Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:10:57

Αποστολέας Θέμα: Εσείς κοινοποιήσατε το πρόγραμμα του ιατρείου σας στον Adoni?  (Αναγνώστηκε 8122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Φεβρουαρίου 2014, 18:00:21
Αναγνώστηκε 8122 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαδικτυακά θα μπορούν να ελέγχουν οι ασφαλισμένοι ποιοι γιατροί έχουν συμπληρώσει το πλαφόν των επισκέψεων. Την Πέμπτη κλείνει η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για τους γιατρούς.


Μετά από τον καταιγισμό καταγγελιών από πολίτες, που αδυνατούν να βρουν συμβεβλημένο γιατρό λόγω συμπλήρωσης του πλαφόν επισκέψεων ή συνταγογράφησης, οι ασφαλισμένοι θα μπορούν από σήμερα να ελέγχουν οι ίδιοι ποιοι έχουν φθάσει το όριο και ποιοι όχι.
Σύμφωνα με τον Υπουργό Υγείας, οι συμβεβλημένοι γιατροί θα πρέπει να αποστέλλουν στον ΕΟΠΥΥ τα προγραμματισμένα ραντεβού του μήνα, ανά ΑΜΚΑ, αλλά και την εκτέλεση των ραντεβού ώστε να υπολογίζεται από τον Οργανισμό ο αριθμός των διαθέσεων επισκέψεων τους.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;DΜάλιστα, από σήμερα οι ασφαλισμένοι θα έχουν τη δυνατότητα να ελέγχουν διαδικτυακά ποιοι γιατροί έχουν συμπληρώσει το όριο των επισκέψεων και ποιοι όχι, ώστε να αποφύγουν την ταλαιπωρία.


« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2014, 18:24:45 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Φεβρουαρίου 2014, 21:15:31
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαδικτυακά θα μπορούν να ελέγχουν οι ασφαλισμένοι ποιοι γιατροί έχουν συμπληρώσει το πλαφόν των επισκέψεων. Την Πέμπτη κλείνει η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για τους γιατρούς.


Μετά από τον καταιγισμό καταγγελιών από πολίτες, που αδυνατούν να βρουν συμβεβλημένο γιατρό λόγω συμπλήρωσης του πλαφόν επισκέψεων ή συνταγογράφησης, οι ασφαλισμένοι θα μπορούν από σήμερα να ελέγχουν οι ίδιοι ποιοι έχουν φθάσει το όριο και ποιοι όχι.
Σύμφωνα με τον Υπουργό Υγείας, οι συμβεβλημένοι γιατροί θα πρέπει να αποστέλλουν στον ΕΟΠΥΥ τα προγραμματισμένα ραντεβού του μήνα, ανά ΑΜΚΑ, αλλά και την εκτέλεση των ραντεβού ώστε να υπολογίζεται από τον Οργανισμό ο αριθμός των διαθέσεων επισκέψεων τους.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;DΜάλιστα, από σήμερα οι ασφαλισμένοι θα έχουν τη δυνατότητα να ελέγχουν διαδικτυακά ποιοι γιατροί έχουν συμπληρώσει το όριο των επισκέψεων και ποιοι όχι, ώστε να αποφύγουν την ταλαιπωρία.


Ποιά προγραμματισμένα ραντεβού;

Αφού ο ΕΟΠΥΥ μας απαγορεύει να κλείνουμε ραντεβού αλλά πρέπει να βλέπουμε όποιον ασφαλισμένο του ΕΟΠΥΥ διαβεί το κατώφλι του Ιατρείου μας μέχρι της συμπληρώσεως των 400 επισκέψεων.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2014, 21:17:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Φεβρουαρίου 2014, 00:01:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Γιατί ρε παιδιά συνεχώς λέτε ότι σας απαγορεύεται να κλείνετε ραντεβού;

Που είναι γραμμένο αυτό και τι σχέση έχει με την συμπλήρωση του πλαφόν επισκέψεων;

25 Φεβρουαρίου 2014, 02:29:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν υπάρχει πουθενά "γραμμένο", αλλά ο ΕΟΠΥΥ το έχει πει εμμέσως πλην σαφώς, με τη θέση ότι "απαγορεύεται στους συμβεβλημένους να επικαλούνται μελλοντικά ραντεβού για τη συμπλήρωση του πλαφόν". Πρακτικά αυτό σημαίνει είτε ότι δεν μπορείς να δεχτείς ασφαλισμένο με πληρωμή πριν εκτελεστεί και το τελευταίο ραντεβού ή ότι δεν μπορείς να έχεις ραντεβού.

