Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 01:01:18

Ψηφοφορία

Όσον αφορά τη φαρμακευτική δαπάνη, συμφωνείτε με:

Τη θέσπιση πλαφόν κατά απόλυτη τιμή
1 (3.7%)
Τη θέσπιση πλαφόν ανά ασθενή (κατά μέσο όρο)
2 (7.4%)
Τη θέσπιση πλαφόν ανά νοσολογική οντότητα (κατά μέσο όρο)
6 (22.2%)
Τον έλεγχο αυτής μόνο με αυστηρά επιστημονικά κριτήρια
9 (33.3%)
Την απελευθέρωση αυτής κατά την κρίση του ιατρού
9 (33.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: 6 Αυγούστου 2014, 20:28:32

Αποστολέας Θέμα: Πλαφόν Συνταγογράφησης (και παραπεμπτικών)  (Αναγνώστηκε 361193 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιουλίου 2014, 21:07:17
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Από μία γρήγορη ματιά είδα ότι όσα αντιστοιχούν σε ένα παθολόγο ή Γ.Γ. ή Καρδιολόγο, τα ίδια αντιστοιχούν και σε ένα δερματολόγο.
Δηλαδή το σύνολο των αγωγών για τη βασική γκάμα είναι ίδιο με την αγωγή για δερματολογικές παθήσεις !!

Τέτοιο ερασιτεχνισμό, τέτοια ασχετίλα αλλά σερβιρισμένη με τόσο κομπασμό, δεν περίμενα ότι θα την βίωνα.

Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει την μπάλα.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

3 Ιουλίου 2014, 21:10:32
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Με βάση το medisto είμαι 5 ευρω πάνω/ασθενή. Εν αναμονή και της ΗΔΙΚΑ.....

3 Ιουλίου 2014, 23:04:02
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Παραθέτω και το link του σχετικού ΦΕΚ 1796   01/07/2014.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουλίου 2014, 23:19:55 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιουλίου 2014, 23:12:03
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


να θεωρήσω λοιπόν ότι τώρα υποχρεωτικά θα γράφω σε όλους μηνιαία συνταγή???????????και όλα τα ακριβά φάρμακα να τα διοχετέυω για πλύσιμο???????????
αντιπρόσωποι ασθενων υπάρχουν μεταξύ των συμβούλων καρκελοκένταυρων ή όλοι είναι σε ιδιωτικές ασφαλιστικές όντες απολύτως υγιείς???

3 Ιουλίου 2014, 23:24:43
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ο ΕΟΠΥΥ δύναται να καθορίσει σύστημα ανταμοιβών για τους ιατρούς των οποίων η δαπάνη συνταγογραφούμενων φαρμάκων στο τέλος έκαστου μήνα υπολείπεται του προκαθορισμένου μέγιστου ορίου.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4 Ιουλίου 2014, 00:10:03
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


Παράθεση
να θεωρήσω λοιπόν ότι τώρα υποχρεωτικά θα γράφω σε όλους μηνιαία συνταγή?Huh?Huh?Huh??και όλα τα ακριβά φάρμακα να τα διοχετέυω για πλύσιμο?Huh?Huh?Huh??
αντιπρόσωποι ασθενων υπάρχουν μεταξύ των συμβούλων καρκελοκένταυρων ή όλοι είναι σε ιδιωτικές ασφαλιστικές όντες απολύτως υγιείς???

