Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:21:41

Αποστολέας Θέμα: Μπορούμε να βάλουμε αγορές από το εξωτερικό μέσω ιντερνέτ, στα έξοδα τ Ιατρείου;  (Αναγνώστηκε 12832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Απριλίου 2014, 09:34:58
Αναγνώστηκε 12832 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σύμφωνα με τον λογιστή μου, γίνεται αλλά πρέπει κανείς να πάει πρώτα στο μητρώο της εφορίας και να ζητήσει στο έντυπο Μ2 να τσεκάρει το “ενδοκοινοτικές αποκτήσεις” (αν πρόκειται για αγορές από την Ε.Ε.) αλλιώς αν πρόκειται για αγορές από τρίτες χώρες το λες στον λογιστή και αναλαμβάνει να κάνει τις κατάλληλες ενέργειες αυτός.

Μετά από αυτό το βήμα, αν θέλουμε να τα περνούμε στα έξοδα του Ιατρείου πρέπει να ζητούμε όταν κάνουμε τις αγορές από το εξωτερικό,
να μας κόβουν τιμολόγιο ( invoice ).

Αγορές μέσω ιντερνετ, που είναι όμως άσχετες, με την δραστηριότητα του Ιατρείου μπορούμε και αυτές να τις μαζεύουμε για να μειώσουμε τον φόρο που θα πληρώσουμε ως νοικοκυριό πλέον.


Σχετικοί Σύνδεσμοι:

Ενδοκοινοτική απόκτηση

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι είναι το VIES;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γιατρος αποκτα απο Γερμανια μηχανημα
 
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κοινό σύστημα φόρου προστιθέμενης αξίας (ΦΠΑ) (« οδηγία ΦΠΑ »)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Έχει κανείς συμφορουμίστας σχετικές εμπειρίες;

« Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου 2014, 10:26:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Απριλίου 2014, 11:10:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές και έχω αγοράσει αρκετά ιατρικά είδη και από την ΕΕ και εκτός ΕΕ.
Το πρώτο βασικό που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι για να περαστεί σαν έξοδο στο ιατρείο χρειάζεται είτε χαρτί τελωνείου (αν πρόκειται για εκτός ΕΕ) ή τιμολόγιο με τον ευρωπαϊκό ΑΦΜ του πωλητή και τον ελληνικό δικό μας. Σε όλες τις αγορές επιβαρυνόμαστε με ΦΠΑ. Το τελωνείο σε βάζει να πληρώσεις εξ αρχής το ΦΠΑ για να το εκτελωνίσει. Στις ενδοκοινοτικές υπάρχουν κάποια λεπτά σημεία. Εάν ο πωλητής σου βάλει ΦΠΑ και εκδώσει τιμολόγιο που έχει και τον ΦΠΑ σου και αυτό φαίνεται ξεκάθαρο στο τιμολόγιο, τότε όλα είναι ΟΚ. Το σύνηθες είναι οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές με τιμολόγιο να είναι χωρίς ΦΠΑ. Σε αυτή την περίπτωση οφείλεις να πας στην εφορία και να κάνεις έκτατη δήλωση ΦΠΑ που γίνεται κάθε μήνα για τις συναλλαγές του προηγούμενου. Αν οι συναλλαγές δεν είναι σε Ευρώ, τότε από τις "ισοτιμίες ΦΠΑ" μπορείς να υπολογίσεις το ποσό σε ευρώ και κατόπιν το ΦΠΑ.
Στο VIES από ότι θυμάμαι δεν είναι υποχρεωτική η δήλωση ενδοκοινοτικής συναλλαγής εφόσον το συνολικό ποσό αγορών είναι κάτω από 4000€ αλλά καλύτερα δείτε το ξανά γιατί διατηρώ επιφυλάξεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Ιουλίου 2016, 11:32:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


ψαχνω  να βρω  εναν   καρδιογραφο  για  παθολογικο  ιατρειο  που θα  εχει  σχετικα  χαμηλο  κοστος   και    απο   ερευνα    εντοπισα  Καρδιογράφος τρικάναλος τσέπης CONTEC 90A με  756  ευρω     .δεκτες   οι  προτασεις

8 Ιουλίου 2016, 11:43:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μπορείς να τον βρεις στο ebay στο 1/3 της τιμής του στην Ελλάδα. Αν σου χαλάσει παίρνεις άλλο. Στην εφορία λες ότι τον είχες πριν ανοίξεις ιατρείο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Ιουλίου 2016, 13:52:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν αγοραστεί και αποσταλεί μεσω e-bay από χώρα εκτός EE, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να δεσμευτεί στο τελωνείο και να πληρώσεις φόρους;

