Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:05:52

Αποστολέας Θέμα: ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΥ  (Αναγνώστηκε 146613 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουλίου 2011, 09:28:48
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


 μπορεί να χορηγήσει πιστοποιητικό ιατρός άλλου ιατρικού συλλόγου από αυτόν που διεπιστωθηκε ο θανατος?
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

28 Ιουλίου 2011, 11:24:53
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επανερχομαι στο θεμα του πιστοποιητικου θανατου και θελω να ρωτησω το εξης...
Γενικος γιατρος εφημερευει με αγροτικο σε ΚΥ.
Πεθαινει ενας παππους ,απογευματινη ώρα, σε χωριο που βρισκεται μιαμιση ωρα περιπου απο το ΚΥ.
Ο γενικός γιατρός δε στέλνει τον αγροτικό ,ούτε πηγαίνει ο ίδιος να πιστοποιήσει το θάνατο  και φυσικά να δώσει πιστοποπιητικό, αλλά παίρνει τηλέφωνο τον αγροτικό ιατρό που είναι διορισμένος το ΠΙ (ο οποίος δεν εφημερεύει και χρειάζεται 2 ώρες και 45 λεπτα για να πάει στο συγκεκριμένο χωριό) να πάει να δώσει πιστοποιητικό, λέγοντας πως δε μπορεί να μείνει το ΚΥ για 3 ώρες χωρίς ασθενοφόρο.

Και ρωτάω...μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
Δεν είναι οι εφημερεύοντες υπεύθυνοι και για τέτοια περιστατικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο αγροτικός ιατρός υποχρεούται σε 24ωρη ετοιμότητα (για τις καθημερινές) για ότι συμβεί στην περιοχή ευθύνης του. Γι' αυτό άλλωστε και αμείβεται με ένα εξευτελιστικό ποσό ως επίδομα ετοιμότητας.
Αν μάλιστα βρίσκεται σε απόσταση 2 ώρες και 45 λεπτά από την έδρα του, αυτός δεν είναι αποδεκτός χρόνος αντίδρασης σε καθεστώς ετοιμότητας και μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος αν κάποιος αποφασίσει να "κυνηγήσει" κάποια "στραβή" που θα συμβεί.
Το θέμα της διαμονής ή όχι του αγροτικού στην περιοχή ευθύνης του έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες (και δεν έχουμε βγάλει ουσιαστικό συμπέρασμα).
Επομένως, ο απουσιάζων αγροτικός (αν ήταν καθημερινή ημέρα) δεν έχει δικαιολογία για την μη μετάβασή του στην περιοχή ευθύνης του για την διαπίστωση του θανάτου. (Για την πιστοποίηση της αιτίας θανάτου δεν είναι υποχρεωμένος)
Αν ήταν συναδελφική η παραπάνω ενέργεια του εφημερεύοντος σηκώνει συζήτηση γιατί δεν ξέρουμε λεπτομέρειες.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πιστοποιητικό θανάτου υπογράφεται από τον θεράπων ιατρό εφόσον υπάρχει και από τον ιατροδικαστή σε οποιαδήποτε μορφή βίαιου θανάτου ή αγνώστου αιτιολογίας.

Τη διαπίστωση του θανάτου μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε κάτοχος άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.
Νομίζω Τάσο ότι στο έντυπο του πιστοποιητικού υπάρχει "κουτάκι" για το αν ο πιστοποιών είναι (ή δεν είναι) και θεράπων ιατρός. Επομένως  πιστοποιητικό μπορεί να δώσει ο κάθε ιατρός. Άλλωστε το ξέρεις από πρώτο χέρι, λόγω ειδικότητας, για την βιομηχανία λευκών πιστοποιητικών έναντι αμοιβής.
Ένα ερώτημα που έχω είναι αν υπάρχει περιορισμός στην ειδικότητα του ιατρού που μπορεί να υπογράψει πιστοποιητικό θανάτου. Μπορεί κάποιος εργαστηριακός; Κάποιος του χειρουργικού τομέα;

