Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 08:42:36

Ψηφοφορία

Πρέπει να καθιερωθεί ηλεκτρονικό πιστοποιητικό θανάτου;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό θανάτου.  (Αναγνώστηκε 200838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Ιανουαρίου 2017, 14:38:01
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα χρειάστηκε να πιστοποιήσω θάνατο ασθενούς, του οποίου δεν στάθηκε δυνατό να βρούμε ούτε την Αστυνομική του Ταυτότητα, ούτε το ΑΦΜ.

Το Γραφείο Κηδειών μου είπε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει η οικογένεια υπεύθυνη δήλωση στο Ληξιαρχείο ότι αν βρεθεί η Αστυνομική Ταυτότητα θα την παραδώσουν.

Όσων αφορά το ΑΦΜ, σύμφωνα με το Γραφείο Κηδειών, μπορεί το ληξιαρχείο να το βρει μέσω υπολογιστή.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2017, 14:54:50 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2017, 12:51:57
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

stevoukos


Καλησπέρα σας,
Έχω μια ερώτηση νομικής και ιατρικής φυσης η οποια, τις τελευταιες μερες μου εχει κοστίσει πολυ ύπνο και θα ηθελα την αποψη και βοηθεια σας.

Ειμαι καινουργιος γιατρος, αγροτικος σε αγονο Π.Ι., και ειμαι ο μονος γιατρος στον συγκεκριμενο δημο. Η αποσταση μου απο το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι περιπου 2 ωρες. Ο λογος που σας δινω αυτα τα "γεωγραφικα" στοιχεια ειναι γιατι προ 2 μηνου με καλεσαν σε ενα χωριο, το οποιο ειναι της αρμοδιοτητας μου για να υπογραψω ένα πιστοποιητικο θανατου. Επικοινωνησα με τον επιμελητη μου στο Κ.Υ. ο οποιος μου ειπε οτι αγροτικοι μπορουν να υπογραψουν πιστοιποιητικα θανάτου δεδομενης της δυσβατης περιοχης και δυσκολιας μεταφορας πτωματων στο νοσοκομειο.

Ο ασθενης ηταν ανω των 100 χρονων, ο οποιος συμφωνα με τους συγγενεις, τις τελευταιες 2 μερες κοιμοταν πολυ παραπανω και εν τελη επεσε για υπνο και "δεν ξυπνησε".
Πραγματοποιησα ΗΚΓ το οποιο εδειξε ασυστολια, φωτοκινητικα και αντανακλαστικα κερατοιειδους αποντα, ακροαση καρδιας και πνευμονων χωρις ηχους και μη φηλαφητες περιφερικες σφυξεις.

Ηρθε η ωρα της συμπληρωσης του Π.Θ. Εγω τον ασθενη δεν τον ηξερα (ειχα αναλαβει υπηρεσια 3 μερες πριν). Δεν του ειχα γραψει καν καποια συνταγη. Ως αιτιο θανατου εβαλα καρδιοαναπνευστικη ανακοπη χωρις να το αναπτυξω περαιτερω. Η ταφη εγινε κανονικοτατα και η ιστορια κλεινει εκει.

Τις προαλλες αγορασα ενα βιβλιο περι ιατρικης ευθυνης και επεσε το ματι μου στην ιατρικη ευθυνη περι πιστοποιησεων και οπως καταλαβαινετε οι ανασφαλειες αρχισαν.
Για να μην μακρηγορώ οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
1) Η (πιθανώς ελλιπέστατη) κλινική εξέταση που πραγματοποίησα ήταν αρκετή να πιστοποιήσω θάνατο; Σε μελλοντικά παρόμοια περιστατικά τι άλλο οφείλω να κοιτάξω;

2) Το αίτιο θανάτου που συμπλήρωσα ήταν κατά πάσα πιθανότητα λειψό  αλλά με βάση τα στοιχεία που είχα δεν μπόρεσα να βρώ άλλο αίτιο. Ο θάνατος δεν ήταν βίαιος ή ξαφνικός και με βάση την ηλικία του ασθενούς μπορεί να θεωρηθεί και αναμενόμενος. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να τροποποιήσω το πιστοποιητικό; Ή έστω να απευθυνθώ σε κάποιον;
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήταν το πρώτο νομικό έγγραφο που υπέγραψα ως γιατρός και εν τέλη αν έκανα κάτι λάθος ή μη επιστημονικό θέλω να το ξέρω και ενδεχομένως να το διορθώσω στον βαθμό που μπορώ.

