Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:37:06

Αποστολέας Θέμα: ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΥ  (Αναγνώστηκε 146662 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιουνίου 2012, 19:55:35
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επισυνάπτω το ν344/1976 οπού το αρθ. 32 ορίζειι ακριβώς πως και ποιος βεβαιώνει θάνατο.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Ιουνίου 2012, 19:12:16
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Προσωπικά, δίνω πιστοποιητικό θανάτου μόνο σε ασθενείς μου, όταν το πιστοποιήσω, και χωρίς να το χρεώνω.

Μπορεί να είναι λίγο άσχετο, αλλά με την εφορία τι κάνεις; Κόβεις απόδειξη "Δωρεάν";
Θεωρείς ότι είναι κακό να χρεώσεις την κατ' οίκον επίσκεψη, όπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση; Αλήθεια, εκεί τι θα έγραφες; "Έλαβα από...(?)" ποιόν; Το νεκρό; Ή κάτι σαν "...δια χειρός (πχ) της κόρης του, ...";
Επειδή δεν έχω εμπειρία (στο ιδιωτικό επάγγελμα), θέλω να είμαι προετοιμασμένος.

7 Ιουνίου 2012, 19:44:17
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο, αλλά με την εφορία τι κάνεις; Κόβεις απόδειξη "Δωρεάν";
Θεωρείς ότι είναι κακό να χρεώσεις την κατ' οίκον επίσκεψη, όπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση; Αλήθεια, εκεί τι θα έγραφες; "Έλαβα από...(?)" ποιόν; Το νεκρό; Ή κάτι σαν "...δια χειρός (πχ) της κόρης του, ...";
Επειδή δεν έχω εμπειρία (στο ιδιωτικό επάγγελμα), θέλω να είμαι προετοιμασμένος.

Την απόδειξη, μηδενική ή με κάποιο ποσό, την κόβεις σε αυτόν που σε κάλεσε και θα κάνει χρήση της υπηρεσίας σου. Διότι το πιστοποιητικό το χρειάζεται ο συγγενής(ή όποιος αναλάβει τα της κηδείας) και όχι ο νεκρός. Εγώ δεν παίρνω κανένα ποσό για πιστοποιητικό θανάτου και γράφω, σε μηδενική απόδειξη, το όνομα του συγγενή και στην αιτιολογία συμπληρώνω "για έκδοση πιστοποιητικού θανάτου του/της.....". Το είχα ρωτήσει στην εφορία και αυτοί μου το πρότειναν έτσι. Και σε όσους ελέγχους μου έχει κάνει το ΣΔΟΕ δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουνίου 2012, 19:59:21 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

7 Ιουνίου 2012, 22:53:04
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλή και σωστή πρακτική στον ιδιωτικό τομέα.
Τι κάνεις όμως  σε πρακτικές περιπτώσεις π.χ. απουσία σου που δεν θα μπορείς να δώσεις το πιστοποιητικό; Παραπέμπεις σε κάποιον άλλο ζητώντας του να κάνει αυτό που δεν κάνεις εσύ; (να μην δίνεις πιστοποιητικά σε άτομα που δεν είναι ασθενείς σου)
Στον ιδιωτικό τομέα (για οικογενειακούς ιατρούς) εάν είσαι σωστός, εφημερεύεις κάθε μέρα και η μακρόχρονη απουσία σου δεν είναι εύκολη. Αυτό συμβαίνει κατά βάση στο δημόσιο τομέα. Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής. Θα ζητούσα από κάποιο έμπιστο συνάδελφο να τον επισκεφτεί και να μου συμπληρώσει το πιστοποιητικό και να βάλει τη σφραγίδα μου η γραμματέας μου. Το ίδιο θα έκανα και για κάποιο άλλο συνάδελφο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ας πάμε και στο δημόσιο τομέα.
Τι θα γίνει σε περιπτώσεις (π.χ. εφημερεύεις σε ΚΥ μακριά από την έδρα σου) που καλείσαι να δώσεις πιστοποιητικό σε ασθενείς που δεν γνωρίζεις και δεν έχουν θεράποντα ιατρό ή ο θεράπων ιατρός βρίσκεται (εκτός υπηρεσίας) σε μακρινή απόσταση και δεν πρόκειται να εμφανιστεί εντός 24 ωρών (ρεπό, Σαββατοκύριακο, άδεια) ;
Θα επικοινωνούσα με τον συνάδελφο που είναι θεράπων. Έχω δώσει αρκετές φορές πιστοποιητικό σε ασθενείς που δεν ήμουν θεράπων αν μπορούσα να καταλάβω τι είχε συμβεί από τους συγγενείς και την εικόνα μου είχα. Να σου πω ότι υπήρχαν και συγγενείς που έβγαζαν αφρούς γιατί δεν έδωσα; Συμβαίνουν και αυτά.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο, αλλά με την εφορία τι κάνεις; Κόβεις απόδειξη "Δωρεάν";
Κόβω δωρεάν. Εάν κάποιος εφοριακός έχει απορίες θα του πω ότι το ίδιο θα κάνω και στην περίπτωση του.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Ιουνίου 2012, 17:09:15
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος νομος οσον αφορα τη μεταφορα νεκρου απο Κ.Υ. σε νοσοκομειο για νεκροψια.Γινεται με ασθενοφορο η με νεκροφορα;
Το μόνο νόμο που γνωρίζω σχετικό με τη μεταφορά νεκρού είναι το Π.Δ. 210/1975 , Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν αναφέρει κάτι σημαντικό :-\

