Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:22:27

Ψηφοφορία

Πώς εξιολογείτε αδρά το μέτρο του πλαφόν στις συνταγές με βάση τον ατομικό μηνιαίο μέσο όρο;

Καλή σκέψη, καλή εφαρμογή
1 (1.7%)
Καλή σκέψη, κακή εφαρμογή
16 (26.7%)
Κακή σκέψη, καλή εφαρμογή
4 (6.7%)
Κακή σκέψη, κακή εφαρμογή
39 (65%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Η ψηφοφορία έληξε: 15 Φεβρουαρίου 2014, 15:54:23

Αποστολέας Θέμα: Η αξία των φαρμάκων του 2014 δεν πρέπει να υπερβαίνει το 80% του 2013.  (Αναγνώστηκε 176845 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιανουαρίου 2014, 23:33:43
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και τι να κάνω εγώ σαν  νέα  γιατρός όταν πολλές φορές είμαι απλά ο συνταγογράφος και όχι ο θεράπων γιατρός;Πόσο είναι  εύκολο και  "σωστό" να αλλάξω εξολοκληρου μια αγωγή και όχι απλά να μετατρέψω το πρωτότυπο σε γενόσημο;
Θεωρώ ότι το να εξηγήσετε ότι έχετε περιορισμένο όριο είναι μία καλή αφορμή να στείλετε τον ασθενή στο γιατρό που συνταγογράφησε τα φάρμακα για να εκδόσει τρίμηνες.
Είναι, βέβαια, θέμα χρόνου να αυτορρυθμιστεί η κατάσταση, αφού και οι θεράποντες θα το σκέφτονται διπλά αν θα πρέπει να χρεώσουν υπερβολικά τον ασθενή για συνταγές με ακριβές αγωγές με κίνδυνο να τον χάσουν ή θα πρέπει να προτείνουν κάτι πιο οικονομικό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Ιανουαρίου 2014, 23:40:59
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και τι να κάνω εγώ σαν  νέα  γιατρός όταν πολλές φορές είμαι απλά ο συνταγογράφος και όχι ο θεράπων γιατρός;Πόσο είναι  εύκολο και  "σωστό" να αλλάξω εξολοκληρου μια αγωγή και όχι απλά να μετατρέψω το πρωτότυπο σε γενόσημο;
Θεωρώ ότι το να εξηγήσετε ότι έχετε περιορισμένο όριο είναι μία καλή αφορμή να στείλετε τον ασθενή στο γιατρό που συνταγογράφησε τα φάρμακα για να εκδόσει τρίμηνες.
Είναι, βέβαια, θέμα χρόνου να αυτορρυθμιστεί η κατάσταση, αφού και οι θεράποντες θα το σκέφτονται διπλά αν θα πρέπει να χρεώσουν υπερβολικά τον ασθενή για συνταγές με ακριβές αγωγές με κίνδυνο να τον χάσουν ή θα πρέπει να προτείνουν κάτι πιο οικονομικό.
πολλες συνταγες ερχονται απο Ε.Ι νοσοκομειων  και δεν νομιζω οτι αυτο θα αλλαξει προς το καλυτερο..ισα ισα τωρα ολο και λιγοτεροι νοσοκομειακοι θα συνταγογραφουν ηλεκτρονικα

15 Ιανουαρίου 2014, 23:47:04
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Συνάδελφε, το πρόβλημα είναι όντως σοβαρό. Αν επιτρέπεται τι όριο σας έδωσαν και τι πληθυσμό εξυπηρετείτε;

16 Ιανουαρίου 2014, 00:03:38
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Από αυτή την ιστορία, ζημιωμένοι θα βγουν οι ασθενείς και οι συνάδελφοι που έγραφαν με φειδώ φάρμακα το 2013. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κο Κουναλάκη για την έγκαιρη ενημέρωση!

16 Ιανουαρίου 2014, 00:15:11
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

samsok


εγω περιμενω να δω αν θα υπαρξει καποια αντιδραση απο τους συλλογους μας.

