Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:24:58

Αποστολέας Θέμα: Διαφήμιση που γελοιοποιεί τους Γενικούς Ιατρούς;  (Αναγνώστηκε 77072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Ιανουαρίου 2014, 09:13:44
Αναγνώστηκε 77072 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μήπως ο συνάδελφος που πρωταγωνιστεί έπρεπε να μπορεί να διαγνώσει μια Κολπική Μαρμαρυγή από το καρδιογράφημα, μετά από 6 χρόνια Ιατρικής Σχολής και 4 χρόνια ειδικότητας Γενικής Ιατρικής;

[/youtube]
Μήπως πρέπει να αντιδράσουν τα συνδικαλιστικά και επιστημονικά όργανα των Γενικών Ιατρών;
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2014, 20:31:13 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2014, 09:40:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να τον χαίρονται αυτοί που τον πέρασαν στις εξετάσεις..... Ή ξέρει να κάνει διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής αλλά τα έχει πάρει από την voda?
Αλήθεια το νοσοκομείο έχει δώσει άδεια για την συμμετοχή του σε τηλεοπτικό σποτ;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Ιανουαρίου 2014, 10:02:12
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να τον χαίρονται αυτοί που τον πέρασαν στις εξετάσεις..... Ή ξέρει να κάνει διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής αλλά τα έχει πάρει από την voda?
Αλήθεια το νοσοκομείο έχει δώσει άδεια για την συμμετοχή του σε τηλεοπτικό σποτ;

Την παίρνει απευθείας από τον οικείο ιατρικό σύλλογο, μιας που είναι και μέλος* της εξελεγκτικής επιτροπής.

*Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Medicus curat,
Deus sanat

18 Ιανουαρίου 2014, 10:21:39
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Εγώ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο έπρεπε να παρεμβληθεί η πρώην Πάναφον και το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών στην παραπομπή ενός ασθενούς (από τα Πράμαντα) με κολπική μαρμαρυγή από τον Γ.Ι. προς τον καρδιολόγο.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιανουαρίου 2014, 10:40:18
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να τον χαίρονται αυτοί που τον πέρασαν στις εξετάσεις..... Ή ξέρει να κάνει διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής αλλά τα έχει πάρει από την voda?
Αλήθεια το νοσοκομείο έχει δώσει άδεια για την συμμετοχή του σε τηλεοπτικό σποτ;

Την παίρνει απευθείας από τον οικείο ιατρικό σύλλογο, μιας που είναι και μέλος* της εξελεγκτικής επιτροπής.

*Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι Επιμ Β σε ΠΙ, είναι υπάλληλος του νοσοκομείου και οφείλει να πάρει άδεια από το Νοσοκομείο και όχι από τον ιατρικό σύλλογο

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο έπρεπε να παρεμβληθεί η πρώην Πάναφον και το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών στην παραπομπή ενός ασθενούς (από τα Πράμαντα) με κολπική μαρμαρυγή από τον Γ.Ι. προς τον καρδιολόγο.
Είναι έμμεση αλίευση πελατών. Ας μην ξεχνάμε ότι ο  Αβραμόπουλος, σαν υπ ΥΥΚΑ, απαγόρευσε κάποτε στους διευθυντές δημοσίων μονάδων υγείας να αρνούνται την "εθελοντική" προσφορά υπηρεσιών από ιδιώτες.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Ιανουαρίου 2014, 13:46:56
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να τον χαίρονται αυτοί που τον πέρασαν στις εξετάσεις..... Ή ξέρει να κάνει διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής αλλά τα έχει πάρει από την voda?
Αλήθεια το νοσοκομείο έχει δώσει άδεια για την συμμετοχή του σε τηλεοπτικό σποτ;

Την παίρνει απευθείας από τον οικείο ιατρικό σύλλογο, μιας που είναι και μέλος* της εξελεγκτικής επιτροπής.

*Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι Επιμ Β σε ΠΙ, είναι υπάλληλος του νοσοκομείου και οφείλει να πάρει άδεια από το Νοσοκομείο και όχι από τον ιατρικό σύλλογο

Δημήτρη, ειρωνικά το έγραψα...  ;)
Medicus curat,
Deus sanat

18 Ιανουαρίου 2014, 15:24:16
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Το σεναριο ηταν οντως για κλαμματα...θα μπορουσαν να πουν πως εντοπισαμε ενα συνδρομο Brugada 'η μια αρρυθμιογονο νοσο.Το να λες βρηκα ΑF με τη βοηθεια της τηλειατρικης ,οντας ειδικος ιατρος,τι να πω...μας βλεπουν οι αλλες ειδικοτητες κ ανοιγουν σαμπανιες...
+

18 Ιανουαρίου 2014, 16:23:48
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι έμμεση αλίευση πελατών. Ας μην ξεχνάμε ότι ο  Αβραμόπουλος, σαν υπ ΥΥΚΑ, απαγόρευσε κάποτε στους διευθυντές δημοσίων μονάδων υγείας να αρνούνται την "εθελοντική" προσφορά υπηρεσιών από ιδιώτες.

