Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:58:51

Ψηφοφορία

Πρέπει να καθιερωθεί ηλεκτρονικό πιστοποιητικό θανάτου;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό θανάτου.  (Αναγνώστηκε 198220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαΐου 2018, 19:55:02
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Να υποθέσω σχετικής Ειδικότητας ; Δλδ θα ήταν κάπως... άκυρο να μεταβεί στην οικία ένας γνωστός... ΕΣΥτης Ορθοπαιδικός και να δώσει πιστοποιητικό θανάτου για να γλυτώσουν οι οικείοι το 50άρικο του Γ.Ι ή παθολόγου που θα κληθεί !

29 Μαΐου 2018, 17:03:58
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυναται ιατρος του Δημοσιου εκτος εργασιας-ωραριου-εφημεριας να μεταβει στην οικια του θανοντος, να πιστοποιησει και να δωσει πιστοποιητικο θανατου;  (αναφερομαι σε περιστατικα που γνωριζει και τον καλουν οι συγγενεις)
Δε χρειάζεται και σφραγίδα του φορέα όπου εργάζεται ο γιατρός;
Στο πρωην ΙΚΑ-μετεπειτα Μοναδα Υγειας-και τωρα Κεντρο Υγειας δεν υπαρχει στρογγυλη σφραγιδα. Στρογγυλη δεν εμπαινε ουτε οταν ως ειδικευομενος στο νοοσοκομειο εδινα πιστοποιητικο.

Αν μεταβεις στην οικεια του θανοντος δε χρειαζεται και το γνησιο της υπογραφης μετεπειτα στην αστυνομια;

Σε αλλο σχολιο πιο κατω: γνωριζω ιδιωτη χειρουργο που προσφατως πιστοποιησε θανατο υπερηλικα (με ουδεμια χειρουργικη παθηση-επιπλοκη).

30 Μαΐου 2018, 17:37:53
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Η ιδιότητά μας ως ιατροί μας επιτρέπει αυτοδίκαια να είμαστε ικανοί να πιστοποιούμε τον θάνατο ανεξαρτήτως αιτίας και ασχέτως ειδικότητας.Από εκεί και πέρα το να βρεις ακριβώς την αιτία θανάτου όταν δεν είναι ξεκάθαρη και προφανής είναι δύσκολο για ιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας πλην ιατροδικαστών.
Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να θεωρείται άτοπο ένας χειρουργός πχ να αποκλείεται από την εξακρίβωση θανάτου και την αναγραφή πιστοποιητικού ενός θανόντος από παθολογικά αίτια,εκτός αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (πχ αιφνίδιος θάνατος,κλπ) να γίνει νεκροψία-νεκροτομή.

30 Μαΐου 2018, 19:33:28
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Νομίζω η απάντηση του Τάσου ως πλέον ειδικός καλύπτει καλά το θέμα. Για τις σφραγίδες και τις πολλαπλές γραφειοκρατίες τα πράγματα ποικίλουν ανάλογα με την περιοχή και το επίπεδο μόρφωσης του ληξίαρχου... (αν υπάρχει διαθέσιμη καμιά στρογγυλή σφραγίδα πάντως καλό είναι να προστεθεί. Δίνει άλλο αέρα στο έγγραφο)
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Ειμαι καινουργιος γιατρος, αγροτικος σε αγονο Π.Ι., και ειμαι ο μονος γιατρος στον συγκεκριμενο δημο. Η αποσταση μου απο το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι περιπου 2 ωρες. Ο λογος που σας δινω αυτα τα "γεωγραφικα" στοιχεια ειναι γιατι προ 2 μηνου με καλεσαν σε ενα χωριο, το οποιο ειναι της αρμοδιοτητας μου για να υπογραψω ένα πιστοποιητικο θανατου. Επικοινωνησα με τον επιμελητη μου στο Κ.Υ. ο οποιος μου ειπε οτι αγροτικοι μπορουν να υπογραψουν πιστοιποιητικα θανάτου ...
Πιστοποιητικό θανάτου έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει και να υπογράψει ο έχων άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος, εγγεγραμμένος σε ιατρικό σύλλογο.
Πιστοποιητικά θανάτου υπογράφουν είτε οι θεράποντες ιατροί είτε "άλλοι" ιατροί, εφόσον έχουν τη δυνατότητα να διαγνώσουν τα ακριβή αίτια θανάτου.
Το πιστοποιητικό θανάτου τροποποιείται μόνο με δικαστική απόφαση και με επιβολή προστίμου.
Στη θέση σου δε θα υπέγραφα ξανά πιστοποιητικό θανάτου εφόσον δεν είμαι ο θεράπων ιατρός.......
Τη μία στιγμή σε ικετεύουν να υπογράψεις το πιστοποιητικό θανάτου και μετά την κηδεία σε τρέχουν στα δικαστήρια.