10 Ιουνίου 2017, 13:04:24
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Με αυτά πάντως που περιγράφετε σε άνθρωπο 100 ετών η αιτία θανάτου θα μπορούσε να είναι "φυσικός θάνατος". Κατά τα άλλα, δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιουνίου 2017, 13:12:01
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

stevoukos


Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Σε αυτό έχετε απόλυτο δίκιο και πιθανώς να ήταν πιο σωστό να το συμπληρώσω έτσι. Απλά είχα την εντύπωση ότι ως αίτιο θανάτου πρέπει να μπει ιατρικός όρος που να αντιστοιχεί σε κάποιον κωδικό icd10.


10 Ιουνίου 2017, 22:03:56
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

paracelsus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14 Ιουνίου 2017, 01:19:02
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας,
Έχω μια ερώτηση νομικής και ιατρικής φυσης η οποια, τις τελευταιες μερες μου εχει κοστίσει πολυ ύπνο και θα ηθελα την αποψη και βοηθεια σας.

Ειμαι καινουργιος γιατρος, αγροτικος σε αγονο Π.Ι., και ειμαι ο μονος γιατρος στον συγκεκριμενο δημο. Η αποσταση μου απο το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι περιπου 2 ωρες. Ο λογος που σας δινω αυτα τα "γεωγραφικα" στοιχεια ειναι γιατι προ 2 μηνου με καλεσαν σε ενα χωριο, το οποιο ειναι της αρμοδιοτητας μου για να υπογραψω ένα πιστοποιητικο θανατου. Επικοινωνησα με τον επιμελητη μου στο Κ.Υ. ο οποιος μου ειπε οτι αγροτικοι μπορουν να υπογραψουν πιστοιποιητικα θανάτου δεδομενης της δυσβατης περιοχης και δυσκολιας μεταφορας πτωματων στο νοσοκομειο.

Ο ασθενης ηταν ανω των 100 χρονων, ο οποιος συμφωνα με τους συγγενεις, τις τελευταιες 2 μερες κοιμοταν πολυ παραπανω και εν τελη επεσε για υπνο και "δεν ξυπνησε".
Πραγματοποιησα ΗΚΓ το οποιο εδειξε ασυστολια, φωτοκινητικα και αντανακλαστικα κερατοιειδους αποντα, ακροαση καρδιας και πνευμονων χωρις ηχους και μη φηλαφητες περιφερικες σφυξεις.

Ηρθε η ωρα της συμπληρωσης του Π.Θ. Εγω τον ασθενη δεν τον ηξερα (ειχα αναλαβει υπηρεσια 3 μερες πριν). Δεν του ειχα γραψει καν καποια συνταγη. Ως αιτιο θανατου εβαλα καρδιοαναπνευστικη ανακοπη χωρις να το αναπτυξω περαιτερω. Η ταφη εγινε κανονικοτατα και η ιστορια κλεινει εκει.

