Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:25:53

Αποστολέας Θέμα: Από πότε η παρακολούθηση του Υποθυρ είναι δουλειά Ενδοκρινολόγου;  (Αναγνώστηκε 7800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Αυγούστου 2014, 09:22:33
Αναγνώστηκε 7800 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Αυγούστου 2014, 10:08:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Από τότε που αυτοί που σχεδιάζουν για την ΠΦΥ δεν έχουν ιδέα για το περιεχόμενο της εργασίας στην ΠΦΥ...

21 Αυγούστου 2014, 10:34:38
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τότε που αυτοί που σχεδιάζουν για την ΠΦΥ δεν έχουν ιδέα για το περιεχόμενο της εργασίας στην ΠΦΥ...
   Ξέρουν αρκετά καλά τι γίνεται και ήδη υπολόγισαν πόση εξοικονόμηση χρημάτων θα έχουν. Τα κριτήρια είναι κυρίως λογιστικά.
   Επισυνάπτω τις οδηγίες που επικαλείται το ΦΕΚ που αναφέρει μόνο "clinician" και φυσικά όχι ενδοκρινολόγο. Αλλά που ξέρουν οι κουτόφραγκοι...

21 Αυγούστου 2014, 10:54:58
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Εάν κοιτάξουμε ψύχραιμα και αντικειμενικά, θα παρατηρήσουμε ότι το πρόβλημα ξεκίνησε, διογκώθηκε και καθιερώθηκε από μία μερίδα Γενικών Ιατρών (και όχι μόνο). Ανεξάρτητα από την επαγγελματική τους θέση και το ποσοστό τους, σε σχέση με το σύνολο των Γενικών Ιατρών σε όλη την Ελλάδα, πρόβαλαν και, κατ'επέκταση, επέβαλαν μία εικόνα όχι αντάξια του επιστημονικού επιπέδου της συγκεκριμένης ειδικότητας.

Όταν ο Γενικός Ιατρός, της προαναφερθείσας κατηγορίας, ΔΕΝ εξετάζει παιδιά, ΔΕΝ παρακολουθεί εγκύους, ΔΕΝ κάνει καθαρισμούς αυτιών, ΔΕΝ διασωληνώνει, ΔΕΝ εξετάζει, ΔΕΝ... ΔΕΝ... ΔΕΝ..., παρά μόνο ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙ και εμφανίζεται στο Περιφερειακό του Ιατρείο μόνο για το χρονικό διάστημα της ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ-ΞΕΠΛΥΜΑΤΟΣ, τότε η εικόνα που σχηματίζει ο κόσμος για τον Γενικό Ιατρό δεν μπορεί να είναι άλλος από το "βοηθός φαρμακοποιού" ή "άσχετο γιατρουδάκι" ή "φιλαράκος των φαρμακάδων" ή... ή... ή...

...και άλλα πολλά και ποικίλα...!!!    


"Σκεφτόμαστε σύμφωνα με τη φύση, μιλούμε σύμφωνα με τους νόμους και ενεργούμε σύμφωνα με τα έθιμα" (Ρότζερ Μπέικον)


« Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου 2014, 11:14:43 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

21 Αυγούστου 2014, 11:00:56
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Συμφωνώ .....
ΓΙ αυτό θα καταργηθούν τα ΠΙ , θα ιδιωτικοποιηθουν τα ΚΥ , θα γίνουν freelancers  οι ΓΙ και θα τελειώσει το παραμύθι ...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

21 Αυγούστου 2014, 12:20:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Το τελευταίο διάστημα ο γενικός γιατρός, Σταύρος Τακίδης, έχει εφοδιαστεί με ένα ειδικό φορητό βαλιτσάκι. Περιέχει ηλεκτροκαρδιογράφο, σπιρόμετρο, οξύμετρο, μετρητή σακχάρου, πιεσόμετρο και ένα tablet. Ο κύριος Τακίδης εξετάζει τον ασθενή και μέσω του δικτύου κινητής επικοινωνίας της Vodafone στέλνει αυτόματα τις εξετάσεις στον ειδικευμένο (ο κύριος Τακίδης, ως Γενικός Ιατρός, δεν είναι ειδικευμένος; ) γιατρό του Ιατρικού Κέντρου Αθηνών και λαμβάνει άμεσα τη συμβουλευτική του γνωμάτευση (τότε, ποιος ο ρόλος του Γενικού Ιατρού ;;;; ).

