Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:32:11

Ψηφοφορία

Πρέπει να καθιερωθεί ηλεκτρονικό πιστοποιητικό θανάτου;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό θανάτου.  (Αναγνώστηκε 198263 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουλίου 2019, 13:15:30
Απάντηση #90
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας. Είμαι υπεύθυνος ιδιωτικής μονάδας τεχνητού νεφρού στην επαρχία. Μία ασθενής μου 90 ετών, σε χρόνια αιμοκάθαρση εδώ και 4 χρόνια, με πολλά προβλήματα (υποθρεψία, καρδιακή ανεπάρκεια, πιθανό Ca πνεύμονα χωρίς διερεύνηση λόγω της κατάστασής της, με κατ' οίκον οξυγονοθεραπεία κλπ) εμφάνισε χθες το βράδυ στο σπίτι της αιφνίδια αιματέμεση και οι συγγενείς της την πήγαν στο ΤΕΠ του Νοσοκομείου της πόλης γύρω στα μεσάνυχτα. Είχε αιμοδυναμική αστάθεια, υποξυγοναιμία και διέγερση. Έγιναν αιματολογικές εξετάσεις, βεβαιώθηκε πτώση του αιματοκρίτη και αιμορραγία από το ορθό κλινικά και μετά από στοιχειώδη σταθεροποίηση μπήκε για αιμοκάθαρση. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε μετά την αιμοκάθαρση και μετά από λίγες ώρες κατέληξε στο ΤΕΠ. Ώρα ισοηλεκτρικής 13.30, 13 ώρες μετά την εισαγωγή της. Με παίρνει τηλέφωνο ο γιος της λέγοντάς μου ότι δεν του δίνουν πιστοποιητικό θανάτου γιατί δεν έχουν περάσει 24 ώρες από την εισαγωγή της στο Νοσοκομείο. Του είπαν ότι θα πάει για νεκροψία (Σάββατο μεσημέρι καλοκαίρι, οπότε από Δευτέρα τουλάχιστον) εκτός αν βρει ιδιώτη γιατρό να υπογράψει!!!, Μετά από λίγες ώρες που τέλειωσα τη βάρδια μου στη ΜΤΝ πηγαίνω στο ΤΕΠ και φυσικά υπέγραψα με διάγνωση αιμορραγία πεπτικού. Ο συνάδελφος στο ΤΕΠ μου λέει ότι έχουν σχετική εντολή από τη διοίκηση του νοσοκομείου να μην υπογράφουν πιστοποιητικά θανάτου πριν την παρέλευση 24ωρου από την εισαγωγή, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Είναι νόμιμο και σωστό αυτό ειδικά σε καταφανέστατες περιπτώσεις όπως αυτή;

Το 24ωρο το έχω δει στην πράξη σε πολλές περιπτώσεις (και σε κρατικά και σε ιδιωτικά). Δεν το έχω δει ποτέ όμως γραμμένο πχ σε ΦΕΚ. Αν κάποιος το έχει, θα ήθελα να το διαβάσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν ο γιατρός έχει καταλήξει σε διάγνωση, τότε έχει δικαίωμα να υπογράψει ακόμα και 1 ώρα μετά την προσέλευση ή νοσηλεία. Για τον τρόπο συμπλήρωσης υπάρχουν οι σχετικές οδηγίες και είναι νομίζω αρκετά σαφείς. Αν δεν υπάρχει σίγουρη διάγνωση, αλλάζουν τα πράγματα...