25 Φεβρουαρίου 2014, 08:45:00
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ρε παιδιά συνεχώς λέτε ότι σας απαγορεύεται να κλείνετε ραντεβού;

Που είναι γραμμένο αυτό και τι σχέση έχει με την συμπλήρωση του πλαφόν επισκέψεων;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι παλιό όμως δελτίο και γράφει για 200 επισκέψεις. Στο τέλος του είναι το σημείο που γράφει για τα προγραμματισμένα μελλοντικά ραντεβού.

25 Φεβρουαρίου 2014, 10:02:57
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υπάρχει πουθενά "γραμμένο", αλλά ο ΕΟΠΥΥ το έχει πει εμμέσως πλην σαφώς, με τη θέση ότι "απαγορεύεται στους συμβεβλημένους να επικαλούνται μελλοντικά ραντεβού για τη συμπλήρωση του πλαφόν". Πρακτικά αυτό σημαίνει είτε ότι δεν μπορείς να δεχτείς ασφαλισμένο με πληρωμή πριν εκτελεστεί και το τελευταίο ραντεβού ή ότι δεν μπορείς να έχεις ραντεβού.

Σύμφωνοι. Και έχω επισημάνει και παλιότερα τον απλούστατο (και νόμιμο) τρόπο παράκαμψης. Απλά δεν κλείνεις πολύ μελλοντικά ραντεβού (πχ από σήμερα για ένα μήνα μπροστά) και ξεκαθαρίζεις στο κλείσιμο του ραντεβού ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι εκτός πλαφόν όταν είσαι οριακά.

Γιατί , όταν δουλεύεις με ραντεβού, μπορείς να υπολογίσεις πάνω-κάτω πότε κλείνεις πλαφόν και αφήνεις ένα "αβαντζο"  για τυχόν έκτακτα (πραγματικά του τύπου έσπασα το χέρι μου ή έχω 40 πυρετό, όχι μου τελείωσαν τα φάρμακα και τα έχω δανειστεί).

25 Φεβρουαρίου 2014, 10:32:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Όπως το καταλαβαίνω κι εγώ, πουθενά δεν απαγορεύει τα ραντεβού. Απλά λέει ότι από τον κόσμο που θα δεις (με ραντεβού ή χωρίς), οι πρώτοι 200 (ή 400) δεν θα πληρώσουν.

Οπότε, για να μη χαθεί η μπάλα, μάλλον πρέπει να αποφασίσει κανείς αν θα δουλεύει μόνο με ραντεβού για όλους ή αν θα δουλεύει με ωράριο και όποιος έρθει. Αυτό που δεν νομίζω ότι επιτρέπεται είναι να βάλει κάποιος ωράριο πχ το πρωί για τους ΕΟΠΥΥτες και ραντεβού το απόγευμα για τα "ιδιωτικά" του. Ο μόνος τρόπος να τα διαχωρίσει θα ήταν ίσως να βάζει όλα αυτά που θα ήθελε ιδιωτικά προς το τέλος του μήνα.
Εκτός φυσικά αν είναι τόσο "μάγκας" που μπορεί να βλέπει τα ιδιωτικά του και ενδιαμέσως, να τα περνάει στον ΕΟΠΥΥ για να δικαιολογήσει τη συνταγογράφηση που ίσως χρειαστούν και να πληρώνεται και τα υπόλοιπα χρήματα που θέλει "μαύρα", κάτι που επίσης νομίζω  ;D ότι δεν επιτρέπεται (και κανονικά θέλει ξεγυρισμένη καταγγελία)...