«Ασχολούμαι με το πρόγραμμα τηλεϊατρικής της Vodafone, σε συνεργασία με την 3η ΥΠΕ Μακεδονίας με σκοπό να δούμε άτομα που μένουν σε απομακρυσμένα χωριά της περιοχής μας και έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας, όπως αρτηριακή υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη, πνευμονοπάθειες και διάφορα καρδιολογικά προβλήματα. Τους ασθενείς τους εξετάζω είτε στο ιατρείο είτε πηγαίνω ακόμα και στο σπίτι τους.»

Οι κάτοικοι του Αμυνταίου, όμως, δεν είναι οι μόνοι που απολαμβάνουν ειδικευμένες υπηρεσίες υγείας (εννοεί αρτηριακή υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη, πνευμονοπάθειες ;;; )  χωρίς να χρειάζεται να διανύσουν μεγάλες αποστάσεις, μακριά από τον τόπο τους (γιατί, ο ίδιος αδυνατεί να κάνει τις συγκεκριμένες ιατρικές πράξεις, για τις οποίες σήμερα, που διεκόπη το πάρτυ της συνταγογράφησης και των παραπεμπτικών, κόπτεται ότι είναι ο μόνος ειδικός σε πρωτοβάθμιο επίπεδο;;;; ).


Τα σχόλια δικά σας... αρκετά κακός έγινα και σήμερα... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Medicus curat,
Deus sanat

21 Αυγούστου 2014, 12:27:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Κακά τα ψέμματα, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε ο πρώτος Γ/Ι που γνώρισα ήταν πολύ καλός και ασχολούνταν με το "άθλημα", αλλά κάντε τον κόπο να ρωτήσετε τους νοσοκομειακούς (όχι μόνο τους αυτούς που έχουν κοινά πεδία δράσης και είναι λογικό να είναι αρνητικοί αλλά και άσχετες Ειδικότητες όπως π.χ χειρουργοί) τι ειδικεύομενοι Γενικής Ιατρικής πέρασαν κατά καιρούς απ'΄τις Κλινικές τους, όπως και τι εντύπωση έχει σχηματίσει πολύς κόσμος που έρχεται σε καθημερινή επαφή με Γ/Ι.

Είναι πολλοί ; Είναι λίγοι ; Η ουσία είναι πως η εικόνα που έχει σχηματιστεί για τον Γενικό Ιατρό είναι αυτή μιας προηγμένης έκδοσης-version αγροτικού...

Σίγουρα κάποιοι Γ/Ι φέρουν την ευθύνη γι' αυτό.

21 Αυγούστου 2014, 12:51:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όταν ο Γενικός Ιατρός, της προαναφερθείσας κατηγορίας, ΔΕΝ εξετάζει παιδιά, ΔΕΝ παρακολουθεί εγκύους, ΔΕΝ κάνει καθαρισμούς αυτιών, ΔΕΝ διασωληνώνει, ΔΕΝ εξετάζει, ΔΕΝ... ΔΕΝ... ΔΕΝ..., παρά μόνο ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙ και εμφανίζεται στο Περιφερειακό του Ιατρείο μόνο για το χρονικό διάστημα της ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ-ΞΕΠΛΥΜΑΤΟΣ, τότε η εικόνα που σχηματίζει ο κόσμος για τον Γενικό Ιατρό δεν μπορεί να είναι άλλος από το "βοηθός φαρμακοποιού" ή "άσχετο γιατρουδάκι" ή "φιλαράκος των φαρμακάδων" ή... ή... ή...

...και άλλα πολλά και ποικίλα...!!!    