10 Ιανουαρίου 2019, 23:48:45
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
11/09/2018

Νέα φόρμα Πιστοποιητικού Θανάτου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Ιανουαρίου 2019, 01:16:36
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μιλούσα πρόσφατα με κύριο που έχει Γραφείο κηδειών. Μου είπε ότι από την εμπειρία του, οι μήνες που συμβαίνουν οι πιο πολλοί θάνατοι είναι ο Ιανουάριος και ο Φεβρουάριος καθώς επίσης και ο Αύγουστος.

(προφανώς οι καιρικές συνθήκες, δηλαδή το πολύ κρύο ή η πολύ ζέστη, συμβάλλουν).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Ιανουαρίου 2019, 14:45:25
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μιλούσα πρόσφατα με κύριο που έχει Γραφείο κηδειών. Μου είπε ότι από την εμπειρία του, οι μήνες που συμβαίνουν οι πιο πολλοί θάνατοι είναι ο Ιανουάριος και ο Φεβρουάριος καθώς επίσης και ο Αύγουστος.

(προφανώς οι καιρικές συνθήκες, δηλαδή το πολύ κρύο ή η πολύ ζέστη, συμβάλλουν).
Κρύο, απουσία αερισμού χώρων, συνχνωτισμός σε κλειστούς χώρους, δε θέλει πολύ όχι μόνο για τη γρίπη αλλά και για άλλες λοιμώξεις.
Το καλοκαίρι σίγουρα η ζέστη, σε συνδυασμό με έλλειψη κλιματισμού επιβαρύνουν την ήδη επιβαρυμένη υγεία, ιδιαίτερα των ηλικιωμένων. Άσε που φέτος πνίγονταν δυο δυο κάθε μέρα.

1 Μαρτίου 2019, 10:56:09
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε μερικούς Νομούς της χώρας, αν ο Ιατρός που υπογράφει το Πιστοποιητικό Θανάτου εργάζεται σε άλλο Νομό, ζητούν το γνήσιο της υπογραφής από τον Οικείο Ιατρικό Σύλλογο του Ιατρού, ή από ΚΕΠ ή (εάν είναι μέρα και ώρα όπου ο οικείος Ιατρικός Σύλλογος ή το ΚΕΠ είναι κλειστά) από τον Αξιωματικό Υπηρεσίας του Οικείου Αστυνομικού Τμήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Μαρτίου 2019, 10:57:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Απριλίου 2019, 00:41:42
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έχει συμβεί κάποιες φορές να γράψω Πιστοποιητικό Θανάτου σε ασθενείς μου, που δεν είχαν τίποτε άλλο παρά μόνο βαριά Άνοια.

