ακολούθησα τις συμβουλές των γονιών μου.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ, ποτέ δεν αγόρασα σπίτι ή εξοχικό για τα παιδιά μου, ποτέ δεν πήρα στεγαστικό δάνειο ούτε αγόρασα αξιοπρεπές αυτοκίνητο, για να παρέχω ασφάλεια και άνεση στην οικογένειά μου.

ΕΓΩ ΞΟΔΕΥΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ στα μπαρ, στις ταβέρνες, στα εστιατόρια, στα μπουζούκια, στα ρούχα και στα ταξίδια. «Έφαγα» ακόμα και την κληρονομιά, που μου άφησαν οι γονείς μου, στη διασκέδαση και στην καλοπέραση.

Στο σχολείο, όταν οι συμμαθητές μου διάβαζαν, εγώ έκανα κοπάνες και τελικά, επειδή είχα μέσον (τότε δεν υπήρχε ο ΑΣΕΠ), διορίστηκα στο δημόσιο, δεν έφαγα άσκοπα τα χρόνια μου σε πτυχιακές και μεταπτυχιακά, δεν ξέρω τί σημαίνει η λέξη λειτουργικά έξοδα, βιωσιμότητα, ούτε ξέρω, τί είναι το ΣΔΟΕ, ούτε τί είναι το κλείσιμο βιβλίων. Αρκετοί από τους συμμαθητές μου δεν βρήκαν ποτέ καλύτερη δουλειά από μένα ή τελικά απολύθηκαν. Όσοι έγιναν ελεύθεροι επαγγελματίες, ζούν μ’ ένα καθημερινό τρόμο ή φυτοζωούν ή φαλήρισαν.

Εγώ αντίθετα δεν ήμουν ποτέ, αυτό που λένε «νοικοκύρης» και τελικά, με την οικονομική κρίση και τα «δίκαια» μέτρα που έχουν ληφθεί, δικαιώθηκα! Μπορεί να έχω υποστεί μείωση στο μισθό μου, αλλά αν τα βάλεις κάτω, περνάω πολύ καλύτερα από τους περισσότερους!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: μένω σ’ ένα καταπληκτικό σπίτι, το οποίο πριν την κρίση δεν θα μπορούσα με τίποτα να νοικιάσω, άσε που ο ιδιοκτήτης, όποτε του δίνω το ενοίκιο στην ώρα του, με κοιτάει στα μάτια, σαν να βλέπει τη Μόνικα Μπελούτσι με μαγιό! Έχω αγοράσει αυτοκίνητο με λίγα χρήματα, μεταχειρισμένο μεν (1600 cc), αλλά πολύ καλύτερο απ΄ αυτό που οδηγούσα προ κρίσης. Και βέβαια, επειδή δεν έχω ακίνητη περιουσία και άρα τίποτα στο όνομα μου, δεν πληρώνω κανένα χαράτσι, ανήκω δηλαδή, στις λεγόμενες ευπαθείς ομάδες! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ χαράτσια στη ΔΕΗ, δεν πληρώνω τέλος επιτηδεύματος, δεν πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης, ούτε φόρο ακίνητης περιουσίας, αλλά πρακτικά, ούτε και φόρο εισοδήματος, γιατί μου τα κρατάει το κράτος από το μισθό μου. Ο,τι παίρνω, είναι καθαρά στο χέρι.

Άσε που και η διασκέδαση έχει γίνει πιο φθηνή σε κάποια καταστήματα και ξενοδοχεία. Από την άλλη πλευρά, βλέπω τους ταλαίπωρους φίλους και συγγενείς μου, που όλ’ αυτά τα χρόνια έκαναν οικονομίες, πήραν δάνεια, για ν’ αγοράσουν ένα σπίτι ή ένα οικόπεδο για την οικογένειά τους, ή δεν «έφαγαν» την κληρονομιά που τους άφησαν οι γονείς τους. ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ;; Τώρα βρίσκονται σε απόγνωση και κινδυνεύουν να χάσουν σπίτια, αυτοκίνητα, εξοχικά, όλα! Ενώ εγώ, όχι μόνον δεν στερήθηκα τίποτα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά γλέντησα με την ψυχή μου, πέρασα καλά και τώρα περνάω καλύτερα! Επειδή μάλιστα είμαι μεγαλόψυχος, δεν θα τους αποκαλέσω κορόϊδα, παρόλο που εκείνοι, μέχρι πριν από λίγα χρόνια, με χαρακτήριζαν ως ανεπρόκοπο, χαραμοφάη και «χαμένο κορμί». Το μόνο που θα τους πω, είναι, ότι στην Ελλάδα της κρίσης, δεν ισχύει η γνωστή παροιμία «των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν», γιατί εγώ «ούτε μαγείρεψα και βέβαια ούτε πείνασα» και ειδικά τα τελευταία χρόνια, περνάω μπεσαλίδικα!

Τό ότι δεν σπούδασα, με γλύτωσε από άσκοπα έτη σπουδών (χάσιμο χρόνου) και άσκοπα έξοδα. Εγώ αντιθέτως εργαζόμουν κι΄ έτσι σύντομα θα πάρω σύνταξη, και θα ξύνω τα «παπ…ρια» μου, περνώντας φίνα, ενώ αντίθετα, οι σπουδασμένοι συμμαθητές μου θα εργάζονται και θα πληρώνουν ΤΕΒΕ, κλπ. ασφαλιστικές εισφορές, μέχρι τα 67 τους.;

Ένας τέως αποτυχημένος και ΝΥΝ ΠΟΛΥΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ,
για να μαθαίνετε,... και να μη με ζηλεύετε !!!!

Πηγή:www.capital.gr

Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2010, 23:53:19
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
2484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Δεκεμβρίου 2016, 20:37:18
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
16453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2019, 01:24:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2021, 21:59:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2023, 21:17:12
από Argirios Argiriou