29 Ιουλίου 2019, 01:52:51
Απάντηση #91
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας. Είμαι υπεύθυνος ιδιωτικής μονάδας τεχνητού νεφρού στην επαρχία. Μία ασθενής μου 90 ετών, σε χρόνια αιμοκάθαρση εδώ και 4 χρόνια, με πολλά προβλήματα (υποθρεψία, καρδιακή ανεπάρκεια, πιθανό Ca πνεύμονα χωρίς διερεύνηση λόγω της κατάστασής της, με κατ' οίκον οξυγονοθεραπεία κλπ) εμφάνισε χθες το βράδυ στο σπίτι της αιφνίδια αιματέμεση και οι συγγενείς της την πήγαν στο ΤΕΠ του Νοσοκομείου της πόλης γύρω στα μεσάνυχτα. Είχε αιμοδυναμική αστάθεια, υποξυγοναιμία και διέγερση. Έγιναν αιματολογικές εξετάσεις, βεβαιώθηκε πτώση του αιματοκρίτη και αιμορραγία από το ορθό κλινικά και μετά από στοιχειώδη σταθεροποίηση μπήκε για αιμοκάθαρση. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε μετά την αιμοκάθαρση και μετά από λίγες ώρες κατέληξε στο ΤΕΠ. Ώρα ισοηλεκτρικής 13.30, 13 ώρες μετά την εισαγωγή της. Με παίρνει τηλέφωνο ο γιος της λέγοντάς μου ότι δεν του δίνουν πιστοποιητικό θανάτου γιατί δεν έχουν περάσει 24 ώρες από την εισαγωγή της στο Νοσοκομείο. Του είπαν ότι θα πάει για νεκροψία (Σάββατο μεσημέρι καλοκαίρι, οπότε από Δευτέρα τουλάχιστον) εκτός αν βρει ιδιώτη γιατρό να υπογράψει!!!, Μετά από λίγες ώρες που τέλειωσα τη βάρδια μου στη ΜΤΝ πηγαίνω στο ΤΕΠ και φυσικά υπέγραψα με διάγνωση αιμορραγία πεπτικού. Ο συνάδελφος στο ΤΕΠ μου λέει ότι έχουν σχετική εντολή από τη διοίκηση του νοσοκομείου να μην υπογράφουν πιστοποιητικά θανάτου πριν την παρέλευση 24ωρου από την εισαγωγή, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Είναι νόμιμο και σωστό αυτό ειδικά σε καταφανέστατες περιπτώσεις όπως αυτή;
1. Καλώς ο ιατρός του Νοσοκομείου ζήτησε να διενεργηθεί νεκροψία νεκροτομή για τα διαπιστωθούν τα ακριβή αίτια θανάτου.
2. Ο ιατρός του ΕΣΥ εφόσον δεν γνωρίζει την αιτία θανάτου δεν εκδίδει πιστοποιητικό θανάτου ούτε μετά από ημέρες.
3. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο, ούτε καν σε χαρτί υγείας, το αναφερόμενο 24ωρο. Στις 25 ώρες αλλάζει κάτι; Ας μας το πει ο διοικητής του νοσοκομείου που έδωσε εντολή στους συναδέλφους.
4. Κακώς, για να μην το χαρακτηρίσω παρανόμως, χορηγήσατε πιστοποιητικό θανάτου. Δεν μπορεί ο θάνατος να επήλθε σε νοσοκομείο και το πιστοποιητικό να το χορηγήσει ιδιώτης ιατρός.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

29 Ιουλίου 2019, 15:26:15
Απάντηση #92
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να ενημερώσω τον "Νεφρολόγος" που έκανε την ερώτηση, επειδή βλέπω ότι είναι το πρώτο του ποστάρισμα στο φόρουμ, ότι (σε περίπτωση που δεν τον γνωρίζει) η παραπάνω απάντηση είναι από τον κο Θεοδωρίδη, καταξιωμένο ιατροδικαστή οπότε δεν χωρούν ιδιαίτερες αμφιβολίες για όσα έγραψε.

29 Ιουλίου 2019, 19:00:41
Απάντηση #93
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει και η Ελλάδα να εφαρμόσει αυτό που εφαρμόζουν στην Σουηδία:

Όταν πεθαίνει ένας άνθρωπος πρέπει να συμπληρωθούν και να υπογραφούν δύο διαφορετικά Πιστοποιητικά.

Το πρώτο είναι το Πιστοποιητικό Θανάτου όπου πιστοποιεί κάποιος Ιατρός ότι ο ασθενής όντως είναι νεκρός.

Το δεύτερο είναι το Πιστοποιητικό Αιτιών του Θανάτου που το υπογράφει ο θεράπων Ιατρός του Ασθενούς ή κάποιος Ιατρός που πρόλαβε, εν πάσει περιπτώσει, να γνωρίσει τον ασθενή κάπως (π.χ. στο Νοσοκοκομείο) ή αυτός που έκανε την Νεκροτομή ( σε περίπτωση που έγινε Νεκροτομή).

