Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:33:05

Ψηφοφορία

Πώς εξιολογείτε αδρά το μέτρο του πλαφόν στις συνταγές με βάση τον ατομικό μηνιαίο μέσο όρο;

Καλή σκέψη, καλή εφαρμογή
1 (1.7%)
Καλή σκέψη, κακή εφαρμογή
16 (26.7%)
Κακή σκέψη, καλή εφαρμογή
4 (6.7%)
Κακή σκέψη, κακή εφαρμογή
39 (65%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Η ψηφοφορία έληξε: 15 Φεβρουαρίου 2014, 15:54:23

Αποστολέας Θέμα: Η αξία των φαρμάκων του 2014 δεν πρέπει να υπερβαίνει το 80% του 2013.  (Αναγνώστηκε 176806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιανουαρίου 2014, 17:48:03
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Προς το παρόν πάντως δεν βλέπω κάποια ανάρτηση στην κεντρική σελίδα της συνταγογράφησης, ούτε όταν μπαίνω στο λογαριασμό μου, υπάρχει κάτι σχετικό.

15 Ιανουαρίου 2014, 21:14:13
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
μπήκε.... κάτω από τα ποσοστά με εμπορική ονομασία.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 22:41:54 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Ιανουαρίου 2014, 21:24:24
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Σε φίλη οφθαλμίατρο που κάθε μήνα ήταν 80% με 85% κάτω από το μέσο όρο της ειδικότητας βγήκε μηνιαίο όριο...... 200 ευρω.

ΚΟΝΤΕ πηγαινε μόνος σου, σπιτι σου πριν σε πάρουν με τις πέτρες.....
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 21:31:17 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Ιανουαρίου 2014, 21:27:29
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Σε μένα έδωσε όριο  .........302€ .

Χλιδή θα με πληρώνει το δημόσιο και δεν θα γράφω φάρμακα σε κανέναν !!!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Ιανουαρίου 2014, 21:31:58
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αν γράψεις γενόσημο, επιτρέπει στο φαρμακοποιό να δώσει και το πρωτότυπο
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Ιανουαρίου 2014, 21:35:32
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν γράψεις γενόσημο, επιτρέπει στο φαρμακοποιό να δώσει και το πρωτότυπο

Το αφαιρεί από το ποσο  που σου χει καταλογιστεί?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Ιανουαρίου 2014, 21:53:46
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζει την κατάσταση να δώσει ο φαρμακοποιός πρωτότυπο ενώ έχεις γράψει γενόσημο σε σχέση με την banka σου....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Ιανουαρίου 2014, 21:56:23
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Υπάρχει κάποια ένδειξη έστω για το πως μετράει τις 3μηνες;

15 Ιανουαρίου 2014, 21:57:50
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πάντως για μία ακόμη φορά επιβραβεύονται οι πιο ακριβοί για τον ΕΟΠΥΥ και τιμωρούνται οι πιο φθηνοί, και μάλιστα αυτοί που πήραν στα σοβαρά την ευθύνη της προσωπικής τους συνεισφοράς στη μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης και έκαναν ήδη πράξη αυτό που τώρα γίνεται προσπάθεια να επιβληθεί.
Αντί ο ΕΟΠΥΥ να δώσει κίνητρο στους πιο φθηνούς γιατρούς, ανεξάρτητα αν είναι συμβεβλημένοι ή όχι, κάνει μία οριζόντια περικοπή.
Ο μέσος όρος των αναγκών των ασθενών, και κατά συνέπεια της δαπάνης της ειδικότητας, δεν αλλάζει αν είναι κανείς στον Έβρο ή στα Δωδεκάνησα, στο χωριό ή την πόλη.  
Πόσο πιο λογικό θα ήταν να μετράει μόνο ο μέσος όρος ανά ασθενή και ανά ειδικότητα πανελληνίως και όχι ένας απόλυτος αριθμός δαπάνης;
Σα να έχουν δίκιο που κάποιοι αναφέρουν για εφαρμογή καπιταλισμού με συνθήκες κομμουνισμού...  ;)
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Ιανουαρίου 2014, 22:17:51
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μετράει μόνο τις εκτελεσμένες;
Με τα ΦΥΚ που εκτελούνται στα φαρμακεία του ΕΟΠΥΥ τι γίνεται άραγε; Αυτές οι συνταγές δεν φαίνονται ποτέ ως εκτελεσμένες στο σύστημα.
Αν είναι με 1 συνταγή με ΦΥΚ να πιάνω το 1/10 του πλαφόν μου, τότε άντε γειά.