8 Ιουλίου 2016, 22:03:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Για μικροπράγματα από Κίνα δεν πέρασαν τελωνείο. Ήρθαν με απλό ταχυδρομείο. Έχω ακούσει ότι οι διάφορες courier περιπλέκουν τη διαδικασία και μπλέκεις στο τελωνείο. Δεν ξέρω τι γίνεται όταν το κόστος ανεβαίνει...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τιμολόγιο (ή απόδειξη) κανονικά στα βιβλία σου, οπότε γλυτώνεις τα μισά λεφτά. Για άϋλες αγορές (app για αντιβιοτικά του Sanford), που δεν εμπλέκεται τελωνείο γίνεται σίγουρα - το έχω κάνει. Για υλικά δεν ξέρω.

8 Ιουλίου 2016, 22:34:34
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τιμολόγιο (ή απόδειξη) κανονικά στα βιβλία σου, οπότε γλυτώνεις τα μισά λεφτά.

Είσαι βέβαιος;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιουλίου 2016, 23:58:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τιμολόγιο (ή απόδειξη) κανονικά στα βιβλία σου, οπότε γλυτώνεις τα μισά λεφτά. Για άϋλες αγορές (app για αντιβιοτικά του Sanford), που δεν εμπλέκεται τελωνείο γίνεται σίγουρα - το έχω κάνει. Για υλικά δεν ξέρω.

Για αγορές από ΕΕ αυτό γίνεται, αν έχεις δηλώσει ότι ασκείς ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Από Κίνα όχι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Ιουλίου 2016, 21:05:24
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τιμολόγιο (ή απόδειξη) κανονικά στα βιβλία σου, οπότε γλυτώνεις τα μισά λεφτά.

Είσαι βέβαιος;

Ο λογιστής μου είπε ότι το δηλώνω με την αντιστοιχία της ισοτιμίας της ημέρας του τιμολογίου. Η πληρωμή ήταν σε USD (προς ΗΠΑ)

9 Ιουλίου 2016, 21:57:50
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί με τους λογιστές και την εφορία....
Για τα εντός ΕΕ, εάν δεν περιλαμβάνει το τιμολόγιο ΦΠΑ, τοτε πας κάνεις έκτακτη δήλωση ΦΠΑ, πληρώνεις το ΦΠΑ και μπαίνει και το τιμολόγιο και ο ΦΠΑ στα έξοδα. Εάν δεν είναι σε ευρώ, χρησιμοποιείς τις "ισοτιμίες ΦΠΑ"  από εδω: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για μικροέξοδα κάτω των 100€, μπορείς πάλι τα να βάλεις σαν έξοδο, ανεξαρτήτως χώρας, πληρώνοντας το ΦΠΑ με έκτακτη δήλωση.
Με ποσά άνω των 100€ έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις τόσο από εφορία όσο και από λογιστές, για αγορές που δεν έχουν περάσει τελωνείο. Γιατί εάν περάσει τελωνείο, εκδίδεται κανονικά τιμολόγιο στα ελληνικά (ένα μεγάλο πρόβλημα της εφορίας, η γλώσσα του τιμολογίου) και φυσικά σε βάζουν να πληρώσεις ΦΠΑ, εκτελωνιστικά, φύλακτρα, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς που όλα μπαίνουν στα έξοδα.
Φαντάζομαι ότι κάθε τιμολόγιο μπορεί να μπει σαν έξοδο, αρκεί ο εφοριακός που θα κάνει έλεγχο να μπορεί να το διαβάσει και να καταλάβει ότι είναι τιμολόγιο. Αυτό νομίζω ότι είναι το πρόβλημα.... Δεν έχω όμως μπει στον κόπο, να το ψάξω στα εφοριακά κατάστιχα.....

Σχετικά με τα τελωνεία... Αν αγοράζεις κάτι από το εξωτερικό (εκτός ΕΕ) και το λαμβάνεις με DHL, UPS, TNT, και γενικά κάθε κουριερ, η πιθανότητα να γκρεμιστεί φούρνος ισούται με το να μην περάσει το δέμα σου από τελωνείο. Τα ποσά για να περάσει από τελωνείο εξαρτώνται από την χώρα και είναι από την εμπειρία μου, εμπόρευμα αξίας 40€ για τις ΗΠΑ και 15€ για την Κίνα. Επειδή το να περάσει από το τελωνείο για να πληρωθεί ο ΦΠΑ είναι πολλές φορές πιο ακριβό από την αξία του δέματος συν το ΦΠΑ, πολλές σοβαρές επιχειρήσεις στο εξωτερικό, σου προσφέρουν "προ-εκτελωνισμό", όπου προπληρώνουν το ΦΠΑ και έτσι, οι τοπικοί εκτελωνιστές λυσσάνε....καθώς δεν σταματά στο τελωνείο. Γενικά, αν παίρνετε πράγματα από Κίνα-ΗongKong μόνο EMS και κλασσικό ταχυδρομείο. Για τις ΗΠΑ, μόνο USPS. Όλα τα υπόλοιπα, δαγκώνουν......
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Ιουλίου 2016, 23:27:36
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για τις ΗΠΑ, μόνο USPS. Όλα τα υπόλοιπα, δαγκώνουν......
Δαγκώνουν αλλά φτάνουν.
Είχα παραγγείλει κάτι άσχετο (ένα βιβλίο manual για να εχετε μια εικόνα βάρους-όγκου) με USPS και έκανε 2-3 μήνες να έρθει Αθήνα.

