Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:22:17

Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση από ΠΕΔΥ-ΚΥ και έναρξη ιδ.ιατρείου  (Αναγνώστηκε 7927 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουλίου 2014, 15:34:49
Αναγνώστηκε 7927 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mimis75


Καλησπέρα σε όλους.Θα θελα να ρωτήσω αν μετά από την παραίτηση μου από την θέση που κατέχω στο Κ.Υ μπορώ να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την έναρξη του ιδ.ιατρείου ή θα πρέπει να περιμένω την δημοσίευση της παραίτησης μου στο ΦΕΚ και μετά?

7 Ιουλίου 2014, 20:52:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Την ίδια μέρα που την καταθέτεις , τους φυλάς σταυρωτά και κάνεις έναρξη....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

7 Ιουλίου 2014, 23:24:13
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σε όλους.Θα θελα να ρωτήσω αν μετά από την παραίτηση μου από την θέση που κατέχω στο Κ.Υ μπορώ να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την έναρξη του ιδ.ιατρείου ή θα πρέπει να περιμένω την δημοσίευση της παραίτησης μου στο ΦΕΚ και μετά?
Η εφορια για την εναρξη σου ζητα υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι μισθοδοτουμενος απο το κρατος

7 Ιουλίου 2014, 23:26:07
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

mimis75


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ίδια μέρα που την καταθέτεις , τους φυλάς σταυρωτά και κάνεις έναρξη....
Ευχαριστώ πολύ   :)

10 Ιουλίου 2014, 18:47:31
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ίδια μέρα που την καταθέτεις , τους φυλάς σταυρωτά και κάνεις έναρξη....
Δεν είναι ακριβώς έτσι.Επειδή σήμερα υπέβαλα τη δική μου παραίτηση από το ΕΣΥ,από το γραφείο προσωπικού μου είπαν τα εξής:
Υποβάλεις την  παραίτηση σου στο γραφείο προσωπικού η οποία αφού πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,πάει στο υπουργείο(30-40 μέρες περίπου) και αφού γίνει αποδεκτή και πρωτοκολληθεί(μέχρι εκεί μπορείς να ανακαλέσεις την παραίτηση σου) δημοσιεύεται σε ΦΕΚ(7-10 μερες) και τότε  αποτελείς παρελθόν από το ΕΣΥ.

10 Ιουλίου 2014, 19:03:58
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποβάλεις την  παραίτηση σου στο γραφείο προσωπικού η οποία αφού πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,πάει στο υπουργείο(30-40 μέρες περίπου) και αφού γίνει αποδεκτή και πρωτοκολληθεί(μέχρι εκεί μπορείς να ανακαλέσεις την παραίτηση σου) δημοσιεύεται σε ΦΕΚ(7-10 μερες) και τότε  αποτελείς παρελθόν από το ΕΣΥ.

Aυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορείς να εργαστείς in the meanwhile. Αλλιώς πώς θα ζήσεις αυτές τις 30-40 μέρες περίπου;

Πολύ σωστά επεσήμανε η @VickyTe ότι η Εφορία δεν τραβάει κανένα κόλλημα με την πρωτοκόλληση και τα ΦΕΚ. Αυτές οι προθεσμίες αφορούν τη δυνατότητα ανάκλησης της παραίτησης και όχι την έναρξη νέας εργασίας. Άλλωστε, γιατί να χαθεί π.χ. η τουριστική σαιζόν για έναν πρώην ΕΣΥτη, περιμένοντας να βγει το ΦΕΚ με τη δημοσίευση της παραίτησης;
  
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουλίου 2014, 19:10:16 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Ιουλίου 2014, 19:15:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποβάλεις την  παραίτηση σου στο γραφείο προσωπικού η οποία αφού πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,πάει στο υπουργείο(30-40 μέρες περίπου) και αφού γίνει αποδεκτή και πρωτοκολληθεί(μέχρι εκεί μπορείς να ανακαλέσεις την παραίτηση σου) δημοσιεύεται σε ΦΕΚ(7-10 μερες) και τότε  αποτελείς παρελθόν από το ΕΣΥ.

Aυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορείς να εργαστείς in the meanwhile. Αλλιώς πώς θα ζήσεις αυτές τις 30-40 μέρες περίπου;

Πολύ σωστά επεσήμανε η @VickyTe ότι η Εφορία δεν τραβάει κανένα κόλλημα με την πρωτοκόλληση και τα ΦΕΚ. Αυτές οι προθεσμίες αφορούν τη δυνατότητα ανάκλησης της παραίτησης και όχι την έναρξη νέας εργασίας. Άλλωστε, γιατί να χαθεί π.χ. η τουριστική σαιζόν για έναν πρώην ΕΣΥτη που θέλει π.χ. να κάνει έναρξη εργασιών ενοικίασης ειδών θαλάσσιας αναψυχής, περιμένοντας να βγει το ΦΕΚ με τη δημοσίευση της παραίτησης;
Μέχρι να γίνει αποδεκτή η παραίτηση σου από τον υπουργό συνεχίζεις να εργάζεσαι και να πληρώνεσαι κανονικά.

