Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:46:13

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση Ουρολογικών και Νευρολογικών φαρμάκων από Γενικό Ιατρό.  (Αναγνώστηκε 16433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Φεβρουαρίου 2014, 17:23:49
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σύμφωνα με την υπ.αριθ. Υ7/30409/30-7-2001 Υπουργική Απόφαση σχετικά με το εύρος της συνταγογράφησης των ιατρών γενικής ιατρικής ισχύουν τα εξής :  

 «Η ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής καλύπτει τις βασικές ειδικότητες και άρα οι γενικοί ιατροί δύνανται να συνταγογραφούν φάρμακα που εμπίπτουν στο γνωστικό τους αντικείμενο (παθολογία, καρδιολογία, δερματολογία, παιδιατρική, χειρουργική, ορθοπεδική - τραυματιολογία, μαιευτική – γυναικολογία , οφθαλμολογία, ωτορινολαρυγγολογία, κλινική ψυχιατρική).»

Χειρουργική = γενική χειρουργική , ορθοπαιδικη , γυναικολογία , ΩΡΛ , ουρολογία , Ν/Χ... κλπ...

Ο τιτλος ειδικότητας είναι γενικός χειρούργος αν δεν κάνω λαθος.

Με αυτή τη λογική πρέπει να κρεμάσουν τους γενικούς χειρουργους που ασκουν τη παιδοχειρουργική χειρουργώντας παιδάκια στα νοσοκομεία που δεν υπάρχουν παιδοχειρουργοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Φεβρουαρίου 2014, 17:32:32 από kakalos »

15 Φεβρουαρίου 2014, 20:51:48
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


επίσης να μην ξαναβάλουμε folley καθώς είναι ουρολογικης ειδικότητας
και να απαγορευτει δια ροπάλου η δακτυλική εξεταση στους ανδρες ωστε να μην ερχέται ο δείκτης ποτέ σε επαφή με το αποκλειστικώς ουρολογικής ειδικότητας  όργανο του προστάτη.

15 Φεβρουαρίου 2014, 21:29:44
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
επίσης να μην ξαναβάλουμε folley καθώς είναι ουρολογικης ειδικότητας
και να απαγορευτει δια ροπάλου η δακτυλική εξεταση στους ανδρες ωστε να μην ερχέται ο δείκτης ποτέ σε επαφή με το αποκλειστικώς ουρολογικής ειδικότητας  όργανο του προστάτη.

Πετυχημένο !!  ;)

Αν και, "εναλλακτικά", θα μπορούσε να καθιερωθεί μια "παραλλαγή" κλινικής εξέτασης, χρησιμοποιώντας άλλο δάκτυλο, ώστε και ο ασθενής να "νιώσει" (γιατρέ μου) τη "διαφορά"...  :D :D

Παρόλα αυτά,
πέρα από μια τυπική (συνηθέστατη) Αγωγή για μια ουρολοίμωξη, και άλλες συνήθεις (στο φάσμα της Γενικής Παθολογίας) διαταραχές,
υπάρχουν, ΣΙΓΟΥΡΑ, και όρια...

Δηλαδή, ειδικά στην περίπτωση της Νευρολογίας,
δεν είναι απλό να συνταγογραφήσεις, ή πιο σωστά, να ρυθμιστεί (στο μέγιστο δυνατό βαθμό) ένα Parkinson...

Βέβαια, στο πεδίο της Άνοιας, πολύ φοβάμαι, ότι γίνεται τρελό πάρτυ, "αυτοσχεδιασμού" και marketing μαζί...
Τα patch είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, και καλύπτονται ΠΛΗΡΩΣ από τα Ασφαλιστικά Ταμεία...
Και μια ελάχιστη βελτίωση, να παρατηρηθεί στον ασθενή (όπως τον βλέπει και τον αξιολογεί "εμπειρικά", αυτός που είναι καθημερινά μαζί του),
θεωρείται "επιτυχία"...  ::) ::)

15 Φεβρουαρίου 2014, 22:29:28
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Δεν θεωρώ σωστό το να διαχειρίζομαι μόνος μια  βαριά και προϊούσα νόσο όπως το parkinson ή μια προχωρημένη μορφή άνοιας .
Θεωρώ όμως υποχρέωσή μου την ανίχνευσή τους και την έναρξη αγωγής και παρακολούθησή τους σε συνεργασία με τον ειδικό.