Παρόλο που γνωρίζω ότι η Άνοια αυτή καθ' αυτή είναι ασθένεια που σκοτώνει και ότι κατά μέσο όρο αυτός που παίρνει την διάγνωση Άνοια ζει μόνο 4 χρόνια από την στιγμή της διάγνωσης, ωστόσο διστάζω να γράψω "Άνοια" ως την Νόσο που προκάλεσε κατευθείαν τον θάνατο (στην πάνω πάνω γραμμούλα των αιτιών θανάτου στο Πιστοποιητικό Θανάτου) και κάνω αντ' αυτού ένα educated guess και γράφω κάτι άλλο π.χ. "Οξύ Έμφραγμα Μυοκαρδίου" ενώ βάζω την "Άνοια" στην τέταρτη γραμμούλα εκεί που γράφει "Άλλες σημαντικές παθολογικές καταστάσεις που συνέβαλαν στην επέλευση θανάτου..."

Και όμως η Άνοια αυτή καθ' αυτή σκοτώνει:

THE TIME Wednesday, Oct. 14, 2009
Redefining Dementia as a Terminal Illness

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Average Dementia Survival: 4.5 Years

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

( Με το να βάλω, σε μια τέτοια περίπτωση, ως άμεσο αίτιο θανάτου κάτι άλλο και όχι Άνοια, μπορεί μεν να γλυτώνω από πιθανά δηκτικά σχόλια του Ληξίαρχου ή άλλων συναδέλφων, αλλά πιστεύω ότι συμβάλλω έτσι ώστε να γίνονται ακόμη πιο αναξιόπιστες οι στατιστικές των αιτιών θανάτου στην Ελλάδα ).

Ποια είναι η γνώμη σας συνάδελφοι;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Απριλίου 2019, 09:33:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Απριλίου 2019, 14:41:03
Απάντηση #84
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Όπως δεν θα έβαζα ποτέ σε κάποιο ότι πέθανε από καρκίνο του παγκρέατος έτσι δεν θα έβαζα και την άνοια. Γιατί όχι και την σχιζοφρένεια ή την νοητική υστέρηση; Γιατί όχι την ΧΑΠ ή το ΣΔ;
Έχουμε πολλούς ηθικούς αυτουργούς αλλά γράφουμε πάντα στα αιτία το "χέρι" που σκότωσε. Ο εγκέφαλος του φόνου μπαίνει πάντα στα νοσήματα που οδήγησαν στο θάνατο.
Η πιο δύσκολη για μένα κατάσταση σε πιστοποιητικό θανάτου ήταν όταν σαν αιτία θανάτου έπρεπε να γραφτεί η ασιτία που οφειλόταν στην άνοια ενός εγκαταλειμμένου ηλικιωμένου σε ένα χωριουδάκι.  Αλλά η ίδια η άνοια δεν είναι αιτία θανάτου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Απριλίου 2019, 07:09:23
Απάντηση #85
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@Δ. Κουναλάκης Έχεις δίκιο. Έψαξα και βρήκα οδηγίες του ΠΟΥ για το πώς πρέπει να συμπληρώνουμε το Πιστοποιητικό Θανάτου. (τις παραθέτω παρακάτω, όπως και αντίστοιχες Σουηδικές).

Εγώ νόμιζα ότι αυτό που καταγράφεται στις στατιστικές ως το βασικό αίτιο θανάτου, είναι αυτό που γράφουμε πάνω πάνω.

Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι:

Medical certification of cause of death : instructions for physicians on use of international form of medical certificate of cause of death, 4th ed

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Ιουλίου 2019, 18:05:03
Απάντηση #86
Αποσυνδεδεμένος

