Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:32:35

Αποστολέας Θέμα: σχετικά με τη λήξη παράτασης  (Αναγνώστηκε 14482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Αυγούστου 2014, 18:29:02
Αναγνώστηκε 14482 φορές
Αποσυνδεδεμένος

astrimax


Καλησπέρα!
Είμαι ειδικευόμενος σε μια κλινική με 2 οργανικές θέσεις. Και οι 2 ειδικευόμενοι είμαστε σε παράταση. Ο ένας απο 12/5/14 και ο άλλος απο 31/5/14. Στη λίστα αναμονής ήταν 2 ιατροί. Παρουσιάζεται σήμερα ο 2ος στη σειρά προτεραιότητας ιατρός (Ο πρώτος είναι στο εξωτερικό και δεν πρόκειται να εμφανιστεί) και απο το γραφείο προσωπικού μας λένε οτι πρέπει να παραιτηθεί ο πιο νέος ειδικευόμενος.
Πώς γίνεται αυτό;;Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Αυγούστου 2014, 23:15:25 από Δ. Κουναλάκης »

19 Αυγούστου 2014, 22:26:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Συναδελφε η κατασταση είναι απλη..αυτοι που βρίσκονται σε αναμονη ζευγαρωνουν με τους υπηρετούντες, γινεται δηλαδή ονομαστικη αντικατασταση-διορισμος, δηλαδή δε σημαινει πως όταν ερθει ο πρωτος αντικαθιστα εσενα που εισαι πιο παλιος, οποτε το γραφειο προσωπικου σωστα επραξε. Τωρα γενικως αν καποιος είναι πιο καχύποπτος (και καλα κανει) παει στη Διευθυνση Υγειας να δει ποιο ονομα τον αντικαθιστουσε όταν σταλθηκαν τα χαρτια στο Υπουργειο.

19 Αυγούστου 2014, 23:38:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εξ' όσων γνωρίζω, αυτό που σου είπανε ισχύει.

Δλδ γίνεται ονομαστική αντικατάσταση όπως πολύ σωστά εγράφη.

Καθείς αντικαθίσταται από έναν συγκεκριμένο στην λίστα.

Έχει συμβεί να παίρνει ένας παράταση για μήνες ενώ περιμένουν άλλοι στην λίστα, καθώς ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ που τον αντικαθιστούσε δεν παρουσιάστηκε.

20 Αυγούστου 2014, 00:18:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

astrimax


« Τελευταία τροποποίηση: 20 Αυγούστου 2014, 15:21:07 από astrimax »

14 Σεπτεμβρίου 2014, 11:54:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nart


Kαλημέρα!
Δεν ισχύει η ονομαστική αντικατάσταση, με την έλευση νέου ειδικευόμενου ιατρού, φεύγει ο πρώτος που είναι σε παράταση (και αυτό είναι και το λογικό νομίζω...).
Εφαρμόστηκε μάλιστα την περασμένη εβδομάδα στην κλινική του νοσοκομείου όπου εργάζομαι με δύο γιατρούς σε παραταση και έλευση νέας γιατρού στη θέση του δεύτερου από αυτούς...φυσικά διαγράφηκε ο πρώτος που βρισκόταν σε παραταση για μεγαλύτερο διαστημα.

14 Σεπτεμβρίου 2014, 14:23:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Kαλημέρα!
Δεν ισχύει η ονομαστική αντικατάσταση, με την έλευση νέου ειδικευόμενου ιατρού, φεύγει ο πρώτος που είναι σε παράταση (και αυτό είναι και το λογικό νομίζω...).
Εφαρμόστηκε μάλιστα την περασμένη εβδομάδα στην κλινική του νοσοκομείου όπου εργάζομαι με δύο γιατρούς σε παραταση και έλευση νέας γιατρού στη θέση του δεύτερου από αυτούς...φυσικά διαγράφηκε ο πρώτος που βρισκόταν σε παραταση για μεγαλύτερο διαστημα.