Τις προαλλες αγορασα ενα βιβλιο περι ιατρικης ευθυνης και επεσε το ματι μου στην ιατρικη ευθυνη περι πιστοποιησεων και οπως καταλαβαινετε οι ανασφαλειες αρχισαν.
Για να μην μακρηγορώ οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
1) Η (πιθανώς ελλιπέστατη) κλινική εξέταση που πραγματοποίησα ήταν αρκετή να πιστοποιήσω θάνατο; Σε μελλοντικά παρόμοια περιστατικά τι άλλο οφείλω να κοιτάξω;

2) Το αίτιο θανάτου που συμπλήρωσα ήταν κατά πάσα πιθανότητα λειψό  αλλά με βάση τα στοιχεία που είχα δεν μπόρεσα να βρώ άλλο αίτιο. Ο θάνατος δεν ήταν βίαιος ή ξαφνικός και με βάση την ηλικία του ασθενούς μπορεί να θεωρηθεί και αναμενόμενος. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να τροποποιήσω το πιστοποιητικό; Ή έστω να απευθυνθώ σε κάποιον;
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήταν το πρώτο νομικό έγγραφο που υπέγραψα ως γιατρός και εν τέλη αν έκανα κάτι λάθος ή μη επιστημονικό θέλω να το ξέρω και ενδεχομένως να το διορθώσω στον βαθμό που μπορώ.
Πιστοποιητικό θανάτου έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει και να υπογράψει ο έχων άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος, εγγεγραμμένος σε ιατρικό σύλλογο.
Πιστοποιητικά θανάτου υπογράφουν είτε οι θεράποντες ιατροί είτε "άλλοι" ιατροί, εφόσον έχουν τη δυνατότητα να διαγνώσουν τα ακριβή αίτια θανάτου.
Το πιστοποιητικό θανάτου τροποποιείται μόνο με δικαστική απόφαση και με επιβολή προστίμου.
Στη θέση σου δε θα υπέγραφα ξανά πιστοποιητικό θανάτου εφόσον δεν είμαι ο θεράπων ιατρός.......
Τη μία στιγμή σε ικετεύουν να υπογράψεις το πιστοποιητικό θανάτου και μετά την κηδεία σε τρέχουν στα δικαστήρια.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

14 Ιουνίου 2017, 12:51:14
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Στο πιστοποιητικό θανάτου μπορείς να μπλέξεις αν ο "πεθαμένος" είναι ζωντανός (δύσκολο...) ή αν οι συγγενείς έχουν προστριβές και διαφωνήσουν για διάφορους λόγους. πχ μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι δεν ήταν σωστή η φροντίδα του ασθενούς όταν ήταν εν ζωή και να αμφισβητήσουν μια διάγνωση ή να θεωρούν ότι ο θάνατος δεν ήταν φυσικός κτλ. Αυτά είναι πράγματα που σε ένα μικρό μέρος συνήθως είναι γνωστά. Όταν όμως πας "φρέσκος" κάπου δεν μπορείς να τα ξέρεις. Και προφανώς η σύνταξη πιστοποιητικού θανάτου για άνθρωπο που δεν έχεις δει ποτέ είναι προβληματική. Τέλος το "καρδιοαναπνευστική ανακοπή" δεν είναι διάγνωση και παρ'ό,τι φοριέται πολύ, είναι λάθος να μπαίνει στο πιστοποιητικό - χωρίς να σημαίνει ότι θα έχεις νομικά προβλήματα αν το βάλεις.

14 Ιουνίου 2017, 18:09:10
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

stevoukos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο πιστοποιητικό θανάτου μπορείς να μπλέξεις αν ο "πεθαμένος" είναι ζωντανός (δύσκολο...) ή αν οι συγγενείς έχουν προστριβές και διαφωνήσουν για διάφορους λόγους. πχ μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι δεν ήταν σωστή η φροντίδα του ασθενούς όταν ήταν εν ζωή και να αμφισβητήσουν μια διάγνωση ή να θεωρούν ότι ο θάνατος δεν ήταν φυσικός κτλ. Αυτά είναι πράγματα που σε ένα μικρό μέρος συνήθως είναι γνωστά. Όταν όμως πας "φρέσκος" κάπου δεν μπορείς να τα ξέρεις. Και προφανώς η σύνταξη πιστοποιητικού θανάτου για άνθρωπο που δεν έχεις δει ποτέ είναι προβληματική. Τέλος το "καρδιοαναπνευστική ανακοπή" δεν είναι διάγνωση και παρ'ό,τι φοριέται πολύ, είναι λάθος να μπαίνει στο πιστοποιητικό - χωρίς να σημαίνει ότι θα έχεις νομικά προβλήματα αν το βάλεις.