1. Η μεταφορά νεκρού απαγορεύεται με τα ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ ή των νοσοκομείων και των ιδιωτικών κλινικών.
2. Η μεταφορά γίνεται με νεκροφόρα του γραφείου τελετών. Το γραφείο δεν το καλεί ο γιατρός, ούτε η αστυνομική αρχή μα ούτε ο ιατροδικαστής. Μόνο οι συγγενείς. Όταν δεν υπάρχουν.....οι "ενδιαφερόμενοι" με το αζημίωτο ;)
3. Εφόσον ο ιατρός του Π.Ι. ή Κ.Υ. κρίνει ότι πρέπει να σταλεί το πτώμα για νεκροτομή, δίνει παραπεμπτικό για νεκροτομή και καλεί το Αστυνομικό Τμήμα στο οποίο ανήκει το Π.Ι. ή Κ.Υ.
4. Με την εντολή της αστυνομίας το γραφείο τελετών μεταφέρει το τμήμα για νεκροτομή στο νεκροτομείο που ανήκει υπηρεσιακά το Αστυνομικό Τμήμα.

Κανονικά η μεταφορά του νεκρού θα έπρεπε να γίνεται με μεταφορικό μέσο της αστυνομίας ή του δήμου




Συγνώμη συνάδελφοι,
 αλλά το ΠΔ 210/1975 δεν αναφέρει πουθενά οτι ο νεκρός δεν μεταφέρεται με ασθενοφόρο!!!

"Η μεταφορά νεκρού εντός του κράτους δι οιουδήποτε μεταφορικού μέσου επιτρέπεται αν ο θάνατος δεν οφείλεται σε μεταδοτικό νόσημα ...κτλ."
Μήπως υπάρχει κάποιο 'άλλο ΠΔ που να αναφέρεται στη μεταφορά νεκρού με ασθενοφόρο?

Ευχαριστώ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

9 Ιουνίου 2012, 20:01:12
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το ΠΔ 210/1975 δεν αναφέρει πουθενά οτι ο νεκρός δεν μεταφέρεται με ασθενοφόρο!!!

"Η μεταφορά νεκρού εντός του κράτους δι οιουδήποτε μεταφορικού μέσου επιτρέπεται αν ο θάνατος δεν οφείλεται σε μεταδοτικό νόσημα ...κτλ."

Το μακρινό 1975, δεν υπήρχε ΕΚΑΒ και δεν υπήρχαν ασθενοφόρα, όπως τα ξέρουμε σήμερα. ( Πολύ συχνά, δεν υπήρχε καν τηλέφωνο για να ειδοποιηθεί ...ποιός; )

Υπήρχε μόνο στην Αθήνα ένα ασθενοφόρο που το λέγανε "Πρώτων βοηθειών" (Π.χ. σε Ελληνικές ταινίες έλεγαν: - Κάλεσε το πρώτων βοηθειών...)
Το 1978, το παράρτημα του Ερυθρού Σταυρού που εδραζόταν στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, απέκτησε με τη σειρά του το πρώτο οριζόντιο ταξί που τέθηκε στην υπηρεσία των κατοίκων της Συμπρωτεύουσας.

Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Ιουνίου 2012, 00:18:09
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΚΑΒ

20.   Για τη μεταφορά νεκρού, απαιτείται η προηγούμενη έγκριση του Κέντρου. Δεν μεταφέρονται νεκροί βάσει ιατρικής βεβαίωσης, πτώματα σε προχωρημένη σήψη και περιπτώσεις για τις οποίες δεν έχει προηγηθεί ιατροδικαστικός έλεγχος, για τις οποίες ενημερώνεται το Κέντρο για να κληθεί η Σήμανση.
Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. Υ4δ/Γ.Π.οικ.121337/25-11-2004 Υπουργική Απόφαση (παράγραφος Μ) ισχύουν τα κάτωθι:
«Μεταφορές αποβιούντων με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ γίνονται μόνο όταν δεν έχει διαπιστωθεί ο θάνατος από γιατρό. Σε ορισμένες όμως περιπτώσεις και ειδικότερα μετά από τροχαία ατυχήματα, ακόμα και όταν έχει διαπιστωθεί ο θάνατος ενός  ατόμου  από  γιατρό,  στοιχειοθετείτε  η μεταφορά του νεκρού με το ασθενοφόρο αυτοκίνητο για λόγους ηθικούς, ανθρωπιστικούς και ένδειξη σεβασμού προς το νεκρό. Η μεταφορά αυτή μπορεί να γίνει με την προϋπόθεση της μη ύπαρξης τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή άλλου περιστατικού που επιβάλλει τη μετάβαση του ασθενοφόρου αυτοκινήτου σε άλλη περιοχή προς εκπλήρωση του σκοπού της αποστολής του».
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Σεπτεμβρίου 2014, 18:45:51
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Φανταστειτε ασθενη με υπογλυκαιμικο κωμα ή ασθενη με κοιλιακη μαρμαρυγη(που εκ θαυματος)επενερχεται με μονιμεσ εγκεφαλικες βλαβες.Αντε να ξεμπερδεψεις μετα.Καλο ειναι σε ασθενη με υποψια θανατου να μεταβαινουμε κατ'οικον και μετα την εξεταση μας και την ισοηλεκτρικη να ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ απλά το θανατο

Απο κει και περα ευγενικα λες στους οικειους(επι φυσικου θανατου) πως ο νομος προσταζει να δοθει πιστοποιητικο απο τον θεραποντα.Διαφορετικα εσυ εισαι υποχρεωμενος να ζητησεις νεκροτομη.Και τους δινεις την εναλλακτικη ου ιδιωτη ιατρου.Από προσωπικη πάλι πειρα οι περισσοτεροι φροντιζουν και βρισκουν ιδιωτη που αναλαμβανει να χορηγησει το πιστοποιητικο.Συνηθως καταλυτης σε αυτο ειναι και το γραφειο τελετων που εχει τους ιατρους του.


Ο οποιοσδήποτε ιατρός θα έπρεπε να εκδίδει το πιστοποιητικό θανάτου και να μην κρύβεται πίσω από ψευτοδικαιολογίες για να μεταφέρει την ευθύνη σε άλλο συνάδελφο ο οποίος θα εκδώσει το πιστοποιητικό έναντι αμοιβής. Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα όλοι πεθαίνουν από Καρδιο-πνευμονική ανακοπή.

@nikioses συμφωνω μαζι σου και θέλω να ρωτήσω κάτι; γιατί ο γιατρός του δημοσίου "φοβάται" να δώσει το πιστοποιητικό ενώ ο ιδιώτης γιατρός όχι;

Πάντως, επειδή έγινε ένα σχετικό "θέμα" στην Κλινική, πριν από λίγες μέρες,
σχετικά δηλαδή με το αν υποχρεούται να υπογράψει το Πιστοποιητικό Θανάτου, αποκλειστικά και μόνο ο ειδικευμένος γιατρός, ή θα μπορούσε και ο ειδικευόμενος.. ;

Από τη διατύπωση στο αρ. 32 του ν.344/1976,
αναφέρεται, χαρακτηριστικά : "του νοσηλεύσαντος ιατρού"

Επομένως, αν και ο "θεράπων" ιατρός, είναι ασφαλώς ο ειδικευμένος, στους "νοσηλεύσαντες" τον ασθενή (γιατρούς) συμπεριλαμβάνεται και ο ειδικευόμενος...

Τί λέτε κι εσείς.. ;;

11 Σεπτεμβρίου 2014, 20:22:05
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Υπάρχει ζήτημα ειδικότητας για τον υπογράφοντα το πιστοποιητικό θανάτου ; Αν είναι δυνατόν !

