Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 18:01:05

Αποστολέας Θέμα: medisto-medexpress  (Αναγνώστηκε 5930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Αυγούστου 2014, 23:12:01
Αναγνώστηκε 5930 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από τη χρήση αυτών των προγραμμάτων; Μειώνουν το χρόνο συνταγογράφησης ή απλώς η συνταγογραφηση γίνεται σχεδόν αυτόματα, οπότε ο γιατρός αξιοποιεί το χρόνο για να εξετάσει τον ασθενή; Γενικά αξίζουν τα λεφτά τους;
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

29 Αυγούστου 2014, 00:59:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Χρησιμοποιώ ένα από αυτά. Παραθέτω την προσωπική μου γνώμη.
Αν θέλεις να κάνεις ταυτόχρονα κάτι άλλο πχ να εξετάσεις, να γράψεις συνταγή ναρκωτικών κτλ τότε υπό προϋποθέσεις μπορεί να σου λύσουν τα χέρια.
Οι προϋποθέσεις είναι να είναι ασθενής "γνωστός" του προγράμματος δηλαδή να υπάρχει στη βάση δεδομένων κι επομένως να μπορείς να επιλέξεις επανάληψη συνταγής ή έστω να τικάρεις την αγωγή του και να το αφήσεις να την ολοκληρώσει.
Αν δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο ταυτόχρονα τότε η χρησιμότητά του είναι συζητήσιμη. Εγώ πχ που γράφω πιο γρήγορα από το μέσο όρο των γιατρών (και ίσως και των γραμματέων :D ) θεωρώ ότι με καθυστερεί. Συνάδελφος μου έλεγε ότι του γράφει τις συνταγές "τάκα τάκα". Εϊναι θέμα αντίληψης της έννοιας της ταχύτητας!
Μια αρκετά χρήσιμη λειτουργία είναι η παράθεση των φαρμάκων, που έχουν συνταγογραφηθεί στον ασθενή (εφόσον βεβαίως υπάρχουν στη βάση δεδομένων) χωρίς να εμπλακείς με τη χρονοβόρο (ως συνήθως) διαδικασία της ΗΔΙΚΑ, αλλά και η παράθεση των εκτελεσμένων συνταγών επισημαίνοντας τις περιπτώσεις όπου ο φαρμακοποιός πήρε πρωτοβουλίες...
Βάζω έναν αστερίσκο για να προσθέσω ότι η βασή δεδομένων μπορεί να ενημερωθεί πλήρως αφήνοντας όμως ανοικτό τον υπολογιστή κάποιο ΣΚ να συλλέξει τα στοιχεία.
Τα χρήματα είναι κάτι σχετικό. Όταν αγοράζεις κάτι τόσο ακριβό (και μάλιστα με συνδρομή κι όχι μια κι έξω - αν και νομίζω ότι μετά τον 1ο χρόνο το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο) περιμένεις να πάρεις κάτι σαν το Photoshop ας πούμε. Καμμία σχέση όμως... Το target group του προγράμματος και τα περιθώρια κέρδους κτλ κτλ δεν ενδιαφέρουν τον τελικό χρήστη.
Προσωπικά δεν το έχω αγοράσει.

31 Μαρτίου 2017, 21:11:29
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω συζήτηση συναδέλφων τις 31/03/2017 από την ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

- Αυτο το Mymedical
ειναι καλο προγραμμα? Καλυτερο απο το Medisto?

-  εγώ έχω το SLIS της INFOMED, πολύ καλό, με καλύπτει πλήρως και οι ειδικοί της εταιρείας πολύ συνεργάσιμοι

- Και το MedExpress που εχω εγω ειναι πολυ καλο. Ολα αυτα σωζουν απο μεγαλη ταλαιπωρια..

- Το MyMedical είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα για αρχείο ιατρείου. Έχει το μεγάλο πλεονέκτημα, έναντι του ανταγωνισμού, ότι η online έκδοση επιτρέπει να χρησιμοποιούν το πρόγραμμα με ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ όσα άτομα θέλεις. Έτσι, μπορεί να το δουλεύει η γραμματέας σας ταυτόχρονα με εσάς ή να το χρησιμοποιείτε από όποιον χώρο θέλετε χωρίς να πληρώσετε δεύτερη άδεια, τονίζω. Το έχω πολλά χρόνια και είναι πολύ καλό, επαρκέστατο, ευέλικτο και φθηνό στην απόκτηση

- το πιο γρήγορο σε αντιγραφή συνταγής με διαφορά ειναι το smartmedisys σας το λεω εγω που εχω medisto και στο παρελθόν medexpress , 3 δευτερόλεπτα αντιγραφή χωρις πρωτόκολλο 10 δευτερα με πρωτόκολλο και εχει και αντιγραφή παραπεμπτικών, εμένα με έσωσε γιατι με 1000 συνταγές το μήνα γλυτωσα χρόνο σημαντικά

- Εσυ που εχεις αλλαξει προγραμματα.. αν πας απο το ενα στο αλλο δεν χανονται οι σημειωσεις και τα σχολια που εχεις προσθεσει στους ασθενεις και στις επισκεψεις τους??

- το ιστορικό και τα σχόλια στις επισκεψεις δεν χάνονται γιατι τα γραφεις στο prescription ,ενημερώνεις το πρόγραμμα όσο πιςω θες και τα εχεις ,σημειώσεις γράφω στα βιβλιάρια τους αμα θέλω όπως ποτέ πήραν ταινίες σακχάρου κλπ , αλλα αυτή τη στιγμή εχω δυο medisto και smartmedisys

- και πριν με κατηγορήσει κάνεις δεν παιρνω ποσοστά

- Ποιο απ αυτα ειναι το πιο ελεαφρυ? Το medisto, αν θυμαμαι καλα, που ειχα δοκιμασει βαραινε πολυ τον υπολογιστη.

- το smartmedisys δεν ειναι εγκατεστημένο στο κομπιούτερ όπως το medisto,μπαίνεις απο το mozilla η chrome με κωδικούς , το εχουν φτιάξει ετςι για να μην θέλει καμία εγκατάσταση και να τρέχει παντού, επίσης μπαίνεις απο οποίο κομπιούτερ θέλεις γιατι ακριβώς δεν ειναι εγκατεστημένο

- Το smartmedisys βλεπω πως υποστηριζει και συνταγες αναλωσιμων, πολυ ενδιαφερον (δεν ξερω αν υποστηριζονται απ τα υπολοιπα). Τιμη δεν βρισκω ομως στο ιστολογιο τους.

- εχει μαλλον διαφορετικα πακετα. Τους εστειλα mail για να μου πουν. Οταν μου απαντησουν θα το γραψω εδω.

- Προσωπικα δε χρησιμοποιω κανενα προγραμμα συνταγογραφησης και δε προτιθεμαι να το κανω, χαριν της οποιασδηποτε ευκολιας που παρεχει.

- απο γραμματεα πιο φθηνα ερχεται...

- Η απαντηση απ την smartware για το smartmedisys ειναι οτι επικειται η εκδοση νεου τιμοκαταλογου που θα αναρτηθει συντομα στο site Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: συνταγογράφηση 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
60 Απαντήσεις
26741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Σεπτεμβρίου 2013, 09:59:02
από kasperghost