25 Φεβρουαρίου 2014, 11:18:42
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όπως το καταλαβαίνω κι εγώ, πουθενά δεν απαγορεύει τα ραντεβού. Απλά λέει ότι από τον κόσμο που θα δεις (με ραντεβού ή χωρίς), οι πρώτοι 200 (ή 400) δεν θα πληρώσουν.

Οπότε, για να μη χαθεί η μπάλα, μάλλον πρέπει να αποφασίσει κανείς αν θα δουλεύει μόνο με ραντεβού για όλους ή αν θα δουλεύει με ωράριο και όποιος έρθει. Αυτό που δεν νομίζω ότι επιτρέπεται είναι να βάλει κάποιος ωράριο πχ το πρωί για τους ΕΟΠΥΥτες και ραντεβού το απόγευμα για τα "ιδιωτικά" του. Ο μόνος τρόπος να τα διαχωρίσει θα ήταν ίσως να βάζει όλα αυτά που θα ήθελε ιδιωτικά προς το τέλος του μήνα.
Εκτός φυσικά αν είναι τόσο "μάγκας" που μπορεί να βλέπει τα ιδιωτικά του και ενδιαμέσως, να τα περνάει στον ΕΟΠΥΥ για να δικαιολογήσει τη συνταγογράφηση που ίσως χρειαστούν και να πληρώνεται και τα υπόλοιπα χρήματα που θέλει "μαύρα", κάτι που επίσης νομίζω  ;D ότι δεν επιτρέπεται (και κανονικά θέλει ξεγυρισμένη καταγγελία)...

Εμείς μέχρι να συμπληρωθούν τα δωρεάν του ΕΟΠΥΥ δεν κλείνουμε κανένα ραντεβού. Απλά μετά τον ΕΟΠΥΥ, στα απογεύματινά ραντεβού που συνήθως είναι Τρίτη-Πέμπτη, βάζουμε και Τετάρτη για να καλυφθούν οι ημέρες που δεν μπορούσαμε να δούμε απόγευμα λόγω του ΕΟΠΥΥ...