Δύο ερωτήματα: 1) "Αν ο πεθαμένος είναι ζωντανός" : πώς αποδεικνύεται ότι ο πεθαμένος ήταν ζωντανός μετά την ταφή; Ναι ακούγεται γελοίο ερώτημα αλλά πλέον φοβάμαι ότι θα μπω μέσα για ανθρωποκτονία εξ αμελείας.
2) Σε περίπτωση που δεν γνωρίζω τον ασθενή έχω νομικό δικαίωμα να αρνηθώ να υπογράψω το πιστοποιητικό θανάτου; Έχω ρωτήσει διάφορους συναδέλφους και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Έχω ακούσει μεχρι και το ότι μπορούν να με τρέξουν στα δικαστήρια αν αρνηθώ διότι η πιστοποίηση θανάτου έγκειται στα ιατρικά επείγοντα.

14 Ιουνίου 2017, 18:52:52
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

stevoukos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας,
Έχω μια ερώτηση νομικής και ιατρικής φυσης η οποια, τις τελευταιες μερες μου εχει κοστίσει πολυ ύπνο και θα ηθελα την αποψη και βοηθεια σας.

Ειμαι καινουργιος γιατρος, αγροτικος σε αγονο Π.Ι., και ειμαι ο μονος γιατρος στον συγκεκριμενο δημο. Η αποσταση μου απο το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι περιπου 2 ωρες. Ο λογος που σας δινω αυτα τα "γεωγραφικα" στοιχεια ειναι γιατι προ 2 μηνου με καλεσαν σε ενα χωριο, το οποιο ειναι της αρμοδιοτητας μου για να υπογραψω ένα πιστοποιητικο θανατου. Επικοινωνησα με τον επιμελητη μου στο Κ.Υ. ο οποιος μου ειπε οτι αγροτικοι μπορουν να υπογραψουν πιστοιποιητικα θανάτου δεδομενης της δυσβατης περιοχης και δυσκολιας μεταφορας πτωματων στο νοσοκομειο.

Ο ασθενης ηταν ανω των 100 χρονων, ο οποιος συμφωνα με τους συγγενεις, τις τελευταιες 2 μερες κοιμοταν πολυ παραπανω και εν τελη επεσε για υπνο και "δεν ξυπνησε".
Πραγματοποιησα ΗΚΓ το οποιο εδειξε ασυστολια, φωτοκινητικα και αντανακλαστικα κερατοιειδους αποντα, ακροαση καρδιας και πνευμονων χωρις ηχους και μη φηλαφητες περιφερικες σφυξεις.

Ηρθε η ωρα της συμπληρωσης του Π.Θ. Εγω τον ασθενη δεν τον ηξερα (ειχα αναλαβει υπηρεσια 3 μερες πριν). Δεν του ειχα γραψει καν καποια συνταγη. Ως αιτιο θανατου εβαλα καρδιοαναπνευστικη ανακοπη χωρις να το αναπτυξω περαιτερω. Η ταφη εγινε κανονικοτατα και η ιστορια κλεινει εκει.

Τις προαλλες αγορασα ενα βιβλιο περι ιατρικης ευθυνης και επεσε το ματι μου στην ιατρικη ευθυνη περι πιστοποιησεων και οπως καταλαβαινετε οι ανασφαλειες αρχισαν.
Για να μην μακρηγορώ οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
1) Η (πιθανώς ελλιπέστατη) κλινική εξέταση που πραγματοποίησα ήταν αρκετή να πιστοποιήσω θάνατο; Σε μελλοντικά παρόμοια περιστατικά τι άλλο οφείλω να κοιτάξω;

