Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:26:02

Αποστολέας Θέμα: Αν ο Ιατρός γράψει γενόσημο και ο Φαρμακοποιός δώσει πρωτότυπο, ποιο μετρά;  (Αναγνώστηκε 6214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιανουαρίου 2014, 12:25:20
Αναγνώστηκε 6214 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στην ηλεκτρονική ανάλυση της συνταγογράφησης Ιατρού που έρχεται στους συμβεβλημένους με τον ΕΟΠΥΥ Ιατρούς, κάθε μήνα,
γράφει μεταξύ των άλλων τι ποσοστό από τα φάρμακα που δώσαμε ήταν γενόσημα, τι ποσοστό on patent, τι ποσοστό off patent, και τι ποσοστό μοναδικά.

Γνωρίζει κανείς πως επηρεάζεται η παραπάνω στατιστική εάν ο Ιατρός συνταγογραφήσει γενόσημο και Φαρμακοποιός δώσει πρωτότυπο;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 12:27:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιανουαρίου 2014, 12:32:27
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πραγματικά είναι ένα ζήτημα που πρέπει να διευκρινιστεί επισήμως.

Απλά, να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία: Οι φμφ, παρά τις κορώνες των οργάνων τους περί "στήριξης της εγχώριας φαρμακοβιομηχανίας" στην πράξη κοιτούν την τσέπη τους και σερβίρουν πρωτότυπα ώστε να καρπώνονται τη διαφορά της τιμής σε ζεστό κασ(έρι) στο χέρι τους, σε μια εποχή που το credit έχει εξανεμιστεί και η ρευστότητα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο στις εμπορικές συναλλαγές.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 12:34:44 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Ιανουαρίου 2014, 12:34:56
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην ηλεκτρονική ανάλυση της συνταγογράφησης Ιατρού που έρχεται στους συμβεβλημένους με τον ΕΟΠΥΥ Ιατρούς, κάθε μήνα,
γράφει μεταξύ των άλλων τι ποσοστό από τα φάρμακα που δώσαμε ήταν γενόσημα, τι ποσοστό on patent, τι ποσοστό off patent, και τι ποσοστό μοναδικά.

Γνωρίζει κανείς πως επηρεάζεται η παραπάνω στατιστική εάν ο Ιατρός συνταγογραφήσει γενόσημο και Φαρμακοποιός δώσει πρωτότυπο;
<blockquote class="twitter-tweet" lang="el"><p><a href="Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος">@AdonisGeorgiadi</a> Κύριε υπουργέ τι θα γίνει με το θέμα που ενώ εμείς οι γιατροί γράφουμε γενόσημα,οι φαρμακοποιοί δίνουν πρωτότυπα;;</p>&mdash; Asteriadis Tommy (@AsteriadisGp) <a href="Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος">January 13, 2014</a></blockquote>
<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

15 Ιανουαρίου 2014, 12:42:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Σωστόοοοοος, @Gateopener ;) Nα δούμε τί θα απαντήσει τώρα!

Επίσης, αν έχεις καλή επικοινωνία με τον @Adonis, ρώτα τον και αν ξέρει κάτι που λέγεται dispensing φαρμάκων και αν γνωρίζει τί ποσά θα μπορούσε να εξοικονομήσει ο ΕΟΠΥΥ με την εφαρμογή του, για κάποιες έστω κατηγορίες φαρμάκων (ΜΣΑΦ, αντιισταμινικά, αντιβιοτικά).
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Ιανουαρίου 2014, 13:56:37
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πραγματικά είναι ένα ζήτημα που πρέπει να διευκρινιστεί επισήμως.

Απλά, να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία: Οι φμφ, παρά τις κορώνες των οργάνων τους περί "στήριξης της εγχώριας φαρμακοβιομηχανίας" στην πράξη κοιτούν την τσέπη τους και σερβίρουν πρωτότυπα ώστε να καρπώνονται τη διαφορά της τιμής σε ζεστό κασ(έρι) στο χέρι τους, σε μια εποχή που το credit έχει εξανεμιστεί και η ρευστότητα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο στις εμπορικές συναλλαγές.

Μιλούσα με φίλο μου Φαρμακοποιό χθες και μου είπε: Όταν ο Φαρμακοποιός μπορεί να δώσει πρωτότυπο εννοείται ότι θα προτιμήσει να δώσει πρωτότυπο και όχι γενόσημο.

Είναι άλλωστε τυχαίο ότι σχεδόν όλα αυτά τα αντιβιοτικά που παίρνουν οι ασθενείς over the counter, και μετά έρχονται να τα ξεπλύνουν σε εμάς, είναι πρωτότυπα;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιανουαρίου 2014, 14:54:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιανουαρίου 2014, 14:07:02
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πραγματικά είναι ένα ζήτημα που πρέπει να διευκρινιστεί επισήμως.

