Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:22:12

Αποστολέας Θέμα: Μερικες ...βασικες ερωτησουλες!  (Αναγνώστηκε 12267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Απριλίου 2014, 21:04:45
Αναγνώστηκε 12267 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Καλησπερα σε ολες/ους και καλως σας βρηκα!
Ειμαι... τελειως καινουργια, καθοτι δεν ασκουσα την Ιατρικη για καποιους λογους τα τελευταια 2 ετη. Τωρα ανοιξα Ιδιωτικο Ιατρειο (χωρις καποια συμβαση με ΕΟΠΥΥ- δεν ξερω και αν ΜΠΟΡΩ να κανω) και , βρε παιδια, ολα μου φαινονται...βουνο!
Πειραζει να κανω λιγες ...ερωτησουλες?

1.Μπορω μονο μεχρι 2 συνταγες το μηνα στο ιδιο προσωπο, οπως ακουσα?Δηλ. 3η δεν με αφηνει το συστημα να γραψω?

2. Στο βιβλιαριο τι γραφουμε? Τιποτα? Τη λεξη "φαρμακα"? Τα εμπορικα ονοματα, οπως ηξερα παλιωτερα? Τις δραστικες?

3. Με αναγραφη στο βιβλιαριο, θερ.πρωτοκολλα, ICD10, κοκκινες συνταγες  κλπ, συγγνωμη αλλα ποση ωρα κανετε εσεις ??? Γιατι εμενα για τα φαρμακα της μητερας μου (8 τον αριθμο) μου πηρε 40 λεπτα!!!!!

4.Τελικα , τι γραφει (και ιδιως τι δεν γραφει) η καθε ειδικοτητα απο φαρμακα και εξετασεις? Πχ, εγω σαν παθολογος γραφω Γαστρο και κολονοσκοπηση? Η νευρολογικα φαρμακα? Που μπορει να τα βρει κανεις αυτα?

5. Τι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΑΟΣ ειναι αυτο με το πρωτοκολλο της υπερλιπιδαιμιας? Τελικα εβαλα 1ο βημα, μετα ρυθμισμενος ασθενης (που ετσι ειναι) για να μπορεσω να τα γραψω. Σωστα?

6.Για τις μονογραμμες κοκκινες συνταγες, απλα πηρα ενα μπλοκ και δεν το θεωρησα πουθενα. Ετσι πρεπει?

Σας κουρασα και ζηταω συγγνωμη!!!Αλλα ειμαι λιγο...χαμενη! Μεχρι που σκεφτομαι μηπως δεν εκανα καλα και να κλεισω τωρα που..προλαβαινω... Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

10 Απριλίου 2014, 21:10:26
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Διαβάστε τα σχετικά άρθρα και μην ανοίγετε νέο τίτλο για ήδη υπάρχων.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Απριλίου 2014, 21:18:38
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαβάστε τα σχετικά άρθρα και μην ανοίγετε νέο τίτλο για ήδη υπάρχων.

Ηρέμησε Άρη, ας μην πιάνουμε τη συνάδελφο από τα "μούτρα".
Ας απαντήσουμε σε όσα ξέρουμε.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω πώς έγραψες 8 φάρμακα στη μητέρα σου και αναρωτιέσαι  αν μπορείς να γράψεις μέχρι 2 συνταγές το μήνα στο ίδιο πρόσωπο.

Παράθεση
2. Στο βιβλιαριο τι γραφουμε? Τιποτα? Τη λεξη "φαρμακα"? Τα εμπορικα ονοματα, οπως ηξερα παλιωτερα? Τις δραστικες?
Η επίσημη οδηγία είναι να αναγράφονται οι δραστικές.

Παράθεση
3. Με αναγραφη στο βιβλιαριο, θερ.πρωτοκολλα, ICD10, κοκκινες συνταγες  κλπ, συγγνωμη αλλα ποση ωρα κανετε εσεις Huh? Γιατι εμενα για τα φαρμακα της μητερας μου (8 τον αριθμο) μου πηρε 40 λεπτα!!!!!
Εντάξει, κάθε ασθενής δεν είναι με πρωτόκολλο και κόκκινες. Όλα είναι θέμα συνήθειας. Σε λίγο καιρό θα κάνεις πολύ λιγότερο χρόνο. Για κωδικούς ICD10 θα σε βοηθήσει πολύ το θέμα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Για τα υπόλοιπα δίνω τη σκυτάλη σε εμπειρότερους.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2014, 21:22:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Απριλίου 2014, 21:46:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η μητερα μου δεν ειναι στον ΕΟΠΥΥ!

10 Απριλίου 2014, 22:15:56
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1.Μπορω μονο μεχρι 2 συνταγες το μηνα στο ιδιο προσωπο, οπως ακουσα?Δηλ. 3η δεν με αφηνει το συστημα να γραψω?
.............................................
3. Με αναγραφη στο βιβλιαριο, θερ.πρωτοκολλα, ICD10, κοκκινες συνταγες  κλπ, συγγνωμη αλλα ποση ωρα κανετε εσεις ??? Γιατι εμενα για τα φαρμακα της μητερας μου (8 τον αριθμο) μου πηρε 40 λεπτα!!!!!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η μητερα μου δεν ειναι στον ΕΟΠΥΥ!