2) Το αίτιο θανάτου που συμπλήρωσα ήταν κατά πάσα πιθανότητα λειψό  αλλά με βάση τα στοιχεία που είχα δεν μπόρεσα να βρώ άλλο αίτιο. Ο θάνατος δεν ήταν βίαιος ή ξαφνικός και με βάση την ηλικία του ασθενούς μπορεί να θεωρηθεί και αναμενόμενος. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να τροποποιήσω το πιστοποιητικό; Ή έστω να απευθυνθώ σε κάποιον;
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήταν το πρώτο νομικό έγγραφο που υπέγραψα ως γιατρός και εν τέλη αν έκανα κάτι λάθος ή μη επιστημονικό θέλω να το ξέρω και ενδεχομένως να το διορθώσω στον βαθμό που μπορώ.
Πιστοποιητικό θανάτου έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει και να υπογράψει ο έχων άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος, εγγεγραμμένος σε ιατρικό σύλλογο.
Πιστοποιητικά θανάτου υπογράφουν είτε οι θεράποντες ιατροί είτε "άλλοι" ιατροί, εφόσον έχουν τη δυνατότητα να διαγνώσουν τα ακριβή αίτια θανάτου.
Το πιστοποιητικό θανάτου τροποποιείται μόνο με δικαστική απόφαση και με επιβολή προστίμου.
Στη θέση σου δε θα υπέγραφα ξανά πιστοποιητικό θανάτου εφόσον δεν είμαι ο θεράπων ιατρός.......
Τη μία στιγμή σε ικετεύουν να υπογράψεις το πιστοποιητικό θανάτου και μετά την κηδεία σε τρέχουν στα δικαστήρια.
Συμφωνώ με το συμπέρασμά σας και εκεί καταλήγω και εγώ. Απλά τώρα το πιστοποιητικό έγινε και η αιτία θανάτου καταγράφηκε. Ο ασθενής έχει θαφτεί 2 μήνες τώρα και κατα πάσα πιθανότητα δεν πέθανε από "ανακοπή" όπως έγραψα εγώ αλλά μάλλον κάποια λοίμωξη.
Αξίζει να επικοινωνήσω με το ληξιαρχείο;

14 Ιουνίου 2017, 20:02:00
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... Ο ασθενής έχει θαφτεί 2 μήνες τώρα και κατα πάσα πιθανότητα δεν πέθανε από "ανακοπή" όπως έγραψα εγώ αλλά μάλλον κάποια λοίμωξη.
Αξίζει να επικοινωνήσω με το ληξιαρχείο;
   Αιωνία του η μνήμη.
   Όχι.
   Νομίζω πως μια καλή βόλτα και ένα ΣΒΚ στη θάλασσα (ή το βουνό) θα σου κάνει καλό. Φυσικά αστειεύομαι... Και εγώ είχα άγχος (αλλά για 2-3 μέρες, όχι παραπάνω) όταν έγραψα το πρώτο μου πιστοποιητικό στο Αγροτικό. Τώρα αν ανακινήσεις την ιστορία μάλλον ψάχνεις μπελάδες. Ο ειδικός στο θέμα άνω το έθεσε καθαρά:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Το πιστοποιητικό θανάτου τροποποιείται μόνο με δικαστική απόφαση και με επιβολή προστίμου......
   Τώρα αν υπάρχει ήδη πρόβλημα με κληρονομικά ίσως μπλέξεις. Αλλά σίγουρα δεν είναι ανάγκη να το προκαλέσεις εσύ.
   Να σε υποχρεώσει κάποιος να εκδόσεις πιστοποιητικό θανάτου δεν νομίζω να είναι δυνατό, αν δεν γνωρίζεις τον μακαρίτη. Είναι επείγον και υποχρέωση μόνο για ιατροδικαστές. Στο κάτω κάτω αν δεν γνωρίζεις αιτία, τι να βάλεις;

15 Ιουνίου 2017, 00:23:50
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δύο ερωτήματα: 1) "Αν ο πεθαμένος είναι ζωντανός" : πώς αποδεικνύεται ότι ο πεθαμένος ήταν ζωντανός μετά την ταφή; Ναι ακούγεται γελοίο ερώτημα αλλά πλέον φοβάμαι ότι θα μπω μέσα για ανθρωποκτονία εξ αμελείας.
2) Σε περίπτωση που δεν γνωρίζω τον ασθενή έχω νομικό δικαίωμα να αρνηθώ να υπογράψω το πιστοποιητικό θανάτου; Έχω ρωτήσει διάφορους συναδέλφους και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Έχω ακούσει μεχρι και το ότι μπορούν να με τρέξουν στα δικαστήρια αν αρνηθώ διότι η πιστοποίηση θανάτου έγκειται στα ιατρικά επείγοντα.