Δηλαδή, κάθε φορά που θα βρίσκουμε μια ΑF, θα πρέπει να ενημερώνουμε το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών μέσω τηλεϊατρικής;  ???
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιανουαρίου 2014, 17:21:45
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


"Στείλαμε τα αποτελέσματα στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών και μετά από 24 ώρες μας ειδοποίησαν ότι ο ασθενής είχε κολπική μαρμαρυγή, μια καρδιακή αρρυθμία, το λέω απλά για τους τηλεθεατές που δεν ξέρουν ιατρική όπως εμείς, και έπρεπε να επισκεφθεί άμεσα καρδιολόγο. Τηλεφωνήσαμε στον ασθενή αλλά στο τηλέφωνο έβγαζε κάποιους ακατάληπτος ήχους. Σκεφτήκαμε ότι μπορεί να έφταιγε η ποιότητα της σύνδεσης αφού ο ασθενής δεν είχε φροντίσει να έχει βάλει σύνδεση Vodafone. Δυστυχώς δεν έφταιγε αυτό. Μεταβήκαμε στην οικία του όπου τον βρήκαμε να έχει στραβώσει το στόμα του, να μην μιλάει καθαρά και να έχει παραλύσει η δεξιά του πλευρά. Χάρη στο φοβερό δίκτυο 3G, της Vodafone φυσικά, αποστείλαμε φωτογραφίες και βίντεο του ασθενούς στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Με την ευκαιρία έχει ένα φοβερό πακέτο προσφορά η Vodafone αυτή την εποχή για απεριόριστη ομιλία και δεδομένα. Μετά από 24 ώρες οι φοβεροί γιατροί του Ιατρικού Κέντρου Αθηνών, αφού μελέτησαν όλα τα δεδομένα, μας ενημέρωσαν ότι ο ασθενής είχε υποστεί Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο κι έπρεπε να αντιμετωπιστεί άμεσα από νευρολόγο. Χάρη στο δίκτυο τηλεϊατρικής και στην έγκαιρη διάγνωση ο ασθενής δεν χρειάστηκε να επισκεφθεί άδικα καρδιολόγο αλλά τελικά νευρολόγο! Φυσικά ο ασθενής δεν είχε λόγια, κυριολεκτικά λόγω της δυσκολίας στην άρθρωση, να μας ευχαριστήσει. Επιτέλους οι κάτοικοι στις απομακρυσμένες περιοχές έχουν την περίθαλψη που τους αξίζει"
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2014, 19:39:56 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Ιανουαρίου 2014, 18:16:24
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Εγω δεν είχα την αίσθηση οτι το βίντεο γελοποιεί  τον γιατρό ή την γενική ιατρική.
Οι απαντήσεις-αντιδράσεις σας όμως ,εμένα προσωπικά μου δίνουν μια αίσθηση
τυπικού συμπλέγματος κατωτερότητας. ::)

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Ιανουαρίου 2014, 18:24:12
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω δεν είχα την αίσθηση οτι το βίντεο γελοποιεί  τον γιατρό ή την γενική ιατρική.
Οι απαντήσεις-αντιδράσεις σας όμως ,εμένα προσωπικά μου δίνουν μια αίσθηση
τυπικού συμπλέγματος κατωτερότητας. ::)
απλά προβλέψιμος πλέον... :) Και η άποψη σου σεβαστή.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Ιανουαρίου 2014, 18:36:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω δεν είχα την αίσθηση οτι το βίντεο γελοποιεί  τον γιατρό ή την γενική ιατρική.
Οι απαντήσεις-αντιδράσεις σας όμως ,εμένα προσωπικά μου δίνουν μια αίσθηση
τυπικού συμπλέγματος κατωτερότητας. ::)



Προσωπικά δεν έτυχε να δω αυτή την διαφήμηση στην τηλεόραση.
Μου την επεσήμανε φίλος Γενικός Χειρουργός με την απορία πως και δεν αντιδρούν οι Γενικοί Ιατροί.

