Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:11:56

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός μηνιγγιτιδόκοκκου της οροομάδας Β  (Αναγνώστηκε 6887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Οκτωβρίου 2014, 22:48:14
Αναγνώστηκε 6887 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ανοίγω ένα φλέγων θέμα.....
Προσωπικές ερωτήσεις:
α) Πόσα κρούσματα έχουμε στην Ελλάδα το χρόνο και σε τι ηλικίες κατανέμονται;
β) Γιατί μέχρι τώρα δεν υπήρχε εμβόλιο για την Ομάδα Β;
γ) Σε πόσα παιδιά έχουμε εμπειρία από την χρήση του;
δ) Γιατί πήρε άδεια πρώτα στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ χρησιμοποιείται μόνο για ξεσπάσματα επιδημιών;

Οι απαντήσεις είναι γνωστές αλλά άντε να τις ψάξουμε να το κουβεντιάσουμε λίγο πριν αποκτήσει άποψη και η χαρτορίχτρα.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Οκτωβρίου 2014, 23:01:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

nkf100


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ανοίγω ένα φλέγων θέμα.....
Προσωπικές ερωτήσεις:
α) Πόσα κρούσματα έχουμε στην Ελλάδα το χρόνο και σε τι ηλικίες κατανέμονται;
β) Γιατί μέχρι τώρα δεν υπήρχε εμβόλιο για την Ομάδα Β;
γ) Σε πόσα παιδιά έχουμε εμπειρία από την χρήση του;
δ) Γιατί πήρε άδεια πρώτα στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ χρησιμοποιείται μόνο για ξεσπάσματα επιδημιών;

Οι απαντήσεις είναι γνωστές αλλά άντε να τις ψάξουμε να το κουβεντιάσουμε λίγο πριν αποκτήσει άποψη και η χαρτορίχτρα.....

α)Σύμφωνα με το φυλλάδιο της εταιρίας το 2012 είχαμε 60 κρούσματα, με 9 θανάτους!
β) Ο μηνιγγιτιδόκκοκος τύπου Β μοιάζει με τα νευρικά κύτταρα, οπότε με το κλασσικό τρόπο παραγωγής, έκανε σημαντικές ανεπιθύμητες νευρολογικές αντιδράσεις. Το Bexsero φτιάχτηκε με μια καινούρια τεχνική, και θεωρείται ασφαλές!
γ) Σύμφωνα με τον τοπικό αντιπρόσωπο έχουν γίνει 18000 δόσεις στην Ελλάδα, και φαντάζομαι η συντριπτική αυτών έγινε σε παιδιά!
δ) Ο FDA μάλλον είναι πιο αυστηρός από τον ΕΜΑ και αργεί περισσότερο στην αξιολόγηση των σκευασμάτων!

ΝΑ προσθέσω και εγώ ένα ερώτημα! Το εμβόλιο κοστίζει 115 ευρώ και χρειάζεσαι 4 δόσεις για να εμβολιάσεις τα νεογέννητα (460 ευρώ)!
ε) Αν ήσασταν στην Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών θα συμφωνούσατε να ξοδευτούν στην παρούσα οικονομική κατάσταση της χώρας δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, για να προστατευτούν 9 άνθρωποι το χρόνο; Αν αυτοί οι πόροι κατευθύνονταν στον εμβολιασμό των χιλιάδων ανασφάλιστων παιδιών, θα προστατεύαμε περισσότερες ζωές;

3 Οκτωβρίου 2014, 23:37:00
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Για όλα υπάρχουν στοιχεία....:
Να προσθέσω βιβλιογραφία: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
σελ 41, κρούσματα δηλωμένα στην Ελλάδα από όλους τους τύπους μηνιγγιτιδόκοκκου: 2008 78 κρούσματα, 2009 77 κρούσματα, 2010 55 κρούσματα, 2011 51 κρούσματα...

Να προσθέσω και μια ακόμη ερώτηση:
Για πόσο χρονικό διάστημα δίνει ανοσία;

Επίσης, ο αντιπρόσωπος της εταιρίας ξέρεις πόσες δόσεις έφυγαν για τις φαρμακοαποθήκες και όχι πόσες έγιναν. Επίσης, το κάθε παιδί θέλει τουλάχιστον 2 δόσεις (στα μεγάλα).
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Οκτωβρίου 2014, 23:47:13 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Οκτωβρίου 2014, 11:20:43
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Eπιτρεψτε μου και εμενα 2 ερωτηματα:
1.Μπορει στο 2012 να ειχαμε 60 κρουσματα και τα 9 ΜΟΝΟ να ηταν  θανατηφορα-ως λετε-αλλα ποιος θα ηθελε ενα απο αυτα τα 60 ή χειροτερα 9 παιδια να ηταν το δικο του?
2.Οσο η εθνικη επιτροπη εμβολιασμων δε χορηγει το εμβολιο -περα απο τους σαφεις οικονομικους λογους αποκλεισμου του-νομιζω εγειρονται και υποψιες-κυρια απο τους γονεις-για την ασφαλεια αυτου.