Νεφρολόγος


Καλησπέρα σας. Είμαι υπεύθυνος ιδιωτικής μονάδας τεχνητού νεφρού στην επαρχία. Μία ασθενής μου 90 ετών, σε χρόνια αιμοκάθαρση εδώ και 4 χρόνια, με πολλά προβλήματα (υποθρεψία, καρδιακή ανεπάρκεια, πιθανό Ca πνεύμονα χωρίς διερεύνηση λόγω της κατάστασής της, με κατ' οίκον οξυγονοθεραπεία κλπ) εμφάνισε χθες το βράδυ στο σπίτι της αιφνίδια αιματέμεση και οι συγγενείς της την πήγαν στο ΤΕΠ του Νοσοκομείου της πόλης γύρω στα μεσάνυχτα. Είχε αιμοδυναμική αστάθεια, υποξυγοναιμία και διέγερση. Έγιναν αιματολογικές εξετάσεις, βεβαιώθηκε πτώση του αιματοκρίτη και αιμορραγία από το ορθό κλινικά και μετά από στοιχειώδη σταθεροποίηση μπήκε για αιμοκάθαρση. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε μετά την αιμοκάθαρση και μετά από λίγες ώρες κατέληξε στο ΤΕΠ. Ώρα ισοηλεκτρικής 13.30, 13 ώρες μετά την εισαγωγή της. Με παίρνει τηλέφωνο ο γιος της λέγοντάς μου ότι δεν του δίνουν πιστοποιητικό θανάτου γιατί δεν έχουν περάσει 24 ώρες από την εισαγωγή της στο Νοσοκομείο. Του είπαν ότι θα πάει για νεκροψία (Σάββατο μεσημέρι καλοκαίρι, οπότε από Δευτέρα τουλάχιστον) εκτός αν βρει ιδιώτη γιατρό να υπογράψει!!!, Μετά από λίγες ώρες που τέλειωσα τη βάρδια μου στη ΜΤΝ πηγαίνω στο ΤΕΠ και φυσικά υπέγραψα με διάγνωση αιμορραγία πεπτικού. Ο συνάδελφος στο ΤΕΠ μου λέει ότι έχουν σχετική εντολή από τη διοίκηση του νοσοκομείου να μην υπογράφουν πιστοποιητικά θανάτου πριν την παρέλευση 24ωρου από την εισαγωγή, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Είναι νόμιμο και σωστό αυτό ειδικά σε καταφανέστατες περιπτώσεις όπως αυτή;

27 Ιουλίου 2019, 22:09:51
Απάντηση #87
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Κανονικά θα πρεπει να το υπογράφει ο οικογενειακός ιατρός του.
Αλλα στο Ελλάντα έχουμε μόνο οικογενειακό φαρμακοποιό και όχι οικογενειακό ιατρό  :P :P :P :P
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

28 Ιουλίου 2019, 10:30:26
Απάντηση #88
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο να δώσει πιστοποιητικό θανάτου με αναφορά στην αιτία. (Άλλο πράγμα η πιστοποίηση του θανάτου κι άλλο η αιτία του θανάτου).
Το νοσοκομείο παρήγγειλε νεκροψία-νεκροτομή και κανείς δε μπορεί να τους κατηγορήσει γι' αυτό παρά την ταλαιπωρία που δημιουργείται.
Από την άλλη, πως γίνεται ένας ιδιώτης να πιστοποιεί την αιτία θανάτου για κάποιον που νοσηλεύτηκε για λίγες έως 24 ώρες σε νοσοκομείο, χωρίς να έχει (ο ιδιώτης) άμεση σχέση με την αγωγή και τους χειρισμούς που έγιναν κατά την νοσηλεία (οι οποίοι μπορεί μάλιστα να προκάλεσαν ή να επιτάχυναν το θάνατο) είναι μάλλον ελληνική πατέντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου 2019, 17:02:38 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

