Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:54:02

Αποστολέας Θέμα: Σχετικα με το Prevenar...  (Αναγνώστηκε 24500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Οκτωβρίου 2014, 13:37:50
Αναγνώστηκε 24500 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Καλημερα σε ολους (και καλη ψηφο σε οσους δεν εχουν παει ακομη)!
Σαν νεα συναδελφος θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το Prevenar.
Βρηκα το εντυπο-Γνωματευση που (απ' οτι καταλαβα) απαιτειται ακομη, αν και ...ατονισε, για να γραψουμε το εμβολιο. Στο εντυπο ομως γραφει οτι, σ'αυτην και σ'αυτην την περιπτωση, χορηγειται το 23δυναμο εμβολιο (φανταζομαι Pneumo23), ενω το Prevenar ειναι 13δυναμο.
 Μπορουμε λοιπον να γραψουμε Prevenar και να το συνοδεψουμε με αυτο το χαρτι? Μηπως υπαρχει αλλο χαρτι, ειδικο για το Prevenarπου δεν το εχω? ???
Σας ευχαριστω πολυ! :)

12 Οκτωβρίου 2014, 14:38:52
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα σε ολους (και καλη ψηφο σε οσους δεν εχουν παει ακομη)!
Σαν νεα συναδελφος θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το Prevenar.
Βρηκα το εντυπο-Γνωματευση που (απ' οτι καταλαβα) απαιτειται ακομη, αν και ...ατονισε, για να γραψουμε το εμβολιο. Στο εντυπο ομως γραφει οτι, σ'αυτην και σ'αυτην την περιπτωση, χορηγειται το 23δυναμο εμβολιο (φανταζομαι Pneumo23), ενω το Prevenar ειναι 13δυναμο.
 Μπορουμε λοιπον να γραψουμε Prevenar και να το συνοδεψουμε με αυτο το χαρτι? Μηπως υπαρχει αλλο χαρτι, ειδικο για το Prevenarπου δεν το εχω? ???
Σας ευχαριστω πολυ! :)

Έχω κάτι χρόνια να συμπληρώσω την φόρμα που λέτε. Στην Καβάλα, τουλάχιστον, οι φαρμακοποιοί δεν την ζητούν ούτε για το Pneumo23 ούτε για το Prevenar13.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Οκτωβρίου 2014, 21:06:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Εγω συμπληρώνω το παλιό έντυπο, δεν έχει κυκλοφορήσει απο οτι ξέρω κάποιο νεότερο και σίγουρα δεν έχει ανασταλεί η αναγκαιότητα του εντύπου για την χορήγηση του εμβολίου με κάποια απόφαση.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

13 Οκτωβρίου 2014, 01:40:01
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Ποιό έντυπο????
Απλά το συνταγογραφείς και δικαιολογείται για ενήλικες > 50 ετών. Είναι μεσα στο πρόγραμμα εμβολιασμου.

13 Οκτωβρίου 2014, 15:15:51
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιό έντυπο????
Απλά το συνταγογραφείς και δικαιολογείται για ενήλικες > 50 ετών. Είναι μεσα στο πρόγραμμα εμβολιασμου.

Σε ηλικίες >60 και στις ευπαθείς ομάδες
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

13 Οκτωβρίου 2014, 16:16:10
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το 13δυναμο για τον πνευμονιόκοκκο σε  όλους άνω των 50 ετών (σελίδα 23 του pdf) και το 23δυναμο στις ηλικίες 19-50 στις κατηγορίες υψηλού κινδύνου (σελίδες 25 και 26 του pdf) ή σε όσους (π.χ. ιατρονοσηλευτικό προσωπικό) ανήκουν στον πίνακα 5 (σελίδα 20 του pdf)
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Οκτωβρίου 2014, 16:33:02 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

14 Οκτωβρίου 2014, 23:03:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Για να σας προβληματίσω λιγάκι δείτε σελίδα 68.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

15 Οκτωβρίου 2014, 07:48:53
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Ειναι που εμεις ειμεθα χουβαρνταδες καθως λεφτα υπαρχουν.  ;)

15 Οκτωβρίου 2014, 11:48:09
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Παράθεση
Για να σας προβληματίσω λιγάκι δείτε σελίδα 68.
Oι οδηγίες αυτες βασίζονται στις προηγούμενες κατευθυντήριες του CDC οι οποιες αναθεωρήθηκαν τον Αύγουστο του 2014.Οι καινούργιες οδηγιες του CDC/ACIP  βρίσκονται εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

23 Οκτωβρίου 2014, 18:46:35
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Elisavet


Αρα, ανακεφαλαιωνοντας:
Σε ηλικιες ΑΝΩ των 50 χορηγουμε to Prevenar13 με συμμετοχη 0%.
Σε ηλικιες ΚΑΤΩ των 50 με παραγοντες κινδυνου, χορηγουμε το Pneumo23 με συμμετοχη 25%.(σωστο αυτο?)
Συνοδευουμε με το εντυπο της Αιτιολογημενης Συνταγης και στις δυο περιπτωσεις (παρολο που αυτο αναφερει μονο το 23δυναμο). Αν δεν τη θελει ο φαρμακοποιος ας την πεταξει...

Ειμαι σωστη? Πασα διορθωση δεκτη! ;)

23 Οκτωβρίου 2014, 20:55:31
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

J. Walker


Με πρόσφατη οδηγία του, ο ΕΟΠΥΥ διευκρινίζει ότι δεν είναι πλέον απαραίτητη η έκδοση του συνοδευτικού εγγράφου για τη χορήγηση του αντιπνευμονοκκικού εμβολίου.

24 Οκτωβρίου 2014, 09:12:56
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anastaziogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αρα, ανακεφαλαιωνοντας:
Σε ηλικιες ΑΝΩ των 50 χορηγουμε to Prevenar13 με συμμετοχη 0%.
Σε ηλικιες ΚΑΤΩ των 50 με παραγοντες κινδυνου, χορηγουμε το Pneumo23 με συμμετοχη 25%.(σωστο αυτο?)
Συνοδευουμε με το εντυπο της Αιτιολογημενης Συνταγης και στις δυο περιπτωσεις (παρολο που αυτο αναφερει μονο το 23δυναμο). Αν δεν τη θελει ο φαρμακοποιος ας την πεταξει...

Ειμαι σωστη? Πασα διορθωση δεκτη! ;)

Και στους κάτω των 50 ετών, απο τη στιγμή που πληρούν τις προϋποθέσεις του Εθνικού Εμβολιαστικού Προγράμματος, η συμμετοχή είναι 0%. Το ειδικό έντυπο δεν χρειάζεται σε καμια περίπτωση. Αρκεί η ηλεκτρονική συνταγή, στην οποία πρέπει να αναφέρεται πέρα από τον κωδικό ICD  για το εμβόλιο (Z23.8   Ανάγκη ανοσοποίησης έναντι άλλων μεμονωμένων βακτηριακών νοσημάτων), και ο κωδικός ICD που αντιστοιχεί στο νόσημα/κατάσταση το οποίο κατατάσσει  το άτομο στις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρές πνευμονιοκοκκικές λοιμώξεις ( πχ ΣΔ, ΧΑΠ, ηλικία κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2014, 18:20:05 από anastaziogr »

Λέξεις κλειδιά: prevenar 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
18321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2020, 07:05:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2013, 18:39:43
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Φεβρουαρίου 2017, 06:29:20
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2014, 10:32:13
από Γιώργος Κανελλόπουλος
1 Απαντήσεις
48270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2020, 21:35:26
από Denominator