Έλεος συνάδελφοι δεν βαρεθήκατε πια να τα βάζετε με τους Γ.Ι. ?
Εγώ πάντως Γενικό Ιατρό που να μην κάνει τίποτε από αυτά δεν γνωρίζω. Γνωρίζω κάποιον που δεν παρακολουθεί εγκύους , ή άλλος που ζορίζεται να διασωληνώσει η, η, ...
Γνωρίζω όμως και Οφθαλμίατρο που δεν χειρουργεί Καταρράκτη , Ω.Ρ.Λ. που δέν κάνει Αμυγδαλεκτομή , Παθολόγο και Καρδιολόγο και  άλλους Ειδικούς που ζορίζονται επίισης να διασωληνώσουν, Ακτινολόγο που βλεπει μόνο Ακτινογραφίες κάνει Υπερήχους και όχι όλους...
Είμαι ο μόνος που έχουν πέσει στην αντίληψή μου τέτοιες περιπτώσεις? Αν όχι παρακαλώ να αναφερθούν και άλλες .
Συμφωνώ ότι η Ιατρική Εκπαίδευση είναι κατώτερη της αναμενόμενης και αυτό αφορά τη Ιατρική Εκπαίδεση και όχι την Εκπαίδευση των Γενικών Ιατρών.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τέτοιο κόλλημα..

 

21 Αυγούστου 2014, 13:13:03
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Παράθεση

Έλεος συνάδελφοι δεν βαρεθήκατε πια να τα βάζετε με τους Γ.Ι. ?
Εγώ πάντως Γενικό Ιατρό που να μην κάνει τίποτε από αυτά δεν γνωρίζω. Γνωρίζω κάποιον που δεν παρακολουθεί εγκύους , ή άλλος που ζορίζεται να διασωληνώσει η, η, ...
Γνωρίζω όμως και Οφθαλμίατρο που δεν χειρουργεί Καταρράκτη , Ω.Ρ.Λ. που δέν κάνει Αμυγδαλεκτομή , Παθολόγο και Καρδιολόγο και  άλλους Ειδικούς που ζορίζονται επίισης να διασωληνώσουν, Ακτινολόγο που βλεπει μόνο Ακτινογραφίες κάνει Υπερήχους και όχι όλους...
Είμαι ο μόνος που έχουν πέσει στην αντίληψή μου τέτοιες περιπτώσεις? Αν όχι παρακαλώ να αναφερθούν και άλλες .
Συμφωνώ ότι η Ιατρική Εκπαίδευση είναι κατώτερη της αναμενόμενης και αυτό αφορά τη Ιατρική Εκπαίδεση και όχι την Εκπαίδευση των Γενικών Ιατρών.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τέτοιο κόλλημα..



1. Εάν κοιτάξετε καλύτερα τον τίτλο του αρχικού ερωτήματος, θα καταλάβετε γιατί έγινε αναφορά σε Γενικούς Ιατρούς.

2. Το έχω γράψει επανειλημμένως: ποια άσχημη πράξη δικαιολογεί μία άλλη;

3. Δεν έγραψα για κακή εκπαίδευση ούτε για "υπολειπόμενη" γνώση. Έγραψα, και το τονίζω, για ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ. Ναι καλά διαβάσατε, "ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ" και με τόνο. Εάν μπορείτε να ανατρέψετε, ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ (!!!!!!!!!), μία τέτοια άποψη παρακαλώ να τα παρουσιάσετε. Εάν εσείς ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ, σας ενημερώνω, εντόνως και με γνώση των λόγων μου και των πράξεών μου, ότι όπως "λεφτά... ΔΕΝ υπάρχουν" έτσι και "αξιοπρεπής Ιατρική... ΔΕΝ υπάρχει". Κάντε μία βόλτα στις καφετέριες, στις παραλίες, στη γειτονιά σας, στα Π.Ι., στα Κέντρα Υγείας, στα μπουζουκτσίδικα και όπου αλλού θέλετε και ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ σε τι ποσοστό ο ιατρικός κόσμος (εμού συμπεριλαμβανομένου) φέρεται και λειτουργεί κόσμια και με αξιοπρέπεια.