Με την ευκαιρία, αν και το θέμα είναι μακάβριο, θα ήθελα να ρωτήσω τον Τάσο αν επιθυμεί να μας αναφέρει τυχόν "αστείες" αιτίες θανάτου που έχει δει να αναγράφονται σε πιστοποιητικά. Αν και υποθέτω ότι τέτοια περιστατικά δύσκολα θα φτάνουν στην ιατροδικαστική υπηρεσία και τις περισσότερες φορές "παραχώνονται" κυριολεκτικά!
Θυμάμαι στο πανεπιστήμιο στο μάθημα της ιατροδικαστικής μας είχε αναφέρει ο, μακαρίτης πλέον, καθηγητής Επιβατιανός ότι είχε αναφερθεί σε πιστοποιητικό ως αιτία θανάτου: "θάνατος"!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου 2011, 14:59:13 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Οκτωβρίου 2011, 12:26:24
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τα ίδια γράφουν παντού. Αν έχετε τύψεις για τα "Μεταβολική οξέωση", "Καρδιοαναπνευστική ανακοπή", "Εγκεφαλική αθηρωμάτωση" και τα άλλα κλισέ που γράφουμε στα πιστοποιητικά ως αιτίες θανάτου, τώρα υπάρχει ελαφρυντικό:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (R.Ι.P)

Σε τηλεγράφημα τους το γερμανικό και γαλλικό πρακτορείο ειδήσεων υποστηρίζουν ότι το πιστοποιητικό θανάτου του συνιδρυτή της Apple, αναφέρει ως αιτία θανάτου την αναπνευστική ανακοπή και την ύπαρξη όγκου στο πάγκρεας. Ο Τζόμπς άφησε την τελευταία του πνοή στο σπίτι του, ενώ στις 19 Οκτωβρίου οι συνεργάτες του διοργανώνουν τελετή-φόρο τιμής στο αμφιθέατρο της εταιρείας στη Σίλικον Βάλει.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Οκτωβρίου 2011, 12:59:53
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Τελικά η αιτία "Γεροντικός μαρασμός" θεωρείται δόκιμη σε παππού/γιαγιά που πεθαίνει απο βαθιά γεράματα; (με ένα ατομικό αναμνηστικό φτωχό και σίγουρα μη σχετιζόμενο με αιτία θανάτου πχ.καταρράκτης ΑΡ οφθαλμού).
Η απουσία "αιτίας" για τον φυσιολογικό και αναμενόμενο θάνατο απο γήρας φαίνεται να είναι πρόβλημα για της στατιστικές υπηρεσίες που ζητούν πάντα"την αιτία που οδήγησε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον θάνατο".
Εμένα αίτια του τύπου "Καρδιοαναπνευστική ανακοπή"( απο μόνη της ) μου φαίνεται περισσότερο γελοία δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν προσδιορίζει κανένα αίτιο αλλα το αποτέλεσμα.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

11 Οκτωβρίου 2011, 13:08:14
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εμένα αίτια του τύπου "Καρδιοαναπνευστική ανακοπή"( απο μόνη της ) μου φαίνεται περισσότερο γελοία δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν προσδιορίζει κανένα αίτιο αλλα το αποτέλεσμα.

Αν θέλεις, το σοτάρεις και με λίγο "dressing" όπως ΣΔ, ΣΝ, ΑΥ, ΑΕΕ, αγγειοπάθεια κ.λπ., σε σιγανή φωτιά πάντα, για να μη φαίνεται τόσο άνοστο.

Το "γήρας" αν θέλεις το συνδυάζεις και με "εγκεφαλική αθηρωμάτωση". Μη μου πεις ότι ο μακαρίτης διέθετε αγγεία εφήβου...
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτωβρίου 2011, 13:36:06 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Οκτωβρίου 2011, 13:21:13
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
H χρήση του όρου "φυσικός θάνατος" ίσως θα έπρεπε να προϋποθέτει και την απουσία νεκροτομικών ευρημάτων...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Οκτωβρίου 2011, 13:33:59
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν θέλεις, το σοτάρεις και με λίγο "dressing" όπως ΣΔ, ΣΝ, ΑΥ, ΑΕΕ, αγγειοπάθεια κ.λπ., σε σιγανή φωτιά πάντα, για να μη φαίνεται τόσο άνοστο.