Απλά, να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία: Οι φμφ, παρά τις κορώνες των οργάνων τους περί "στήριξης της εγχώριας φαρμακοβιομηχανίας" στην πράξη κοιτούν την τσέπη τους και σερβίρουν πρωτότυπα ώστε να καρπώνονται τη διαφορά της τιμής σε ζεστό κασ(έρι) στο χέρι τους, σε μια εποχή που το credit έχει εξανεμιστεί και η ρευστότητα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο στις εμπορικές συναλλαγές.

Μιλούσα με φίλο μου Φαρμακοποιό χθες και μου είπε: Όταν ο Φαρμακοποιός μπορεί να δώσει πρωτότυπο εννοείται ότι θα προτιμήσει να δώσει πρωτότυπο και όχι γενόσημο.

Είναι άλλωστε τυχαίο ότι σχεδόν όλα αυτά τα αντιβιοτικά που παίρνουν οι ασθενείς over the counter, και μετά έρχονται να τα ξεπλύνουν σε εμάς, είναι πρωτότυπα;

Οι φμφ ειναι η πληγη του συστηματος!!!ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

15 Ιανουαρίου 2014, 21:02:15
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην ηλεκτρονική ανάλυση της συνταγογράφησης Ιατρού που έρχεται στους συμβεβλημένους με τον ΕΟΠΥΥ Ιατρούς, κάθε μήνα,
γράφει μεταξύ των άλλων τι ποσοστό από τα φάρμακα που δώσαμε ήταν γενόσημα, τι ποσοστό on patent, τι ποσοστό off patent, και τι ποσοστό μοναδικά.

Γνωρίζει κανείς πως επηρεάζεται η παραπάνω στατιστική εάν ο Ιατρός συνταγογραφήσει γενόσημο και Φαρμακοποιός δώσει πρωτότυπο;
εμεις οι μη συμβεβλημενοι υπαρχει τροπος να δουμε τα στατιστικα μας? αυτο με το 80% πως θα το ξερω εγω αν δεν εχω στατιστικα ή μηπως αφορα μονο τους συμβεβλημενους?

16 Ιανουαρίου 2014, 08:34:47
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πραγματικά είναι ένα ζήτημα που πρέπει να διευκρινιστεί επισήμως.

Απλά, να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία: Οι φμφ, παρά τις κορώνες των οργάνων τους περί "στήριξης της εγχώριας φαρμακοβιομηχανίας" στην πράξη κοιτούν την τσέπη τους και σερβίρουν πρωτότυπα ώστε να καρπώνονται τη διαφορά της τιμής σε ζεστό κασ(έρι) στο χέρι τους, σε μια εποχή που το credit έχει εξανεμιστεί και η ρευστότητα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο στις εμπορικές συναλλαγές.

Μιλούσα με φίλο μου Φαρμακοποιό χθες και μου είπε: Όταν ο Φαρμακοποιός μπορεί να δώσει πρωτότυπο εννοείται ότι θα προτιμήσει να δώσει πρωτότυπο και όχι γενόσημο.

Είναι άλλωστε τυχαίο ότι σχεδόν όλα αυτά τα αντιβιοτικά που παίρνουν οι ασθενείς over the counter, και μετά έρχονται να τα ξεπλύνουν σε εμάς, είναι πρωτότυπα;

Μα και εδώ υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε. Οι περισσότεροι πέρνουνε τα φάρμακα από το φαρμακείο και μετά έρχονται να ξεχρεώσουν. Δίνουν και το βιβλιάριο στο φαρμακείο γιατί δεν μπορούνε να χάσουνε 1 ώρα από το επόμενο επεισόδιο της τούρκικης σειράς τους πηγαίνοντας στον γιατρό. (αυτό μου το έχει πει φαρμακοποιός ότι έχει ειπωθεί!). Το ίδιο και με τις εξετάσεις. "Γιατρέ, έδωσα αίμα και θέλω να μου γράψεις τις εξετάσεις γιατί πρέπει να πάω σήμερα το παραπεμπτικό."

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Αυτό συμβαίνει και μάλιστα σε μεγάλη κλίμακα. Στρουμφοκαμηλίζουμε!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2010, 21:20:15
από fanisgp
4 Απαντήσεις
25596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2010, 12:04:39
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2014, 23:41:23
από Denominator
0 Απαντήσεις
61240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Οκτωβρίου 2015, 07:45:50
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 08:14:29
από Argirios Argiriou