Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:53:02

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 5510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Μαΐου 2014, 12:58:47
Αναγνώστηκε 5510 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Γειά σε όλους. Είμαι γενικός ιατρός και μετά απο 3 χρόνια στην Π.Φ, αποφάσισα να παραιτηθώ και να κάνω κάτι δικό μου. Κατέθεσα τα δικαιολογιτικά στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής μου,αλλά μου δήλωσαν πως αδυνατούν να κάνουν τον έλεγχο και πως με το πέρας του προβλεπόμενου μήνα θα δώσουν τα χαρτιά στην περιφέρεια για να έρθουν αυτοί. με λιγα λόγια, εγώ θα πρέπει να περιμένω  ένα μήνα τουλάχιστον χωρις να μπορώ να κάνω κάτι. θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν μπορώ τουλάχιστον να συνταγογραφώ . (κατα τα άλλα ....έχουμε ανάπτυξη).

19 Μαΐου 2014, 13:19:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σε όλους. Είμαι γενικός ιατρός και μετά απο 3 χρόνια στην Π.Φ, αποφάσισα να παραιτηθώ και να κάνω κάτι δικό μου. Κατέθεσα τα δικαιολογιτικά στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής μου,αλλά μου δήλωσαν πως αδυνατούν να κάνουν τον έλεγχο και πως με το πέρας του προβλεπόμενου μήνα θα δώσουν τα χαρτιά στην περιφέρεια για να έρθουν αυτοί. με λιγα λόγια, εγώ θα πρέπει να περιμένω  ένα μήνα τουλάχιστον χωρις να μπορώ να κάνω κάτι. θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν μπορώ τουλάχιστον να συνταγογραφώ . (κατα τα άλλα ....έχουμε ανάπτυξη).
Συνάδελφε, δεν περιμένεις κανένα. Ανοίγεις και λειτουργείς κανονικά. Το ότι ο ΙΣ δεν μπορεί να κάνει έλεγχο δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά δική του ευθύνη. Άλλωστε δεν κάνεις αίτηση αδειοδότησης αλλά γνωστοποίηση έναρξης λειτουργίας.
Δες την εφαρμοστική εγκύκλιο του Ν 3919/2011 για τα ιατρεία.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Μαΐου 2014, 13:39:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!

19 Μαΐου 2014, 13:59:18
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σε όλους. Είμαι γενικός ιατρός και μετά απο 3 χρόνια στην Π.Φ, αποφάσισα να παραιτηθώ και να κάνω κάτι δικό μου. Κατέθεσα τα δικαιολογιτικά στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής μου,αλλά μου δήλωσαν πως αδυνατούν να κάνουν τον έλεγχο και πως με το πέρας του προβλεπόμενου μήνα θα δώσουν τα χαρτιά στην περιφέρεια για να έρθουν αυτοί. με λιγα λόγια, εγώ θα πρέπει να περιμένω  ένα μήνα τουλάχιστον χωρις να μπορώ να κάνω κάτι. θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν μπορώ τουλάχιστον να συνταγογραφώ . (κατα τα άλλα ....έχουμε ανάπτυξη).

Και σαν ιδιώτης Π.Φ θα κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου 2014, 14:03:26 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Μαΐου 2014, 14:56:53
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Το ξέρω αλλά βαρέθηκα τόσα χρόνια να κάνω την μια τον ορθοπεδικό, την άλλη τον παιδίατρο, την άλλη τον νεφρολόγο, μόνο και μόνο για να καλύψω τα κενά του νοσοκομείου.

19 Μαΐου 2014, 15:13:10
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Συνάδελφε έκανες αυτο που ενδόμυχα θελουμε πολλοι να κανουμε αλλα λογω οικονομικης ανασφαλειας κολλαμε.Η κατασταση στο ΕΣΥ παει κατα διαολου και πολυ φοβαμαι πως οσοι απομεινουμε ενδεχεται να καλυπτουμε μελλοντικα "τρυπάρες".Προς το παρον-στη δικη μου περιπτωση -ακομη παλευεται αλλα περιμενω ενα κλικ για να την κανω.Ετσι για να εχω άλλοθι...

Καλη συνεχεια!
+

19 Μαΐου 2014, 15:51:54
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι

Συνάδελφε, δεν περιμένεις κανένα. Ανοίγεις και λειτουργείς κανονικά. Το ότι ο ΙΣ δεν μπορεί να κάνει έλεγχο δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά δική του ευθύνη. Άλλωστε δεν κάνεις αίτηση αδειοδότησης αλλά γνωστοποίηση έναρξης λειτουργίας.
Δες την εφαρμοστική εγκύκλιο του Ν 3919/2011 για τα ιατρεία.