Προφανώς περίμεναν να συμπληρωθεί το container για να περάσει τον Ατλαντικό.

Υ.Γ
Καλά, αν ποτέ καταργούνταν οι δασμοί (λέμε τώρα, η ΕΕ μάλλον προς διάλυση πάει) και είχαμε πρόσβαση στην τεράστια αμερικανική αγορά χωρίς το άγχος του τελωνείου, προτιμώ να μην το φαντάζομαι, καθώς μιλάμε για τον παράδεισο του καταναλωτή (να μην μιλήσουμε για τα αμάξια, πολύ φθηνότερα τα γερμανικά στις ΗΠΑ από την... ίδια την Γερμανία κτλ.)

9 Ιουλίου 2016, 23:55:33
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σχετικά με τα τελωνεία... Αν αγοράζεις κάτι από το εξωτερικό (εκτός ΕΕ) και το λαμβάνεις με DHL, UPS, TNT, και γενικά κάθε κουριερ, η πιθανότητα να γκρεμιστεί φούρνος ισούται με το να μην περάσει το δέμα σου από τελωνείο. Τα ποσά για να περάσει από τελωνείο εξαρτώνται από την χώρα και είναι από την εμπειρία μου, εμπόρευμα αξίας 40€ για τις ΗΠΑ και 15€ για την Κίνα.
Τα ποσά που αναφέρεις είναι αυτά που θα γραφτούν από τον αποστολέα στο δέμα; Γιατί συνήθως γράφουν "gift".
Επί του πρακτέου, επειδή ζαχαρώνω ένα κινητό που στην Κίνα το βρίσκω 150 ευρώ κι εδώ 250, να το επιχειρήσω ή θα μου ρθει μία η άλλη αν μπλέξει στο τελωνείο;

11 Ιουλίου 2016, 09:59:51
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Να το επιχειρησεις (εαν το μαγαζι ειναι αξιοπιστο), απλως θα φροντισεις να σταλει με συστημενο ταχυδρομειο (συνηθως στελνουν με China Post ή Singapore Post). Εχω παρει απροβληματιστα εγω 3 κομματια για μενα και για φιλους και τουλαχιστον αλλα 5 φιλοι και γνωστοι.

11 Ιουλίου 2016, 10:13:17
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να το επιχειρησεις (εαν το μαγαζι ειναι αξιοπιστο), απλως θα φροντισεις να σταλει με συστημενο ταχυδρομειο (συνηθως στελνουν με China Post ή Singapore Post). Εχω παρει απροβληματιστα εγω 3 κομματια για μενα και για φιλους και τουλαχιστον αλλα 5 φιλοι και γνωστοι.

@Xouzouris Το κόστος μπόρεσες να το περάσεις στα έξοδα του Ιατρείου;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιουλίου 2016, 11:52:15
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


ΜΙΑ και  φαινεται  να  το  κατεχετε  το  θεμα .βρηκα  στο  e-bay  αυτον  τον  καρδιογραφο  376  ευρω  τελικα  αλλα  ερχεται  απο  κινα.δεν  μπορω  να  δω  απο  που  επιλεγω  με  τι  θα  σταλει.(για  να  αποφυγω  το  τελωνειο  εαν  ειναι  δυνατον)και  επισης  καπου  υπηρχε  ενα  link  οπου  μπορουσες  να  υπολογισεις   τι θα  πληρωσεις  σε  περιπτωση  εκτελωνισμου.πως  επιλεγεις  εταιρειες  που  προπληρωνουν  τον  εκτελωνισμο?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Σεπτεμβρίου 2011, 13:47:30
από Ωφελέειν
0 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2012, 22:57:28
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
30833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2017, 00:05:03
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2016, 07:56:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
23765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Σεπτεμβρίου 2021, 20:10:35
από Argirios Argiriou