Δλδ στο αγροτικό έπρεπε να καλέσω ειδικευμένο καρδιολόγο για να υπογράψει το ΗΚΓ καθότι εγώ ανειδίκευτος ;

11 Σεπτεμβρίου 2014, 20:24:48
Απάντηση #84
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Αναρτώ ένα πρόσφατο σχετικό έγγραφο της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας Θράκης προς τον Ιατρικό Σύλλογο Ξάνθης προς διευκόλυνση της συζήτησης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Σεπτεμβρίου 2014, 22:40:38
Απάντηση #85
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Το πιστοποιητικό θανάτου -όπως και πολλά άλλα έγγραφα ιατρικά- υπογράφονται από "αυτενεργούντες επαγγελματικά" ιατρούς. Έτσι μπορεί να είναι ένας αγροτικός, ένας ιδιώτης ανειδίκευτος, ένας δημόσιος γιατρός μή εκπαιδευόμενος. Ο Ειδικευόμενος όμως είναι εκπαιδευόμενος και μη αυτενεργών, αλλά ενεργών υπό επίβλεψη, με βάση την κείμενη νομοθεσία. Συνεπώς ο ίδιος δεν μπορεί κατά το νόμο -αν και αυτό καταστρατηγείται συστηματικά και αποσοβείται- να βάζει την υπογραφή του ως αυτενεργών ΠΟΥΘΕΝΑ.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

19 Σεπτεμβρίου 2015, 14:12:03
Απάντηση #86
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Σε ένα πιστοποιητικό θανάτου μου ζήτησαν από το γραφείο τελετών να μεταβώ εγώ ο ίδιος σε αστυνομικό τμήμα για το γνήσιο της υπογραφής και ότι έχει αλλάξει ο νόμος που ως τώρα τους έδινε το δικαίωμα να κάνουν αυτοί την όλη διαδικασία στον οικείο ιατρικό σύλλογο.
Έχει κανείς υπόψην τι ισχύει ή αν πράγματι πρέπει πλέον να υποβαλλόμαστε σε επιπλέον ταλαιπωρία?

19 Σεπτεμβρίου 2015, 14:30:42
Απάντηση #87
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ένα πιστοποιητικό θανάτου μου ζήτησαν από το γραφείο τελετών να μεταβώ εγώ ο ίδιος σε αστυνομικό τμήμα για το γνήσιο της υπογραφής και ότι έχει αλλάξει ο νόμος που ως τώρα τους έδινε το δικαίωμα να κάνουν αυτοί την όλη διαδικασία στον οικείο ιατρικό σύλλογο.
Έχει κανείς υπόψην τι ισχύει ή αν πράγματι πρέπει πλέον να υποβαλλόμαστε σε επιπλέον ταλαιπωρία?

Πρώτη φορά το ακούω. ( Έγραψα ένα πιστοποιητικό θανάτου πριν λίγες μέρες, εδώ στην Καβάλα, χωρίς κανένα πρόβλημα).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Σεπτεμβρίου 2015, 10:06:02
Απάντηση #88
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ένα πιστοποιητικό θανάτου μου ζήτησαν από το γραφείο τελετών να μεταβώ εγώ ο ίδιος σε αστυνομικό τμήμα για το γνήσιο της υπογραφής και ότι έχει αλλάξει ο νόμος που ως τώρα τους έδινε το δικαίωμα να κάνουν αυτοί την όλη διαδικασία στον οικείο ιατρικό σύλλογο.
Έχει κανείς υπόψην τι ισχύει ή αν πράγματι πρέπει πλέον να υποβαλλόμαστε σε επιπλέον ταλαιπωρία?

Τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον, έτσι ισχύει (και λογικό το βρίσκω, αφού γνήσιο της υπογραφής σου δεν μπορεί να πάρει κανείς άλλος για σένα). Όσες φορές έχει χρειαστεί να δώσω πιστοποιητικό θανάτου, φεύγοντας περνάμε πάντα με ένα συγγενή από το αστυνομικό τμήμα. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να δώσεις από πριν δείγμα υπογραφής στο ληξιαρχείο του Δήμου (ή των Δήμων) όπου κατατίθενται τα πιστοποιητικά των θανόντων της περιοχής που "καλύπτεις". Αν βέβαια σου τύχει να πρέπει να υπογράψεις για κάποιον από άλλο Δήμο, πάλι πρέπει να πας στο τμήμα.

21 Σεπτεμβρίου 2015, 10:22:20
Απάντηση #89
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Σε μας μόνο αν φεύγει ο εκλιπών για ταφή εκτός νομού.

Λέξεις κλειδιά: πιστοποιητικό θανάτου 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
100 Απαντήσεις
198281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2022, 07:22:01
από Argirios Argiriou
30 Απαντήσεις
19429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2015, 18:06:24
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
17 Απαντήσεις
13281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2015, 11:19:21
από Γιώργος Κανελλόπουλος
5 Απαντήσεις
5641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
2 Απαντήσεις
5721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2017, 01:29:28
από Αδαμάντιος Σκούφαλος