Επίσης θεωρώ άθλιο το να αναγκάζεται κάποιος να υποχρεωθεί να αγοράσει τα φάρμακά του για τον προστάτη  , καθώς είναι πιο φθηνό απο το να μετακινηθεί σε αστικό κέντρο για να τα συνταγογραφήσει σε ουρολόγο. (Τα φάρμακα για την άνοια (και parkinson κάποια) ειναι ακριβά οποτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.)
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2014, 22:31:16 από kakalos »

9 Μαΐου 2014, 17:58:10
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Προσφατως μου ανεφεραν οτι Γενικη ιατρος σε γειτονικο νομό τιμωρηθηκε με προστιμο γιατι συνταγογραφουσε ουρολογκα σκευασματα χωρις να αναγραφει γνωματευση στην συνταγη.Τελικα εχουμε καποια επισημη απαντηση για το αν δικαιουμαστε να τα συνταγογραφουμε (οπως και τα νευρολογικα) ?

12 Μαΐου 2014, 23:21:22
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσφατως μου ανεφεραν οτι Γενικη ιατρος σε γειτονικο νομό τιμωρηθηκε με προστιμο γιατι συνταγογραφουσε ουρολογκα σκευασματα χωρις να αναγραφει γνωματευση στην συνταγη.Τελικα εχουμε καποια επισημη απαντηση για το αν δικαιουμαστε να τα συνταγογραφουμε (οπως και τα νευρολογικα) ?

Αυτό το άκουσα και εγώ! Με πρόστιμο 3000 ευρώ!!
Ξέρει κανείς τί ισχύει και τί πρέπει να κάνουμε; Να ζητάμε γνωμάτευση και να αναφέρουμε το όνομα του ειδικού που έδωσε τη γνωμάτευση;

11 Δεκεμβρίου 2014, 22:59:38
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξυπνησαμε καπως αργα!!!

11 Δεκεμβρίου 2014, 23:16:11
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


"Ζητάτε από τα μέλη μας να σας προσκομίσουν συνταγές ειδικών (προκειμένου  να δικαιολογήσουν την συνταγογράφησή τους) και μάλιστα προκειμένου για συνταγές που ανεγράφησαν ακόμη και προ δύο (2) ετών ! Επ’ αυτού, αφού δηλώσουμε ξεκάθαρα ότι η Γενική Ιατρική είναι ΒΑΣΙΚΗ Ιατρική Ειδικότητα και όχι σύνολο ανειδικεύτων αντιγραφέων συνταγών"

"Έχετε ποτέ υπολογίσει το κόστος του ΕΟΠΥΥ αλλά και το κόστος των ασθενών (ιατρικής επίσκεψης, κόστος χρόνου, κόστος μεταφοράς) αν πραγματικά όλοι οι Γενικοί Ιατροί παρέπεμπαν για ό,τιδήποτε τους ασθενείς σε ειδικούς ιατρούς δημοσίους ή ιδιώτες;"

Αν και διευκρινίζεται ότι η γενική ιατρική είναι ειδικότητα, καλό θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, η ίδια η εταιρία γενικής ιατρικής στο κείμενο να μην χρησιμοποιεί την αντιδιαστολή Γενικός Γιατρός - Ειδικός γιατί και ο γενικός γιατρός είναι ειδικός στη γενική ιατρική! Π.χ. αν έγραφε "συνταγές άλλων ειδικών" και "τους ασθενείς σε άλλους ειδικούς" πιστεύω θα ήταν σωστότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκεμβρίου 2014, 23:19:33 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Δεκεμβρίου 2014, 23:53:44
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