Με μπέρδεψες. Δεν είναι στον ΕΟΠΥΥ αλλά της έγραψες ηλεκτρονικά; Ή μήπως τα 40 λεπτά αναφέρονται σε συνταγογράφηση σε απλό χαρτί;
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2014, 22:25:22 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Απριλίου 2014, 22:49:03
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Οχι πια και ετσι :D Ειπαμε , ειμαι αργοστροφη αλλα οχι και τοσο... Απλα η μητερα μου ειναι στο ΤΥΠΕΤ!

10 Απριλίου 2014, 23:11:43
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι πια και ετσι :D Ειπαμε , ειμαι αργοστροφη αλλα οχι και τοσο... Απλα η μητερα μου ειναι στο ΤΥΠΕΤ!

Είπα κι εγώ!!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
6.Για τις μονογραμμες κοκκινες συνταγες, απλα πηρα ενα μπλοκ και δεν το θεωρησα πουθενα. Ετσι πρεπει?

Δες κι αυτό
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν έχει αλλάξει κάτι στο νόμο περί διάθεσης "ναρκωτικών", διορθώστε με μη δίνουμε λανθασμένες πληροφορίες για ένα τέτοιο σοβαρό θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2014, 23:18:53 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Απριλίου 2014, 00:47:24
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Πολυ ενδιαφερον το λινκ!
Τελικα , παντως, ισχυει το "εως δυο συνταγες" ? :)

11 Απριλίου 2014, 09:08:50
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολυ ενδιαφερον το λινκ!
Τελικα , παντως, ισχυει το "εως δυο συνταγες" ? :)

Ισχύει για τα ταμεία που έχουν ενταχθεί στον ΕΟΠΥΥ, δηλαδή πρακτικά για τη συντριπτική πλειοψηφία. ´Ομως το ΤΥΠΕΤ είναι (πρόεδρο το παρόν, τουλάχιστον), εκτός ΕΟΠΥΥ, οπότε δε θέτει αυτόν τον περιορισμό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Απριλίου 2014, 18:12:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

samsok


το 2 συνταγες ισχυει(νομιζω) αλλα το συστημα δεν σε μπλοκαρει....εμενα μου ετυχε να γραψω πανω απο 2 συνταγες γιατι 2 εβδομαδες μετα την συνταγογραφηση χρονιας αγωγης (8 φαρμακα-2 συνταγες) προεκυψε λοιμωξη που χρειαζοταν  φαρμ.αγωγη και την εγραψα ...
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Απριλίου 2014, 18:14:47 από samsok »

12 Απριλίου 2014, 23:42:12
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...χρονιας αγωγης (8 φαρμακα-2 συνταγες)....

??? ??? ??? πώς???
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Απριλίου 2014, 14:14:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...χρονιας αγωγης (8 φαρμακα-2 συνταγες)....

??? ??? ??? πώς???
δικιο εχετε για τις φατσουλες...3+3=6 αλλα εγω τα εβγαλα 8 στο ποστ!

13 Απριλίου 2014, 20:15:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Eυχαριστω για τις απαντησεις! Νομιζω οτι το ποστ θυμιζει λιγο ...faqs (δηλ. συχνες βασικες ερωτησεις) που δεν νομιζω οτι ειναι κακο να υπαρχει (μαζεμενο) στο forum.

Καποιο σχολιο γυρω απο το τι γραφουμε στο βιβλιαριο? Δραστικες? Εμπορικα? Τιποτα? Αν ο ασθενης ΔΕΝ εχει μαζι του το βιβλιαριο γραφουμε ηλεκτρ. συνταγη μονο με το ΑΜΚΑ?

13 Απριλίου 2014, 21:31:42
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καποιο σχολιο γυρω απο το τι γραφουμε στο βιβλιαριο? Δραστικες? Εμπορικα? Τιποτα? Αν ο ασθενης ΔΕΝ εχει μαζι του το βιβλιαριο γραφουμε ηλεκτρ. συνταγη μονο με το ΑΜΚΑ?
Η οδηγία από ΕΟΠΥΥ είναι να γράφονται δραστικές π.χ. tabl Atorvastatin 20mg (14) btII (δύο) ή caps Omeprazole 20mg (28) btI (ένα). Αν δεν έχει βιβλιάριο μαζί η οδηγία είναι να μην γίνεται συνταγογράφηση (αφού η οδηγία είναι να προηγείται η ταυτοπροσωπία μέσω του βιβλιαρίου, ο έλεγχος της ισχύος του και τέλος η αναγραφή της αγωγής και σ' αυτό) . Αυτό φυσικά το αποφασίζεις εσύ.

14 Απριλίου 2014, 16:04:43
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

md


Οποτε,μετα την επισκεψη της γιαγιας που τη φεραν 3 συγγενεις με το ζορι,πχ για ανοια,καθε μηνα τους ζητας να την ξαναφερουν για να γινει η ταυτοπροσωπια :laugh: :laugh: :laugh:

Λέξεις κλειδιά: πρωτόκολλα βιβλιάριο 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαΐου 2010, 19:38:29
από DRTSAKOU
18 Απαντήσεις
51840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Αυγούστου 2010, 13:48:25
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
4366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2021, 08:09:34
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2023, 10:46:02
από GirousisN
0 Απαντήσεις
5560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2023, 14:04:29
από Argirios Argiriou