Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:33:25

Αποστολέας Θέμα: Σφραγίδα Ειδικευομένου -"ειδικό βάρος" της για παραγγελία Διαγνωστικών εξετάσεων  (Αναγνώστηκε 7771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Μαΐου 2014, 17:25:11
Αναγνώστηκε 7771 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας,

Θα 'θελα να ρωτήσω, τελικά, ως ειδικευόμενοι, μπορούμε να κάνουμε ηλεκτρονική συνταγογράφηση για Αξονική ή και Μαγνητική Τομογραφία.. ?

Υπάρχει η δυνατότητα "αναβάθμισης" της παραγγελίας απεικονιστικού ελέγχου, αν αναφερθεί ως "Οδηγία του τάδε Ειδικού", αναφέροντας ΑΜ ΤΣΑΫ και ΑΜΚΑ του ειδικού αυτού.. ??

Το ρωτάω γιατί, έτυχε να γράψω μια MRI -εγκεφάλου, βάσει οδηγιών Νευρολόγου κου. Τάδε (του Επιμελητή μου),
και ο ασθενής, μάλλον, έκανε κανονικά την εξέταση αυτή σε Ιδιωτικό Διαγνωστικό...


Σας ευχαριστώ πολύ!













 

10 Μαΐου 2014, 17:35:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Υπάρχει εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ που θέτει περιορισμούς ως προς το είδος των εργαστηριακών εξετάσεων που μπορούν να ζητηθούν από ανειδίκευτους ιατρούς.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Μαΐου 2014, 18:03:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ που θέτει περιορισμούς ως προς το είδος των εργαστηριακών εξετάσεων που μπορούν να ζητηθούν από ανειδίκευτους ιατρούς.


Μήπως την έχετε πρόχειρη;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Μαΐου 2014, 18:26:12
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Μαΐου 2014, 18:44:12
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πρέπει να δηλώσω το θαυμασμό μου για τη νομική τεκμηρίωση που παρέχει (σχεδόν αμέσως) πάντα ο ΑΡΗΣ. Respect που λένε.
Βέβαια το έγγραφο αναφέρεται σε εξετάσεις που εκτελούνται στο ΕΣΥ ενώ  ο anasm γράφει ότι η εξέταση έγινε σε ιδιωτικό    κέντρο. Περί ιδιωτικών έχω γράψει και αλλού ότι  ο κάθε πάροχος βάζει ό,τι όρους  θέλει αφού θέλει να διασφαλίσει την αμοιβή του.  Στην περιοχή μου άλλοι δέχονται παραπεμπτικά από  ανειδίκευτους (ειδικευόμενους, αγροτικούς) και άλλοι όχι.
Και στο ΕΣΥ αμφιβάλλω αν γνωρίζουν το παραπάνω έγγραφο. Το πιθανότερο είναι ότι τα παραπεμπτικά τα βγάζουν οι "λαντζιέρηδες".
Κι ένα ωραίο από το έγγραφο: "οι αγροτικοί γιατροί, έχουν τη δυνατότητα να αναγράφουν χειρόγραφα παραπεμπτικά για απλές εξετάσεις, που αντιστοιχούν στις γνώσεις, την εκπαίδευση και την ιδιότητας τους ως ιατροί άνευ ειδικότητας, υπό την αυτονόητη εποπτεία και καθοδήγηση τους από τους ειδικευμένους ιατρούς των τμημάτων τους."
Ποιοι είναι οι ειδικευμένοι γιατροί των αγροτικών ιατρείων;
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαΐου 2014, 00:16:34 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Μαΐου 2014, 22:37:53
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πρέπει να δηλώσω το θαυμασμό μου για τη νομική τεκμηρίωση που παρέχει (σχεδόν αμέσως) πάντα ο ΑΡΗΣ. Respect που λένε.
Βέβαια το έγγραφο αναφέρεται σε εξετάσεις που εκτελούνται στο ΕΣΥ ενώ  ο anasm γράφει ότι η εξέταση έγινε σε ιδιωτικό    κέντρο. Περί ιδιωτικών έχω γράψει και αλλού ότι  ο κάθε πάροχος βάζει ότι όρους  θέλει ότι αφού θέλει να διασφαλίσει την αμοιβή του.  Στην περιοχή μου άλλοι δέχονται παραπεμπτικά από  ανειδίκευτους (ειδικευόμενους, αγροτικούς) και άλλοι όχι.
Και στο ΕΣΥ αμφιβάλλω αν γνωρίζουν το παραπάνω έγγραφο. Το πιθανότερο είναι ότι τα παραπεμπτικά τα βγάζουν οι "λαντζιέρηδες".
Κι ένα ωραίο από το έγγραφο: "οι αγροτικοί γιατροί, έχουν τη δυνατότητα να αναγράφουν χειρόγραφα παραπεμπτικά για απλές εξετάσεις, που αντιστοιχούν στις γνώσεις, την εκπαίδευση και την ιδιότητας τους ως ιατροί άνευ ειδικότητας, υπό την αυτονόητη εποπτεία και καθοδήγηση τους από τους ειδικευμένους ιατρούς των τμημάτων τους."
Ποιοι είναι οι ειδικευμένοι γιατροί των αγροτικών ιατρείων;

Καταρχάς, να 'σαι καλά ΆΡΗ ! Σ'ευχαριστούμε πραγματικά!!

Διαμαντή μου,
μου ξενίζει περίεργα, το Ιδιωτικό Ακτινοδιαγνωστικό, προκειμένου να έχει (έστω και χαρτούρας) τζίρο, να "δέχεται" παραπεμπτικό πχ. Αξονικής από Ειδικευόμενο (ανειδίκευτο) γιατρό,
ρισκάροντας το αν και πότε, θα πληρωθεί από τον ΕΟΠΥΥ...

Τώρα, ειδικά για τους Αγροτικούς,
νομίζω ότι, σαφώς, και υπάγονται στους αντίστοιχους Προϊσταμένους τους, δηλαδή, τον Γενικό Γιατρό του Π.Ι. ή του ευρύτερου Κ.Υ. στο οποίο και υπάγεται το εν λόγω Π.Ι.




Αλλά,

13 Μαΐου 2014, 02:41:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Υπάρχει η εγκύκλιος που ανέφερε ήδη ο ΑΡΗΣ. Ωστόσο - ως συνήθως - δεν είναι σαφής με την έννοια ότι δεν καθορίζει το όριο κόστους, που θεωρείται υψηλό, ούτε περιλαμβάνει λίστα εξετάσεων, που απαγορεύεται να συνταγογραφηθούν από μη ειδικό. Παρ'όλ'αυτά θεωρώ βέβαιο ότι κάθε παραπεμπτικό, που θα φτάσει σε συμβεβλημένο εργαστήριο θα εκτελεστεί. Άλλωστε πλέον ο έλεγχος (από τις ιδιωτικές εταιρείες) θα είναι μόνο δειγματοληπτικός κι όχι παραπεμπτικό προς παραπεμπτικό όπως - θεωρητικά - γινόταν παλαιότερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2011, 18:57:02
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
20127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
από anastasios theodoridis
4 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2013, 17:49:22
από Denominator
4 Απαντήσεις
14961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2014, 00:03:55
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
35959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Αυγούστου 2021, 13:25:21
από tabis