Λυπάμαι για τον τόνο μου και τον τρόπο που εκφράστηκα αλλά περισσότερο λυπάμαι για όλους εμάς. Εάν δεν το βλέπετε, το πρόβλημα δεν είναι δικό μου...

...ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!

...ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ !!!

...ΑΣ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ "ΠΟΝΗΡΙΕΣ" ΜΑΣ

 
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου 2014, 13:15:39 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

21 Αυγούστου 2014, 13:19:59
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Νομίζω ότι δεν είναι καλό να λειτουργούμε με αφορισμούς, ούτε βέβαια και να βγάζουμε τα μάτια μας.
Προσωπικά έχω γνωρίσει πάμπολλους συναδέλφους στη ζωή μου - και Γ.Ι. - τους οποίους ζηλεύω για το ήθος τους και την επιστημονική τους εμβρίθεια. Θα ήθελα πολύ να τους έμοιαζα.
Βεβαίως και υπάρχουν πολλά παραδείγματα περί του αντιθέτου. Ας λειτουργούν όμως αποτρεπτικά και όχι ισοπεδωτικά για την όποια διάθεσή μας για προσπάθεια.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Αυγούστου 2014, 13:23:05
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Συμφωνώ απόλυτα  με το τελευταίο μήνυμά  σας (medicus) αλλά η συμφωνία αφορά όλη την Ιατρική και γενικότερα την κοινωνία την επιστήμη την ηθική.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

To μήνυμά μου δεν γράφτηκε για να δικαιολογήσει κανένα. Δεν απευθυνόταν μόνο σε σας, αλλα σε όλους αυτούς που στέκονται με ρατσιστική διάθεση απέναντι στους Γενικούς Ιατρούς και δεν βλέπουν τα του οίκου τους.

« Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου 2014, 13:25:14 από thepap »

21 Αυγούστου 2014, 19:02:31
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Είναι νομίζω η διαφορά "κρατικής" και ιδιωτικής ιατρικής. Ο υποθυρεοειδισμός παρακολουθείται από τους "ειδικούς" από τότε που οι "μη ειδικοί" αποφάσισαν ότι βαριούνται (στις κρατικές δομές) να ασχοληθούν και η εκπαίδευση των ειδικευομένων (που επίσης βαριούνταν ανάλογα, ίσως λόγω φόρτου εργασίας) δεν τον περιλάμβανε στα καθημερινά αντικείμενα ιατρικής πρακτικής. Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά βέβαια. Και μπορεί εκεί να δει κανείς πολλά. Ακόμα και ουρολόγο "γενικό γιατρό" έχω δει... Όπως και γενικό γιατρό που νοσηλεύει διαφόρων ειδών περιστατικά... Τα πάντα όλα!
Βεβαίως από πλευράς κράτους αυτή η εμμονή με τους "ειδικούς" μάλλον βασίζεται στο λογιστικό κομμάτι του θέματος κι όχι στο πραγματικό. Όσο πιο πολλά εμπόδια βάζεις τόσο περισσότερα θα πληρώνουν οι πολίτες από την τσέπη τους.

21 Αυγούστου 2014, 21:35:31
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά βέβαια. Και μπορεί εκεί να δει κανείς πολλά. Ακόμα και ουρολόγο "γενικό γιατρό" έχω δει... Όπως και γενικό γιατρό που νοσηλεύει διαφόρων ειδών περιστατικά... Τα πάντα όλα!

κλασικό παράδειγμα οι παιδίατροι και οι Ω.Ρ.Λ. Σχεδόν όλες οι Ο.Μ.Ω. χρήζουν Ω.Ρ.Λ. εκτίμηση στα Δημόσια. Σχεδόν καμία σε Ιδιώτη Παιδίατρο.

22 Αυγούστου 2014, 14:20:19
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά βέβαια. Και μπορεί εκεί να δει κανείς πολλά. Ακόμα και ουρολόγο "γενικό γιατρό" έχω δει... Όπως και γενικό γιατρό που νοσηλεύει διαφόρων ειδών περιστατικά... Τα πάντα όλα!

