Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 10:44:54

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες στο νοσοκομειο κατα το 10μηνο του κέντρου υγείας  (Αναγνώστηκε 20235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Ιανουαρίου 2014, 12:13:47
Αναγνώστηκε 20235 φορές
Αποσυνδεδεμένος

doctorpavlos


Αγαπητοι συνάδελφοι ειμαι ειδικευόμενος γενικής ιατρικης στο νοσοκομειο χαλκιδας και ξεκίνησα το 10μηνο σε κεντρο υγειας που βρισκεται σε ακτινα 20 χιλιομέτρων απο το νοσοκομειο.Με αυτη την πρόφαση ο διευθ.ιατρικης υπηρεσίας μου ''επιβάλει'' να εφημερεύω στο νοσοκομείο σε κλινικές που θα μου υποδείκνυει ανάλογα με τις αναγκες.Ρώτησαν στο υπουργείο λέει και έτσι γίνεται.Ισχύει κάτι τετοιο?Γνωρίζει κανείς κατι περισσότερο?Υπαρχει καποιο έγγραφο σχετικα?Εγώ προτιμώ να εφημερεύω στο κέντρο υγείας με επίβλεψη επιμελητή εννοείται αλλά επειδή είναι πλήρες απο ειδικούς γενικους ιατρούς δεν ''δίνει'' εφημερίες στους ειδικευόμενους.Ευχαριστω

31 Ιανουαρίου 2014, 21:00:21
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Άγρυπνη


Γεια σου συνάδερφε. Νομίζω ότι για να είναι ολοκληρωμένη η εκπαίδευσή σου θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον τέσσερις εφημερίες το μήνα στο ΚΥ και αυτό μπορείς να το ζητήσεις εγγράφως. Βεβαίως δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρεις κάτι. Ο συντονιστής σου τι λέει; Ή δεν έχετε συντονιστή γενικό γιατρό στο νοσοκομείο σας; Θα μπορούσες ίσως να ζητήσεις να εκπαιδευτείς σε άλλο ΚΥ, που να δίνουν εφημερίες στους ειδικευόμενους. Δυστυχώς η αυθαιρεσία βασιλεύει και όπως ίσως γνωρίζεις σε πολλά νοσοκομεία μετακινούνται παρά τη θέλησή τους και ειδικευμένοι γενικοί ιατροί για να καλύψουν κενά σε εφημερίες. Τουλάχιστον προσπάθησε να εκμεταλλευτείς όσο καλύτερα μπορείς τα πρωινά στο ΚΥ και θα περάσουν κι αυτοί οι δέκα μήνες. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2014, 21:02:13 από Άγρυπνη »

1 Φεβρουαρίου 2014, 12:09:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

doctorpavlos


Το θέμα είναι ότι και λόγω μείωσεις κονδυλίων δεν μας επιτρέπεται απο το νοσοκομείο να εφημερεύουμε στο συγκεκριμένο κέντρο υγείας.Ο συντονιστής μας είναι Γενικός Γιατρός και μάλιστα στο κέντρο υγείας που αναφέρομαι.Κι εκείνος θα προτιμούσε να εκπαιδευόμασταν και στις εφημερίες εκεί αλλα αφου δε δίνουν έξτρα κονδύλια τι μπορεί να κανει...Τουλάχιστον τα πρωινά στα ΤΕΠ είναι κοντά μας και μας βοηθά κι εκείνος και οι υπόλοιποι στα περιστατικα όποτε χρειαστούμε.Γενικά έχουμε όλοι οι ειδικευόμενοι πολύ καλες σχεσεις μαζί του.Το κλίμα είναι άριστο στο ΚΥ.Ο ίδιος ο συντονιστής μας θα προσπαθήσει να λύσει το θέμα του να γινόμαστε μπαλάκι στις κλινικές για να κλείνουμε μονο τρύπες και ας πάρουμε μηδεν εκπαίδευση.Αυτο το έτσι θέλω και όπου θέλω του διευθυντη ιατρικής υπηρεσίας με ενόχλησε προσωπικα.Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αρνηθώ να κάνω 7 εφημερίες και να απαιτήσω μονο τις 4 εκπαιδευτικές αν ζορίσουν τα πράγματα?

1 Φεβρουαρίου 2014, 12:21:55
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Αυτή η πλάκα με τις 4 εκπαιδευτικές πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Δεν υπάρχουν 4 εκπαιδευτικές εφημερίες και όποιος τις επικαλείται, να αναφέρει και τη σχετική διάταξη νόμου.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2014, 12:24:31 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Φεβρουαρίου 2014, 13:19:24
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

doctorpavlos


Δηλαδή συνάδελφε όταν σε κάποιες κλινικές που ειναι πλήρεις ειδικευομένων μας δίνουν λιγότερες εφημερίες ειναι το ιδιο?Είτε κάνω 1 εφημερία είτε κάνω 7 είναι το ιδιο πράγμα για την εκπαίδευση μου?Δεν πρεπει να υπάρχει ένα μινιμουμ?Στην ελεγεία για 4 εκπαιδευτικες μου έχουν πει στο παρελθον.Κι εγώ τη σχετική διάταξη ψάχνω αν υπάρχει κάπου!Εκτός αν εσυ γνωρίζεις κάτι παραπάνω...