Επίσης:
Η μέση δαπάνη ανά μήνα κυμαίνεται από μήνα σε μήνα ή έχουν βάλει μέσο όρο όλων των μηνών του χρόνου;
Αν είναι ανά μήνα π.χ. ένα μήνα είχες άδεια (κι επομένως έχεις χαμηλή δαπάνη) αυτό σημαίνει ότι τον ίδιο μήνα την επόμενη χρονιά "πρέπει" να ξαναπάρεις άδεια για να κρατήσεις τη δαπάνη στα ίδια επίπεδα ή να σταματήσεις να γράφεις από τις 20 του μήνα!
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 22:23:52 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Ιανουαρίου 2014, 22:22:15
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


εδώ δεν μετρήσανε ούτε αυτές που εκτελέστηκαν απο 1/1/14. Εμένα μου δίνει ένα αρκετά μεγάλο όριο μηνιαίο, αλλά δίπλα γράφει ότι μέχρι τώρα έγραψα 47 ευρώ. Μάλλον από αύριο ξεκινάει να υπολογίζει

15 Ιανουαρίου 2014, 22:46:43
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

samsok


τωρα ξαναμπηκα και ειδα οτι εχει ενα οριο δαπανης και σε εμενα(πιστοποιημενος).Δεδομενου οτι εκανα εναρξη τον ΑΠΡΙΛΙΟ 2013 και τους προηγουμενους μηνες του 2013 δεν εργαζομουν(διαβασμα-εξετασεις ειδικοτητας-γραφειοκρατεια μετα τις εξετασεις για να ετοιμασω ιατρειο) πως υπολογιζουν τον δικο μου μεσο ορο?και γιατι 2 ιατροι της ιδιας ειδικοτητας να εχουν διαφορετικο μεσο ορο?επιβραβευουν αυτους που υπερσυνταγογραφουσαν τα προηγουμενα χρονια?η ιδια <<λογικη>> θα ισχυει και το επομενο ετος αρα αν δω οτι ειμαι κατω του μεσου ορου θα πρεπει να <<αυξησω>> την συνταγογραφηση για να μην μου περιορισουν και αλλο τα  ορια του χρονου?
 
Υ.Γ προβλεπω καρκινοπαθεις αλλα και αλλοι ασθενεις με ακριβα φαρμακα να τριγυρνανε απο ιατρο σε ιατρο και να μην βρισκουν ποιος θα τους συνταγογραφησει τα φαρμακα!

15 Ιανουαρίου 2014, 22:56:36
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τωρα ξαναμπηκα και ειδα οτι εχει ενα οριο δαπανης και σε εμενα(πιστοποιημενος).Δεδομενου οτι εκανα εναρξη τον ΑΠΡΙΛΙΟ 2013 και τους προηγουμενους μηνες του 2013 δεν εργαζομουν(διαβασμα-εξετασεις ειδικοτητας-γραφειοκρατεια μετα τις εξετασεις για να ετοιμασω ιατρειο) πως υπολογιζουν τον δικο μου μεσο ορο?και γιατι 2 ιατροι της ιδιας ειδικοτητας να εχουν διαφορετικο μεσο ορο?επιβραβευουν αυτους που υπερσυνταγογραφουσαν τα προηγουμενα χρονια?η ιδια <<λογικη>> θα ισχυει και το επομενο ετος αρα αν δω οτι ειμαι κατω του μεσου ορου θα πρεπει να <<αυξησω>> την συνταγογραφηση για να μην μου περιορισουν και αλλο τα  ορια του χρονου?
 
