Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 20:04:41

Αποστολέας Θέμα: To SPC του φαρμάκου Procoralan ( ιβαμπραδίνη ).  (Αναγνώστηκε 10712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Δεκεμβρίου 2014, 11:59:45
Αναγνώστηκε 10712 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επειδή έχω μια αίσθηση ότι το Procoralan
στην Ελλάδα χορηγείται σε δικαίους και αδίκους, (στην Σουηδία από την άλλη δεν το έχω δει να το παίρνει ούτε ένας ασθενής),
παραθέτω παρακάτω το spc του:


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Υποσημείωση:  Το PROCORALAN F.C.TAB 5 MG/TAB BT X 56 έχει λιανική τιμή 56,43 € και το PROCORALAN F.C.TAB 7,5 MG/TAB BT X 56 έχει λιανική τιμή 56,59 €.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Δεκεμβρίου 2014, 16:37:01 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιανουαρίου 2017, 11:32:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μου ήρθε και σήμερα ασθενής που ο Καρδιολόγος του έδωσε Procoralan χωρίς ποτέ να έχει δοκιμάσει β-αναστολέα αν και δεν είχε αντενδείξεις.

Δείτε στην προηγούμενη δημοσίευση το spc του Procaralan.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2017, 17:28:22 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Σεπτεμβρίου 2018, 16:07:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χθες ήρθε ασθενής μου να γράψει Tabl. Procoralan 5 mg x 56 με δοσολογία 1x2, ( Λιανική Τιμή 34,32 € ) . Της έγραψα ένα κουτάκι και της είπα ότι αυτά είναι φάρμακα για "ειδικούς" και να πάει να της το αναλάβουν αυτοί, αλλιώς μπορεί να βρω τον μπελά μου από τον ΕΟΠΥΥ. Εγώ, ως Γενικός Ιατρός, όταν θέλω να κατεβάσω τους χτύπους της καρδιάς δίνω Tabl. Blocatens 10 mg ( τετρατομείται κιόλας ) x 30 με Λιανική Τιμή 3,96 € .

Το Tabl. Blocatens 10 mg x 30 την πρώτη φορά που το συνταγογραφώ το κλειδώνω γιατί αλλιώς ο Φαρμακοπώλης θα δώσει εγγυημένα Tabl. Concor 10 mg x 30 που είναι 1 € ακριβότερο για την ακρίβεια κοστίζει 4,99 €. Μόνο που το Concor, εκτός που είναι ακριβότερο, ΔΕΝ μπορεί να τετρατομηθεί.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Σεπτεμβρίου 2018, 07:33:09
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χθες ήρθε ασθενής μου να γράψει Tabl. Procoralan 5 mg x 56 με δοσολογία 1x2, ( Λιανική Τιμή 34,32 € ) . Της έγραψα ένα κουτάκι και της είπα ότι αυτά είναι φάρμακα για "ειδικούς" και να πάει να της το αναλάβουν αυτοί, αλλιώς μπορεί να βρω τον μπελά μου από τον ΕΟΠΥΥ. Εγώ, ως Γενικός Ιατρός, όταν θέλω να κατεβάσω τους χτύπους της καρδιάς δίνω Tabl. Blocatens 10 mg ( τετρατομείται κιόλας ) x 30 με Λιανική Τιμή 3,96 € .

Το Tabl. Blocatens 10 mg x 30 την πρώτη φορά που το συνταγογραφώ το κλειδώνω γιατί αλλιώς ο Φαρμακοπώλης θα δώσει εγγυημένα Tabl. Concor 10 mg x 30 που είναι 1 € ακριβότερο για την ακρίβεια κοστίζει 4,99 €. Μόνο που το Concor, εκτός που είναι ακριβότερο, ΔΕΝ μπορεί να τετρατομηθεί.