samsok


 δυο πραγματα δεν μου αρεσουν στην επιστολη  αυτη
1)η λεξη ειδικοι οπως χρησιμοποιειται
2)το καπως...ηπιο υφος της για ενα τοσο σημαντικο ζητημα.Αν υπαρχουν τετοιες επιτροπες στο υπουργειο,δεν παρακαλας  τον υπουργο να δεχτει εκπροσωπο σου αλλα το απαιτεις.
  Φυσκά  αυτό όχι για να διαχωρίσεις τα φαρμακα σε <<δικά μας>> και <<δικά τους>>   (οπως  καποιοι προσπαθουν ) αλλα για να τονισεις ότι ειμαστε ΠΡΩΤΑ ΓΙΑΤΡΟΙ και μετά γενικοι ιατροι, παθολόγοι, καρδιολόγοι και ολοι οι αλλοι ....ογοι.
Βλέπω καθημερινά γύρω μου να γίνεται αντιποίηση ιατρικού επαγγελματος απο διαφορους επαγγελματιες υγείας ( φαρμακοποιοι, φυσικοθεραπευτες,διαιτολογοι,νοσηλευτές ,συγνωμη αν ξεχασα καποιους) , αυτό  είναι  που θα πρεπει να καταπολεμησουμε πρωτα ως ιατρικος κλαδος   και όχι να μαζευομαστε να κανουμε επιτροπες που γλυφουν υπουργους και υπαγορευουν τι μπορει και τι δεν μπορει να συνταγογραφήσει η καθε ειδικοτητα...

Υ.Γ φυσικα δεν ειναι ολοι οι φυσικοθεραπευτες ,φαρμακοποιοι ,νοσηλευτες κ.α το ιδιο....  
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Δεκεμβρίου 2014, 00:07:48 από samsok »

12 Δεκεμβρίου 2014, 09:44:54
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
[
Βλέπω καθημερινά γύρω μου να γίνεται αντιποίηση ιατρικού επαγγελματος απο διαφορους επαγγελματιες υγείας ( φαρμακοποιοι, φυσικοθεραπευτες,διαιτολογοι,νοσηλευτές ,συγνωμη αν ξεχασα καποιους) , αυτό  είναι  που θα πρεπει να καταπολεμησουμε πρωτα ως ιατρικος κλαδος   και όχι να μαζευομαστε να κανουμε επιτροπες που γλυφουν υπουργους και υπαγορευουν τι μπορει και τι δεν μπορει να συνταγογραφήσει η καθε ειδικοτητα...

Υ.Γ φυσικα δεν ειναι ολοι οι φυσικοθεραπευτες ,φαρμακοποιοι ,νοσηλευτες κ.α το ιδιο....  
[/quote]
Η αντιποίηση πρώτα πρώτα γίνεται από αυτούς τους ίδιους, όταν αναγκάζουν τους γενικούς ιατρούς, μέσα στα νοσοκομεία να κάνουν την μια τον καρδιολόγο, την άλλη τον παιδίατρο, κ.λ.π. Τότε είναι όλα νόμιμα. Στην συνταγογράφηση όμως υπάρχει απαγόρευση. Ρε δεν πάνε λεω εγώ στο ......... 

12 Δεκεμβρίου 2014, 11:31:38
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


ΕΠΕΙΓΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ
Αγαπητοί Συνάδελφοι,
Μετά την επιστολή που απευθύναμε στον Πρόεδρο και τον Αντιπρόεδρο του ΕΟΠΥΥ, είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πρόεδρο κ. Κοντό και μου δήλωσε ότι αντιλαμβάνεται τις θέσεις μας, ωστόσο όλα αυτά προκύπτουν από το γεγονός ότι δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο λειτουργίας μας, μου ζήτησε μάλιστα να επεξεργασθούμε ένα τέτοιο πλαίσιο προκειμένου να το καταστήσει επίσημη εγκύκλιο του ΕΟΠΥΥ.
Αφού του εξήγησα ότι το γενικό περίγραμμα του σχεδίου αναφέρεται ήδη στην επιστολή μου και του ζήτησα την συμμετοχή εκπροσώπων μας ως “συμβούλων” του ΕΟΠΥΥ στα σχετικά με συνταγογράφηση ή και άλλα θέματα, συμφωνήσαμε να συναντηθουμε επίσημα στις 18 – 19 Δεκεμβρίου προκειμένου να επιλύσουμε τελικά αυτά τα θέματα. Ταυτόχρονα δεσμεύθηκε να παγώσει τις τρέχουσες καταγγελίες μέχρι τουλάχιστον την συνάντησή μας.
Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να θίξω και ένα ζήτημα που μου αναφέρθηκε. Οπως ενδεχομένως γνωρίζετε, προσωπικά δεν συμμετέχω σε κανένα δίκτυο (Forum, Facebook, Linkedin κλπ). Αυτό γίνεται αφ’ ενός μεν για λόγους δικών μου αρχών (π.χ. δεν ανέχομαι την ανωνυμία) αλλά και, κύρια για λόγους χρόνου. Βλέπετε, αν πρόκειται να μετάσχω κάπου, εννοώ να μετέχω ενεργά και χρόνο γι΄αυτό δεν έχω. Πληροφορούμαι ωστόσο τα τεκταινόμενα και γνωρίζω ότι πολλοί από εσάς ζητήσατε να μπει μπροστά η ΕΛΕΓΕΙΑ και να προχωρήσει σε δράσεις καθαρά συνδικαλιστικές, όπως είναι π.χ. η διακοπή συνταγογραφίας, για την οποία ήδη συλλέγονται υπογραφές.
Προσέξτε, συνάδελφοι και φίλοι. Είναι σαφής η έλλειψη συνδικαλιστικού οργάνου/εργασιακού σωματείου στον χώρο μας. Οι επιστημονικοί φορείς αλλά και οι κλαδικοί/επαγγελματικοί δεν αρκούν και δεν νομιμοποιούνται (σύμφωνα τουλάχιστον με τη υπάρχουσα νομοθεσία) για να καλύψουν καθαρά συνδικαλιστικές δράσεις (απεργίες, πορείες και άλλα μέσα πάλης και διεκδίκησης). Θα μου πείτε, οι νεώτεροι και πιο επαναστατικοί, ότι εδώ φουσκώνει η αγανάκτηση, εδώ αδικούμαστε κατάφορα κι εσύ «ψειρίζεις» νόμους; Μάλιστα, συνάδελφοί μου, στις αρχές μου συμπεριλαμβάνεται το Dura lex, sed lex. Αν ένας νόμος είναι άδικος, να παλαίψουμε μαζί και να τον αλλάξουμε, η παρανομία δεν θα μας δώσει τις λύσεις. Θέλω λοιπόν να σας παρακαλέσω, ιδιαίτερα τους νεώτερους από εσάς, να μπείτε μπροστάρηδες στην προσπάθεια δημιουργίας του συνδικαλιστικού οργάνου, όχι απλά των Γενικών Ιατρών αλλά –κατά την άποψή μου-όλων των εργαζομένων στην ΠΦΥ. Το συνδικάτο αυτό μπορεί και πρέπει να έχει σαν κύτταρο τις πρωτοβάθμιες οργανώσεις (εργασιακά σωματεία) κατά Νομό, οι οποίες θα σχηματίζουν με αιρετούς εκπροσώπους τους την Πανελλαδική Ομοσπονδία των εργαζομένων στην ΠΦΥ, που με την σειρά της θα είναι μέλος της ΑΔΕΔΥ. Γίνεται συνάδελφοι, μετείχα ενεργά στα νιάτα μου σε μια τέτοια πορεία, που σημείωσε θριαμβευτική επιτυχία. Ακόμη και όσοι πιστεύατε ότι μας παρείχαν κάλυψη τα Νοσοκομειακά σωματεία ( εγώ προσωπικά πάντα έλεγα ότι βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα ) πρέπει να αντιληφθούν ότι, μετά την υπαγωγή μας στις ΥΠΕ, κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί ούτε καν ως δικαιολογία.
Θέλω λοιπόν να κλείσω αυτήν την επιστολή με την έκκληση να κάνετε γρήγορα το πρώτο βήμα. Οσο για μένα, ούτε καν νομικά δε μου επιτρέπεται να συμμετάσχω ενεργά, θα είμαι όμως πάντα παρών προκειμένου να σας δίνω συμβουλές για νομικές και τεχνικές λεπτομέρειες, θέτοντας την όποια πείρα μου στην διάθεσή σας.
Συναδελφικά,
Μποδοσάκης Μερκούρης
Πρόεδρος ΕΛΕΓΕΙΑ