16 Ιανουαρίου 2014, 00:21:03
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Φυσικά θα υπάρξει αντίδραση. Αντίστοιχη με τις έως τώρα αντιδράσεις σε διάφορα άλλα που πέρασαν χωρίς να ανοίξει...ρουθούνι. Ακόμη δεν καταλάβατε ότι βρισκόμαστε στη φάση όπου ο σώζων εαυτώ σωθήτω;

16 Ιανουαρίου 2014, 01:00:57
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


@Διαμαντή, κοίτα Τα Στοιχεία μου>>Στοιχεία δαπάνης ΕΟΠΥΥ ιατρού.

Ελάτε τώρα να μετρήσουμε τις μπάνκες μας.

Σε μένανε έχουν θέσει όριο 10758.7 γιούρια για κάθε μήνα του '14.
Την έχει κανείς μεγαλύτερη από μένα;
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιανουαρίου 2014, 01:04:33 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Ιανουαρίου 2014, 02:04:55
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Τα 10.000 είναι απλός πασατέμπος :P
14 χιλιαρικάκια γι'αυτό το μήνα ενώ τον τελευταίο έγραψα καμια 20αρια... Ξέρω συνάδελφο που έγραψε γύρω στο 50% πάνω από εμένα και υποθέτω ότι υπάρχουν κι άλλοι.
Πρέπει άμεσα ο μπακάλης-εμπνευστής του 80% να μας πει και πως λειτουργεί ιδίως για τις δίμηνες και τρίμηνες. Αν μετράει η εκτέλεση οπως υποψιάζομαι τότε αυτομάτως σε αναγκάζει να τις καταργήσεις.

16 Ιανουαρίου 2014, 02:47:28
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Medicine Man


Οριστικά το ποσό είναι το 80% του ετησιου μέσου όρου και όχι το 80% του κάθε μήνα του 2013 ξεχωριστά. Στην επιλογή "τα στοιχεία μου",αναγραφει αναλυτικα για κάθε μήνα του 2014 το πλαφον στη συνταγογραφηση και είναι το ίδιο για όλο το έτος.

16 Ιανουαρίου 2014, 07:52:44
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι βλεπω διπλα στο "οριο" μου οτι δεν εχει μετρησει ουτε ενα ευρω απο τις ηδη εκδοθεισες συνταγες αυτο το μηνα.

Εαν σημερα μεχρι το απογευμα που εχω ιατρειο "γραψει" ευρω, πιθανως σημαινει οτι την συνταγη την προσμετραει στο ποσο του μηνα κατα την εκτελεση της και οχι κατα την εκδοση της. Ετσι, στανταρ θα βρεθεις να γραφεις συνταγες εχοντας περιθωριο στο πλαφον, και μεχρι τις 5 του επομενου μηνα θα το εχεις υπερβει.

Ελεος.

16 Ιανουαρίου 2014, 07:57:43
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οριστικά το ποσό είναι το 80% του ετησιου μέσου όρου και όχι το 80% του κάθε μήνα του 2013 ξεχωριστά. Στην επιλογή "τα στοιχεία μου",αναγραφει αναλυτικα για κάθε μήνα του 2014 το πλαφον στη συνταγογραφηση και είναι το ίδιο για όλο το έτος.

