Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 06:06:59

Αποστολέας Θέμα: Αρνηση ΕΟΠΥΥ να καταβαλλει κοστος ειδικων υλικων  (Αναγνώστηκε 4360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Απριλίου 2014, 17:47:32
Αναγνώστηκε 4360 φορές
Αποσυνδεδεμένος

greg1


Καλημερα σας,

Ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν το θεμα δεν ειναι σχετικο με το forum. Δεν ηξερα που αλλου να ζητησω πληροφοριες, βοηθεια και ελπιζω να μπορεσετε να με κατευθυνετε με πληροφοριες ή προτασεις.

Ασθενης (πατερας μου) με σοβαρη στενωση αορτικης βαλβιδας υπεστη σοβαρο συγκοπικο επεισοδιο και εμφραγμα. Μεταφερθη σε μοναδα εντατικης θεραπειας δημοσιου νοσοκομειου σε πολυ βαρια κατασταση οπου νοσηλευθη με την ελπιδα να επανελθουν καποιες λειτουργιες οργανων που να επιτρεψουν να εγχειρηστει για αντικατασταση βαλβιδας. Πραγματι μπορεσε μετα απο σχεδον 2 εβδομαδες να μεταφερθει στο Υγεια για την επεμβαση (TAVI) που ενδεικνυται λογω της ηλικιας του και της καταστασης. Ταυτοχρονα κατετεθη φακελλος στο ΚΕΣΥ για να εγκριθει η επεμβαση και να καλυψει ενα μερος του κοστους ο ΕΟΠΥΥ (οπως με πληροφορησαν, ενα ποσοστο του κοστους των ειδικων υλικων, βαλβιδας και βηματοδοτη). Το ΚΕΣΥ αποφασισε θετικα, αλλα (τι εκπληξη...) 4 εβδομαδες μετα την καταθεση του φακελλου, οταν η εγχειρηση ειχε λαβει χωρα οπως και το εξιτηριο απο το Υγεια, οπου βεβαια ο ασθενης ηταν υποχρεωμενος να πληρωσει το κοστος της νοσηλειας. Καταφερα μετα απο πολλες προσπαθειες να επικοινωνησω με το τμημα παροχων του ΕΟΠΥΥ οπου με πληροφορησαν πως δεν υπαρχει κανενας λογος να καταθεσω τις αποδειξεις και τιμολογια των ειδικων υλικων διοτι δεν θα μας αποζημιωσουν και αυτο γιατι δεν αποζημιωνουν ασφαλισμενους παρα μονο φορεις παροχης υγειας και αρα απο τη στιγμη που η εγχειρηση εγινε και πληρωσαμε το νοσκομειο δεν μπορουμε να παρουμε τιποτα απο τον ΕΟΠΥΥ για τα ειδικα υλικα ή οτιδηποτε αλλο (παρεπιμπτοντως το νοσοκομειο εκανε κανονικα τις αναγγελιες στον ΕΟΠΥΥ και πηρε ενα μικρο ποσο για τα εξοδα νοσηλειας). Στο σχολιο μου, δηλαδη "σε ενα επειγον περιστατικο οπως το συγκεκριμενο τι γινεται, περιμενουμε να πεθανει ο ασθενης πριν βγει η αποφαση του ΚΕΣΥ;" η υπαλληλος του ΕΟΠΥΥ απνατησε ναι...

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε πως το παραπανω ισχυει και οντως δεν μπορω να διεκδικησω τιποτα. Αν υπαρχει καποιος τροπος ή διαδικασια που να μου επιτρεπει να προσπαθησω να παρω ενα μερος τους κοστους των υλικων θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσατε να μου το προτεινετε. Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν παρα πολυ χρησιμη για εμενα.

Ευχαριστω πολυ.

11 Απριλίου 2014, 01:01:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Κατ' αρχήν περαστικά στον πατέρα σας και τις ευχές μας για την καλύτερη ανάρρωση σας.
Νομίζω ότι το ερώτημα σας δεν αφορά το φόρουμ μας και θα είναι επιπόλαιο να πάρετε μια νομική συμβουλή από υγειονομικούς.
Νομίζω ότι θα πρέπει να απευθυνθείτε σε δικηγόρο ο οποίος θα σας ενημερώσει σχετικά.
Το παρόν θέμα κλειδώνεται.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2010, 09:15:01
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 17:54:49
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Απριλίου 2015, 17:06:22
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2016, 17:20:31
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
12855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2023, 16:04:20
από GirousisN