17 Δεκεμβρίου 2014, 01:13:52
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χθεσινή ( 16/12/2014) στο facebook, στην ομάδα ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑ, του συναδέλφου Konstantinos Vevel:

το ξερω ,αλλα το μπαλακι της ευθυνης να το παρουν οι ιδιοι ,πιστευετε ''κυριοι ''του εοπυ οτι ο γενικος ιατρος ΔΕΝ πρεπει να γραφει φαρμακα για χαπ ή για ανοια ?οκ ,βγαλτε τα απο το συστημα συνταγογραφησης των γενικων ιατρων επισημα!οχι να λες θα σου αξιολογησω την εμπειρια στην ανοια !οποτε αν ο ασθενης εμπιστευεται εναν γενικο ιατρο στη χαπ του ή στην ανοια του σε ενα λευκο χαρτακι με τη φιρμα μας τα φαρμακα (σε 1 λεπτο )και αντε γεια εοπυ, ετσι απλα.φυσικα για φαρμακα των 2 ευρω πχ ηρεμιστικα κανενα θεμα απο τον εοπυ!!!!τυχαιο ?δεν νομιζω
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Δεκεμβρίου 2014, 15:07:57
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Ζητάτε από τα μέλη μας να σας προσκομίσουν συνταγές ειδικών (προκειμένου  να δικαιολογήσουν την συνταγογράφησή τους) και μάλιστα προκειμένου για συνταγές που ανεγράφησαν ακόμη και προ δύο (2) ετών ! Επ’ αυτού, αφού δηλώσουμε ξεκάθαρα ότι η Γενική Ιατρική είναι ΒΑΣΙΚΗ Ιατρική Ειδικότητα και όχι σύνολο ανειδικεύτων αντιγραφέων συνταγών"

"Έχετε ποτέ υπολογίσει το κόστος του ΕΟΠΥΥ αλλά και το κόστος των ασθενών (ιατρικής επίσκεψης, κόστος χρόνου, κόστος μεταφοράς) αν πραγματικά όλοι οι Γενικοί Ιατροί παρέπεμπαν για ό,τιδήποτε τους ασθενείς σε ειδικούς ιατρούς δημοσίους ή ιδιώτες;"

Αν και διευκρινίζεται ότι η γενική ιατρική είναι ειδικότητα, καλό θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, η ίδια η εταιρία γενικής ιατρικής στο κείμενο να μην χρησιμοποιεί την αντιδιαστολή Γενικός Γιατρός - Ειδικός γιατί και ο γενικός γιατρός είναι ειδικός στη γενική ιατρική! Π.χ. αν έγραφε "συνταγές άλλων ειδικών" και "τους ασθενείς σε άλλους ειδικούς" πιστεύω θα ήταν σωστότερο.
Δυστυχως ηταν φαουλ η χρησιμοποιηση της λεξης "ειδικων" αντι της σωστης "αλλων ειδικων" και επισης φαουλ ηταν και η αργοπορημενη αντιδραση.

19 Δεκεμβρίου 2014, 21:59:56
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
18/12/2014

Συνάντηση ΕΛΕΓΕΙΑ-ΕΝΩΣΗΣ με ΕΟΠΥΥ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
60 Απαντήσεις
35130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Αυγούστου 2015, 22:57:55
από poseidon
4 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2011, 19:43:02
από ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
0 Απαντήσεις
13319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2023, 07:38:43
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2023, 19:52:35
από MARIUS
4 Απαντήσεις
1125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2024, 14:54:42
από pzogr