σιντρομ και ρυθμιση απο γενικο ιατρο αντι για αναστολεις παραγοντων 5,10,pradaxa
aMEA αντι για σαρτανες
αμοξιλ και τετρακυκλινες αντι για κινολονες οπου εχουν ενδειξη
ασπιρινη αναβραζουσα αντι σαλοσπιρ
οπου δεν υφισταται κωλυμα καρωτιδων οχι κλοπιδογρελη
οι ειδικοι μπορουν να καμουν τριμηνες και εξαμηνες, δικο τους θεμα αν πρεπει να περιοριστουν σε 500 ασθενεις και οχι σε 2,500 με ορντινατζα τον συμβεβλημενο ειτε δημοσιο υπαλληλο γενικο ιατρο

σε οστεοπενια βιταμινη δ και οχι αγωγη οστεοπορωσης
σε τελικο σταδιο αννοιας οχι εμπλαστρα
υπαρχουν και τα τρυκικλικα που ειναι φθηνα και σε μικρες δοσεις εχουν θεαματικο οφελος
ινσουλινη και οχι ευ~ κρεας

και πολλα αλλα υποθετω
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

4 Ιουλίου 2014, 01:02:20
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Προσωπικα εχω σταματησει να ασχολουμαι με τετοια θεματα στα σοβαρα. Μαλλον εχω καει (burn out) απο τις απειρες απειλες περι γενοσημων (ας θυμηθουμε λοβερδο και οποιος γραφει πρωτοτυπα θα απωλειεται), απο τις απειρες αλλαγες του κ@λου που εξαφανιζονται σε 15 μερες το πολυ (πραζολες οχι απο γενικους, πλαφον ανα ιατρο, καταλογος γενοσημων ανα ουσια σε καθε συνταγη κτλ)... Επισης προσπαθω που και που να θυμηθω οτι αντι για απειρα φεκ με ανοησιες θα επρεπε καθε βραδυ, στον ελαχιστο χρονο που εχω για διαβασμα, να διαβαζω τις εξελιξεις της ιατρικης και ΟΧΙ πως να συνταγογραφω, μονο ΤΙ, ΠΟΤΕ και γιατι.
Ας κοψουν αυτοι λοιπον τα εξτρα ευρω/ασθενη που θα γραφω, ας αναγκασουν αυτοι τον κοσμο να ζητησει αλλαγες στο κοστος των συνταγων του, εγω ΔΕΝ θα αλλαξω τιποτα σε κανεναν, ουτε καν θα το προτεινω. Και αν με αποκλεισουν απο την κολαση που λεγεται συνταγογραφηση μεσω ΗΔΙΚΑ χαρη θα μου κανουν. Και αν ακομη με διωξουν απο αυτη τη δουλεια, παλι χαρη θα τους χρωσταω.

4 Ιουλίου 2014, 09:21:16
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικα εχω σταματησει .. .. παλι χαρη θα τους χρωσταω.


Αν και δεν θα συμφωνήσω απόλυτα, θα πώ ότι είναι απόλυτα κατανοητή η στάση αυτή και αποδεικνύει μάλιστα το τι μπορούν να πετύχουν με όλες αυτές τις ασχετιλες / ερασιτεχνισμούς /τραμπουκισμούς: Την απαξίωση κάθε φιλότιμης προσπάθειας για συμβολή στο νοικοκύρεμα. Από πρόθυμους συνεργάτες στην αλλαγή σελίδας μας μετατρέπουν σε αγανακτισμένους αντιστασιακούς.

Και εν τέλει αναδεικνύει γλαφυρά το ότι από επιστήμονες γιατρούς -μελετητές προσπαθούν να μας κάνουν μίζερους αναζητητές χρισμών μέσα από αλληλοαναιρούμενα βροχιδόν πίπτοντα ΦΕΚ
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουλίου 2014, 10:31:54 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουλίου 2014, 09:37:08
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Το δυσάρεστο είναι ότι το ΦΕΚ είναι σαφές αναφέροντας συγκεκριμένα νούμερα. Ούτε πιστεύω σε επαναστάσεις, όταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιο κράτος. Αν δεν καταπέσει δικαστικά , θα εφαρμοστεί