1. Ηρέμησε. Όλοι τα περάσαμε αυτά (τα άγχη εννοώ!) στην αρχή.
2. Μπορείς να πιστοποιήσεις ότι κάποιος είναι νεκρός αλλά έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς χορήγηση πιστοποιητικού θανάτου που ζητά αναγραφή αιτίας την οποία πολύ απλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις. Προσπαθείς να βρεις τον πιο ψύχραιμο και λογικό στους συγγενείς (όσο μπορείς να κρίνεις εκείνη τη στιγμή) και του το εξηγείς όσο πιο απλά μπορείς.
"Ο άνθρωπος σας είναι νεκρός αλλά δεν γνωρίζω από τι πέθανε γιατί δεν τον γνωρίζω καθόλου ως ασθενή"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τέλος το "καρδιοαναπνευστική ανακοπή" δεν είναι διάγνωση και παρ'ό,τι φοριέται πολύ, είναι λάθος να μπαίνει στο πιστοποιητικό - χωρίς να σημαίνει ότι θα έχεις νομικά προβλήματα αν το βάλεις.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Το έγγραφο ζητάει αιτία όχι διάγνωση. Τι έφταιγε και πέθανε; Σταμάτησε να λειτουργεί η καρδιά του ή/και το αναπνευστικό σύστημα. Γιατί έγινε αυτό; Εκεί γράφεις από κάτω άλλα αίτια και διαγνώσεις. (έμφραγμα μυοκαρδίου, ΑΕΕ κλπ) Περιμένουμε τα φώτα του Τάσου αν θέλει να μας βοηθήσει στο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2017, 00:47:18 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Ιουνίου 2017, 15:26:34
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Νομίζω ότι τα τελευταίας κοπής πιστοποιητικά το λένε και στις οδηγίες, αλλά είναι (πίστευα) γνωστό πως εκεί αναγράφεται νόσημα κι όχι μηχανισμός. Η καρδιοαναπνευστική ανακοπή είναι (προφανώς) η "αιτία" θανάτου σε κάθε περίπτωση γιατί θεωρητικά το σώμα μπορεί να συντηρείται αν υπάρχει κυκλοφορία αίματος και οξυγόνωση (βλέπε διασωληνωμένοι με ινότροπα και εγκέφαλο κιμά). Δεν είμαι πρόχειρος να το ψάξω για να βρω ακριβώς τι προβλέπεται, αλλά το θυμάμαι ήδη από την ιατρική σχολή στο μάθημα της ιατροδικαστικής, που μας το είχαν τονίσει. Τα "απότοκος ..." (αν θυμάμαι σωστά πως αναφέρεται στο πιστοποιητικό) αναφέρονται σε νοσήματα που μπορεί να σχετίζονται. πχ ΟΕΜ, ΑΥ, ΣΔ, κτλ. Το ΟΕΜ (καρδιοαναπνευστική ανακοπή!) μπορεί να προκάλεσε το θάνατο, όμως ο ΣΔ και η ΑΥ είναι σχετικά νοσήματα που συνέβαλαν. Το ίδιο μπορεί να πει κανείς και για μια λοίμωξη. πχ αιτία θανάτου πνευμονία, αλλά στις αιτίες της ίδιας στήλης θα μπουν ό,τι νοσήματα μπορει να σχετίζονται με την ικανότητα του οργανισμού να ανταπεξέλθει. Στις "άσχετες" ασθένειες μπορούν να μπουν άλλα χρόνια νοσήματα πχ οστεοπόρωση ή ο,τι άλλο δεν συνέβαλε με κάποιο τρόπο στο θάνατο.

