Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:33:13

Αποστολέας Θέμα: Προληπτική Μαστογραφία.  (Αναγνώστηκε 3900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Οκτωβρίου 2013, 11:41:30
Αναγνώστηκε 3900 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Συνταγογράφησα προληπτική μαστογραφία σε ασθενή μου και της ειπαν απο ιδιωτική κλινική οτι δεν δέχονται προληπτικές μαστογραφιες απο ιδιώτες μη συμβεβλημενους ιατρούς του ΕΟΠΥΥ, παρα μόνο απο συμβεβλημένους  >:(
Γνωρίζει κάποιος εαν ισχύει κάτι τετοιο???
Διοτι εχω συνταγογραφησει αρκετές φορές στο παρελθόν προληπτική μαστογραφία σε ασθενείς, αλλα δεν μου ανέφεραν οτι αρνήθηκαν εκτέλεσή της απο ιδιωτική κλινική ή νοσοκομείο ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2013, 11:43:21 από Argirios Argiriou »

24 Οκτωβρίου 2013, 12:47:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastaziogr


Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορούν και οι μη συμβεβλημένοι (πιστοποιημένοι ) ιατροί να συνταγογραφούν προληπτικές εξετάσεις όπως αυτές περιγράφονται στον ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ.
Οι εξετάσεις αυτές όμως θα πρέπει να καταγράφονται και στο βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου όπου θα πρέπει να επισημαίνεται ότι πρόκειται για προληπτική εξέταση (αντίθετα οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν χρειάζεται πια να καταχωρούνται στο βιβλιάριο).

24 Οκτωβρίου 2013, 13:39:15
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορούν και οι μη συμβεβλημένοι (πιστοποιημένοι ) ιατροί να συνταγογραφούν προληπτικές εξετάσεις όπως αυτές περιγράφονται στον ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ.
Οι εξετάσεις αυτές όμως θα πρέπει να καταγράφονται και στο βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου όπου θα πρέπει να επισημαίνεται ότι πρόκειται για προληπτική εξέταση (αντίθετα οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν χρειάζεται πια να καταχωρούνται στο βιβλιάριο).

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση !!!  :)

2 Απριλίου 2014, 12:18:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

carlita


Καλημερα,σημερα ασθενης μου πηρε τηλ για να κλεισει ραντεβου σε διαγνωστικο κεντρο για μαστογραφια και μ.ο.π. με παραπεμπτικο απο εμενα.Της ειπαν οτι δεχονται μονο απο γυναικολογο και ορθοπεδικο.Δηλαδη οι γενικοι ιατροι δεν μπορουμε να γραφουμε προληπτικες εξετασεις ??? ??? ???
We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them.
Albert Einstein

2 Απριλίου 2014, 12:45:11
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα,σημερα ασθενης μου πηρε τηλ για να κλεισει ραντεβου σε διαγνωστικο κεντρο για μαστογραφια και μ.ο.π. με παραπεμπτικο απο εμενα.Της ειπαν οτι δεχονται μονο απο γυναικολογο και ορθοπεδικο.Δηλαδη οι γενικοι ιατροι δεν μπορουμε να γραφουμε προληπτικες εξετασεις ??? ??? ???
   Επειδή επίσημα δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου (για απαγόρευση στους ΓΙ) κάτι άλλο παίζει...

2 Απριλίου 2014, 16:49:44
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Την προηγουμενη εβδομαδα εγραψα (ως Γ.Ι.) μαστογραφια και DEXA σε ασφαλισμενη και εκτελεσθηκαν κανονικα σε ιδιωτικο κεντρο(επιλογης της ασθενους).Δε μου ανεφερε κανενα προβλημα...
+

2 Απριλίου 2014, 17:22:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Ιδιωτικό κέντρο μου ζήτησε να αλλάξω την αιτιολογία για να κάνει δεκτή προληπτική μαστογραφία.
Είχα βάλει Προσυμπτωματικός έλεγχος και ήθελαν να το αλλάξω σε Προληπτικός έλεγχος.

2 Απριλίου 2014, 19:06:55
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Στην Κοζάνη που βρίσκομαι εγώ, υπάρχει ένα διαγνωστικό κέντρο, που τώρα τελευταία μάλλον βρίσκεται σε μεγάλη σύγχυση! α. Ζητάει σε όλα τα παραπεμπτικά στρόγγυλη σφραγίδα και β. Δεν δέχεται μαστογραφίες, u/s μαστού, triplex αγγείων και DEXA. Tο κάνει συστηματικά εδώ και 3-4 μήνες αλλά δεν σκάω. Στους ασθενείς λένε ότι οι συγκεκριμένες εξετάσεις γράφονται μόνο από τους Γιατρούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων. Σε όλα τα άλλα διαγνωστικά δεν υπάρχει θέμα, κάνουν κανονικά τις εξετάσεις.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
31464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Αυγούστου 2009, 21:29:44
από Chris123GR