Το επισημο εγγραφο της Διευθυνσης Υγειας καθως και το επισημο εγγραφο που φθανει στο γραφειο προσωπικου ιατρων του νοσοκομειου το αναφερει ξεκαθαρα. Εχεις δει καποιο; Εγω πολλα..ενα απο αυτα ειναι και αυτο που με αφορουσε.
Λογικο δεν ειναι να φευγει ο πιο παλιος διοτι γινεται παντρεμα θεσεων και το υπουργειο ξερει ποιος ειναι για ποιον για το φοβο των Ιουδαιων.
Τωρα στη δικη σας περιπτωση ή το γραφειο προσωπικου δεν ηξερε τι του γινεται (συνηθης κατασταση) ή... (βαλε τη φαντασια σου να δουλεψει). Το σιγουρο ειναι παντως ενα: οσο εμεις δεν ξερουμε τι μας γινεται ή τι μπορουμε να διεκδικουμε και ποια ειναι τα δικαιωματα μας, τοτε παντα καποιος ασχετος ή κουτοπονηρος θα μας ειναι εμποδιο.

12 Ιανουαρίου 2015, 15:20:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

gorbeast


Σε εμάς πάντως, στο Αττικόν, μου το είχε πει το γραφείο προσωπικού ότι παραβλέπουν τον νόμο περι ονομαστικής αντικατάστασης και σε περίπτωση κενών θέσεων τις πληρώνουν χωρίς να διώξουν τον παρατασιακό του οποίου ο (σε άλλη περίπτωση) αντικαταστάτης διοριστεί και σε περίπτωση αντικατάστασης διώχνουν πάντα τον παλαιότερο παρατασιακό, αφ'ενός γιατί έτσι βόλευε όλους τους παρατασιακούς και, αφ' ετέρου, γιατί έτσι έμεναν πιο πολλά χέρια ειδικευομένων στο Νοσοκομείο, το οποίο είχε αυξημένες ανάγκες.

13 Ιανουαρίου 2015, 11:38:10
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν έχω ιδέα τι λέει ο νόμος, αλλά πριν από κάποια χρόνια έφυγα πριν από αυτόν που είχε σειρά με συμφωνία δική μου, δική του και του γραφείου προσωπικού.

19 Μαρτίου 2015, 23:09:47
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπερα.
Μετα την τροπολογια Ξανθου, εχουν επαναπροσληφει ειδικευομενοι που ειχαν απολυθει με βαση την προηγουμενη ισχυουσα διαταξη?
Ευχαριστω.

20 Μαρτίου 2015, 21:11:52
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα.
Μετα την τροπολογια Ξανθου, εχουν επαναπροσληφει ειδικευομενοι που ειχαν απολυθει με βαση την προηγουμενη ισχυουσα διαταξη?
Ευχαριστω.
Ναι και μάλιστα αφού είχαν ήδη συμπληρώσει τις δύο εξάμηνες παρατάσεις.

Δυστυχώς το γραφείο του υφυπουργού "έπεσε από τα σύννεφα" σήμερα όταν ενημερώθηκε για αυτά τα περιστατικά.

Θα ήταν αδόκιμο να επισυνάψω τις αποφάσεις που το αποδεικνύουν, απόλυση ιατρού μετά τις δύο εξάμηνες παρατάσεις και επαναπρόσληψη μετά την απόλυση.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

20 Μαρτίου 2015, 22:07:36
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ειδικευόμενος είχε λάβει τίτλο ειδικότητας και παρέμεινε με παράταση για 6+6=12 μήνες! Δηλαδή για 12 μήνες δεν είχε καλυφθεί η θέση ειδικότητας που κενώθηκε;
Πώς γίνεται αυτό; Πόσοι στη σειρά αρνήθηκαν ή ανέβαλαν διορισμό; Με τι ρυθμούς κινείται αυτή η υπηρεσία;