Λες να είχε σύμπλεγμα κατωτερότητας και αυτός;


Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2014, 18:55:31
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω δεν είχα την αίσθηση οτι το βίντεο γελοποιεί  τον γιατρό ή την γενική ιατρική.
Οι απαντήσεις-αντιδράσεις σας όμως ,εμένα προσωπικά μου δίνουν μια αίσθηση
τυπικού συμπλέγματος κατωτερότητας. ::)



Ευελπιστώ να κανετε χιουμορ,
Αλλιώς βγείτε σας παρακαλώ να πείτε δημοσίως ότι τα ΗΚΓ των ασθενών σας τα στέλνετε κι εσείς σε κάποιο ιδιωτικό για γνωμάτευση. Και μετά να δούμε αν οι συναδελφοί σας θα εχουν κάτι να σχολιάσουν

Γιατί θεωρώ ότι στην ΚΜ θα έπρεπε να εχουμε την ίδια ευαισθησία στη διαγνωση.

18 Ιανουαρίου 2014, 19:44:52
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Λοιπόν ,για να μην αδικήσω κανένα είδα 2η φορα το σποτάκι.Αυτό που ίσως δημιουργεί την παρεξήγηση
είναι η αναφορά στις εξετάσεις που αναφέρεται ο συνάδελφος : ..«.μετρήσαμε την αρτ.πίεση ,κάναμε ΗΚΓ και σπιρομέτρηση....
και στείλαμε τα αποτελέσματα μέσω τηλειατρικής... » Η πρώτη εντύπωση είναι σαν το Κέντρο Υγείας να μήν έχει (είχε)
δυνατότητα ΗΚΓματος και σπιρομέτρησης και αυτό έγινε εφικτό με το διαφημιζόμενο πρόγραμμα.
Δυνατότητα μέτρησης της αρτ. πίεσης πάντος σίγουρα έχει και χωρίς την vodafone,οπότε όλο αυτό μοιάζει περίεργο.
(ασε που απο τους ήχους Korotkoff ή την ακρόαση των καρδιακών τόνων τίθεται άμεσα η υπόνοια παρουσίας ΚΜ )
Νομίζω όμως ότι εξυπηρετεί διαφημιστικές ανάγκες και δεν θα έπρεπε να δίνουμε βάρος.
Η κατ εμέ  υπερβολική «ευθυξία»  και το  «πυροβολήστε τον άσχετο γενικό ιατρό» ενισχύει τον διαφημιστικό σκοπό.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λες να είχε σύμπλεγμα κατωτερότητας και αυτός;

Ναι. Πολλοί «γενικοί» τείνουν να το υιοθετούν αυτό  ;)


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευελπιστώ να κανετε χιουμορ,
Αλλιώς βγείτε σας παρακαλώ να πείτε δημοσίως ότι τα ΗΚΓ των ασθενών σας τα στέλνετε κι εσείς σε κάποιο ιδιωτικό για γνωμάτευση. Και μετά να δούμε αν οι συναδελφοί σας θα εχουν κάτι να σχολιάσουν
Γιατί θεωρώ ότι στην ΚΜ θα έπρεπε να εχουμε την ίδια ευαισθησία στη διαγνωση.

Λυπάμε αν αυτό ενοχλεί ή και προσβάλλει ,αλλά είμαι ειλικρινής και δεν έκανα χιούμορ.
Εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που αυτή η αίσθηση είναι πρόδιλη.Ανάλογη αίσθηση είχα διαβάζοντας
και τα περι εξετάσεων ειδικότητας γενικής ιατρικής με το απαράδεκτα υψηλό ποσοστό αποτυχίας.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση η απουσία σύμπνοιας στην υποστήριξη των κακόμοιρων ειδικευόμενων
στην γκιλοτίνα της απόφασης καποιων ψυχανώμαλων εξεταστών

Σε ότι αφορά το ΗΚΓ schumifer,ως καρδιολόγος ,σε αντίθεση με σένα έχω το νομικό δικαίωμα να γνωματεύω ενυπόγραφα
την εξέταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2014, 19:46:46 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Ιανουαρίου 2014, 20:03:30
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

mikedok2009


Συναδελφοι μολις με ενημερωσαν για τα σχολια σας και λυπαμαι πολυ αλλα στο συστημα της τηλειατρικης δεν βλεπεις το ΗΚΓ στελνεται στο Ιατρικο Αθηνων και σου στελνουν απαντηση. Ειναι για τακτικο ελεγχο και οχι για επειγοντα περιστατικα. Αν εχεις ασθενη θα κανεις κανονικο καρδιογραφημα με τον καρδιογραφο και οχι με τον τηλεκαρδιογραφο. Οσο για τις γνωσεις μου αφηστε σας παρακαλω τα σχολια!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
213 Απαντήσεις
381477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2023, 11:01:24
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
66783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Δεκεμβρίου 2017, 00:10:43
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
66897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαρτίου 2018, 17:39:36
από Gatekeeper
8 Απαντήσεις
68851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Οκτωβρίου 2018, 10:49:53
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2024, 22:51:54
από pzogr