4 Ιουλίου 2014, 10:29:30
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Σαφές μπορεί να είναι. Εξ' άλλου εγώ μίλησα για "αλληλοαναιρούμενα βροχιδόν πίπτοντα ΦΕΚ"
Η σαφήνειά του δεν διασφαλίζει την βιωσιμότητά του.
Δεν νομίζω ότι θα καταπέσει δικαστικά.
Όμως, θα καταπέσει γιατί είναι ανεφάρμοστο και θα καταπέσει εξ' εαυτού.
Ως τότε όμως δυστυχώς θα έχει καταταλαιπωρήσει ιατρική κοινότητα και ασθενείς, ενώ στη θέση του θα φέρουν και πάλι ένα άλλο έκτρωμα για να συνεχιστεί ο φαύλος κύκλος.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουλίου 2014, 12:13:00 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουλίου 2014, 10:40:27
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μαλλον εχω καει (burn out) απο τις απειρες απειλες περι γενοσημων (ας θυμηθουμε λοβερδο και οποιος γραφει πρωτοτυπα θα απωλειεται), απο τις απειρες αλλαγες του κ@λου που εξαφανιζονται σε 15 μερες το πολυ (πραζολες οχι απο γενικους, πλαφον ανα ιατρο, καταλογος γενοσημων ανα ουσια σε καθε συνταγη κτλ)...

Στις μεταρρυθμίσεις του πωπού που κατέπεσαν αμέσως, συγκαταλέγονται επίσης:

- τα 50,000 ΑΜΚΑ του Σαλμά που θα εδικαιούντο δωρεάν όλα τα φάρμακά τους
- το Health Voucher του ΕΟΠΥΥ
- η μία (1) παρτίδα free εξετάσεων για τους ανασφάλιστους (μια ανασφάλιστη είχε πάρει α/α ΟΜΣΣ την προηγούμενη μέρα και όταν την επόμενη πήγα να της βγάλω τεστ παπ έφαγα άκυρο από το σύστημα)


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουλίου 2014, 11:05:50
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το δυσάρεστο είναι ότι το ΦΕΚ είναι σαφές αναφέροντας συγκεκριμένα νούμερα.
Διαφωνώ, το μισό ΦΕΚ είναι ασαφές. Τα σχετικά με τα γενόσημα και τα A019 86,67% A04AA εγώ δεν τα κατάλαβα καθόλου.
   Όσο για τα δικαστήρια. Το νέο (αλλά όχι ωραίο) πλαφόνι είναι ανά περιοχή, ανα ειδικότητα, ανα μηνιαία νοσηρότητα και "ανά" αριθμό ασθενών οπότε είναι σχετικά εξατομικευμένο και όχι οριζόντιο. Αυτές είναι οι αιτίες που είχε καταπέσει το προηγούμεονο πλαφόν. Ο χρόνος θα δείξει...
   Βλέπω ότι τις πρώτες μέρες, λόγω όγκου ακριβής (σχετικά, φαρμάκων οστεοπόρωσης) συνταγογράφησης, είμαι και εγώ οριακά... Ίσως το ξεπερνώ και λίγο. Να δούμε πως θα το υπολογίζουν (ελπίζω σε διάστημα πάνω απο εβδομάδα και καλύτερα σε όλο το μήνα).

4 Ιουλίου 2014, 11:18:17
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Ας μην αποκλείσουμε πάντως, να μείνει απλά ένα ακόμα ΦΕΚ και να μην περάσει στο σύστημα. Προς το παρόν δεν βλέπω να έχει φορτώσει κάτι η ΗΔΙΚΑ. Αν μπει, ο Αύγουστος θα είναι ένας εντελώς διαφορετικός μήνας κυρίως για τους ασθενείς και για μας που θα πρέπει να εξηγούμε τα ανεξήγητα στον κόσμο.

