Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:59:27

Αποστολέας Θέμα: Tα ληγμένα φάρμακα είναι επικίνδυνα;  (Αναγνώστηκε 16224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Μαρτίου 2014, 23:28:51
Αναγνώστηκε 16224 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
01/03/2014
Καθημερινή.



Q&A: Tα ληγμένα φάρμακα είναι επικίνδυνα;
C. CLAIBORNE RAY / NEW YORK TIMES

Υπάρχουν φάρμακα που γίνονται τοξικά με την πάροδο του χρόνου;

Παρότι οι κύριοι κίνδυνοι που απορρέουν από τη χρήση ληγμένων φαρμάκων είναι άλλοι, έχει αναφερθεί μια σπάνια ασθένεια των νεφρών που ονομάζεται νεφρική σωληνοειδής οξέωση και η οποία προκαλείται από τη λήψη του αντιβιοτικού τετρακυκλίνη μετά τη λήξη του. Παρόλα αυτά, μια βιβλιογραφική ανασκόπηση του 2004 σχετικά με την τετρακυκλίνη και παρόμοιες αντιβιοτικές ουσίες, προτείνει ότι δεν είναι εύκολο να προσδιοριστεί με ακρίβεια σε ποιες περιπτώσεις η παραπάνω ασθένεια προκαλείται από το εν λόγω φάρμακο.

Ενα σημαντικό όμως πρόβλημα που σχετίζεται με τη λήψη ληγμένων συνταγογραφούμενων φαρμάκων αφορά στο ότι αυτά δεν μπορούν να αποδώσουν τη σωστή δοσολογία δραστικής ουσίας έτσι ώστε να είναι αποτελεσματικά. Ορισμένα φάρμακα είναι τόσο ευπαθή που πρέπει να διατηρηθούν στο ψυγείο ή να παρασκευαστούν από τον φαρμακοποιό σε σύντομο χρονικό διάστημα πριν καταναλωθούν.

Από την άλλη πλευρά, στο πλαίσιο ενός προγράμματος του υπουργείου Αμυνας και του Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων των Ηνωμένων Πολιτειών, διαπιστώθηκε ότι πολλά φάρμακα παραμένουν αποτελεσματικά αρκετό καιρό μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης τους, εφόσον έχουν φυλαχθεί σε ιδανικές συνθήκες.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Μαρτίου 2014, 00:11:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μια μελέτη του στρατού των ΗΠΑ σε δισκία ασπιρίνης φυλαγμένα στις συνιστώμενες συνθήκες φύλαξης έδειξε ότι είχαν το 95% της δραστικότητας τους 30 χρόνια μετά την ημερομηνία λήξης. Σαφώς αυτό δεν συμβαίνει στην πλειοψηφία των φαρμάκων αλλά είναι ενδεικτικό του τι συμβαίνει σε όχι πολύπλοκες φαρμακοτεχνικές μορφές.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Μαρτίου 2014, 20:18:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εγώ πάντως, έχω πάρει depon 1000mg και lonarid N που είχαν λήξει πριν από ένα χρόνο και δεν επάθα τίποτα. Δηλαδή έτσι νομίζω... οτι δεν έπαθα...

12 Μαρτίου 2014, 21:27:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάντως, έχω πάρει depon 1000mg και lonarid N που είχαν λήξει πριν από ένα χρόνο και δεν επάθα τίποτα. Δηλαδή έτσι νομίζω... οτι δεν έπαθα...
Εγώ σε μία αλλεργική αντίδραση προ λίγων μηνών πήρα Medrol που έληξε το 2004 και μου πέρασε, αλλά δε θα μπορούσα με τίποτε να το τολμήσω σε ασθενή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Μαρτίου 2014, 08:14:47
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάντως, έχω πάρει depon 1000mg και lonarid N που είχαν λήξει πριν από ένα χρόνο και δεν επάθα τίποτα. Δηλαδή έτσι νομίζω... οτι δεν έπαθα...
Εγώ σε μία αλλεργική αντίδραση προ λίγων μηνών πήρα Medrol που έληξε το 2004 και μου πέρασε, αλλά δε θα μπορούσα με τίποτε να το τολμήσω σε ασθενή.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι απείρως ευκολότερο να πάρεις την όποια ευθύνη για τον εαυτό σου παρά για ασθενή ,όπου κανείς ελπίζω δεν θα ήθελε να ρισκάρει, ακόμα και αν το ρίσκο είναι απειροελάχιστο.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

26 Ιουλίου 2016, 13:08:16
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
18/03/2016
Του Φαρμακοποιού Διαμαντή Κλημεντίδη.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Μαΐου 2017, 12:53:31
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Expired EpiPens Probably Are Still Effective.

David J. Amrol, MD Reviewing Cantrell FL et al., Ann Intern Med 2017 May 9;

Devices retained at least 80% of their potency for as long as 50 months past expiration.

CITATION(S):

Cantrell FL et al. Epinephrine concentrations in EpiPens after the expiration date. Ann Intern Med 2017 May 9; [e-pub]. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Ιουλίου 2017, 21:25:08
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
18-07-2017

The Myth of Drug Expiration Dates.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Σεπτεμβρίου 2018, 00:16:43
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
13 August 2018.

Drug Expiration Dates — Do They Mean Anything?

..................

Most of what is known about drug expiration dates comes from a study conducted by the Food and Drug Administration at the request of the military. With a large and expensive stockpile of drugs, the military faced tossing out and replacing its drugs every few years. What they found from the study is 90% of more than 100 drugs, both prescription and over-the-counter, were perfectly good to use even 15 years after the expiration date.

the expiration date doesn't really indicate a point at which the medication is no longer effective or has become unsafe to use. Medical authorities state if expired medicine is safe to take, even those that expired years ago. A rare exception to this may be tetracycline, but the report on this is controversial among researchers. It's true the effectiveness of a drug may decrease over time, but much of the original potency still remains even a decade after the expiration date. Excluding nitroglycerin, insulin, and liquid antibiotics, most medications are as long-lasting as the ones tested by the military. Placing a medication in a cool place, such as a refrigerator, will help a drug remain potent for many years.
................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Σεπτεμβρίου 2018, 10:25:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
the expiration date doesn't really indicate a point at which the medication is no longer effective or has become unsafe to use. Medical authorities state if expired medicine is safe to take, even those that expired years ago. ...
   Πρόβλημα. Μετά την άνοδο του Καμμένου στην εξουσία και την (πιθανότατα) κατάρριψη του "μας ψεκάζουν" τώρα καταρρίπτεται και το "παίρνουμε ληγμένα". Να δούμε τι άλλο θα βρεθεί να εξηγήσει τη συμπεριφορά μας παγκοσμίως.

Λέξεις κλειδιά: ληγμένα φάρμακα ημερομηνία λήξης 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
8482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2009, 09:32:40
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
5679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2009, 17:59:52
από Μαρία Χόρτη
0 Απαντήσεις
2815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιουλίου 2012, 16:26:11
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
47197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Νοεμβρίου 2017, 14:44:07
από md
4 Απαντήσεις
7866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2018, 03:03:01
από Αρχίατρος