Το "γήρας" αν θέλεις το συνδυάζεις και με "εγκεφαλική αθηροσκλήρυνση". Μη μου πεις ότι ο μακαρίτης διέθετε αγγεία εφήβου...

Αν διαβάσεις τί εγραψα θα δείς οτι αναφέρομαι σε εκείνους τους θανόντες μεγάλης ηλικίας που απλά ΔΕΝ είχαν ιδιαίτερα προβήματα υγείας ( Υπάρχουν και αυτοί ...
εξάλλου ο διαβητικός ή/και στεφανιαίος άρρωστος σπάνια φτάνουν σε ηλικίες αιωνόβιες για ευνόητους λόγους)
Και δεν νομίζω ότι κανένας μπορεί σοβαρά να αναφέρει "εγκεφαλική αθηροσκλήρυνση" ως αιτία "που οδήγησε κατευθείαν στο θάνατο"..

Σημείωση: Ο όρος "αθηροσκλήρυνση" αυτός καθ εαυτός είναι εντελώς αδόκιμος.Υπάρχει "αθηρωμάτωση" (εναπόθεση αθηρωματικών πλακών στις αρτηρίες) και "αρτηριοσκλήρυνση" (αρτηρίες
που εκφυλιστικά χάνουν της ελαστικές ιδιότητες των τοιχωμάτων τους).Αλλά "αθηροσκλήρυνση ";; δηλ τι; σκλήρυνση των αθηρωματικών πλακών; (αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί και ευεργητική
ιδιότητα αφού σταθεροποιείται η πλάκα και έτσι ελαττώνεται η πιθανότητα ρήξης-διάβρωσης κατα συνέπεια εμφράγματος ! ::)
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