Υ.Γ προβλεπω καρκινοπαθεις αλλα και αλλοι ασθενεις με ακριβα φαρμακα να τριγυρνανε απο ιατρο σε ιατρο και να μην βρισκουν ποιος θα τους συνταγογραφησει τα φαρμακα!

Μ' αυτό που γράφεις ενισχύεις την άποψη ότι ο μέσος όρος δεν είναι ανά μήνα ξεχωριστά αλλά συνολικά ανά έτος. Δηλαδή δούλεψες 9 μήνες (Απρίλιος - Δεκέμβριος) και βρήκαν το μέσο όρο γι' αυτούς του μήνες που είναι κοινός για κάθε μήνα από εδώ και πέρα επομένως και για τον (ανύπαρκτο) Ιανουάριο 2013. Άλλη μια φοβερή στατιστική έμπνευση. Οι μηνιαίες διακυμάνσεις (π.χ. τριπλασιασμός εξεταζομένων τον Αύγουστο στην περιοχή μου) δεν υπολογίζονται. Ζήτω η λογική του μέσου όρου!

Επίσης: το ποσό (όριο) που αναγράφεται είναι το "περσινό" ή το φετινό υπολογισμένο με το 80%;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 23:13:52 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Ιανουαρίου 2014, 22:59:25
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Δοκίμασα να γράψω μια συνταγή και την καταχώρησα. Δεν άλλαξε το ποσό, άρα πρέπει να γίνουν εκτελέσεις συνταγών για να μετράει. Απομένει να δούμε με τις 3μηνες

15 Ιανουαρίου 2014, 23:01:01
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

papadnefeli


Ποιος θα μας δώσει επιτέλους σαφείς απαντήσεις και επεξηγήσεις;
Καθημερινα επαληθεύεται η προχειρότητα και ανευθυνότητα όλων εκείνων που θέλουν  πραγματικά να μας τρελάνουν.
Από γιατροί έχουμε καταντήσει λογιστές, εισπράκτορες του απαράδεκτου 5ευρου που πρέπει εγώ να το ζητώ από τον ασθενή στην εφημερία,κλπ......
Εγώ για παράδειγμα είμαι διοριμένη σε περιφ. ιατρείο και δεν έχω πάντα τον ίδιο πληθυσμό.Κάθε μήνα λόγω  έλλειψης αγροτικών ιατρών αναλαμβάνω και άλλα ιατρεία.
Πέρσι τον Ιανουάριο δεν είχα το εξτρα χωριό με τα 1500 άτομα που έχω αυτό το μήνα.
Και τι ισχύει με την αλλαγή από τον φαρμακοποιό του γενόσημου που δίνω εγώ με το πρωτότυπο που ζητάει ο ασθενής;
Επίσης θέλω να ρωτήσω τι κάνετε εσείς με κάποια φάρμακα που δεν έχουν γενόσημο και είναι πολυ πιο ακριβα από άλλα φάρμακα της κατηγορίας τους;
πχ ολμεσαρτάνη 20 mg 20 ευρώ ενώ υπάρχουν αλλα στην ίδια κατηγορία με 10 ευρω κλπ.
Αλλάζετε όλες τις αγωγές εξολοκληρου για να μειωθεί το κόστος;
Και τι να κάνω εγώ σαν  νέα  γιατρός όταν πολλές φορές είμαι απλά ο συνταγογράφος και όχι ο θεράπων γιατρός;Πόσο είναι  εύκολο και  "σωστό" να αλλάξω εξολοκληρου μια αγωγή και όχι απλά να μετατρέψω το πρωτότυπο σε γενόσημο;

Λέξεις κλειδιά: όριο πλαφόν φάρμακα ΕΟΠΥΥ Ε.Ο.Π.Υ.Υ. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2016, 18:04:45
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
8562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2017, 16:35:04
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
10142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2013, 21:36:43
από Δ. Κουναλάκης
8 Απαντήσεις
5872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Απριλίου 2013, 11:30:05
από Denominator
1 Απαντήσεις
4251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2013, 12:29:54
από Ορθοπαιδικός