 Μετά την έναρξη εφαρμογής των παραπάνω, ο ενδιαφερόμενος θα λειτουργεί τον ιδιωτικό φορέα
ελεύθερα μετά πάροδο τριμήνου από την αναγγελία έναρξής του, συνοδευόμενη από τα νόμιμα
δικαιολογητικά για τη πιστοποίηση της συνδρομής των νόμιμων προϋποθέσεων, σύμφωνα με τις ισχύουσες
διατάξεις. Η αρμόδια Διοικητική Αρχή, μπορεί εντός τριών (3) μηνών από την αναγγελία έναρξης του
ιδιωτικού φορέα να απαγορεύσει τη λειτουργία τους, στην περίπτωση που δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες
προϋποθέσεις ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία.

Δηλαδή?? Εγώ έχω 1 βδομάδα που κατέθεσα τα χαρτιά.. Είναι σίγουρο οτι μπορώ να συνταγογραφώ ή θα με μπουζουριάσουν??
Δηλαδή???

19 Μαΐου 2014, 15:52:55
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε έκανες αυτο που ενδόμυχα θελουμε πολλοι να κανουμε αλλα λογω οικονομικης ανασφαλειας κολλαμε.Η κατασταση στο ΕΣΥ παει κατα διαολου και πολυ φοβαμαι πως οσοι απομεινουμε ενδεχεται να καλυπτουμε μελλοντικα "τρυπάρες".Προς το παρον-στη δικη μου περιπτωση -ακομη παλευεται αλλα περιμενω ενα κλικ για να την κανω.Ετσι για να εχω άλλοθι...

Καλη συνεχεια!

Ευχαριστώ!!

19 Μαΐου 2014, 16:21:02
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
"Η αρμόδια Διοικητική Αρχή, μπορεί εντός τριών(3) μηνών από την αναγγελία έναρξης του
ιδιωτικού φορέα να απαγορεύσει τη λειτουργία τους, στην περίπτωση που δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες
προϋποθέσεις ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία."
...

Δηλαδή, λειτουργείς από την ημέρα που καταθέτεις τα δικαιολογητικά. Εάν δεν πληροίς τις απαραίτητες προϋποθέσεις, τότε (και μόνο τότε) μπορούν να σε σταματήσουν.

Καλή σταδιοδρομία.  
Medicus curat,
Deus sanat

19 Μαΐου 2014, 17:31:42
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Συνάδελφε, δεν περιμένεις κανένα. Ανοίγεις και λειτουργείς κανονικά. Το ότι ο ΙΣ δεν μπορεί να κάνει έλεγχο δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά δική του ευθύνη. Άλλωστε δεν κάνεις αίτηση αδειοδότησης αλλά γνωστοποίηση έναρξης λειτουργίας.
Δες την εφαρμοστική εγκύκλιο του Ν 3919/2011 για τα ιατρεία.

 Μετά την έναρξη εφαρμογής των παραπάνω, ο ενδιαφερόμενος θα λειτουργεί τον ιδιωτικό φορέα
ελεύθερα μετά πάροδο τριμήνου από την αναγγελία έναρξής του, συνοδευόμενη από τα νόμιμα
δικαιολογητικά για τη πιστοποίηση της συνδρομής των νόμιμων προϋποθέσεων, σύμφωνα με τις ισχύουσες
διατάξεις. Η αρμόδια Διοικητική Αρχή, μπορεί εντός τριών (3) μηνών από την αναγγελία έναρξης του
ιδιωτικού φορέα να απαγορεύσει τη λειτουργία τους, στην περίπτωση που δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες
προϋποθέσεις ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία.

Δηλαδή?? Εγώ έχω 1 βδομάδα που κατέθεσα τα χαρτιά.. Είναι σίγουρο οτι μπορώ να συνταγογραφώ ή θα με μπουζουριάσουν??
Δηλαδή???

Μπορείς.
Υποτίθεται φυσικά ότι ο φάκελός σου είναι πλήρης και σύννομος, οπότε και να προκύψει κάποιο θέμα στον έλεγχο είναι τυπικό και όχι ουσιαστικό.
Άλλωστε στα στοιχεία που δηλώνονται στη συνταγογράφηση δεν περιέχεται πρωτόκολλο αδείας (γεγονός που είναι εύλογο, αν δει κανείς τις σχετικές διατάξεις).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιουλίου 2018, 11:01:49
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
68856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
24246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2022, 18:19:49
από pzogr