Σε καμμία περίπτωση δεν τρέχουμε να μπούμε σε μπελάδες ισχυριζόμενοι ότι έχουμε αμφιβολίες για το πιστοποιητικό μας! Αν δεν υπάρχουν υπόνοιες μη φυσικού θανάτου (πχ εμφανείς κακώσεις) τότε το πιστοποιητικό θανάτου έχει σαν μόνο ουσιαστικό ρόλο τη στατιστική επεξεργασία, οπότε μην αγχώνεσαι... Αν υπήρχαν τέτοιες υπόνοιες έπρεπε να τον στείλεις για τα περαιτέρω.

20 Ιουνίου 2017, 23:39:31
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας,
Έχω μια ερώτηση νομικής και ιατρικής φυσης η οποια, τις τελευταιες μερες μου εχει κοστίσει πολυ ύπνο και θα ηθελα την αποψη και βοηθεια σας.

Ειμαι καινουργιος γιατρος, αγροτικος σε αγονο Π.Ι., και ειμαι ο μονος γιατρος στον συγκεκριμενο δημο. Η αποσταση μου απο το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι περιπου 2 ωρες. Ο λογος που σας δινω αυτα τα "γεωγραφικα" στοιχεια ειναι γιατι προ 2 μηνου με καλεσαν σε ενα χωριο, το οποιο ειναι της αρμοδιοτητας μου για να υπογραψω ένα πιστοποιητικο θανατου. Επικοινωνησα με τον επιμελητη μου στο Κ.Υ. ο οποιος μου ειπε οτι αγροτικοι μπορουν να υπογραψουν πιστοιποιητικα θανάτου δεδομενης της δυσβατης περιοχης και δυσκολιας μεταφορας πτωματων στο νοσοκομειο.

Ο ασθενης ηταν ανω των 100 χρονων, ο οποιος συμφωνα με τους συγγενεις, τις τελευταιες 2 μερες κοιμοταν πολυ παραπανω και εν τελη επεσε για υπνο και "δεν ξυπνησε".
Πραγματοποιησα ΗΚΓ το οποιο εδειξε ασυστολια, φωτοκινητικα και αντανακλαστικα κερατοιειδους αποντα, ακροαση καρδιας και πνευμονων χωρις ηχους και μη φηλαφητες περιφερικες σφυξεις.

Ηρθε η ωρα της συμπληρωσης του Π.Θ. Εγω τον ασθενη δεν τον ηξερα (ειχα αναλαβει υπηρεσια 3 μερες πριν). Δεν του ειχα γραψει καν καποια συνταγη. Ως αιτιο θανατου εβαλα καρδιοαναπνευστικη ανακοπη χωρις να το αναπτυξω περαιτερω. Η ταφη εγινε κανονικοτατα και η ιστορια κλεινει εκει.

Τις προαλλες αγορασα ενα βιβλιο περι ιατρικης ευθυνης και επεσε το ματι μου στην ιατρικη ευθυνη περι πιστοποιησεων και οπως καταλαβαινετε οι ανασφαλειες αρχισαν.
Για να μην μακρηγορώ οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
1) Η (πιθανώς ελλιπέστατη) κλινική εξέταση που πραγματοποίησα ήταν αρκετή να πιστοποιήσω θάνατο; Σε μελλοντικά παρόμοια περιστατικά τι άλλο οφείλω να κοιτάξω;