25 Φεβρουαρίου 2014, 14:35:13
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Είχα το σύστημα των ραντεβού μέχρι τον περασμένο μήνα. Οι λόγοι που πλέον δεν το έχω είναι οι εξής:
(1) είναι άτυπο με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, γιατί αν κλείνεις ραντεβού στο περίπου (δεχόμενος και έκτακτα) τότε στην ουσία καταργείς τα κλεισμένα ραντεβού ή τα χρεώνεσαι ως ΑΠΥ στο τέλος ή παράτυπα πάλι κλείνεις μεν το ραντεβού, τους χρεώνεις δε...
(2) είχα διαπιστωμένα μειωμένα έσοδα από την έναρξη των ραντεβού και μετά, αλλά με το αντιστάθμισμα της άνετης λειτουργίας του ιατρείου, χωρίς ούρες και τα παρεπόμενά τους.
(3) το τηλέφωνο ιδίως στη μετα-ΙΚΑ εποχή χτυπούσε 100 φορές την ημέρα (κυριολεκτικά) και οποιαδήποτε ώρα από τις 7 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ (ευτυχώς οι περισσότεροι κοιμούνται στο ενδιάμεσο...)
(4) ενώ είχα κλεισμένα ραντεβού (μόνο μέχρι 1 μήνα μπροστά αυστηρά) δεχόμουν ασφυκτική πίεση από ασθενείς για εξέταση ή συνταγογράφηση με πληρωμή (άρα παράνομη, αφού θα ήταν μεταξύ δωρεάν ραντεβού)
(5) αρκετά κλεισμένα ραντεβού 10 ή περισσότερων ημερών "ακύρωναν" την επίσκεψη χωρίς να ειδοποιήσουν ιδίως από τους πρωην επισκέπτες του ΙΚΑ (σπανιότατα από τακτικούς πελάτες), που γνωρίζω ότι έκλειναν ραντεβού σε ένα γιατρό κι έψαχναν αμέσως μετά κάπου γρηγορότερα ή φθηνότερα (αναλόγως την περίπτωση). Ακόμα και ραντεβού για το οποίο (κατόπιν αφόρητης πίεσης) αναγκάστηκα να πάω στο ιατρείο νωρίτερα, συμπιέζοντας το πρόγραμμά μου (και με την ψυχή στο στόμα), και το οποίο είχε κλειστεί μόλις για 2 μέρες μπροστά, ο ασθενής δεν προσήλθε (πήγε αλλού όπως έμαθα εκ των υστέρων, για συνταγογράφηση και μόνο και για μία μόλις μέρα διαφορά)...
(6) μετά το κλείσιμο του ΙΚΑ λόγω των απεργιών πολλοί ασθενείς "ξυνίζονταν" με το σύστημα των ραντεβού (κάνοντας ότι δεν καταλαβαίνουν πως γίνεται να μην εξυπηρετηθούν αφού στο σαλόνι είναι μόνο αυτοί κι άλλος ένας). Κι επειδή οι καταγγελίες είναι τσάμπα και οι ασθενείς τις κάνουν για ψύλλου πήδημα εφάρμοσα το "ου μπλέξεις".
Γενικά επειδή στο θέμα της σύμβασης με τον ΕΟΠΥΥ έχω κινηθεί όχι απολύτως νόμιμα, αλλά εντελώς ηθικά εξετάζοντας πολλές φορές χωρίς χρήματα ασθενείς και εξυπηρετώντας ακόμα και πέρα από τις τυπικές υποχρεώσεις μου, δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε ψυχοφθόρες διαδικασίες. Το αντίτιμο είναι η προβατοποίηση στο ιατρείο, αλλά τι μπορείς να κάνεις όταν κοτζαμ ΕΟΠΥΥ δεν ξέρει (λένε) πόσες επισκέψεις έχει ο γιατρός κι αν έχει κλείσει πλαφόν... Το να περιμένει κανείς ότι θα δέχονταν τα ραντεβού είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ας ελπίσουμε στο μέλλον...

25 Φεβρουαρίου 2014, 16:28:37
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γενικά επειδή στο θέμα της σύμβασης με τον ΕΟΠΥΥ έχω κινηθεί όχι απολύτως νόμιμα, αλλά εντελώς ηθικά εξετάζοντας πολλές φορές χωρίς χρήματα ασθενείς και εξυπηρετώντας ακόμα και πέρα από τις τυπικές υποχρεώσεις μου, δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε ψυχοφθόρες διαδικασίες. Το αντίτιμο είναι η προβατοποίηση στο ιατρείο, αλλά τι μπορείς να κάνεις όταν κοτζαμ ΕΟΠΥΥ δεν ξέρει (λένε) πόσες επισκέψεις έχει ο γιατρός κι αν έχει κλείσει πλαφόν... Το να περιμένει κανείς ότι θα δέχονταν τα ραντεβού είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ας ελπίσουμε στο μέλλον...

Μα σε αυτό ακριβώς είναι που λεω και το εξηγώ και στους ασφαλισμένους. Πως είναι δυνατόν, να μπορούνε να δούνε την φαρμακευτική δαπάνη, να δούμε τα παραπεμπτικά (γιατί αν χρειαστεί να ακυρώσεις κάποιο, τυπικά καλείς να στο ακυρώσουνε, αν και στους περισσότερους το κρατάμε και το αφήνουμε να λήξει), να βγάζουν μήνυμα όταν φτάσεις το όριο των επισκέψεων "Τέλος τα τσάμπα" και δεν μπορούν να δούν αν έχεις κλείσει το όριο.

Μου φαίνεται θα βάλω μία πινακίδα πάνω από το κεφάλι μου όπως στο βόλλευ και θα γυρνάω σε κάθε επίσκεψη και έναν αριθμό!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
148463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2021, 18:23:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
58860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2012, 20:18:57
από timex
0 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2018, 00:04:38
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
42703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Σεπτεμβρίου 2020, 19:32:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαρτίου 2023, 23:19:04
από Argirios Argiriou