1 Φεβρουαρίου 2014, 13:45:01
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει τέτοια διάταξη.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Φεβρουαρίου 2014, 16:27:46
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kokoris


Αξιότιμε συνάδελφε το 10 μηνο του κέντρου υγείας είναι το σημαντικότερο τμήμα της εκπαίδευσης μας εκεί καταλαβαίνεις τις δυνατότητες σου και τις ελλείψεις σου και μπορείς να τις καλύψεις μέσω της επαφής που έχεις ακόμη με το νοσοκομείο . εγώ θα έλεγα πως είναι απαραίτητες οι εημερειες στο κέντρο υγείας και συνάμα να μην χάνεται η επαφή με το νοσοκομείο , έτσι να γίνονται και κάποιες εφημερίες στο νοσοκομείο , προσωπικά έκανα 4 εφημερίες στο κέντρο υγείας και 6 στο νοσοκομείο, φυσικά σε ενεργό ρολό στα επάγοντα και όχι στην λάντζα της κλινικής. το νοσοκομείο της Χαλκίδας από πληροφορίες που έχω είναι εξαιρετικό και ο κόσμος το προτιμά , πιστεύω πως όταν νομιμοποιηθεί η ευθανασία ο υπουργός ασθενείας θα το κάνει πρότυπο κέντρο!
 μπορείς να αμυνθείς δεν μπορείς να καταλάβεις την δύναμη του ειδικευομένου, πήγαινε απλά στην εφημερία σου και κάνε τα  π#@$%να  όλα μπορείς μη ντρέπεσαι έτσι και αλλιώς όσο καλές σχέσεις και να έχεις με τους συναδέλφους σου των άλλων ειδικοτήτων όταν τελειώσεις την ειδικότητα θα σε εκτιμούν όπως εκτιμούν τους αγροτικούς.
δείξε τους ποσό άχρηστος είναι ένας γενικός ιατρός και δε θα σε ξαναβάλουν σε καμία κλινική. αν έχεις @@ κάντο εγώ προσωπικά το έκανα και κέρδισα μόνο σεβασμό.

1 Φεβρουαρίου 2014, 17:33:50
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

doctorpavlos


Συνάδελφε κι εγω κατα βάση στα επειγοντα εφημερευω.Αυτό με ενδιαφέρει ως γενικό γιατρό,η αντιμετώπιση του ασθενη στα επειγοντα και όχι στη κλινική βάζοντας ουροκαθετήρες,κανοντας αιμοληψίες και πάσης φύσεως λάντζα!
Γνωρίζω τι δυναμη έχει ο ειδικευόμενος αν και ελπίζω να μη χρειαστει να φτάσω στα άκρα.Προτιμώ τη συννενοήση μεταξύ των συναδέλφων.Όσο αναφορά για το νοσοκομείο Χαλκίδας δε γνωρίζω απο ποια κλινική προέρχεται ο πληροφοριοδότης σου,αυτο που έχω εγω να πω ειναι πως για επαρχιακο νοσοκομείο βλέπει μεγάλο ογκο ασθενων και αντιμετωπίζει τα περιστατικά με τον καλύτερο δυνατο τρόπο παρά τις ελλείψεις που έχει όπως τα περισσοτερα επαρχιακα νοσοκομεία!Τουλάχιστον για τη δική μου ειδικότητα η εκπαίδευση ειναι αρκετά καλη!Το ιατρικονοσηλευτικο προσωπικο ειναι αξιόλογο!

4 Μαρτίου 2014, 11:45:15
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

aytokrator


Εχουν μάθει και τους αρέσει πλέον η ιδέα να καλύπτουν καθε ειδους ανάγκη με γενικούς ιατρους..

Οι 4 ειναι υποχρεωτικά στο κέντρο υγειας.

Κανονικά θα έπρεπε όλες να γίνονται στο κ.υ

4 Μαρτίου 2014, 12:47:44
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχουν μάθει και τους αρέσει πλέον η ιδέα να καλύπτουν καθε ειδους ανάγκη με γενικούς ιατρους..

Οι 4 ειναι υποχρεωτικά στο κέντρο υγειας.