22 Μαρτίου 2015, 01:49:12
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειδικευόμενος είχε λάβει τίτλο ειδικότητας και παρέμεινε με παράταση για 6+6=12 μήνες! Δηλαδή για 12 μήνες δεν είχε καλυφθεί η θέση ειδικότητας που κενώθηκε;
Πώς γίνεται αυτό; Πόσοι στη σειρά αρνήθηκαν ή ανέβαλαν διορισμό; Με τι ρυθμούς κινείται αυτή η υπηρεσία;

Το να μην είναι κανείς στην λίστα αναμονής δεν σου πέρασε από το μυαλό ε;

Μα πόσο παλιός είσαι.....οι λίστες αναμονής πλέον σε πολλά νοσοκομεία είναι κενές!!!!!!!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Μαρτίου 2015, 09:39:04
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σωστό και αυτό Τάσο και δεν μου πέρασε από το μυαλό λόγω παλαιότητας.
Έχω ακούσει όμως κάποιες τρελές ιστορίες αναμονής και διορισμού, γι' αυτό προβληματίστηκα.
Κενώνεται μια θέση. Στέλνονται τα χαρτιά διορισμού στον πρώτο στην αναμονή ο οποίος δεν δίνει σημεία ζωής (με τη φυγή στο εξωτερικό είναι συχνό φαινόμενο) οπότε μετά από 3-4 μήνες από την κένωση της θέσης στέλνονται τα χαρτιά διορισμού στον δεύτερο στη λίστα αναμονής. Αν κι αυτός αγνοείται τότε το γαϊτανάκι της καθυστέρησης επαναλαμβάνεται.
Έχω ακούσει (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι όσοι δεν δίνουν σημεία ζωής για το διορισμό τους δεν διαγράφονται από τη λίστα αλλά παραμένουν σ' αυτή στις πρώτες θέσεις κι έτσι σε κάθε νέο διορισμό τους ξαναστέλνουν χαρτιά κοκ!

22 Μαρτίου 2015, 10:51:31
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Συμβαίνουν και τα δύo !
Δλδ, η διαδικασία διορισμού-μη παρουσίασης ειδικευόμενου-ενεργοποίησης διορισμού του επόμενου στην λίστα μπορεί όντως να διαρκέσει 4-5 μήνες.
Στην Κλινική μου, διήρκεσε 5 μήνες, καθώς κενώθηκε θέση τέλη Ιούνη για συνάδελφο που ήταν εξωτερικό (και δεν παραιτήθηκε), και ο επόμενος έγινε υπό διορισμό σε περίπου 5 μήνες, ενώ όντως οι λίστες αναμονής έχουν αδειάσει, ειδικά στα επαρχιακά νοσοκομεία.

Πάρτε για παράδειγμα το νοσοκομείο που υπάγεται ο Αδαμάντιος, το Σκυλίτσειο.
Το Σκυλίτσειο εδώ και κάποια χρόνια έχει κενές θέσεις Γενικής Χειρουργικής (δίνει 2 χρόνια), όταν πριν το 2010 περίμενες μέχρι και 2 χρόνια για να διοριστείς.
Σ' αυτή την περίπτωση παρατάση άνω των 6 μηνών ή και παραπάνω δεν πρέπει να ξενίζει...

23 Μαρτίου 2015, 00:11:01
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω ακούσει (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι όσοι δεν δίνουν σημεία ζωής για το διορισμό τους δεν διαγράφονται από τη λίστα αλλά παραμένουν σ' αυτή στις πρώτες θέσεις κι έτσι σε κάθε νέο διορισμό τους ξαναστέλνουν χαρτιά κοκ!
Αυτό δεν ισχύει, διαγράφονται. Εκτός κι αν λάβουν χρονολογική παράταση λόγω σύμβασης με νοσοκομείο της αλλοδαπής.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά: παράταση ειδικότητας 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2011, 22:02:46
από ΑΡΗΣ
6 Απαντήσεις
8669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2011, 15:37:34
από kdiwavvou
5 Απαντήσεις
21741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2013, 16:31:46
από Δ. Κουναλάκης
8 Απαντήσεις
11693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Μαρτίου 2015, 20:43:41
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
9790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2021, 21:52:54
από Argirios Argiriou