Σχετικό σχόλιο στην παραπάνω ανάρτηση (την οποία δημοσίευσα και στην ομάδα Σύγχρονη Παθολογία στο facebook ) του Καρδιολόγου Χρήστου Ντέλλου στις 08/09/2018. Την δημοσιεύω και εδώ μετά από άδειά του:

Να μην έχεις την αίσθηση, να είσαι σίγουρος Αργύρη πως στην χώρα μας που μας περισσεύουν τα λεφτά γράφεται το Procoralan κατά κόρον αντί για τους φτηνούς και πολύ καλύτερους βήτα blockers.
Εγώ το δίνω σαν Σουηδός, δηλαδή ποτέ!
Και όχι για λόγους οικονομίας!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Σεπτεμβρίου 2018, 08:47:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χθες ήρθε ασθενής μου να γράψει Tabl. Procoralan 5 mg x 56 με δοσολογία 1x2, ( Λιανική Τιμή 34,32 € ) . Της έγραψα ένα κουτάκι και της είπα ότι αυτά είναι φάρμακα για "ειδικούς" και να πάει να της το αναλάβουν αυτοί, αλλιώς μπορεί να βρω τον μπελά μου από τον ΕΟΠΥΥ. Εγώ, ως Γενικός Ιατρός, όταν θέλω να κατεβάσω τους χτύπους της καρδιάς δίνω Tabl. Blocatens 10 mg ( τετρατομείται κιόλας ) x 30 με Λιανική Τιμή 3,96 € .

Το Tabl. Blocatens 10 mg x 30 την πρώτη φορά που το συνταγογραφώ το κλειδώνω γιατί αλλιώς ο Φαρμακοπώλης θα δώσει εγγυημένα Tabl. Concor 10 mg x 30 που είναι 1 € ακριβότερο για την ακρίβεια κοστίζει 4,99 €. Μόνο που το Concor, εκτός που είναι ακριβότερο, ΔΕΝ μπορεί να τετρατομηθεί.

Σχετικό σχόλιο στην παραπάνω ανάρτηση (την οποία δημοσίευσα και στην ομάδα Σύγχρονη Παθολογία στο facebook ) του Καρδιολόγου Χρήστου Ντέλλου στις 08/09/2018. Την δημοσιεύω και εδώ μετά από άδειά του:

Να μην έχεις την αίσθηση, να είσαι σίγουρος Αργύρη πως στην χώρα μας που μας περισσεύουν τα λεφτά γράφεται το Procoralan κατά κόρον αντί για τους φτηνούς και πολύ καλύτερους βήτα blockers.
Εγώ το δίνω σαν Σουηδός, δηλαδή ποτέ!
Και όχι για λόγους οικονομίας!

Επίσης ένα ακόμη σχόλιο που έγινε στις 08/09/2018 στην παραπάνω ανάρτηση ( την οποία δημοσίευσα και στην ομάδα Σύγχρονη Παθολογία στο facebook) του Έλληνα Παθολόγου Melas Nikolaos που ζει και εργάζεται πλέον στην Σουηδία. Το δημοσιεύω μετά από άδειά του:

Επειδή εργάζομαι στη Σουηδία και έχω εργαστεί σε καρδιολογικό ιατρείο που ασχολείται με την καρδ. ανεπάρκεια, το Procoralan έχει ένδειξη σε επιλεγμένα περιστατικά με κλάσμα εξώθησης < 35%, όπου ο ασθενής δεν έχει καλή ανταπόκριση ΜΕΤΑ από χορήγηση b-blocker και MRA.
Περιστατικά ε.λ.α.χ.ι.σ.τ.α.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Σεπτεμβρίου 2018, 11:23:37 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Σεπτεμβρίου 2018, 21:35:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κυκλοφόρησαν γενόσημα του Procoralan π.χ. Ivabradine/Sandoz με λ.τ. 23 ευρώ (έναντι 34 του procralan).
Η ασφαλιστική τιμή είναι 23 ευρώ οπότε όποιος παίρνει το γενόσημο δίνει περίπου 5 ευρώ συμμετοχή ενώ αν θέλει "γνησιότητα" πληρώνει όλη τη διαφορά και δίνει 5+11=16 ευρώ.

Λέξεις κλειδιά: procoralan ιβαμπραδίνη ενδείξεις 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Απριλίου 2009, 14:15:12
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
9465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2009, 13:27:30
από anasm
3 Απαντήσεις
7314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαΐου 2012, 15:24:36
από Zachariadis
8 Απαντήσεις
22086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Φεβρουαρίου 2020, 13:08:00
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2021, 16:40:12
από Argirios Argiriou