11 Οκτωβρίου 2011, 13:35:20
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πες το κι έτσι. (Αλέφαντος)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Νοεμβρίου 2011, 18:20:51
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Τις προηγούμενες ημέρες είχα μια ενδιαφέρουσα πρόταση από κάποιον άγνωστο που διατεινόταν ότι είχε σχέση με γραφείο κηδειών για να διαμεσολαβεί ώστε να καλούμαι σε περίπτωση θανάτου για τα περεταίρω.
Όταν του εξήγησα ότι καλό είναι επί μη αιφνιδίου θανάτου να καλείται ο θεράπων, ειδάλλως, να ακολουθούνται οι νόμιμες διαδικασίες, νόμισε ότι θέλω να συζητήσω το... κασέ.
Είχα ακούσει κάποτε για τέτοιες "συνεργασίες" που θεωρώ ότι κατά βάση παραβαίνουν την ιατρική δεοντολογία.
Δυστυχώς, όμως, στην πράξη, έχω την αίσθηση ότι τα περισσότερα πιστοποιητικά θανάτου εκδίδονται από μη θεράποντες με αμφίβολες διαδικασίες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Νοεμβρίου 2011, 21:35:54
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει …γρηγορόσημο θανάτου!!! Δεν θα ήταν καθόλου υπερβολικό καθώς έτσι κι αλλιώς οι μαρτυρίες για πλαστά πιστοποιητικά θανάτου που εκδίδονται κατά περίπτωση είναι γεγονός που ισχύει σ’ όλη την Ελλάδα. Γιατί η Κρήτη να αποτελεί εξαίρεση; Πόσο αληθινά είναι τα πιστοποιητικά θανάτου που συνοδεύουν το νεκρό στο τελευταίο του ταξίδι; Στο ερώτημα αυτό κανείς δεν μπορεί να δώσει με σιγουριά απάντηση στην περίπτωση που ο νεκρός δεν έχει περάσει από το νεκροτομείο για τη διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής. Η αλήθεια είναι πως οι συγγενείς, ιδιαίτερα στα Χανιά αντιλαμβάνονται τη συγκεκριμένη διαδικασία ως ιεροσυλία και προσπαθούν να την αποφύγουν: «Εγώ στην αρχή εξεπλάγην – δηλώνει χαρακτηριστικά ο ιατροδικαστής Χανίων Σταμάτης Μπελιβάνης – από συγγενείς νεκρών που κατέφταναν τρεμάμενοι στο γραφείο μου με την ιδέα ότι θα γίνει νεκροτομή, ρωτώντας με τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε την διαδικασία…Ακόμα δεν μπορώ να κατανοήσω τον φόβο που νιώθουν και πάντα περιμένω ο κόσμος να κατανοήσει την αξία της ιατροδικαστικής, το πόσο δύσκολο είναι το έργο που εκτελούμε όλοι οι ιατροδικαστές, και πόσο σημασία έχει για τον ίδιο το νεκρό. Εκείνος είναι που πρέπει να συγκεντρώνει όλη τη σημασία και την αγάπη μας, χρέος μας είναι να φωτίσουμε τα αίτια του θανάτου και να μαθευτεί όλη η αλήθεια». Όπως εξηγεί ο ιατροδικαστής, οι συγγενείς θεωρούν πως ο νεκρός είναι κτήμα τους εκτιμώντας επίσης πως είναι καθαρά δική τους υπόθεση η μεταχείρισή του καθώς και ο τρόπος που θα εξασφαλίσουν το πιστοποιητικό θανάτου. Να σημειωθεί πως πρόκειται για πιστοποιητικό που σύμφωνα με το νόμο έχει δικαίωμα να συντάξει ακόμα και ο ανειδίκευτος γιατρός, επομένως είναι λογικό σ αυτές τις περιπτώσεις να διαπιστώνονται λάθη. «Αυτό το οποίο είναι παράξενο και έχω εντοπίσει στην 5ετή μου θητεία στο χώρο της ιατροδικαστικής μέσα από περιστατικά αλλά και από συζητήσεις με συναδέλφους μου – δηλώνει ο κ. Μπελιβάνης – είναι ότι γίνονται αντιληπτά περιστατικά κατά τα οποία δεν θα έπρεπε να έχουν δοθεί πιστοποιητικά θανάτου και τελικά δίνονται, με αποτέλεσμα άλλες φορές να ανακαλύπτονται ευτυχώς έστω τελευταία στιγμή και να μπαίνουν στη διαδικασία νεκροψίας νεκροτομής, κι άλλες φορές πλέον να είναι αργά, ο άνθρωπος να έχει ταφεί και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουν γίνει διαδικασίες εκταφών ή έχουν αναστατωθεί αρχές και συγγενείς με ότι αυτό συνεπάγεται…» Κοινό μυστικό μεταξύ γιατρών και ιατροδικαστών είναι περιστατικά που έχουν καταντήσει ανέκδοτα καθώς ο νόμος της σιωπής των συγγενών με συνένοχους γιατρούς αποκαλύπτεται. «Έτυχε ένα περιστατικό – περιγράφει ο ιατροδικαστής- το οποίο ήταν έτοιμο προς ταφή. Επικοινώνησε με τον ιατροδικαστή που ήταν υπηρεσία κάποια συνάδελφος νοσηλεύτρια μέσα από το νοσοκομείο λέγοντάς του, σας ενημερώνω για το περιστατικό που συνέβη σήμερα το πρωί , αυτοκτόνησε ο τάδε, στο τάδε σημείο με το τάδε δηλητήριο.. Ο ιατροδικαστής εξεπλάγην καθώς δεν γνώριζε τίποτα για το περιστατικό που περιέγραφε η νοσηλεύτρια και είχε συμβεί σύμφωνα με τα λεγόμενά της πριν 5 ώρες , δεν κατάφερε να ενημερωθεί ούτε από την Αστυνομία που κι αυτή δεν γνώριζε τίποτα, ώσπου στους διαδρόμους του νοσοκομείου διαπίστωσε από τα λεγόμενα συναδέλφων του ότι πράγματι υπήρχε περιστατικό με αυτοκτονία: Ένας ηλικιωμένος είχε αυτοκτονήσει με δηλητήριο παρουσία τουλάχιστον 20 ατόμων της γειτονιάς του, είχε έρθει το ΕΚΑΒ, είχε βρεθεί η κούπα με το δηλητήριο, είχε αφήσει μάλιστα ιδιόχειρο σημείωμα που εξηγούσε τους λόγους που τον οδήγησαν σ αυτή την πράξη, απλώς οι συγγενείς μη θέλοντας να μπούνε στον κόπο να ενημερώσουν τις Αρχές ή δεν ξέρω για ποιους άλλους λόγους δεν θέλανε να μαθευτεί ότι ο παππούλης αυτοκτόνησε, κι αυτό είναι το κακό των κλειστών κοινωνιών, κατάφεραν με κάποιο τρόπο να βρουν πιστοποιητικό θανάτου που προφανώς έγραφε μια άλλη παθολογική αιτία και ο παππούλης ήταν έτοιμος να πάει να ταφεί…» Είναι γεγονός πως οι γιατροί που χορηγούν πλαστά πιστοποιητικά θανάτου μπορούν να χάσουν ακόμα και την άδεια άσκησης του επαγγέλματός τους και φυσικά κινδυνεύουν να εμπλακούν σε ατέλειωτες δικαστικές περιπέτειες . Χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του Ιατροδικαστή Χανίων Σταμάτη Μπελιβάνη: «Αναρωτιέμαι αν αυτός ο συνάδελφος που έδωσε το πιστοποιητικό έχει καταλάβει μέχρι σήμερα σε τι τεράστιο λάθος έχει εμπλακεί. Δηλαδή αν ενημερωθεί ο εισαγγελέας για το τι έγινε, αυτός ο συνάδελφος θα βρεθεί χωρίς τίτλο ειδικότητας και θα τραβιέται μια ζωή στα δικαστήρια καθώς πήγε να κάνει μια εξυπηρέτηση , προφανώς ήταν γνωστός της οικογένειας… Δεν θέλω πάντως να πιστεύω πως υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι δίνουνε πιστοποιητικά θανάτου επί χρήμασι, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το δεχτώ αν και έχω ακούσει ότι συμβαίνει σε μεγαλουπόλεις, και δεν θέλω να πιστεύω πως έχει φτάσει και στην Κρήτη το φαινόμενο του εμπορίου πιστοποιητικών… Ανάλογα περιστατικά -ανέκδοτα έχουν συμβεί κι άλλα πολλά όπου κάτι πάει στραβά και αποκαλύπτεται το πλαστό πιστοποιητικό θανάτου καθώς πέφτουν στην αντίληψή μας. Θα μου πείτε πόσα άλλα δεν πέφτουν … Κανείς δεν γνωρίζει…» Αφήνοντας τον παγωμένο χώρο του νεκροτομείου με ξεπροβοδίζει άτομο από το νοσηλευτικό προσωπικό ψιθυρίζοντάς μου στο αυτί.: «Μην ξαφνιάζεσαι για ότι άκουσες, υπάρχουν και γραφεία τελετών που για γρήγορους θανάτους, στις παροχές υπηρεσιών έχουν έτοιμα υπογεγραμμένα πιστοποιητικά στο συρτάρι τους και φυσικά τα χρεώνουν ανάλογα…..»
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Νοεμβρίου 2011, 16:55:05
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
J Clin Pathol doi:10.1136/jclinpath-2011-200299