κλασικό παράδειγμα οι παιδίατροι και οι Ω.Ρ.Λ. Σχεδόν όλες οι Ο.Μ.Ω. χρήζουν Ω.Ρ.Λ. εκτίμηση στα Δημόσια. Σχεδόν καμία σε Ιδιώτη Παιδίατρο.
Θα διαφωνήσω  εν μέρει στο παράδειγμα, αναφέροντας ότι αυτό που βλέπει ο ΩΡΛ με το μικροσκόπιο πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπεις εσύ με το απλό ωτοσκόπιο. Εάν έχεις χρησιμοποιήσει το μικροσκόπιο του ΩΡΛ, θα δεις πόσες ΟΜΩ υπερ- ή υπο-θεραπεύονται. Θεωρώ ότι και οι μεν (ιδιώτες) αλλά και οι νοσοκομειακοί υπερβάλουν στο ΔΕΝ στέλνουν ή στέλνουν για εκτίμηση.
Γιατί θα πρέπει τον ασθενή να τον βλέπει κάθε ειδικότητα ξεχωριστά? Δεν είναι εφικτό να τον αναλαμβάνει μια ομάδα από ειδικότητες οι οποίοι  θα συνεργάζονται? Είναι κακό ή ανεπάρκεια εάν κάποιος Γ.Ι έχει καταφέρει να κάνει με συναδέλφους από άλλες ειδικότητες μια ομάδα που ο ένας παίρνει επίσημη γνώμη απο τον άλλον με την βασική διαχείριση-  συντονισμό να τον έχει ο ΓΙ στον τόπο διαμονής του ασθενή? Είναι ανεπάρκεια για τον ΓΙ όταν έχει έναν με υποθυρ/μο να τον αντιμετωπίζει σε συνεργασία με τον ενδο/γο? Γιατί θα πρέπει να θεωρούμε ανεπάρκεια όταν ο ΓΙ λαμβάνει και την άποψη του εξειδικευμένου για την διαχείριση του ασθενή? Οι συνεργασία με άλλες ειδικότητες εκτός του ότι δουλεύει προς όφελος του ασθενή, προσφέρει και στον γιατρό γιατί με τον καιρό αποκτάει γνώση  ακόμα και για θέματα εκτός του αντικειμένου του και αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Οι περιπτώσεις παθολογικών καταστάσεων με τις οποίες ασχολούνται περισσότερες από μία ειδικότητες είναι πάμπολλες. Από κει και πέρα εάν είναι καλύτερος ο ένας ή ο άλλος είναι ατομικό θέμα και όχι της ειδικότητας. Καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες. Ο καθένας ατομικά έχει και για κάτι περισσότερο ενδιαφέρον από το σύνολο των αντικειμένων του!
Οι συνεργασίες αυτές για να μην παρεξηγηθώ ,δεν δουλεύουν για το σύνολο των περιστατικών, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις που δεν είναι όλες καθαρά ιατρικής φύσεως, αλλά μεσολαβούν εξωγενείς παράγοντες που επηρεάζουν την ιατρική απόφαση. Δεν φτάνει να βλέπουμε τον ασθενή ως «περιστατικό» ή «πάθηση», αλλά να τον βλέπουμε ως άνθρωπο μέσα σε μια οικογένεια, μια κοινωνία και σε ένα κοινωνικό-οικονομικό-πολιτικο περιβάλλον και να αναζητείται η καλύτερη λύση για αυτόν εξατομικευμένα και όχι μόνο  ως «οστεοπόρωση», «υποθ/μο», «υπερλυπιδαιμία», «ΣΔ», κτλ

22 Αυγούστου 2014, 15:37:55
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά βέβαια. Και μπορεί εκεί να δει κανείς πολλά. Ακόμα και ουρολόγο "γενικό γιατρό" έχω δει... Όπως και γενικό γιατρό που νοσηλεύει διαφόρων ειδών περιστατικά... Τα πάντα όλα!

