Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:27:27

Αποστολέας Θέμα: Ιδιώτες: Στον ΕΟΠΥΥ καταθέτουμε απόδειξη μόνο όταν είναι να πληρωθούμε.  (Αναγνώστηκε 27186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Ιανουαρίου 2014, 18:15:17
Αναγνώστηκε 27186 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ιδιώτες: Στον ΕΟΠΥΥ μπορούμε να καταθέτουμε απόδειξη μόνο όταν είναι να πληρωθούμε:

ΠΟΛ 1036/22.2.2013 άρθρο 2.

2. Χρόνος έκδοσης τιμολογίων από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το
Δημόσιο και Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου.

Με τις διατάξεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του Κ.Φ.Α.Σ.,
μεταξύ άλλων ορίζεται ότι, η απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών
από τους ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα
Δημοσίου Δικαίου, εκδίδεται με κάθε επαγγελματική τους είσπραξη.
Δεδομένου ότι, από 1.1.2013 οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα εκδίδουν αθεώρητα
τιμολόγια και προς το Δημόσιο και τα Νομικά πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, είναι
προφανές ότι, η προαναφερόμενη διάταξη καταλαμβάνει τις περιπτώσεις αυτές, δηλαδή το
τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσιών από τους ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το
Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, εκδίδεται με κάθε επαγγελματική τους
είσπραξη.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος|22%5E2%5E2013
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουαρίου 2014, 18:24:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Μαΐου 2014, 23:05:24
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από σημερινό μήνυμα συναδέλφου στο facebook:

.........
Εδώ και 1,5 χρόνο έχω πάψει να κόβω τιμολόγια με την παράδοση των επισκέψεων. Τα κόβω μόνο όταν με ειδοποιούν ατομικά να τους τα κόψω. Και όταν λέω ατομικά, εννοώ ΑΤΟΜΙΚΑ, με προσωπικό τηλέφωνο.
................
Αν υπάρχουν ταμειακά διαθέσιμα, να είστε σίγουροι ότι θα μας ειδοποιήσουν ατομικά να τακτοποιήσουμε τις εκκρεμότητες μας.

και συνεχίζει λίγο παρακάτω:

τα τελευταία 2 χρόνια δηλαδή, κατάργησα πλήρως την κατάθεση τιμολογίου και παρέδιδα μόνο όταν με ειδοποιούσαν και μόνο για το 90%.

Ένας άλλος όμως συνάδελφος γράφει μια άλλη άποψη:

1oν δεν εχω καμια διαθεση να χανω συνεχεια ωρες για να πηγαινω στην υπαδ. ετσι παντα κοβω το 100% και παντα το τιμολογιο το κοβω την μερα της καταθεσης. σιγα μην τρεχω αλλη μερα να το παω. δεν γλυτωνω κατι. αργα η γρηγορα θα φορολογηθω για ολα αυτα. δεν αλλαζει κατι αν φορολογηθω σημερα η αυριο. προσωπικα πληρωνω φορο για οσα κοβω και οχι για οσα πληρωθηκα. αν πληρωνα για οσα πληρωθηκα θα υπηρχε χαος τωρα. που να θυμαμαι τι πληρωθηκα τι πληρωσα φορο κτλ; φιλη μου πληρωσε βαρβατο προστιμο σε ελγχο που της εγινε οταν διαπιστωθηκε πως δεν ειχε πληρωσει φορο για τιμολογιο που ειχε πληρωθει. δεν το εκανε επιτηδες. απλα την χρονια που το εκοψε δεν το πληρωθηκε οποτε δεν πληρωσε φορο και την επομενη που το πληρωθηκε, ξεχασε να το δηλωσει....
2ον κοβω το 100% γιατι αυτο θελω. το οτι εκεινοι παρανομως δινουν το 90% ειναι δικο τους προβλημα και θα παω δικαστικα συντομα.

« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαΐου 2014, 23:30:24 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιουλίου 2015, 22:27:32
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σημερινός διάλογος στο facebook από την ομάδα Ιατροί ΕΟΠΥΥ.

- Καλησπέρα...θέλω να σας ρωτήσω το εξής:τι κανετε με το ποσο του 10% στις φορολογικες σας δηλώσεις?τί λέει ο λογιστής σας?

- Βάζω όλο το ποσό...όταν τα πληρώθουμε, δε θα δηλωθουν..

- θα πληρώσουμε τώρα όμως πολύ περισσότερα από αυτά που θαθαθαθαθα πάρουμε.... Άρχισα να πιστεύω ότι δεν θα πάρουμε τίποτα πλέον!!!!

- Ξέρεις όταν θαααααα πάρουμε θα μας ανεβάσει πολύ...κ δεν ξέρεις τι φορολογία θα έχει τότε...βασικά, επιλογή καθενός είναι..

- Δηλώνω ό,τι πληρώνομαι, νυν και αεί! Το τί γράφω δεν με ενδιαφέρει. Τα κόβω γιά να μπορέσω να τα διεκδικήσω κάποτε... Οταν τα πληρώσουν, ευχαρίστως θα τα δηλώσω, ως οφείλω. Αν είναι ο νομοθέτης μεθυσμένος, ας τον ξεμεθύσουν. Αλλωστε, αν ρωτήσω κάποιον από σας, ποιούς μήνες πληρωθήκατε επισκέψεις εντός του 2014 και ποιούς μήνες πράξεις, αμφιβάλλω αν οι μισοί γνωρίζουν. Ετσι γιά παράδειγμα θα πώ οτι ενώ εντός του 2014 κόψαμε ΤΠΥ γιά 12 μήνες, εν τούτοις πληρωθήκαμε το 90 % από 13 μήνες. Στίς πράξεις δεν υπάρχει περίπτωση κανένας να γνωρίζει τί πληρώθηκε, σας το λέω μετά λόγου γνώσεως.

- Εγώ το κάνω επειδή δεν έχω πράξεις...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουλίου 2015, 13:04:10
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....- Καλησπέρα...θέλω να σας ρωτήσω το εξής:τι κανετε με το ποσο του 10% στις φορολογικες σας δηλώσεις?τί λέει ο λογιστής σας?
....
   Στη Λάρισα, απ' ό,τι ξέρω οι περισσότεροι συνάδερφοι "κόβουν" για τις επισκέψεις αποδείξεις στο 90% (πχ 1800 όχι 2000). Έτσι δεν έχουν αυτό το πρόβλημα....
   Δεν θέλω να σκεφτώ αυτά τα 10% τριών ετών που θα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος... (Σε ευρώ δεν τα παίρνουμε - μόνη "ελπίδα" η αλλαγή νομίσματος όποτε οι πληρωμές ΕΟΠΥΥΥ -και λοιπού κράτους- θα είναι εύκολες αλλά η αξία....).

   ΥΓ: ""Δηλώνω ό,τι πληρώνομαι, νυν και αεί"" , ""Αν είναι ο νομοθέτης μεθυσμένος, ας τον ξεμεθύσουν."" Για το 2014 ότι "έκοψες, θα το φορολογηθείς. Μπορεί περισσότερα, όχι όμως λιγότερα. Τώρα αν τα βιβλία σου λένε άλλα και δηλώνεις άλλα (παράνομα; ), άλλο θέμα. Ο νόμος του μεθυσμένου νομοθέτη είναι σαφής.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
44139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Οκτωβρίου 2008, 09:43:27
από Gatekeeper
8 Απαντήσεις
86358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2011, 19:33:42
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
5241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2012, 23:18:46
από Ορθοπαιδικός
4 Απαντήσεις
31337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιανουαρίου 2014, 19:21:10
από Zachariadis
4 Απαντήσεις
59169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2019, 13:24:53
από Ορθοπαιδικός