Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 08:22:14

Αποστολέας Θέμα: εκπαιδευτικη αδεια-εφημεριες  (Αναγνώστηκε 7252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Απριλίου 2014, 22:17:42
Αναγνώστηκε 7252 φορές
Αποσυνδεδεμένος

pankat


Καλησπέρα σας. Ειμαι επιμ Β ΕΣΥ επι θητεία και πηρα ένα χρόνο εκπαίδευτική άδεια για εξειδίκευση στο Διαβήτη. Καθόλη τη διάρκεια του χρόνου έκανα εφημερίες στο νοσοκομείο  που έχω διοριστεί (και του κόσμου τα χιλιόμετρα) και τις πληρωνόμουν κανονικά. Τον τελευταίο μήνα η επίτροπος συνειδητοποίησε ότι οι εφημερίες σε εκπαιδευτική άδεια είναι παράνομες και ζητάει όλα τα χρήματα πίσω! Η δε διοικηση μου συστήνει να βάλω δικηγόρο χωρίς καμία άλλη εξήγηση και θα αρχίσει παρακράτηση από το μισθο μου. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ή να μου προτείνετε που να αποτανθώ? Σας είμαι ευγνώμων!  ???

2 Απριλίου 2014, 22:46:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας. Ειμαι επιμ Β ΕΣΥ επι θητεία και πηρα ένα χρόνο εκπαίδευτική άδεια για εξειδίκευση στο Διαβήτη. Καθόλη τη διάρκεια του χρόνου έκανα εφημερίες στο νοσοκομείο  που έχω διοριστεί (και του κόσμου τα χιλιόμετρα) και τις πληρωνόμουν κανονικά. Τον τελευταίο μήνα η επίτροπος συνειδητοποίησε ότι οι εφημερίες σε εκπαιδευτική άδεια είναι παράνομες και ζητάει όλα τα χρήματα πίσω! Η δε διοικηση μου συστήνει να βάλω δικηγόρο χωρίς καμία άλλη εξήγηση και θα αρχίσει παρακράτηση από το μισθο μου. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ή να μου προτείνετε που να αποτανθώ? Σας είμαι ευγνώμων!  ???

Η επίτροπος δεν υπέγραφε τόσο καιρό τις εφημερίες σας;
Το ότι υπέγραφε παράνομα δε στοιχειοθετεί δική της ευθύνη;
Δικός σας δόλος δεν υπάρχει.
Θα σκεφτόμουν δύο πιθανότητες: Το Συνήγορο του Πολίτη και τον Επιθεωρητή Δημοσίας Διοίκησης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Απριλίου 2014, 22:54:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συμφωνώ με το Βασίλη (Denominator)
Σχετικά με το νίψιμο των χεριών της διοίκησης.
Οι εφημερίες δε γινόταν με δική σου πρωτοβουλία αλλά με εντολή/υπογραφή της διοίκησης.
Θα χρειαστείς δικηγόρο αλλά να στραφείς και εναντίον της διοίκησης

4 Απριλίου 2014, 22:58:19
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

pankat


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ο Θεός Βοηθος τελικά.

6 Απριλίου 2014, 16:46:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
  Είναι άξιοι θαυμασμού πάντως οι Επίτροποι των Ελεγκτικών Συνεδρίων όταν πρόκειται για κενά στη νομοθεσία προκειμένου να εξοικονομηθούν χρήματα
από τα δεδουλευμένα των γιατρών, όταν ο χρόνος της εκπαιδευτικής άδειας θεωρείται ως διανυθείς χρόνος πραγματικής υπηρεσίας όσον αφορά την εξέλιξη,
την ασφάλιση τους, και όταν οι προσαυξήσεις επί των κανονικών αποδοχών, πλην αυτής στο εξωτερικό, έχουν καταργηθεί.

6 Απριλίου 2014, 16:49:18
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Τα ίδια θα πάθουν και οι ΓΙ των ΚΥ και ΠΙ που εφημερευουν στα νοσοκομεία χωρίς απόφαση ΥΠΕ.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά: εκπαιδευτική ΑΔΕΙΑ εφημερίες 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
16512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2012, 18:11:23
από Πατρωνάκης Μάνος
1 Απαντήσεις
24750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2017, 19:34:23
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2018, 07:56:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2018, 17:38:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
22940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουλίου 2022, 11:46:20
από kalogerosi