Αν δεν υπάρχει υποψία για θάνατο που προκλήθηκε από Εγκληματική ενέργεια, και δεν έχουν και οι συγγενείς επιθυμία να γίνει Νεκροτομή τότε πρώτα γράφεται το Πιστοποιητικό Θανάτου για να αρχίσει  το Γραφείο Κηδειών την δουλειά του. Το Πιστοποιητικό Θανάτου πρέπει να σταλεί στην Εφορία (ναι στην εφορία όπου στέλνουμε και τις φορολογικές δηλώσεις!) το αργότερο την επόμενη εργάσιμη ημέρα από τότε που επήλθε ο θάνατος. Μέσα σε τρεις εβδομάδες πρέπει κάποιος Ιατρός να στείλει σε μια ειδική στατιστική υπηρεσία και το Πιστοποιητικό Αιτιών του Θανάτου.

Εννοείται ότι τις πιο πολλές φορές τα δύο αυτά πιστοποιητικά γράφονται ταυτόχρονα από τον ίδιο Ιατρό.

Η πρώτη μου δουλειά ως Ιατρός, το 1994, ήταν στην Παθολογοανατομική Κλινική στο Lund της Σουηδίας. Εκεί εργάστηκα για 6 μήνες. Και στην Σουηδία στην Παθολογοανατομική Κλινική δεν βλέπουν μόνο γυαλάκια στο Μικροσκόπιο (το κάναμε και αυτό φυσικά) αλλά κάναμε και νεκροτομές ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Για την ακρίβεια στην Σουηδία στις Παθολογοανατομικές Κλινικές γίνονται όλες οι νεκροτομές ανθρώπων όπου δεν υπάρχει υποψία θανάτου λόγω εγκληματικής ενέργειας ενώ στις Ιατροδικαστικές Κλινικές καταλήγουν μόνο αυτοί για τους οποίους υπάρχει υποψία ότι πεθάναν λόγω εγκληματικής ενέργειας, ατυχήματος ή αυτοκτονίας.
 
Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι ούτε και μετά από νεκροτομή μπορεί να πει κανείς πάντα με σιγουριά από τι πέθανε ένας άνθρωπος. Όποιοι ζητούν 100% σιγουριά για τέτοια ζητήματα είναι ή άσχετοι ή ευθυνόφοβοι ή έχουν οικονομικά κίνητρα.

Τώρα στην περίπτωση της Ελλάδας πρέπει να λάβουμε υπόψιν και το ότι η Νεκροτομή ΔΕΝ είναι τζάμπα. Η όλη ιστορία, στην περιοχή μου τουλάχιστον, κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ (ρωτήστε στην πιάτσα για να μάθετε και για την δική σας περιοχή,  ίσως μάλιστα να ακούσετε τότε και άλλες λεπτομέρειες ) και πολλές οικογένειες ΔΕΝ έχουν να τα πληρώσουν αυτά τα λεφτά (άσε που η μεγάλη πλειοψηφία των οικογενειών δεν θέλουν να ”κόψουν” τον νεκρό τους). Οπότε πρέπει ΟΛΟΙ μας (με πρώτο και κύριο το Ελληνικό Κράτος φυσικά) να είμαστε πιο προσεκτικοί πριν αρχίζουμε τα χουβαρνταλίκια με ξένα κόλυβα.

Αλήθεια έχει αναρρωτηθεί κανείς για πιο λόγο έχουν αυξηθεί οι νεκροτομές στην Ελλάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιουλίου 2019, 14:16:22 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Ιουλίου 2019, 22:57:25
Απάντηση #94
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Η Καναδική προσέγγιση είναι παραπλήσια με την Σουηδική.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



It is important to note that any physician in attendance during the last illness or with sufficient knowledge of the deceased’s last illness can complete the death certificate. This physician does not need to be the patient’s primary care physician. Physicians who have sufficient knowledge of the patient’s last illness may be asked to complete the death certificate even though the primary care physician has broader clinical knowledge of the patient overall.

