Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:37:11

Αποστολέας Θέμα: Ιατρός ΕΣΥ-Επιστημονικός Συνεργάτης σε Πανεπιστημιακή Κλινική  (Αναγνώστηκε 3594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Οκτωβρίου 2014, 21:43:56
Αναγνώστηκε 3594 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nart


Kαλησπέρα!
Υπηρετώ σε θέση Επιμελητή Β΄σε μη Πανεπιστημιακή Κλινική Νοσοκομείου. Μου ζητήθηκε πρόσφατα από Πανεπιστημιακή Κλινική άλλου Νοσοκομείου να συμμετέχω στο εκπαιδευτικό έργο των φοιτητών της ως Επιστημονικός Συνεργάτης. Σε ερώτηση μου στο τμήμα προσωπικού του Νοσοκομείου στο οποίο εργάζομαι μου είπαν πως δεν υπαρχει κάποιο σαφές νομικό πλαίσιο...(μου φάνηκαν βέβαια ότι είχαν άγνοια πλήρη του θέματος...). Μήπως γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικά κάποιος από τους συναδέλφους?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

8 Οκτωβρίου 2014, 22:14:40
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Η μόνη απασχόληση (ή μάλλον η κυριότερη) που ο γιατρός ΕΣΥ επιτρέπεται να απασχολείται –και να αμείβεται γι’ αυτή- είναι η εκπαιδευτική δραστηριότητα.
Αν λοιπόν επισήμως εκεί είσαι μετέχων σε εκπαίδευση δεν χρειάζεσαι την άδεια κανενός (υπό την προϋπόθεση ότι δεν παρακωλύει αυτή σου η δράση τις υποχρεώσεις σου στη θέση σου στο ΕΣΥ) και μπορείς ακόμη και να πληρώνεσαι.
Σαφείς διατάξεις που το προβλέπουν –χωρίς να απαιτείται η έγκριση κανενός- θα βρείς σε όλους σχεδόν τους νόμους για το ΕΣΥ (Δεν έχω πρόχειρες διατάξεις. Αν τις έχει κάποιος ας τις ανεβάσει. Θα τις βρείς όμως εύκολα στους σχετικούς νόμους)..
Όσο για το προσωπικό του νοσοκομείου, καλύτερα μην τους ανακατεύεις καθόλου. Μάλλον θα σε ταλαιπωρήσουν, παρά θα σε βοηθήσουν.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

11 Οκτωβρίου 2014, 10:07:11
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλημέρα και ευχαριστώ θερμά!
Λογικά σχετική θα είναι και η νομοθεσία που αφορά στην εξέλιξη των ιατρών του ΕΣΥ και που αναφέρει την αξιολόγησή του ως εκπαιδευτή. Εάν έχει κάποιος συνάδελφος κάποια νομοθεσία σχετική, παρακαλώ θερμά να την αναρτήσει!
Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι πως θα ίσχυε και για την απασχόληση των ιατρών του ΕΣΥ ως εκπαιδευτών σε ΙΕΚ κλπ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

11 Οκτωβρίου 2014, 13:12:26
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

nart


Μήπως κάποιος από τους συναδέλφους έχει πρόσβαση στις ακόλουθες εγκυκλίους

-αριθμ. 45065/08-08-07 εγκύκλιος 51 του ΥΠΕΣΔΔΑ

-αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.57/209/28725/13-11-2008 εγκύκλιο ΥΠ.ΕΣ

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
54857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Φεβρουαρίου 2009, 15:50:15
από Gatekeeper
38 Απαντήσεις
20903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2011, 10:37:24
από Zachariadis
5 Απαντήσεις
12538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Οκτωβρίου 2011, 22:52:37
από Ηλίας Παπαζήσης
0 Απαντήσεις
7057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2011, 23:46:47
από Ηλίας Παπαζήσης
1 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Νοεμβρίου 2013, 12:08:45
από Gatekeeper