Κατανοω πως το ποσο ειναι πολυ υψηλο και ομιλωντας με ψυχρα στατιστικα νουμερα η σχεση οφελους-κοστους μπορει να ειναι ασυμφορη ομιλουμε ομως για το πιο θανατηφορο στελεχος και για μια νοσο που οταν εμφανιστει περα απο τον πανικο και το παρτυ στα ΜΜΕ (λογω θεαματικοτητας,το θεμα πουλαει) θετει σε αμηχανια επιστημονες υγειας και μη και αναγκαζει κοσμο να λαμβανει χημειοπροφυλαξη χωρις δευτερη σκεψη.Νομιζω θα μπορουσαν τα ταμεια -αν οχι ολο το ποσο-να χορηγησουν εστω το μισο λογω υψηλου κοστους.Εκτος και αν ο σκεπτικισμος δεν ειναι ΜΟΝΟ οικονομικος αλλα αφορα και θεματα ασφαλειας αυτου

+

6 Οκτωβρίου 2014, 11:57:01
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αν και τα κρούσματα αφορούν όλα τα είδη μηνιγγίτιδας και όχι μόνο την οροομάδα Β, εγώ προσωπικά είμαι θετικός σε εμβολιασμό. Όμως:
Το εμβόλιο αυτό είναι το πρώτο που χρησιμοποιεί ένα νέο τρόπο επιλογής αντιγόνου, και ο αριθμός των παιδιών που έχει δοκιμαστεί είναι ακόμη μικρός.
Οι γλυκοπρωτεΐνες στην επιφάνεια αυτής της οροομάδας μοιάζουν πολύ αυτές των νευρικών κυττάρων. Για σκέψου λοιπόν κάτι να μην πάει καλά και να έχεις αντισώματα έναντι των πρωτεϊνών της μεμβράνης των ανθρώπινων νευρικών κυττάρων. Έτσι, συνέβαινε με τις προηγούμενες προσπάθειες για δημιουργία εμβολίου. Προσωπικά, θα ήθελα λίγα περισσότερα δεδομένα ασφάλειας πριν το συστήνω εγώ ο ίδιος. Και νομίζω ότι καλώς κάνει ο ΕΟΦ και δεν το έχει εντάξει ακόμη στο υποχρεωτικό εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών. Ανεξάρτητα από το κόστος του.
Αν δεις ηλιακές κατανομές κρουσμάτων, μάλλον σχετίζεται με το επίπεδο της άμυνας του οργανισμού. Η ανοσολογική απάντηση επίσης. Οι ΗΠΑ σε σχέση με την Ευρώπη έχουν λιγότερες μηνιγγίτιδες από την οροομάδα Β αναλογικά με το πληθυσμό και δεν το έχουν ακόμη εγκρίνει παρά μόνο σε περιοχές όπου υπάρχει αριθμός κρουσμάτων που αντιστοιχεί σε τοπική επιδημία. Δεν μιλάμε καθόλου για εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού εκεί.
Δεν είμαι κατά των εμβολίων, το αντίθετο. Αλλά σκεπτόμενος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Οκτωβρίου 2014, 14:10:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ε) Αν ήσασταν στην Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών θα συμφωνούσατε να ξοδευτούν στην παρούσα οικονομική κατάσταση της χώρας δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, για να προστατευτούν 9 άνθρωποι το χρόνο; Αν αυτοί οι πόροι κατευθύνονταν στον εμβολιασμό των χιλιάδων ανασφάλιστων παιδιών, θα προστατεύαμε περισσότερες ζωές;


Η ενσταση μου ηταν ΚΑΘΑΡΑ στο οικονομικο κομματι επειδη σχολιαστηκε.Ο τυπος Β ειναι συνηθης-διορθωστε με αν κανω λαθος -στην Ελλαδα και εξαιρετικα θανατηφοτρος.Για τα περι ασφαλειας συμφωνουμε,εξαλλου και εγω εθεσα ενα προβληματισμο επ'αυτου,αν και απο ο,τι διαβαζω στο ιντερνετ μοιαζει να ειναι ασφαλες και χωρες οπως η Βρεττανια το εχουν ενταξει στο πλανο τους.Σε ό,τι αφορα ομως το οικονομικο κομματι νομιζω οφειλουμε να θωρακισουμε τα παιδια με αυτο το εμβολιο και ας βαλει η πολιτεια βαθια το χερι στην τσεπη.Κατανοω επισης και τον προβληματισμο που θετει παραπανω ο συναδελφος παιδιατρος στη δεδομενη οικονομικη συγκυρια αλλα αν το θεμα ειναι ΚΑΘΑΡΑ οικονομικο νομιζω 9 παιδικες ζωες και 60 κρουσματα (ενδεχομενως καποια απο αυτα με πιθανα μονιμα προβληματα) αξιζουν την προσοχη μας
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2014, 14:26:35 από jack »
+

6 Οκτωβρίου 2014, 16:23:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο τυπος Β ειναι συνηθης-διορθωστε με αν κανω λαθος -στην Ελλαδα και εξαιρετικα θανατηφοτρος.
αυτό από που προκύπτει;