“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

29 Ιουλίου 2019, 23:01:12
Απάντηση #95
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Αλήθεια έχει αναρρωτηθεί κανείς για πιο λόγο έχουν αυξηθεί οι νεκροτομές στην Ελλάδα;

Γιατί έχουν αυξηθεί οι "βίαιοι" θάνατοι.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

31 Ιουλίου 2019, 23:06:54
Απάντηση #96
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Αλήθεια έχει αναρρωτηθεί κανείς για πιο λόγο έχουν αυξηθεί οι νεκροτομές στην Ελλάδα;
Το να διενεργούνται νεκροψίες νεκροτομές δεν είναι λάθος.
Λάθος είναι να δίνονται πιστοποιητικά από οποιονδήποτε ιατρό για ένα πενηνταράκι.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

2 Αυγούστου 2019, 11:43:11
Απάντηση #97
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Πενηνταρικακι είναι Τάσο, πιο χαϊδευτικά, μη το υποτιμάς. Εργολαβία είν' αυτή.

8 Αυγούστου 2019, 01:35:18
Απάντηση #98
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Πάντως θα ήταν ενδιαφέρουσα μία συγκριτική μελέτη για να δούμε τι βρίσκουμε στην Ελλάδα που τους ξεφεύγει στη Σουηδία.
Αισθάνομαι ότι μία ειδοποιός διαφορά είναι η ύπαρξη του ηλεκτρονικού φακέλου από δεκαετίες. Μπορεί ο κάθε ιατρός που εμπλέκεται στη διαχείριση του ασθενούς να δει το πλήρες ιστορικό του και όταν δεν υπάρχει υποψία για κάτι άλλο πρακτικά ποτέ δεν προχωράει σε νεκροτομή. Φυσικά και υπάρχουν κανόνες απαράβατοι για νεκροτομές, αλλά όταν είναι πραγματικά αναμενόμενος ο θάνατος τότε συνήθως γράφεται το πιστοποιητικό από τον ιατρό που το διαπιστώνει.
Παράλληλα υπάρχει και έντυπο που συμπληρώνει ο ιατρός για ασθενείς που μένουν σε γηροκομεία, όπου όταν ο θάνατος είναι αναμενόμενος εντός μικρού χρονικού διαστήματος, και συμβεί, τότε μπορεί και η νοσηλεύτρια να διαπιστώσει το θάνατο χωρίς να καλέσει ιατρό.

Μια πραγματικότητα που με ξένιζε περισσότερο όταν πρωτοξεκίνησα και που την έχω συνηθίσει τώρα πλέον.

21 Οκτωβρίου 2019, 00:11:58
Απάντηση #99
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Να και κάποιες οδηγίες από την Μεγάλη Βρετανία:

Published 25 September 2018

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Φεβρουαρίου 2022, 07:22:01
Απάντηση #100
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από Ιατρική ομάδα του facebook στις 21/02/2022:

- Έχει τύχει σε κανένα σας να γράψει Πιστοποιητικό Θανάτου για κάποιον που πέθανε στο σπίτι από covid-19;
Πρέπει αυτό, ότι δηλαδή πέθανε από covid-19, εκτός από το Πιστοποιητικό Θανάτου να το δηλώσουμε και κάπου αλλού;

- Μου έτυχε τον Νοέμβριο του 2020. Εγραψα πνευμονία covid και η κηδεία έγινε με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα. Δεν το δήλωσα πουθενά αλλού.

- Όχι. Το δηλώνουν απ το ληξιαρχείο κ το γραφειο κηδειών από τη στιγμή που ακολουθείται διαφορετικη διαδικασία. Θεωρητικά είναι ήδη δηλωμένο ως κρούσμα.

- πεθανε απο covid και ηταν σπιτι?με ποιανου ευθυνη εμεινε σπιτι?με του υπογραφοντα το πιστοποιητικο?

- Κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει έναν ασθενή να πάει με το ζόρι στο Νοσοκομείο (εκτός και αν πρόκειται για Ψυχιατρικό ασθενή με εισαγγελική παραγγελία κτλ).
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Φεβρουαρίου 2022, 07:27:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
146631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2022, 16:54:11
από Argirios Argiriou
30 Απαντήσεις
19421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2015, 18:06:24
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
17 Απαντήσεις
13278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2015, 11:19:21
από Γιώργος Κανελλόπουλος
5 Απαντήσεις
5636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
2 Απαντήσεις
5718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2017, 01:29:28
από Αδαμάντιος Σκούφαλος