Κανονικά θα έπρεπε όλες να γίνονται στο κ.υ
Το ερώτημα είναι επίσης εάν το συγκεκριμένο ΚΥ θα έπρεπε να δίνει ειδικότητα....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Μαρτίου 2014, 16:00:08
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχουν μάθει και τους αρέσει πλέον η ιδέα να καλύπτουν καθε ειδους ανάγκη με γενικούς ιατρους..

Οι 4 ειναι υποχρεωτικά στο κέντρο υγειας.

Κανονικά θα έπρεπε όλες να γίνονται στο κ.υ
Το ερώτημα είναι επίσης εάν το συγκεκριμένο ΚΥ θα έπρεπε να δίνει ειδικότητα....
Να το παρουμε διαφορετικα; το θεμα γενικοτερα ειναι ποια νοσοκομεια θα επρεπε να δινουν ειδικοτητα και ειδικοτερα αν καποιες απο τις  κλινικες ενος νοσοκομειου που εκπαιδευομαστε πληρουν αυτα που απαιτουνται για την ειδικευση μας..π.χ.το οτι ενα νοσοκομειο και δη επαρχιακο δινει πληρη ειδικοτητα στη γενικη χειρουργικη αυτο δε σημαινει πως δυναται ή εχει τη διαθεση να σε εκπαιδευσει (κοινως θελει λαντζα για να εχει τους δικους της ειδικευομενους ελευθερους για τα γνωστα θεματα).
Θα επρεπε να γινεται αξιολογηση απο τον αναπληρωτη συντονιστη και τους ειδικευομενους γ.ι. στις κλινικες ενος νοσοκομειου και αν καποιες δεν δυνανται ή δεν θελουν να εκπαιδευσουν (κοινως κανε λαντζα και μη μιλας) θα επρεπε να αφαιρειται με εγγραφο του συντονιστη η δυνατοτητα τους προς εκπαιδευση μας και να εχουμε τη δυνατοτητα να παμε σε αλλο νοσοκομειο σε αντιστοιχη κλινικη που θελει να εκπαιδευσει.
Πολλοι ισως πουν..θα μας φανε τα εξοδα κ.α., αλλα μονο ετσι θα υπαρξει πιεση σε κλινικες που συνεχιζουν το τροπαριο τους, ιδιως στα επαρχιακα νοσοκομεια που οι ειδικευομενοι γ.ι. τους ειναι απαραιτητοι 200%.
Οποτε θα ελεγα πριν μιλησουμε για τα Κ.Υ να το δουμε διαφορετικα το θεμα..

4 Μαρτίου 2014, 16:27:36
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχουν μάθει και τους αρέσει πλέον η ιδέα να καλύπτουν καθε ειδους ανάγκη με γενικούς ιατρους..

Οι 4 ειναι υποχρεωτικά στο κέντρο υγειας.

Κανονικά θα έπρεπε όλες να γίνονται στο κ.υ
Συμφωνα με τη γνωστη υπουργικη αποφαση (που μας αφορα και κυκλοφορει στο site)..εφημερευεις εκει που ασκεισαι..συνεπως αφου ασκεισαι στο Κ.Υ. τοτε κανεις ολες τις εφημεριες εκει!

Ο αριθμος 4, οι γνωστες εκπαιδευτικες που ακουγονται, δεν υφιστανται..δεν υπαρχουν σε κανενα ΦΕΚ ή νομο ή υπουργικη αποφαση.

4 Μαρτίου 2014, 23:36:37
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Πάνε πλέον πάνω από 10 χρόνια που τελείωσα ειδικότητα. Όταν ετοιμαζόμασταν να πάμε για κέντρο υγείας όλοι οι ειδικευόμενοι γενικής ιατρικής ξέραμε λίγο-πολύ τα υπέρ και τα κατά του κάθε κέντρου υγείας. Τα μυστικά σιγοψιθυρίζονταν από στόμα σε στόμα. Η επιλογή ήταν μάλλον συνειδητοποιημένη για όλους μας. Κανένας δεν πήγαινε στην τύχη.
Τα κριτήρια για τον καθένα μας ήταν διαφορετικά. Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα από τότε...

Τώρα για τους συντονιστές:
Οι συντονιστές είναι στο 90% των περιπτώσεων οι προτεινόμενοι από την ΕΛΕΓΕΙΑ. Όποιος θέλει να παραπονεθεί μπορεί να το κάνει ελεύθερα και την διεύθυνση, το τηλέφωνο και τα πρόσωπα θα τα βρει στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κουράστηκα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
22235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2015, 11:14:24
από ΦΕΝΙΑ
12 Απαντήσεις
18548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2018, 00:14:35
από KYRIAKOS M.
5 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιουνίου 2013, 19:05:33
από silvertaur
0 Απαντήσεις
39154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2021, 20:55:18
από marari
0 Απαντήσεις
19675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Οκτωβρίου 2022, 20:36:38
από Argirios Argiriou