Το δε οικονομικό δεν είναι καθόλου τόσο απλό όσο το φαντάζεσαι.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Οκτωβρίου 2014, 18:39:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο τυπος Β ειναι συνηθης-διορθωστε με αν κανω λαθος -στην Ελλαδα και εξαιρετικα θανατηφοτρος.
αυτό από που προκύπτει;


Κακη εκφραση ισως λογω ταχυτητας.Συνηθης οχι με την εννοια πως εμφανιζεται συχνα αλλα πως στην Ελλάδα (και στην Ευρωπη) ειναι ο τυπος που ευθυνεται για τα περισσοτερα περιστατικα μηνιγγιτιδοκοκκικης μηνιγγιτιδας
+

9 Οκτωβρίου 2014, 17:37:09
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Με ρώτησε η αδερφή μου σχετικά με το συγκεκριμένο εμβόλιο και δε ξέρω τι να της απαντήσω. Ο παιδίατρός της, της είπε οτι θα ήταν καλό να το κάνει στον ανηψιό μου ( είναι 4,5 ετών).
Δε ξέρω τι να απαντήσω όταν με ρωτούν για κάτι τέτοιο!! Θα πρέπει να ρωτήσουμε παιδιάτρους που εμπιστευόμαστε να μας πουν τη γνώμη τους!

9 Οκτωβρίου 2014, 18:19:44
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα πρέπει να ρωτήσουμε παιδιάτρους που εμπιστευόμαστε να μας πουν τη γνώμη τους!
Γίνεται και αυτό εάν δεν μπορούμε να διαβάσουμε
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Οκτωβρίου 2014, 22:02:21
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι όλα θέμα διαβάσματος αλλά και θέμα εμπειρίας και "εσωτερικών σχολίων" σε ειδικότητες άμεσα ενδιαφερόμενες...
Ο καθένας πορεύεται με το δικό του τρόπο...

9 Οκτωβρίου 2014, 22:19:43
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

md


Ρώτησα τον γυναικολόγο μου και τη παιδίατρό μου για το εμβόλιο του ΗΡV για τη κόρη μου.Σημειωτέον οτι και οι δύο έχουν κόρες σε ηλικία να εμβολιαστούν.Ο παιδίατρος είπε κατηγορηματικά όχι-και,όχι δεν είναι γενικώς κατά των εμβολίων-η παιδίατρος είπε κατηγορηματικά ναι!!
Αυτά περί απόψεων των ειδικών...

9 Οκτωβρίου 2014, 22:35:21
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρώτησα τον γυναικολόγο μου και τη παιδίατρό μου για το εμβόλιο του ΗΡV για τη κόρη μου.Σημειωτέον οτι και οι δύο έχουν κόρες σε ηλικία να εμβολιαστούν.Ο παιδίατρος είπε κατηγορηματικά όχι-και,όχι δεν είναι γενικώς κατά των εμβολίων-η παιδίατρος είπε κατηγορηματικά ναι!!
Αυτά περί απόψεων των ειδικών...

Οταν υπάρχουν τεκμηριωμένες οδηγίες, οι προσωπικές γνώμες καλό είναι να δίδονται με πολύ περίσκεψη. Εξάλλου, ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας είναι, μαζί με τον ηπατοκυτταρικό καρκίνο, οι δυο μορφές προλήψιμου καρκίνου μέσω εμβολιασμών. Τι θα πούμε, άραγε, σε μια γυναίκα αν αναπτύξει καρκίνο επειδή δεν εμβολιάστηκε ως όφειλε;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Οκτωβρίου 2014, 00:04:36
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι όλα θέμα διαβάσματος αλλά και θέμα εμπειρίας και "εσωτερικών σχολίων" σε ειδικότητες άμεσα ενδιαφερόμενες...
Μπορείτε να εξηγήσετε τι εμπειρία υπάρχει σε ένα εμβόλιο που είναι το πρώτο που βγαίνει με αυτή τη μέθοδο;
Επίσης, ποια είναι τα εσωτερικά σχόλια και σε τι στηρίζονται αυτά όταν υπάρχουν ήδη επιστημονικές δημοσιεύσεις;

Το μόνο δυσάρεστο είναι ότι κανένας σε 3 βδομάδες δεν θα ασχολείται με το συγκεκριμένο εμβόλιο.
Η Ευρωπαϊκή θνητότητα από τον ebola θα έχει ξεπεράσει την την ετήσια θνητότητα από την οροομάδα Β του μηνιγγιτιδόκοκκου.....
Και τα εσωτερικά σχόλια θα είναι ξεπουλήστε μην μας μείνει στην αποθήκη....
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2014, 00:07:29 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
100043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2023, 22:34:26
από MARIUS
2 Απαντήσεις
2886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Νοεμβρίου 2016, 20:30:33
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
7750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2018, 12:43:59
από stelika
2 Απαντήσεις
57786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2020, 11:01:52
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
3744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2021, 16:46:03
από Argirios Argiriou