28 Ιουλίου 2019, 11:26:35
Απάντηση #89
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας. Είμαι υπεύθυνος ιδιωτικής μονάδας τεχνητού νεφρού στην επαρχία. Μία ασθενής μου 90 ετών, σε χρόνια αιμοκάθαρση εδώ και 4 χρόνια, με πολλά προβλήματα (υποθρεψία, καρδιακή ανεπάρκεια, πιθανό Ca πνεύμονα χωρίς διερεύνηση λόγω της κατάστασής της, με κατ' οίκον οξυγονοθεραπεία κλπ) εμφάνισε χθες το βράδυ στο σπίτι της αιφνίδια αιματέμεση και οι συγγενείς της την πήγαν στο ΤΕΠ του Νοσοκομείου της πόλης γύρω στα μεσάνυχτα. Είχε αιμοδυναμική αστάθεια, υποξυγοναιμία και διέγερση. Έγιναν αιματολογικές εξετάσεις, βεβαιώθηκε πτώση του αιματοκρίτη και αιμορραγία από το ορθό κλινικά και μετά από στοιχειώδη σταθεροποίηση μπήκε για αιμοκάθαρση. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε μετά την αιμοκάθαρση και μετά από λίγες ώρες κατέληξε στο ΤΕΠ. Ώρα ισοηλεκτρικής 13.30, 13 ώρες μετά την εισαγωγή της. Με παίρνει τηλέφωνο ο γιος της λέγοντάς μου ότι δεν του δίνουν πιστοποιητικό θανάτου γιατί δεν έχουν περάσει 24 ώρες από την εισαγωγή της στο Νοσοκομείο. Του είπαν ότι θα πάει για νεκροψία (Σάββατο μεσημέρι καλοκαίρι, οπότε από Δευτέρα τουλάχιστον) εκτός αν βρει ιδιώτη γιατρό να υπογράψει!!!, Μετά από λίγες ώρες που τέλειωσα τη βάρδια μου στη ΜΤΝ πηγαίνω στο ΤΕΠ και φυσικά υπέγραψα με διάγνωση αιμορραγία πεπτικού. Ο συνάδελφος στο ΤΕΠ μου λέει ότι έχουν σχετική εντολή από τη διοίκηση του νοσοκομείου να μην υπογράφουν πιστοποιητικά θανάτου πριν την παρέλευση 24ωρου από την εισαγωγή, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Είναι νόμιμο και σωστό αυτό ειδικά σε καταφανέστατες περιπτώσεις όπως αυτή;

Θέτετε 2 σοβαρά θέματα:
α) Από τα επείγοντα για ένα ασθενή που δεν παρακολουθείται εκεί και που δεν έχει πλήρως διερευνηθεί και όταν δεν υπάρχει ένας σοβαρός εθνικός φάκελος υγείας, θεωρώ δεδομένη και σωστή την κίνηση των γιατρών του ΤΕΠ να ζητήσουν νεκροτομή. Εξάλλου εάν δει κανείς το πιστοποιητικό θανάτου, είναι δύσκολο να συμπληρωθεί με ακρίβεια από γιατρό που δεν γνωρίζει το ιστορικό του ασθενή. Και προφανώς, αν δείτε τις οδηγίες για την συμπλήρωση του πιστοποιητικού θανάτου, η αιτία δεν ήταν η αιμορραγία του πεπτικού, αλλά μάλλον "το κερασάκι στην τούρτα".

β) Από τα παραπάνω προκύπτει ότι πρακτικά ο "προσωπικός ιατρός" του ασθενή είσαστε εσείς και ορθά ζητήθηκε από εσάς να υπογράψετε το πιστοποιητικό θανάτου. Η αλήθεια είναι ότι ο κρατικίστικος τρόπος σκέψης των στελεχών του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αρνείται να δεχτεί την εξειδικευμένη φροντίδα για το ασθενή, όπως επίσης αρνείται να δεχτεί και την ύπαρξη πολλαπλών υγειονομικών και μονάδων υγείας λίγο πριν το θάνατο. Προφανώς, κάποια στιγμή και ειδικά στην εποχή της πληροφορίας (που αγνοεί ο WHO), θα πρέπει να δεχτούμε πάνω από ένα γιατρούς που υπογράφουν συνεργατικά ένα ηλεκτρονικό πιστοποιητικό θανάτου.

Αλλά έχουμε καιρό ακόμη. Καλώς ήρθατε στην παρέα μας.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
146583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2022, 16:54:11
από Argirios Argiriou
30 Απαντήσεις
19415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2015, 18:06:24
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
17 Απαντήσεις
13273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2015, 11:19:21
από Γιώργος Κανελλόπουλος
5 Απαντήσεις
5627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
2 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2017, 01:29:28
από Αδαμάντιος Σκούφαλος