Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:47:17

Αποστολέας Θέμα: Μερικες ...βασικες ερωτησουλες!  (Αναγνώστηκε 12266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Απριλίου 2014, 19:08:41
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν είσαι ο θεράπων ιατρός δε χρειάζεται να γίνεται αυτό κάθε μήνα αφού εσύ έχεις χορηγήσει την αγωγή.
Αν βέβαια κάθε φορά σου τη φέρνουν με το ζόρι τότε κάπου έχεις κάνει λάθος στη θεραπεία..........

15 Απριλίου 2014, 22:14:56
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

md


Ειμαι ο θεραπων και εννοειται οτι στην πραξη αυτο δεν γινεται.Ελα ομως που καποιος απο τους συγγενεις πρεπει να ''πλαστογραφησει' την υπογραφη της!? και για να το παω λιγο πιο μακρια....τι γινεται αν η γιαγια αποδημησει εις Κυριον και οι συγγενεις τα ''βρουν'' με τον φαρμακοποιο?

15 Απριλίου 2014, 23:27:57
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειμαι ο θεραπων και εννοειται οτι στην πραξη αυτο δεν γινεται.Ελα ομως που καποιος απο τους συγγενεις πρεπει να ''πλαστογραφησει' την υπογραφη της!? και για να το παω λιγο πιο μακρια....τι γινεται αν η γιαγια αποδημησει εις Κυριον και οι συγγενεις τα ''βρουν'' με τον φαρμακοποιο?
Η πλαστογραφία της υπογραφής στο φαρμακείο δεν αφορά το γιατρό.
Γι' αυτό χρειάζεται να προσκομίζεται (τουλάχιστον) το βιβλιάριο, αφού σε περίπτωση εκδημίας επιστρέφεται στην υπηρεσία που το εξέδωσε.
Μέχρι να συνδέσουν τα ΑΜΚΑ με τα ληξιαρχεία να έχουμε την προσοχή μας στα τοιχοκολλήματα για τυχόν "απώλειες"!
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Απριλίου 2014, 23:35:22 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Απριλίου 2014, 10:22:27
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

md


Δεν μιλαω για τη πλαστογραφια στο φαρμακειο.Στους συμβεβλημενους ο ασθενης πρεπει να υπογραψει την επισκεψη

16 Απριλίου 2014, 10:35:34
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν μιλαω για τη πλαστογραφια στο φαρμακειο.Στους συμβεβλημενους ο ασθενης πρεπει να υπογραψει την επισκεψη
Είδες για να μην είμαι ιδιώτης συμβεβλημένος! Δεν τα ξέρω αυτά.Από την άλλη, ο ανοϊκός μάλλον είναι δύσκολο να βάλει ή/και να επιβεβαιώσει την υπογραφή του.

16 Απριλίου 2014, 10:42:04
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

md


Σωστο...απο την αλλη ο παρανοικος μπορει μια χαρα-θα μου πεις παρανοικος ειναι,ποιος τον πιστευει :D.Υπαρχουν ομως και οι καταθλιπτικοι που δεν θελουν να ερχονται καθε μηνα...

16 Απριλίου 2014, 12:54:19
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ας μην συνεχίσουμε άλλο την αντιπαράθεση
Η συνάδελφος ρώτησε
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν ο ασθενης ΔΕΝ εχει μαζι του το βιβλιαριο γραφουμε ηλεκτρ. συνταγη μονο με το ΑΜΚΑ?
Απ' ό,τι γνωρίζουμε όλοι, αυτό που ισχύει είναι ότι σε κάθε επίσκεψη πρέπει να είναι παρών ο ασθενής και να έχει και το βιβλιάριο μαζί του (σε περίπτωση που θα γίνει συνταγογράφηση μέσω ασφαλιστικού ταμείου).
Τι γίνεται στις άλλες περιπτώσεις (ασθενής χωρίς βιβλιάριο, βιβλιάριο χωρίς ασθενή, χωρίς ασθενή και χωρίς βιβλιάριο) το γνωρίζουμε κι αυτό όλοι.

16 Απριλίου 2014, 13:29:41
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

md


Δηλαδη?εμενα πολυ με προβληματιζουν αυτες οι περιπτωσεις γι'αυτο κανω και τις ερωτησεις.Πριν απο λιγο ηρθε η συζυγος,η οποια παιρνει αντικαυαθλιπτικα με οικογενειακο βιβλιαριο και εγραψα τοσο για την ιδια οσο και για τον συζυγο,τον οποιο ειδα παλιοτερα και του χορηγησα ηπιο αντικαταθλιπτικο για αντιδραστικη καταθλιψη λογω Ca-εννοειται οτι δεν εχω απαιτηση απο τον καρκινοπαθη να ερχεται καθε 3 και λιγο,ο ΕΟΠΥΥ ομως προφανως και εχει!

Υ.Γ.Σε περιπτωση που παρανοησα κι εγω και ερμηνεψα καπως το τελευταιο σχολιο,να τονισω οτι και οι 2 συνταγες ειναι μεσω ΕΟΠΥΥ,εντος του πλαφον των 300,χωρις περαιτερω ''απαιτησεις'' απο τη πλευρα μου

16 Απριλίου 2014, 14:03:51
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μάλλον παρερμήνευσες το τελευταίο σχόλιο μου.
Όλοι μας έχουμε γράψει σε ασθενή που δεν είχε το βιβλιάριο μαζί του, σε βιβλιάριο χωρίς ασθενή (που εστάλη με αντιπρόσωπο) και σε ΑΜΚΑ (χωρίς ασθενή και χωρίς βιβλιάριο) που εστάλη κι αυτό με αντιπρόσωπο.
Όλα αυτά είναι από παράτυπα έως παράνομα και φυσικά αναλαμβάνουμε τη σχετική ευθύνη π.χ. να έχει λήξει η ασφάλισή του ή το σενάριο που ανέφερες με αποβιώσαντα ασθενή που μπορεί να συνεχίζουν να του γράφουν φάρμακα.
Για τις περιπτώσεις που δεν μπορεί ή δεν θέλει να έρχεται ο (ρυθμισμένος) ασθενής κάθε μήνα υπάρχουν οι τρίμηνες συνταγές. Νομίζω στην Αμερική φτάνει μέχρι και 6 μήνες η δυνατότητα να ξαναγεμίζουν τα μπουκαλάκιά τους χωρίς νέα επίσκεψη στο γιατρό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου 2014, 14:42:41 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά: πρωτόκολλα βιβλιάριο 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαΐου 2010, 19:38:29
από DRTSAKOU
18 Απαντήσεις
51837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Αυγούστου 2010, 13:48:25
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
4366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2021, 08:09:34
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2023, 10:46:02
από GirousisN
0 Απαντήσεις
5556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2023, 14:04:29
από Argirios Argiriou