Αυτά είναι στατιστικά στη ΗΔΙΚΑ, όχι αστεία! Τύφλα να έχει η ΕΛΣΤΑΤ!
Παίρνουμε όλο το ποσό του 2013, το διαιρούμε με το 12, βρίσκουμε το 80% αυτού και το τοποθετούμε ως μαγικό νούμερο για ΚΑΘΕ μήνα του 2014. Το ότι υπάρχουν μηνιαίες διακυμάνσεις (π.χ. πολλαπλασιασμός  του πληθυσμού σε κάποιες περιοχές τους θερινούς μήνες ή ότι κάποια ιατρεία -ελλείψει γιατρών σε όμορα- δέχονται όλο και περισσότερους ασθενείς) είναι ασήμαντη λεπτομέρεια! Άλλωστε οι καλοί κύριοι της ΗΔΙΚΑ μας προσφέρουν 15 μέρες στον Ιανουάριο για να καλύψουμε ολόκληρο πλαφόν. Ας μην είμαστε αχάριστοι.
Συνωστισμός λοιπόν τις πρώτες μέρες του μήνα σε κάθε ιατρείο όχι μόνο για τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ στους ιδιώτες αλλά παντού πλέον για το πλαφόν του κάθε γιατρού. Προβλέπω να κυκλοφορήσουν (ίσως με σπόνσορες τους φαρμακοποιούς) λίστες με τηλέφωνα των γιατρών του νομού όπου θα τηλεφωνούν οι ασθενείς και θα ρωτάνε: "Γιατρέ, έχεις περιθώριο να γράψεις άλλα φάρμακα αυτό το μήνα; Έχεις;;; ΕΡΧΟΜΑΙ!"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@Διαμαντή, κοίτα Τα Στοιχεία μου>>Στοιχεία δαπάνης ΕΟΠΥΥ ιατρού.

Ελάτε τώρα να μετρήσουμε τις μπάνκες μας.

Σε μένανε έχουν θέσει όριο 10758.7 γιούρια για κάθε μήνα του '14.
Την έχει κανείς μεγαλύτερη από μένα;
11550 (και τα ρέστα salospir)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις μίλησα με την ΗΔΙΚΑ. Ακόμα και εκείνοι ψάχνονται. Μαθαίνουν μαζί με εμάς όπως μου ειπε η υπάλληλος! :) Τις έκανα μερικές ερωτήσεις.

ΕΡ: Το νούμερο που βλέπουμε τι ποσοστό αφορά?
ΑΠ: Το νούμερο αφορά το 80% το οποιό δεν πρέπει να ξεπεράσετε. Το ποσό αυτό θα αλλάζει ανα τρίμηνο. Αν ξεπεράσετε το 80% τους πρώτους δύο μήνες, θα αφαιρεθεί από τον τρίτο μήνα. Το επόμενο τρίμηνο, θα υπάρξει αναπροσαρμογή του ποσού.
Επομένως αφού κάθε τρίμηνο "μηδενίζει" το κοντέρ (με ποια λογική αλήθεια; ) προσέχουμε τους 2 πρώτους μήνες και τον τελευταίο του δίνουμε και καταλαβαίνει αφού μετά ξεκινάει νέο τρίμηνο! Αυτό για την αναπροσαρμογή του ποσού ανά τρίμηνο που το βρήκε; Αφού το ποσό που δείχνουν είναι ίδιο για κάθε μήνα του 2014.

Σχετικά με τους νεοεισερχόμενους που θα έχουν ως όριο το μέσο όρο της ειδικότητας αναρωτιέμαι τι όριο θα έχει ένας νέος αγροτικός στην κατηγορία "Άνευ ειδικότητας" που έχει πολλούς "ανενεργούς" κωδικούς. Αν κρίνω από τα "στατιστικά" που είχαν στείλει στους γενικούς γιατρούς πριν κανένα χρόνο και μας είχαν στην κατηγορία "Άνευ ειδικότητας" θα είναι κανένα χιλιάρικο το μήνα! Θα πηγαίνουν αγροτικοί στα Π.Ι. (αν πηγαίνουν) και δεν θα έχουν περιθώριο να γράψουν φάρμακα!
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιανουαρίου 2014, 08:37:45 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Ιανουαρίου 2014, 08:16:54
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Μόλις μίλησα με την ΗΔΙΚΑ. Ακόμα και εκείνοι ψάχνονται. Μαθαίνουν μαζί με εμάς όπως μου ειπε η υπάλληλος! :) Τις έκανα μερικές ερωτήσεις.

ΕΡ: Το νούμερο που βλέπουμε τι ποσοστό αφορά?
ΑΠ: Το νούμερο αφορά το 80% το οποιό δεν πρέπει να ξεπεράσετε. Το ποσό αυτό θα αλλάζει ανα τρίμηνο. Αν ξεπεράσετε το 80% τους πρώτους δύο μήνες, θα αφαιρεθεί από τον τρίτο μήνα. Το επόμενο τρίμηνο, θα υπάρξει αναπροσαρμογή του ποσού.