4 Ιουλίου 2014, 17:38:41
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ας μην αποκλείσουμε πάντως, να μείνει απλά ένα ακόμα ΦΕΚ και να μην περάσει στο σύστημα....
   Πιστεύω θα μπει σύντομα, καλοκαίρι είναι, βοηθάει (τα μπάνια του λαού και λιγότερη γκρίνια). Εξάλλου ο σκοπός του πλαφονιού δεν είναι για να μην ξεφύγει η φαρμακευτική δαπάνη, αυτή είναι καθορισμένη. Οι φμφ θα πάρουν τα λεφτά τους. Είναι για να μην αναγκαστούν να πάρουν claw back απο τις φαρμακευτικές εταιρίες. Για αυτούς έγινε το νομοσχέδιο. Ενώ για τα παραπεμπτικά (που το καπελώνονται γιατροί το clawback) ποιος νοιάζεται...
   Πάντως πως είναι δυνατόν να έχουν οι ορθοπαιδικοί τόσο μεγάλο πλαφόν ανά ασθενή; ΓΙ 50, Κ/Δ ~45,    Δερμ ~48    ορθ ~33, οφθ ~28, π/θ 55 κλπ...  ουπς ΠΑΘΑΝ 35!!  Πυρινικοί 37 !!  Δυστυχώς δεν εχει μικροβιολόγους και κυτταρολόγους  ::)

6 Ιουλίου 2014, 18:59:56
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ήδη, οι γνωστοί "θιγόμενοι" κατέφυγαν στο ΣτΕ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Tweet Εκτύπωση σελίδαςΑποθήκευση σελίδαςΑποστολή με e-mailΠροσθήκη στο αρχείοΜέγεθος κειμένου
Του Παναγιώτη Στάθη

Βλάβες στη δημόσια υγεία και έλλειψη επιστημονικών κριτηρίων, επικαλείται ο Σύνδεσμος Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων που ξιφουλκεί κατά του ανώτατου πλαφόν συνταγογράφησης γενοσήμων φαρμάκων ανά γιατρό, το οποίο θεσπίστηκε με απόφαση του πρόεδρου του ΕΟΠΥΥ.

Με προσφυγή του στο Συμβούλιο Επικρατείας ο ΣΦΕΕ χαρακτηρίζει παράνομη και αντισυνταγματική την απόφαση με την οποία για λόγους δημοσίων οικονομικών τίθενται συγκεκριμένα όρια δαπάνης των φαρμάκων που μπορεί να γράφει ένας γιατρός ανά ασφαλισμένο κάθε μήνα και, τα οποία εξαρτώνται από την ειδικότητά του και την περιφερειακή ενότητα της χώρας στην οποία δραστηριοποιείται.

Π.χ. ένας καρδιολόγος στην Αττική δεν πρέπει τον ερχόμενο Αύγουστο να ξεπεράσει τα 36,12 ευρώ και τον Σεπτέμβριο τα 38,24 ευρώ. Στη Θεσσαλονίκη το όριο δαπάνης ανά ασφαλισμένο για έναν καρδιολόγο είναι τον Αύγουστο 36,15 ευρώ και τον Σεπτέμβριο 37,17 ευρώ, στο Ηράκλειο Κρήτης 36,45 ευρώ (Αύγουστο) και 34,23 ευρώ (Σεπτέμβριο) και στην Καβάλα 41,70 ευρώ και 40,98 ευρώ αντίστοιχα.

Οικονομικά καλό, επιστημονικά κακό

Οι επιχειρήσεις υποστηρίζουν πως το μέτρο που ‘έγινε για βελτίωση των οικονομικών του κράτους προκαλεί βλάβη της υγείας μεγάλης ομάδας πληθυσμού και πως δεν υπάρχουν τα επιστημονικά-ιατρικά κριτήρια για τον καθορισμό των ορίων συνταγογράφησης των γενοσήμων.



Πηγή:www.capital.gr
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: πλαφόν όριο Εμβόλια; 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2009, 19:53:04
από Πατρωνάκης Μάνος
1 Απαντήσεις
4952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2010, 22:57:47
από Γ.Κτιστάκης
2 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουνίου 2013, 20:21:17
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
5894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2020, 10:49:20
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2023, 14:08:36
από GirousisN