2) Το αίτιο θανάτου που συμπλήρωσα ήταν κατά πάσα πιθανότητα λειψό  αλλά με βάση τα στοιχεία που είχα δεν μπόρεσα να βρώ άλλο αίτιο. Ο θάνατος δεν ήταν βίαιος ή ξαφνικός και με βάση την ηλικία του ασθενούς μπορεί να θεωρηθεί και αναμενόμενος. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να τροποποιήσω το πιστοποιητικό; Ή έστω να απευθυνθώ σε κάποιον;
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήταν το πρώτο νομικό έγγραφο που υπέγραψα ως γιατρός και εν τέλη αν έκανα κάτι λάθος ή μη επιστημονικό θέλω να το ξέρω και ενδεχομένως να το διορθώσω στον βαθμό που μπορώ.
Πιστοποιητικό θανάτου έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει και να υπογράψει ο έχων άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος, εγγεγραμμένος σε ιατρικό σύλλογο.
Πιστοποιητικά θανάτου υπογράφουν είτε οι θεράποντες ιατροί είτε "άλλοι" ιατροί, εφόσον έχουν τη δυνατότητα να διαγνώσουν τα ακριβή αίτια θανάτου.
Το πιστοποιητικό θανάτου τροποποιείται μόνο με δικαστική απόφαση και με επιβολή προστίμου.
Στη θέση σου δε θα υπέγραφα ξανά πιστοποιητικό θανάτου εφόσον δεν είμαι ο θεράπων ιατρός.......
Τη μία στιγμή σε ικετεύουν να υπογράψεις το πιστοποιητικό θανάτου και μετά την κηδεία σε τρέχουν στα δικαστήρια.
Συμφωνώ με το συμπέρασμά σας και εκεί καταλήγω και εγώ. Απλά τώρα το πιστοποιητικό έγινε και η αιτία θανάτου καταγράφηκε. Ο ασθενής έχει θαφτεί 2 μήνες τώρα και κατα πάσα πιθανότητα δεν πέθανε από "ανακοπή" όπως έγραψα εγώ αλλά μάλλον κάποια λοίμωξη.
Αξίζει να επικοινωνήσω με το ληξιαρχείο;
Μήπως θα ζητήσεις και εκταφή; Ηρέμησε και στα εξάμηνα τράβα στο μνημόσυνο.....το μόνο που θα φαίνεται τότε θα είναι η....σφαίρα.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

21 Ιουνίου 2017, 00:11:32
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τάσο, δε μας λες για το αίτιο θανάτου που συμπληρώνεται στο πιστοποιητικό................
Τελικά το "Καρδιοαναπνευστική ανακοπή" είναι αποδεκτό; "Φυσικός θάνατος από προχωρημένα γηρατειά"; "Καρκινική καχεξία";
Πάθηση ή αιτία;

21 Ιουνίου 2017, 12:30:45
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τάσο, δε μας λες για το αίτιο θανάτου που συμπληρώνεται στο πιστοποιητικό................
Τελικά το "Καρδιοαναπνευστική ανακοπή" είναι αποδεκτό; "Φυσικός θάνατος από προχωρημένα γηρατειά"; "Καρκινική καχεξία";
Πάθηση ή αιτία;

 Δεν πρόκειται για τον τρόπο του θανάτου, π.χ. καρδιακή ανεπάρκεια, συγκοπή, εξάντληση κλπ. άλλα για την νόσο, την κάκωση ή την επιλογή που προκάλεσε το θάνατο

Το παραπάνω είναι κοπιπάστε από ένα πιστοποιητικό θανάτου. Το λέει στην τελευταία σελίδα σαν υποσημείωση. Νομίζω όμως ότι υπήρχε και μια σελίδα με οδηγίες συμπλήρωσης, που το έλεγε και πιο επεξηγηματικά, την οποία όμως δεν μπόρεσα να βρω. Τώρα το καρδιακή ανεπάρκεια εγείρει κάποια ερωτήματα, αλλά το νόημα του παραδείγματος είναι - νομίζω - αντιληπτό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
149404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2022, 16:54:11
από Argirios Argiriou
30 Απαντήσεις
19520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2015, 18:06:24
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
17 Απαντήσεις
13361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2015, 11:19:21
από Γιώργος Κανελλόπουλος
5 Απαντήσεις
5701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
2 Απαντήσεις
5766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2017, 01:29:28
από Αδαμάντιος Σκούφαλος