ΕΡ: Από πότε ισχύει αυτό το ποσοστό?
ΑΠ: Από την πρώτη μέρα που το είδατε στο σύστημα (Εμείς σήμερα το είδαμε)

ΕΡ: Πως μπορούμε να ξέρουμε τι έχουμε γράψει έως τώρα?
ΑΠ: Σας δείχνει αριστερά από τα στοιχεία του γιατρού το ποσό. Το ποσό μετράει όταν εκτελεστεί η συνταγή στο φαρμακείο και ανάλογα το φάρμακο που θα πάρουνε.

ΕΡ: Σχετικά με φάρμακα υψηλού κόστους όπου εκτελούνται από φαρμακεία του ΕΟΠΥΥ? Αυτά κοστίζουν πολύ ακριβά πχ. 500 ευρώ και άνω!
ΑΠ: Και αυτά μετράνε κανονικά στο όριο σας.

*Έχω δεί σε συνταγές με τέτοια φάρμακα, δεν τις δείχνει εκτελεσμένες στο σύστημα.

ΕΡ: Σχετικά με το όριο που ήταν παλιά 200 και τώρα είναι 400? Το ποσό υποθέτω αφορά τους 200 + ιδ. επισκέψεις μετά. Τώρα όμως που είναι 400 τα άτομα? Με αυτό δεν θα το ξεπερνάω "αναγκαστικά" κάθε μήνα. Εκτός και θέλετε να μην εξυπηρετούμε δωρεάν κόσμο και να μην κλείνουμε το πλαφόν γιατί θα ξεπερνάμε την δαπάνη.
ΑΠ: Για αυτό, θα πρέπει να ρωτήσετε τον ΕΟΠΥΥ...

Κοινώς στο τελευταίο, ήταν σαν να μου λένε "Την μαλακία που κάνανε στον ΕΟΠΥΥ και δεν κάτσανε να το σκεφτούνε αυτό, μην την πληρώσω εγώ!". Και με το δίκιο της. Γιατί όντως είναι κάτι που μάλλον δεν το έχουνε σκεφτεί!

16 Ιανουαρίου 2014, 08:44:11
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Μόλις τώρα έγραψα εξετάσεις σε ασφαλισμένο! Μετράνε και αυτές στην δαπάνη!!!

Άκυρο! Είναι συνταγές που έχουν εκτελεστεί. Εντάξει!
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιανουαρίου 2014, 08:47:17 από Πετράκης Νϊκος »

16 Ιανουαρίου 2014, 08:55:14
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

george fagogenis


μου έβγαλε κι εμένα ένα Χ ποσό....
Ωστόσο, η "τρέχουσα μηνιαία δαπάνη" μου, είναι μηδέν. Δεν είμαι συμβεβλημένος με εοπυυ.
Πώς ξέρω τί έχω γράψει ως τώρα; Το Χ ποσό που μου εμφάνισε έναι το όριό μου;

16 Ιανουαρίου 2014, 08:59:43
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μου έβγαλε κι εμένα ένα Χ ποσό....
Ωστόσο, η "τρέχουσα μηνιαία δαπάνη" μου, είναι μηδέν. Δεν είμαι συμβεβλημένος με εοπυυ.
Πώς ξέρω τί έχω γράψει ως τώρα; Το Χ ποσό που μου εμφάνισε έναι το όριό μου;

Μόλις αρχίσουν να εκτελούνται συνταγές σου, θα παρουσιάζονται στην τρέχουσα μηνιαία δαπάνη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: όριο πλαφόν φάρμακα ΕΟΠΥΥ Ε.Ο.Π.Υ.Υ. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2016, 18:04:45
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
8572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2017, 16:35:04
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
10146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2013, 21:36:43
από Δ. Κουναλάκης
8 Απαντήσεις
5876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Απριλίου 2013, 11:30:05
από Denominator
1 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2013, 12:29:54
από Ορθοπαιδικός