Published Online First 24 October 2011
    Ian Proctor1,  Vijay Sharma1,2, Mohammad KhoshZaban1, Alison Winstanley1

    1Department of Pathology, University College London, London, UK
    2BMJ Evidence Centre, BMJ Group, BMA House, Tavistock Square, London, UK

    Correspondence to Dr Ian Proctor, Department of Pathology, University College London, 3rd Floor Rockefeller Building, University Street, London WC1E 6JJ, UK; ian.proctor@nhs.net

 
.......
...............
Conclusion This study demonstrates that smoking is rarely cited on death certificates, even in cases where the causal link with smoking is very strong. There are many reasons why smoking is not cited on death certificates. One frequently cited reason is the reluctance of doctors to stigmatise the deceased. Interestingly, such reluctance did not extend to citing alcohol as a COD. By not recording smoking on death certificates doctors are failing to gather important epidemiological and pathological data.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιουνίου 2012, 11:24:51
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

carlita


Καλημερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος νομος οσον αφορα τη μεταφορα νεκρου απο Κ.Υ. σε νοσοκομειο για νεκροψια.Γινεται με ασθενοφορο η με νεκροφορα;
We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them.
Albert Einstein

4 Ιουνίου 2012, 11:47:32
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Για νόμο, δεν είμαι πρόχειρος.

Όμως το ασθενοφόρο που έχουμε στο ΚΥ ανήκει πλέον στο ΕΚΑΒ και δέχεται εντολές μόνο μέσω του Κέντρου. Ως γενική και απαράβατη αρχή ισχύει ότι "Το ασθενοφόρο δεν μεταφέρει νεκρό". Επομένως σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή που αναφέρατε @Carlita, το ασθενοφόρο δεν εμπλέκεται καθόλου και η μεταφορά γίνεται με νεκροφόρα.

Μια κατ΄εξαίρεση περίπτωση μεταφοράς νεκρού με ασθενοφόρο είναι η αποκομιδή σωρού νεκρού σε τροχαίο από την άσφαλτο στο Νοσοκομείο, όμως αυτή είναι εντελώς διαφορετική από τη σε δεύτερο χρόνο μεταφορά νεκρού προς διενέργεια νεκροψίας-νεκροτομής.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουνίου 2012, 12:07:40
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος νομος οσον αφορα τη μεταφορα νεκρου απο Κ.Υ. σε νοσοκομειο για νεκροψια.Γινεται με ασθενοφορο η με νεκροφορα;

Δεν θα απαντήσω κι εγώ με κάποιο νόμο. Ίσως ο Τάσος μπορεί να μας διαφωτίσει.
Θα συμφωνήσω με την περίπτωση του τροχαίου που αναφέρει ο διακομιστής.
Από τη στιγμή που έχει γίνει η διαπίστωση του θανάτου με τα απαραίτητα κριτήρια, η μεταφορά γίνεται με ειδικό όχημα (νεκροφόρα) παρόλο που σχεδόν όλοι μας έχουμε δεχθεί σχετικές πιέσεις σε κάποιες περιπτώσεις για μεταφορά με το ασθενοφόρο.
Ασθενοφόρο
Νεκροφόρα

4 Ιουνίου 2012, 13:18:50
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όλοι μας έχουμε δεχθεί σχετικές πιέσεις σε κάποιες περιπτώσεις για μεταφορά με το ασθενοφόρο

Η πρόσφατη υπαγωγή του ασθενοφόρου του ΚΥ μας στο ΕΚΑΒ και ο επακόλουθος έλεγχος των κινήσεών του από το συντονιστικό Κέντρο του ΕΚΑΒ, μας απήλλαξε από τον βραχνά του να εξυπηρετούμε ποικίλα διαπροσωπικού επιπέδου "χατήρια".
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: πιστοποιητικό θανάτου 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
100 Απαντήσεις
198247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2022, 07:22:01
από Argirios Argiriou
30 Απαντήσεις
19418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2015, 18:06:24
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
17 Απαντήσεις
13275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2015, 11:19:21
από Γιώργος Κανελλόπουλος
5 Απαντήσεις
5634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
2 Απαντήσεις
5718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2017, 01:29:28
από Αδαμάντιος Σκούφαλος