κλασικό παράδειγμα οι παιδίατροι και οι Ω.Ρ.Λ. Σχεδόν όλες οι Ο.Μ.Ω. χρήζουν Ω.Ρ.Λ. εκτίμηση στα Δημόσια. Σχεδόν καμία σε Ιδιώτη Παιδίατρο.
Θα διαφωνήσω  εν μέρει στο παράδειγμα, αναφέροντας ότι αυτό που βλέπει ο ΩΡΛ με το μικροσκόπιο πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπεις εσύ με το απλό ωτοσκόπιο. Εάν έχεις χρησιμοποιήσει το μικροσκόπιο του ΩΡΛ, θα δεις πόσες ΟΜΩ υπερ- ή υπο-θεραπεύονται. Θεωρώ ότι και οι μεν (ιδιώτες) αλλά και οι νοσοκομειακοί υπερβάλουν στο ΔΕΝ στέλνουν ή στέλνουν για εκτίμηση.
Γιατί θα πρέπει τον ασθενή να τον βλέπει κάθε ειδικότητα ξεχωριστά? Δεν είναι εφικτό να τον αναλαμβάνει μια ομάδα από ειδικότητες οι οποίοι  θα συνεργάζονται? Είναι κακό ή ανεπάρκεια εάν κάποιος Γ.Ι έχει καταφέρει να κάνει με συναδέλφους από άλλες ειδικότητες μια ομάδα που ο ένας παίρνει επίσημη γνώμη απο τον άλλον με την βασική διαχείριση-  συντονισμό να τον έχει ο ΓΙ στον τόπο διαμονής του ασθενή? Είναι ανεπάρκεια για τον ΓΙ όταν έχει έναν με υποθυρ/μο να τον αντιμετωπίζει σε συνεργασία με τον ενδο/γο? Γιατί θα πρέπει να θεωρούμε ανεπάρκεια όταν ο ΓΙ λαμβάνει και την άποψη του εξειδικευμένου για την διαχείριση του ασθενή? Οι συνεργασία με άλλες ειδικότητες εκτός του ότι δουλεύει προς όφελος του ασθενή, προσφέρει και στον γιατρό γιατί με τον καιρό αποκτάει γνώση  ακόμα και για θέματα εκτός του αντικειμένου του και αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Οι περιπτώσεις παθολογικών καταστάσεων με τις οποίες ασχολούνται περισσότερες από μία ειδικότητες είναι πάμπολλες. Από κει και πέρα εάν είναι καλύτερος ο ένας ή ο άλλος είναι ατομικό θέμα και όχι της ειδικότητας. Καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες. Ο καθένας ατομικά έχει και για κάτι περισσότερο ενδιαφέρον από το σύνολο των αντικειμένων του!
Οι συνεργασίες αυτές για να μην παρεξηγηθώ ,δεν δουλεύουν για το σύνολο των περιστατικών, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις που δεν είναι όλες καθαρά ιατρικής φύσεως, αλλά μεσολαβούν εξωγενείς παράγοντες που επηρεάζουν την ιατρική απόφαση. Δεν φτάνει να βλέπουμε τον ασθενή ως «περιστατικό» ή «πάθηση», αλλά να τον βλέπουμε ως άνθρωπο μέσα σε μια οικογένεια, μια κοινωνία και σε ένα κοινωνικό-οικονομικό-πολιτικο περιβάλλον και να αναζητείται η καλύτερη λύση για αυτόν εξατομικευμένα και όχι μόνο  ως «οστεοπόρωση», «υποθ/μο», «υπερλυπιδαιμία», «ΣΔ», κτλ

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε . Το παράδειγμα λέει απλώς ότι το πώς θα διαχειριστούμε ένα ασθενή δεν εξαρτάται πάντα μόνο απο επιστημονικά κριτήρια αλλά και από το αν είναι κανείς Ιδιώτης η Δημόσιος. Το μοντέλο που περιγράφεις θα ήταν ευχής έργο να μπορούσε να σταθεί. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνεται κατι τέτοιο στο Ιδιωτικό Τομέα, λόγω ανταγωνισμού.
   

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2017, 15:34:14
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2018, 11:43:38
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2021, 09:25:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
21970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2021, 21:59:08
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Φεβρουαρίου 2023, 17:00:36
από Argirios Argiriou