10 Ιουλίου 2014, 19:18:02
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ίδια μέρα που την καταθέτεις , τους φυλάς σταυρωτά και κάνεις έναρξη....
Δεν είναι ακριβώς έτσι.Επειδή σήμερα υπέβαλα τη δική μου παραίτηση από το ΕΣΥ,από το γραφείο προσωπικού μου είπαν τα εξής:
Υποβάλεις την  παραίτηση σου στο γραφείο προσωπικού η οποία αφού πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,πάει στο υπουργείο(30-40 μέρες περίπου) και αφού γίνει αποδεκτή και πρωτοκολληθεί(μέχρι εκεί μπορείς να ανακαλέσεις την παραίτηση σου) δημοσιεύεται σε ΦΕΚ(7-10 μερες) και τότε  αποτελείς παρελθόν από το ΕΣΥ.

Στη νομοθεσία αναφέρεται ότι αν σε ένα μήνα από την ημερομηνία υποβολής της παραίτησης δεν έχει εκδοθεί αυτή σε ΦΕΚ, τότε θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Ιουλίου 2014, 19:32:42
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Μέχρι να γίνει αποδεκτή, μπορείς ή να εργάζεσαι ή να εισαι σε κανονική άδεια ή σε αναρρωτική. Στην δική μου περίπτωση πάντως πέρασαν 2 μήνες από την στιγμή που υπέβαλα την παραίτηση μέχρι να εκδοθεί το ΦΕΚ.
(Σαν πολλοί δεν φεύγουμε......????)
Καλή αρχή!!!

10 Ιουλίου 2014, 19:38:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μέχρι να γίνει αποδεκτή, μπορείς ή να εργάζεσαι ή να εισαι σε κανονική άδεια ή σε αναρρωτική. Στην δική μου περίπτωση πάντως πέρασαν 2 μήνες από την στιγμή που υπέβαλα την παραίτηση μέχρι να εκδοθεί το ΦΕΚ.
(Σαν πολλοί δεν φεύγουμε......????)
Καλή αρχή!!!

Ευχαριστώ πολύ  :) Γι αυτό ο αριθμος των ιατρών επί θητεία πέφτει συνέχεια.Πάντως και σε μια συνάδερφο μας η όλη διαδικασία πήρε περίπου 45 μέρες.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

10 Ιουλίου 2014, 21:20:38
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

mimis75


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδή σήμερα υπέβαλα τη δική μου παραίτηση από το ΕΣΥ
Καλή αρχή συνάδελφε !!!!!
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους.

30 Μαΐου 2016, 10:18:37
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ίδια μέρα που την καταθέτεις , τους φυλάς σταυρωτά και κάνεις έναρξη....
Δεν είναι ακριβώς έτσι.Επειδή σήμερα υπέβαλα τη δική μου παραίτηση από το ΕΣΥ,από το γραφείο προσωπικού μου είπαν τα εξής:
Υποβάλεις την  παραίτηση σου στο γραφείο προσωπικού η οποία αφού πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,πάει στο υπουργείο(30-40 μέρες περίπου) και αφού γίνει αποδεκτή και πρωτοκολληθεί(μέχρι εκεί μπορείς να ανακαλέσεις την παραίτηση σου) δημοσιεύεται σε ΦΕΚ(7-10 μερες) και τότε  αποτελείς παρελθόν από το ΕΣΥ.
Συνάγεται αυτο απο καποιο νομο συγκεκριμενο;;Τον εχουμε προχειρο;

Στη νομοθεσία αναφέρεται ότι αν σε ένα μήνα από την ημερομηνία υποβολής της παραίτησης δεν έχει εκδοθεί αυτή σε ΦΕΚ, τότε θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή.

30 Μαΐου 2016, 12:18:24
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Συνάγεται αυτο απο καποιο νομο συγκεκριμενο;;Τον εχουμε προχειρο,τον νομο;;

30 Μαΐου 2016, 15:44:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Μην το σκέφτεσαι πολυ .
Καταθέτεις την παραίτηση κρατάς τον αριθμό πρωτοκόλλου κι αλλάζεις σελίδα στην ζωή σου κι ασε το ΕΣΥ να κουρεύεται !!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
62618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2008, 15:11:13
από Giansymos
4 Απαντήσεις
18005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2014, 15:21:32
από Denominator
4 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2014, 22:13:38
από Gateopener
2 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2016, 22:08:12
από Αρχίατρος
2 Απαντήσεις
45503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2020, 12:54:06
από Denominator