Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:21:35

Αποστολέας Θέμα: Μιά θεολογική ματιά της επικαιρότητας  (Αναγνώστηκε 2564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Φεβρουαρίου 2014, 22:48:10
Αναγνώστηκε 2564 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
   Στις  εκκλησίες  διαβάστηκε  σήμερα  το  ευαγγελικό  ανάγνωσμα  της  γνωστής  παραβολής  της  Μελλούσης  Κρίσεως  (Ματθ. κε΄ 31-46),  όπου  ο  Χριστός  καθορίζει  τα  κριτήρια  διαχωρισμού  των  ανθρώπων  σε  δικαίους  και αδίκους.  Ακούγοντας  το  σκέφθηκα  ότι, εάν  ζούσε  σήμερα  ο  Χριστός,  ίσως  συμπλήρωνε  ως  εξής  την  παραβολή:  «Ειχα  μία  εργασία  για  να εξασφαλίζω  τα  στοιχειώδη  στην  οικογένεια  μου και  με  απολύσατε,  ειχα  ένα  σπίτι  για  να  μένω  και  με  διώξατε  για  να το  πάρουν  οι τράπεζες,  είχα  κοινωνική  ασφάλιση  που  κάλυπτε  τα  έξοδα  της  περίθαλψης  μου, αλλά  μου  τη στερήσατε  και  υπέφερα  φριχτά,   ήμουνα  ταλαίπωρος  μετανάστης,  εξαπατημένος  από  κυκλώματα  διακίνησης  σε  αναζήτηση  καλύτερης  τύχης  και  με  πνίξατε  στα  νερά  του  Αιγαίου  [σχόλιο  δικό  μου:  αναφέρεται  στο  γνωστό  συμβάν  στο  Φαρμακονήσι, που  προσπάθησαν να  διαστρέψουν  η  κυβέρνηση  και  τα  ΜΜΕ  για  να  κουκουλώσουν  τις  κυβερνητικές  ευθύνες  και του  Λιμενικού].  Και  θα  ρωτήσουν οι  άδικοι  λέγοντας:  Κύριε  πότε  σε  καταστήσαμε  άνεργο, άστεγο, ανασφάλιστο  ή  σε  θανατώσαμε  ως  μετανάστη;  Και  θα  αποκριθεί  ο  βασιλεύς  λεγοντας:  Εφ’ όσον  αυτά  τα  κάνατε  σε  ένα  από  τα  άσημα  αδέλφια  μου,  είναι  σαν  να  τα  κάνατε  σ’  Εμένα.»
   Την  παραπάνω  παραβολή και  την  επέκταση  της  την  αφιερώνω  στους  καλούς  και  πιστούς  Χριστιανούς  πολιτικούς  της  κυβέρνησης  μας,  όλους  τους  βουλευτές  που  ψήφισαν  τα  διαδοχικά  μνημόνια,  τους  υπουργούς  μας,  Στουρνάρα,  Βαρβιτσιώτη  κλπ. και  βέβαια  τον πρωθυπουργό  μας,  που  δεν  χάνει  ευκαιρία  να  επιδεικνύει  την  ευσέβεια  του, όπως  αποδεικνύεται και  από το πρόσφατο  ταξίδι  του  στο  Άγιο  Όρος.  Μα  πάνω  απ’ όλα  την  αφιερώνω  στους  θεοσεβούμενους  συνέλληνες, που  είναι  τόσο  αφελείς,  ώστε  αδυνατούν  να  διακρίνουν  την  ευσέβεια  από  την  ευσεβοφάνεια, τον  πραγματικά  πιστό  Χριστιανό  από  τον υποκριτή  πολιτικό  που  αποβλέπει  να  υποκλέψει  την  ψήφο  τους.  Διότι  όταν  καθ’ υποτροπήν  εξαπατάσαι  και  ψηφίζεις  τέτοιους  ανθρώπους,  εκτός  από  αφελής  γίνεσαι  δυστυχώς  και  συνένοχος  στα  εγκλήματα  τους.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
21723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιανουαρίου 2018, 20:51:53
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
1928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2010, 09:23:52
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2010, 19:26:31
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
67094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαΐου 2017, 07:26:07
από GirousisN
0 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαρτίου 2021, 09:00:58
από Argirios Argiriou